Csíkszeredában három évvel ezelőtt Szász László, Kincső édesapja honosította meg a fallabdát, megépítette a taplocai, Nagymező utcai fallabdaközpontot, megalapította a Transylvanian Tennis&Squash Klubot.
Szász László a nemzetközi szövetség vezetősége előtt tett squash-edzői vizsgát, később ezt a minősítést lánya is megszerezte. A 17 éves Kincső három éve fallabdázik, előtte jó eredményeket ért el teniszben, de amióta beleszeretett az új sportágba,
naponta készül kitűzött célja eléréséhez,
arra, hogy jövőre bekerüljön a legjobb öt közé az ifjúságiak (U19) világranglistáján, és profi squash-játékos legyen.
– mesélte Szász László. Tanultak pakisztáni edzőtől, de jó a kapcsolat a magyarországi squash-világgal, ők járnak Csíkba edzőtáborozni, Kincsőt pedig rendszeresen meghívják az anyaországi versenyekre.
Magyarországon komolyabb múltja van a squash-sportnak, harmincöt éve űzik ezt a szép, de nagyon nehéz sportot.
A fallabda vagy squash (szkvas) a teniszben használatoshoz hasonló ütőkkel és gumilabdával, erre a célra kialakított, speciális üvegfalakkal rendelkező teremben játszott sportág. Hasonlít a tollaslabdára is, nézőpont kérdése. Általában két személy játssza, de páros mérkőzések is vannak.
A pálya 9,75 m hosszú és 6,4 m széles.
A fallabdázók felszerelése a teniszezőkéhez hasonlít. Az öltözék nincs megszabva, bármilyen ruhában lehet játszani, de mivel ezt a sportot teremben űzik, a cipőre nagyon oda kell figyelni, ez a legfontosabb elem. A cipő talpa világos színű kell legyen, a parkettát meg kell óvni a károsodástól. Az ütő is eltérő, hosszúkásabb a feje és sokkal keskenyebb, mint a teniszben. Súlyra is sokkal könnyebb és kisebb az ütési felület.
A szabályokat könnyen meg lehet tanulni, az adogatásnál a lényeg az, hogy a labda el kell érje a főfalat, a pont pedig azé, akinek sikerül olyat ütnie, hogy a másik ne tudja visszaadni. Egy meccs három nyert szettből áll. Van egyéni és csapatverseny is.
Kedden délután kilátogattunk a csíkszeredai squash-központba, Szász Kincső éppen hazaért az iskolából. A Márton Áron Gimnázium tizenkettedik osztályos diákja a sport mellett az érettségire készül.
– mondta Szász Kincső.
Románia legjobb női squash-versenyzője, a román női fallabda-válogatott csapatkapitánya naponta két órát edz a vakációkban, az edzőtáborokban pedig az edzésmennyiség eléri a napi hét órát is. Arra a kérdésünkre, hogy hol képzeli el a következő éveket, milyen eredményeket szeretne elérni, hol szeretne továbbtanulni, Kincső a következőket válaszolta:
A Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) a squash-t felvette az olimpiai sportágak listájára, a fallabda szerepel a 2018-as Ifjúsági Nyári Olimpiai Játékok műsorán, és Szász Kincsőnek nagy esélye van arra, hogy kijusson a dél-amerikai ötkarikás játékokra.
Csupán egyetlen meccsen kapott bizonyítási lehetőséget Kovács István az idei klub-vb-n, miután nagyot hibázott a PSG–Atletico Madrid (4–0) csoportmeccsen. A FIFA játékvezetői bizottság elnöke elárulta, hogy a testkamera felvételei segítettek a döntésben.
Lejátszotta harmadik felkészülési mérkőzését a labdarúgó 2. Liga rajtjára hangoló Sepsiszentgyörgyi Sepsi OSK, szombaton délben a Ceahlăul Piatra Neamț vendége volt.
Nem szokványos látvány ami egy jégeső után maradt július 12-én a Neamț megyei Vânători-Neamț faluban és környékén.
Tavaly öt év után először fordult elő, hogy több romániai távozott Németországból, mint ahányan odaérkeztek.
Kétnapos kényszerszünet után pénteken újraindultak Parajdon a Korond-patak elterelési munkálatai – számolt be a helyszínen tartott sajtótájékoztatóján a Salrom vállalat beruházási igazgatója.
Az ember igyekszik érteni, hogy a természetet óvni kell. És azt is, hogy az állatokat szeretni kell. De azt is meg kellene érteni, hogy jelen pillanatban nem az embernek kell mennie, hanem a medvének. Pont.
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!