HIRDETÉS

A Hópárduc nyomában: a csíkszeredai Sántha Xénia megmászná a Föld egyik legmagasabb hegyét

Sántha Xénia új kihívásra vágyik

2025. február 26., 16:56

A világ nyolcadik legmagasabb hegycsúcsát készül megmászni idén ősszel a Csíkszeredában született Sántha Xénia. Amennyiben sikerrel jár, ő lehet majd az első magyar nő és egyben a legfiatalabb magyar a nepáli Himalájában található Manaszlu csúcsán.

2025. február 26., 16:56

A felkészüléséről, az alpinizmus jelentette kihívásokról, Erőss Zsolt örökségéről és természetesen székely gyökereiről beszélgettünk a jelenleg az Egyesült Királyságban, Bristolban élő hegymászónővel.

Elmondása szerint fent a hegyen elengedhetetlen a túlélésért folytatott harcban az a mentalitás, amiről messze földön híresek a székelyek. „Nagyon makacsok és akaratosak, ez nem minden esetben pozitív dolog, de azzá is lehet ezt varázsolni, főleg ha sportról van szó. A mindenképpen úgy is megcsinálom, nem adom fel mentalitást magammal hoztam“ – vallja a hegymászónő.

HIRDETÉS

A Hópárduc nyomdokain

Erőss Zsolt öröksége meghatározó számára. „Az, hogy vannak és lesznek székelyek, akiknek kiemelkedő és történelmi jelentőségű teljesítményeik vannak, pl. a hegymászásban, nagyon sok erőt ad. Én is Csíkszeredában születtem, pont mint Zsolt, szóval nagyon-nagyon közel áll hozzám a hagyatéka” – mondta. Kiemelte Erőss Zsolt mentális és fizikai erejét, hogy amputált lábbal is képes volt extrém magasságokat elérni. Emellett megjegyezte:

különösen motiváló számomra az is, hogy Zsolt egy kevésbé gazdag országból indulva is eljutott a világ legmagasabb csúcsaira”

A Himalája léptékét a Kárpátokhoz képest úgy írja le, mint amikor valaki először látja New York felhőkarcolóit: „körülbelül olyan érzés, mint amikor valaki ellátogat New Yorkba, az ember hirtelen nagyon kicsinek és jelentéktelennek érzi magát a természet grandiózusságához képest”.

A felkészülés

A magashegyi expedíciókra való felkészüléssel kapcsolatban a hegymászónő kiemelte, hogy egy 8000 méteres csúcs meghódítása előtt legalább egy 6000 méteres hegyet meg kell mászni, mert itt a tapasztalatszerzés elengedhetetlen. „Sok magashegyi expedíciót szervező cég nem is enged fel a hegyre olyanokat, akik nem rendelkeznek előzetes mászási tapasztalattal” – hívta fel a figyelmet.

A felkészülés főként izomerősítésből és állóképességi edzésekből áll. Xénia munka után heti hat napot edz, ami sok futást, lépcsőzést és kardióedzést tartalmaz. Az edzések során olykor hegymászó cipőt és súlyt is használ, hogy a terheléshez szoktassa szervezetét.

Bár a fizikai felkészülés lehetséges, az oxigénhiányos környezethez való alkalmazkodásra nincs tökéletes módszer. Egy speciális maszkot használok, amely csökkenti a belélegezhető levegő mennyiségét, így elősegítve a tüdő alkalmazkodási képességét az oxigénhiányos környezethez”

– hangsúlyozta.

Szerinte ez hasznos lehet az indulás előtti hónapokban, de a valós magashegyi körülmények teljes mértékben nem szimulálhatók.

A túlélésért folytatott harc

Sántha Xénia szerint egy 8000 méteres hegy megmászása nemcsak fizikailag, hanem mentálisan is hatalmas kihívás. „Az expedíciók több éves felkészülést igényelnek, hiszen nemcsak a hegyen kell helytállni, hanem a mindennapokban is: munka, edzések és folyamatos kitartás szükséges ahhoz, hogy majd egyszer felérjünk a hegy csúcsára. Amikor ott vagy, de felkészülés alatt is nagyon-nagyon sok kérdést felteszel magadnak” – részletezte a hegymászó.

A halálzónában, 8000 méter felett különösen fontos a koncentráció és a tiszta gondolkodás. Xénia motivációja nemcsak a csúcs elérése, hanem a biztonságos visszatérés is. Nem hosszú távú célokra koncentrál, hanem minden egyes lépésre és másodpercre, hogy tiszta fejjel tudjon döntéseket hozni.

Fáj, nehéz, ezen kell túllendülni

Sok ember azt gondolja, hogy csak fölfele sétálunk, viszont az izomnak szüksége van oxigénre ahhoz, hogy működjön. Nagyon lassú, csigatempóban halad az ember, és minden második lépésnél úgy érzi, hogy hát fel akarja adni, és vissza akar fordulni, mert kényelmetlen, fáj, nehéz – ezen kell túllendülni. Szerintem a mentális felkészültség a legfontosabb és a legnehezebb”

– mesélte.

A magashegyi mászás az egyik legdrágább sport, főleg a logisztikai költségek miatt. Bár elsőre úgy tűnhet, hogy a természetben való mozgás ingyenes, egy himalájai expedíció adott esetben egy nagyobb ingatlan árába kerülhet, attól függően, hogy milyen hegyet mászik az ember. A költségek főként a felszerelés, az engedélyek és a logisztikai kiadásokból állnak össze.

Xénia nem támogatja a hegymászó turizmust, amely során sok gazdag ember luxuskörülmények között, jelentős támogatással mászik hegyet. Ő maga minimalista módon, külső segítség nélkül szeret mászni. A célja, hogy saját erőből, a lehető legfüggetlenebb módon jusson fel és le a hegyről, ezzel tiszteletben tartva a hegymászás eredeti, önállóságot igénylő szellemiségét. „Én szeretnék elejétől a végéig elmenni oda két lábamon, és vissza is jönni” – összegezte tervét.

Idén ősszel

Sántha Xénia Manaszlu-expedíciója idén augusztus végén kezdődik, és várhatóan október elején ér véget. A teljes túra több mint 45 napot vesz igénybe, attól függően, hogy milyen az időjárás és hogyan haladnak a mászással.

Az Everest régióval ellentétben, ahol kiépített túraösvények segítik a haladást, a Manaszluhoz vezető út sokkal vadregényesebb és nehezebben járható. „A túra egy hosszú, tizenvalahány órás autóúttal kezdődik Beszisár falujáig, ahol az expedíció tagjai megpihennek. Innen azonban már nincs út, sem autós közlekedés – a csapatnak gyalog kell átkelnie a dzsungelen, majd kisebb hegyeken keresztül elérnie az alaptábort, amely a tibeti határ közelében fekszik. Ez az út nagyjából 7–8 napig tart” – részletezte.

Az akklimatizáció

„Az akklimatizáció nagyon-nagyon fontos és kihagyhatatlan része a hegymászásnak. Az alaptáborba érkezés után következik a rotáció, amikor felmegyünk az 1-es táborba, vissza az alaptáborba, fel a 2-es táborba, vissza az alaptáborba, majd a 3-as tábor, megint vissza az alaptáborba, utána 3-as, 4-es, és aztán csúcstámadás, onnan pedig visszajövünk. Szóval egy expedíció során többször megmássza az ember a hegyet, csak nem a tetejéig” – mesélte.

„Az egyik legfontosabb készség, amit egy hegymászónak el kell sajátítania, az az önismeret és az a képesség, hogy felismerje, mikor kell továbbmenni, és mikor kell visszafordulni. A hegy mindig ott lesz, de az embernek csak egy élete van, és a túlélés elsődleges szempont.

Ezért sokszor az egyik legbátrabb döntés az, ha valaki úgy határoz, hogy visszafordul, amikor már túl nagy a kockázat. A cél nemcsak a csúcs elérése, hanem az is, hogy épségben visszaérkezzen onnan. A többre vagyok képes, mint hittem érzés az egyik legnagyobb ajándék, amit egy ilyen kihívás adhat.

Lehet, hogy egy kívülálló sosem fogja ezt teljesen megérteni, de aki már átlépte a saját határait – legyen az egy maraton, egy ultratávú túra, egy mélymerülés vagy egy magashegyi mászás –, az tudja, milyen erőt ad ez az élet minden területén” – hangsúlyozta a hegymászónő.

Székelyként a világ magaslatain

Zárásként Xénia még elmondta, hogy számára a székely identitás és a magyar nemzethez való tartozás a legfontosabb a hegyen. „Korábban csak a székely zászlót vittem magammal a hegyre, mivel a magyar zászló felvitelétől elvette a kedvem a negatív visszajelzések sokasága az online térben. Azonban most elhatároztam, hogy mindkét zászlót magammal viszem, hiszen célom, hogy első magyar nőként és a legfiatalabb magyarként jussak fel a Manaszlu csúcsára” – árulta el Xénia.

A hegymászó úgy érzi, ezzel nemcsak önmagát, hanem székely gyökereit is képviselni tudja. A székely zászló személyes jelentőséggel is bír számára, mivel nagypapájától kapta, akinek otthonában mindig ki volt tűzve. Ez a hazaszeretet és a közösségéhez való tartozás érzése hatalmas motivációt jelent számára a kihívás során.

Sántha Xénia Csíkszeredában született. Tízéves korában Magyarországra költözött, jelenleg üzletvezető menedzserként dolgozik Angliában, Bristolban, ahol munkája mellett személyi edzőnek tanul. Hegymászókarrierje során eddig Afrikában és Európában, az Alpok és a Tátra különböző csúcsain járt. A Himalájában a Manaszlu lesz az első 8000-es csúcsa. Hosszú távú céljai között szerepel a Hét hegycsúcs kihívás (Seven Summits Challenge), amely a hét kontinens legmagasabb csúcsait foglalja magában.
szóljon hozzá!
HIRDETÉS
HIRDETÉS
Ajánljuk még

Niczuly Roland újra a csapattal készül, testvérével szerződést bontott a Sepsi OSK

Nemcsak Niczuly Roland lett kegyvesztett a Sepsi OSK-nál, hanem öccse, Rajmund is, akivel június 30-án bontott szerződést a sepsiszentgyörgyi klub. Időközben viszont fordulat állt be Roland ügyében: újra a nagycsapattal edzhet.

Nem bírt a Szuperliga újoncával a Sepsi OSK

Második nyári felkészülési mérkőzésén sem tudott győzni a Sepsi OSK: a háromszékiek ezúttal a Bukaresti Metaloglobusszal játszottak 1–1-es döntetlent a Sepsi Duna Aréna melletti pályán.

Székelyhon

Motorost ölt meg a medve a Transzfogarason – videóval

Egy 70–80 méteres szakadékból került elő annak a motorosnak a holtteste, akit csütörtökön megtámadott egy medve a Transzfogarasi úton, a Vidraru-tó közelében.

`
Krónika

„Itt a medve, milyen szép, felém jön” – lelkesedett a transzfogarasi halálos támadás áldozata

Az olasz sajtó részleteket közölt a csütörtöki transzfogarasi halálos medvetámadás áldozatáról, a 48 éves Omar Farang Zinről, aki Facebook-oldalán tett közzé szerdán medvés fotókat és videókat.

Krónika

Medve ölt meg egy motorost a Transzfogarasi úton

Medve végzett egy olasz turistával a Transzfogarasi út Argeș megyei szakaszán – közölték a hatóságok csütörtökön.

Főtér

Miért nincs íze a paradicsomnak?

Esszük a vízízű, papírízű zöldségeket és közben álmodozunk letűnt korok finomságairól. De mi ennek az oka?

Ez is érdekelheti

Mind az öt kategóriában a legjobb tízben a világon a Góbék teqballosai

A Nemzetközi Teqball Szövetség (FITEQ) közzétette a legfrissebb világranglistáit, amelyből kiderül, hogy a Góbék Teqball Team sportolói mind az öt kategóriában a legjobb tíz helyezett között vannak.

Izgalmas meccsek a klubvébén és FCSB–CFR csata a Szuperkupában

A szebeni és a francia körversennyel lehet hangolni a későbbi sportkavalkádra, időmérő a Brit Nagydíjon, PSG–Bayern és Dortmund–Real szuperrangadók a klubvébén, köztük pedig a Szuperkupával elrajtol a szezon a Szuperligában.

Kiderül, ki jut elsőként a klubvébé elődöntőjébe – a pénteki sportműsor

Kiderül, ki lesz az első elődöntős a klubvébén, de a teniszrajongók és az autósport szerelmesei sem maradnak izgalmak nélkül: jön a wimbledoni folytatás, F1-es szabadedzések, női Eb-rangadók és zárásként a Fluminense–Al Hilal csata is.

Tour de France, női foci-Eb – a csütörtöki sportműsor

A csapatbemutatóval kezdetét veszi a francia kerékpáros körverseny idei kiírása. Két mérkőzést játszanak a női labdarúgó Európa-bajnokságon.

Motorzúgás, világsztárok és extrém kihívások – robban a Ditrocks Hard Enduro

Tovább növekszik a Ditrocks nemzetközi presztízse: nyolcadik alkalommal szervezik meg az extrém terepen zajló motoros versenyt, amelyre már húsz országból érkeznek résztvevők. A szervezők látványos pályákat és helikopteres repülést is ígérnek.

Hogyan juthat vissza a Sepsi OSK, hokibajnok lesz a Steaua? – itt a Helyzetbe hozunk! videocast

Elrajtolt a Székely Sport új videóműsora, a Helyzetbe hozunk! Gyurka Csabával és Szabó Előd-Zsolttal. Foci, kézilabda, hoki – vélemények, elemzések, sztorik a Sepsi OSK-tól a válogatottakig, Csíkszeredától Bukarestig.

A fővárosban remekeltek a székelyföldi klubok atlétái

Az elmúlt időszakban Bukarest adott otthont a korosztályos atlétikabajnokság döntőinek. A székelyföldi klubok versenyzői kimagasló eredményeket értek el.

Elhunyt Mihai Leu, a veretlenül visszavonult bokszvilágbajnok

Újabb fájdalmas veszteség rázta meg a romániai sportvilágot, július 1-jén, életének 56. évében elhunyt Mihai Leu, az egykori kiváló ökölvívó. Európában mindössze a második olyan profi bokszoló volt, aki vereség nélkül fejezte be pályafutását.

Wimbledon és női foci-Eb – szerdán a képernyőn

Mindössze két sportág mérkőzéseit követhetjük: Londonban folytatódik a wimbledoni Grand Slam tenisztorna, míg Svájcban elkezdődik a női labdarúgó Európa-bajnokság.

Helyzetbe hozunk! – indul a Székely Sport videocast műsora

Meccselemzések, taktikák, pletykák, háttérinfók és véleményütköztetések: Gyurka Csaba és Szabó Előd-Zsolt vezetésével indul a Székely Sport videocastja. Székelyföldi sportról, ahogy még nem hallottad!

HIRDETÉS
Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!