HIRDETÉS

A Hópárduc nyomában: a csíkszeredai Sántha Xénia megmászná a Föld egyik legmagasabb hegyét

Sántha Xénia új kihívásra vágyik

2025. február 26., 16:56

A világ nyolcadik legmagasabb hegycsúcsát készül megmászni idén ősszel a Csíkszeredában született Sántha Xénia. Amennyiben sikerrel jár, ő lehet majd az első magyar nő és egyben a legfiatalabb magyar a nepáli Himalájában található Manaszlu csúcsán.

2025. február 26., 16:56

A felkészüléséről, az alpinizmus jelentette kihívásokról, Erőss Zsolt örökségéről és természetesen székely gyökereiről beszélgettünk a jelenleg az Egyesült Királyságban, Bristolban élő hegymászónővel.

Elmondása szerint fent a hegyen elengedhetetlen a túlélésért folytatott harcban az a mentalitás, amiről messze földön híresek a székelyek. „Nagyon makacsok és akaratosak, ez nem minden esetben pozitív dolog, de azzá is lehet ezt varázsolni, főleg ha sportról van szó. A mindenképpen úgy is megcsinálom, nem adom fel mentalitást magammal hoztam“ – vallja a hegymászónő.

HIRDETÉS

A Hópárduc nyomdokain

Erőss Zsolt öröksége meghatározó számára. „Az, hogy vannak és lesznek székelyek, akiknek kiemelkedő és történelmi jelentőségű teljesítményeik vannak, pl. a hegymászásban, nagyon sok erőt ad. Én is Csíkszeredában születtem, pont mint Zsolt, szóval nagyon-nagyon közel áll hozzám a hagyatéka” – mondta. Kiemelte Erőss Zsolt mentális és fizikai erejét, hogy amputált lábbal is képes volt extrém magasságokat elérni. Emellett megjegyezte:

különösen motiváló számomra az is, hogy Zsolt egy kevésbé gazdag országból indulva is eljutott a világ legmagasabb csúcsaira”

A Himalája léptékét a Kárpátokhoz képest úgy írja le, mint amikor valaki először látja New York felhőkarcolóit: „körülbelül olyan érzés, mint amikor valaki ellátogat New Yorkba, az ember hirtelen nagyon kicsinek és jelentéktelennek érzi magát a természet grandiózusságához képest”.

A felkészülés

A magashegyi expedíciókra való felkészüléssel kapcsolatban a hegymászónő kiemelte, hogy egy 8000 méteres csúcs meghódítása előtt legalább egy 6000 méteres hegyet meg kell mászni, mert itt a tapasztalatszerzés elengedhetetlen. „Sok magashegyi expedíciót szervező cég nem is enged fel a hegyre olyanokat, akik nem rendelkeznek előzetes mászási tapasztalattal” – hívta fel a figyelmet.

A felkészülés főként izomerősítésből és állóképességi edzésekből áll. Xénia munka után heti hat napot edz, ami sok futást, lépcsőzést és kardióedzést tartalmaz. Az edzések során olykor hegymászó cipőt és súlyt is használ, hogy a terheléshez szoktassa szervezetét.

Bár a fizikai felkészülés lehetséges, az oxigénhiányos környezethez való alkalmazkodásra nincs tökéletes módszer. Egy speciális maszkot használok, amely csökkenti a belélegezhető levegő mennyiségét, így elősegítve a tüdő alkalmazkodási képességét az oxigénhiányos környezethez”

– hangsúlyozta.

Szerinte ez hasznos lehet az indulás előtti hónapokban, de a valós magashegyi körülmények teljes mértékben nem szimulálhatók.

A túlélésért folytatott harc

Sántha Xénia szerint egy 8000 méteres hegy megmászása nemcsak fizikailag, hanem mentálisan is hatalmas kihívás. „Az expedíciók több éves felkészülést igényelnek, hiszen nemcsak a hegyen kell helytállni, hanem a mindennapokban is: munka, edzések és folyamatos kitartás szükséges ahhoz, hogy majd egyszer felérjünk a hegy csúcsára. Amikor ott vagy, de felkészülés alatt is nagyon-nagyon sok kérdést felteszel magadnak” – részletezte a hegymászó.

A halálzónában, 8000 méter felett különösen fontos a koncentráció és a tiszta gondolkodás. Xénia motivációja nemcsak a csúcs elérése, hanem a biztonságos visszatérés is. Nem hosszú távú célokra koncentrál, hanem minden egyes lépésre és másodpercre, hogy tiszta fejjel tudjon döntéseket hozni.

Fáj, nehéz, ezen kell túllendülni

Sok ember azt gondolja, hogy csak fölfele sétálunk, viszont az izomnak szüksége van oxigénre ahhoz, hogy működjön. Nagyon lassú, csigatempóban halad az ember, és minden második lépésnél úgy érzi, hogy hát fel akarja adni, és vissza akar fordulni, mert kényelmetlen, fáj, nehéz – ezen kell túllendülni. Szerintem a mentális felkészültség a legfontosabb és a legnehezebb”

– mesélte.

A magashegyi mászás az egyik legdrágább sport, főleg a logisztikai költségek miatt. Bár elsőre úgy tűnhet, hogy a természetben való mozgás ingyenes, egy himalájai expedíció adott esetben egy nagyobb ingatlan árába kerülhet, attól függően, hogy milyen hegyet mászik az ember. A költségek főként a felszerelés, az engedélyek és a logisztikai kiadásokból állnak össze.

Xénia nem támogatja a hegymászó turizmust, amely során sok gazdag ember luxuskörülmények között, jelentős támogatással mászik hegyet. Ő maga minimalista módon, külső segítség nélkül szeret mászni. A célja, hogy saját erőből, a lehető legfüggetlenebb módon jusson fel és le a hegyről, ezzel tiszteletben tartva a hegymászás eredeti, önállóságot igénylő szellemiségét. „Én szeretnék elejétől a végéig elmenni oda két lábamon, és vissza is jönni” – összegezte tervét.

Idén ősszel

Sántha Xénia Manaszlu-expedíciója idén augusztus végén kezdődik, és várhatóan október elején ér véget. A teljes túra több mint 45 napot vesz igénybe, attól függően, hogy milyen az időjárás és hogyan haladnak a mászással.

Az Everest régióval ellentétben, ahol kiépített túraösvények segítik a haladást, a Manaszluhoz vezető út sokkal vadregényesebb és nehezebben járható. „A túra egy hosszú, tizenvalahány órás autóúttal kezdődik Beszisár falujáig, ahol az expedíció tagjai megpihennek. Innen azonban már nincs út, sem autós közlekedés – a csapatnak gyalog kell átkelnie a dzsungelen, majd kisebb hegyeken keresztül elérnie az alaptábort, amely a tibeti határ közelében fekszik. Ez az út nagyjából 7–8 napig tart” – részletezte.

Az akklimatizáció

„Az akklimatizáció nagyon-nagyon fontos és kihagyhatatlan része a hegymászásnak. Az alaptáborba érkezés után következik a rotáció, amikor felmegyünk az 1-es táborba, vissza az alaptáborba, fel a 2-es táborba, vissza az alaptáborba, majd a 3-as tábor, megint vissza az alaptáborba, utána 3-as, 4-es, és aztán csúcstámadás, onnan pedig visszajövünk. Szóval egy expedíció során többször megmássza az ember a hegyet, csak nem a tetejéig” – mesélte.

„Az egyik legfontosabb készség, amit egy hegymászónak el kell sajátítania, az az önismeret és az a képesség, hogy felismerje, mikor kell továbbmenni, és mikor kell visszafordulni. A hegy mindig ott lesz, de az embernek csak egy élete van, és a túlélés elsődleges szempont.

Ezért sokszor az egyik legbátrabb döntés az, ha valaki úgy határoz, hogy visszafordul, amikor már túl nagy a kockázat. A cél nemcsak a csúcs elérése, hanem az is, hogy épségben visszaérkezzen onnan. A többre vagyok képes, mint hittem érzés az egyik legnagyobb ajándék, amit egy ilyen kihívás adhat.

Lehet, hogy egy kívülálló sosem fogja ezt teljesen megérteni, de aki már átlépte a saját határait – legyen az egy maraton, egy ultratávú túra, egy mélymerülés vagy egy magashegyi mászás –, az tudja, milyen erőt ad ez az élet minden területén” – hangsúlyozta a hegymászónő.

Székelyként a világ magaslatain

Zárásként Xénia még elmondta, hogy számára a székely identitás és a magyar nemzethez való tartozás a legfontosabb a hegyen. „Korábban csak a székely zászlót vittem magammal a hegyre, mivel a magyar zászló felvitelétől elvette a kedvem a negatív visszajelzések sokasága az online térben. Azonban most elhatároztam, hogy mindkét zászlót magammal viszem, hiszen célom, hogy első magyar nőként és a legfiatalabb magyarként jussak fel a Manaszlu csúcsára” – árulta el Xénia.

A hegymászó úgy érzi, ezzel nemcsak önmagát, hanem székely gyökereit is képviselni tudja. A székely zászló személyes jelentőséggel is bír számára, mivel nagypapájától kapta, akinek otthonában mindig ki volt tűzve. Ez a hazaszeretet és a közösségéhez való tartozás érzése hatalmas motivációt jelent számára a kihívás során.

Sántha Xénia Csíkszeredában született. Tízéves korában Magyarországra költözött, jelenleg üzletvezető menedzserként dolgozik Angliában, Bristolban, ahol munkája mellett személyi edzőnek tanul. Hegymászókarrierje során eddig Afrikában és Európában, az Alpok és a Tátra különböző csúcsain járt. A Himalájában a Manaszlu lesz az első 8000-es csúcsa. Hosszú távú céljai között szerepel a Hét hegycsúcs kihívás (Seven Summits Challenge), amely a hét kontinens legmagasabb csúcsait foglalja magában.
szóljon hozzá!
HIRDETÉS
HIRDETÉS
Ajánljuk még

Harmatgyenge focit mutatott az FK Csíkszereda, várni kell még a feljutásra

A szezon egyik leggyengébb teljesítményével rukkolt elé az FK Csíkszereda, ellenfele, az FC Argeș brillírozott, így a listavezető elszenvedte első vereségét a labdarúgó 2. Liga rájátszásában.

A Gyergyói HK és a Sportklub játékosai is elkezdik a felkészülést a hokivébére

Dave MacQueen, a romániai felnőtt jégkorong-válogatott szövetségi kapitánya kijelölte bő keretét az április 27-én Sepsiszentgyörgyön kezdődő Divízió 1/A jelű világbajnokságra. A 27 fős keretet a vb előtt szűkítik.

Székelyhon

Egy traktor és egy fa közé szorulva vesztette életét

Hiába hívtak mentőhelikoptert is, már nem tudták megmenteni annak az embernek az életét, aki egy traktor és egy fa közé szorult hétfőn délután Erdőszentgyörgy környékén – közli a Maros megyei tűzoltóság.

`
Krónika

Elmaradt a húsvéti roham: üres szálláshelyek, leárazások, zárva tartó panziók Erdély-szerte

Idén a megszokottnál jóval kevesebb turista érkezett Erdély több térségébe a húsvéti ünnepekre.

Krónika

Várandós nő is érintett az erdélyi láncbalesetben

Láncbaleset történt húsvétvasárnap délután Nagyszebenben, a tömegkarambolban egy várandós nő is érintett volt.

Főtér

Megrepedt egy gát, de a vízügyisek szerint minden rendben, Crin Antonescu bemutatta szekus nyilatkozatát – hírmix

Egy megyei hivatal vezetője pedig caragialei magaslatokban mutatta be, hogyan kel lebukni egy rakás kenőpénzzel.

Ez is érdekelheti

Hengerelt a székely világelső, a Góbék négy érmet gyűjtöttek Kínában

Tovább nyújtotta elképesztő győzelmi sorozatát Györgydeák Apor, miután hétvégén megnyerte a Csinanban rendezett egyéni versenyt. A rangos kínai tornán egy arany-, egy ezüst- és két bronzérem volt a Góbék Teqball Team mérlege.

Focidömping húsvéthétfőre

Igazán változatos a hétfői kínálat, román, angol és spanyol bajnoki közül választhatunk, folytatódik a sznúker világbajnokság és a súlyemelő-Európa-bajnokság, lesz még Bostoni maratoni és országúti kerékpár is.

Craiovában rajtolt a tájfutóidény – májusban Csíkszeredában folytatódik

A dél-romániai nagyvárosban, Craiován tartották meg az idei első országos szintű tájfutóversenyt, amelyen jó eredményeket értek el a csíkszeredai sportolók.

Az FK Csíkszereda csapatainak szoríthatunk – a szombati sportműsor

Az FK Csíkszereda férfi együttese feljuthat a Szuperligába, a női csapat megerősítheti ezüstérmes helyét. Pályára lép a Manchester City, a Bayern, a Napoli és a Barcelona is, az F1 mezőnye pedig Dzsiddában versenyez.

Aradon zárkózhat a Sepsi OSK, egyenlíthet a döntőben a Sepsi-SIC

Érdekfeszítő párharcok várnak ránk nagypénteken. A Sepsi OSK az Aradi UTA vendégeként kezdheti meg a felzárkózást a labdarúgó Szuperliga alsóházi rájátszásában, a Sepsi-SIC az egyenlítésért küzd a női kosárlabda-bajnokság döntőjében.

Éremeső Domaszéken, remekeltek az ifjú székelyföldi dzsúdósok

Negyven dobogós helyezést szereztek a székelyföldi korosztályos cselgáncsozók az elmúlt hétvégén a magyarországi Domaszéken megrendezett nemzetközi Tökmag és Mindenki Aranyérmes elnevezésű versenyen.

Csíki dobogós helyezések a békéscsabai nemzetközi tekvandóversenyről

Székelyföldi sportolók is részt vettek a Békéscsabán megrendezett nemzetközi tekvandó viadalon, az Olimpiai Reménységek Versenyén (Olympic Hope Competition). Dombi Gyula tanítványai mindhárom éremből szereztek. Szép csíki sikerek születtek.

Asztalitenisz – a reflexek csatája (videóval)

Az asztalitenisz nemcsak gyorsaság, hanem technika, stratégiai gondolkodás és mentális erő is. Videónk bemutatja egy hivatásos játékos edzését, reflexfejlesztő módszereit és a koncentráció fenntartásának technikáit.

Tévében a székely hokidöntő hatodik felvonása – a csütörtöki sportműsor

Bajnokot avathatnak csütörtökön este a jégkorong Erste Ligában, a székely párharc hatodik mérkőzését az M4 Sport tévécsatornán követhetjük. Elkezdődik a román női kosárlabda-bajnokság fináléja is, amelyben a Sepsiszentgyörgyi Sepsi-SIC szerepel.

Kecsesen siklottak a jégen a rekreációs műkorcsolyázók

A rekreációs műkorcsolyázóknak szóló Bucharest Open nevet viselő viadallal zárult a 2024–2025-ös hazai műkorcsolyaszezon, az otopeni-i Allianz Țiriac Arénában lebonyolított versenyen a székely sportolók szorgalmasan gyűjtögették az érmeket.

HIRDETÉS
Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!