1986-ban fiatal testnevelő tanárként került a Hargita Megyei Sporttanácshoz Fekete Gyula, akinek ott alakult ki kapcsolata az asztalitenisszel. „A sporttanács mellett működött egy megyei asztalitenisz bizottság is, amely megyei, illetve helyi szintű versenyek szervezésével foglalkozott” – ismertette a tornatanár, aki azt is hozzátette, hogy
1986 előtt is zajlott a városban 4-5 fős csapatbajnokság, amelynek szervezője a néhai Vajda Zoltán volt.
Bár a sportágat amatőr szinten űzték, mégis volt olyan idény, amelyben közel száz személy versenyzett a városi bajnokságban.
Húsz csapat volt: tíz az A-csoportban, tíz pedig a B-csoportban versenyzett. Kialakítottunk egy olyan rendszert, hogy a B-csoport első két helyezettje feljutott az A-csoportba, míg az A-ból az utolsó két helyen végzett csapat visszaesett a B-be” – foglalta össze Fekete Gyula.
A csapatversenyek mellet egyéni megmérettetéseket is szerveztek, ugyanakkor nemcsak városi bajnokság volt szervezve a sportágban, hanem megyei is, mindez még a nyolcvanas években.
Ebben Csíkszereda mellett többek között Székelyudvarhely, Székelykeresztúr és Gyergyószentmiklós csapatai mérkőztek meg egymással – tudtuk meg a tornatanártól.
1993-ban megalapították Csíkszereda Város Szabadidősport Egyesületét, amelyen belül több szakosztály működött, ezek közül az egyik az asztalitenisz volt. Ennek a szakágnak Vajda Zoltán volt az elnöke. A tornatanár elmondása szerint
azóta megszakítás nélkül működik a városi szintű bajnokság. 2009-től szervezik a csíkszeredai József Attila Általános Iskola tornatermében a megyei bajnokságot, 11 csapattal zárták a legutóbbi szezont.
2016-tól két fős csoportok vesznek részt a versenyen. Azért csak két fős csoportokat alakítanak ki, mert
ma már sokkal kevesebben érdeklődnek a sportág iránt, mint évtizedekkel ezelőtt
– summázta Fekete Gyula.
Jelenleg két helyen űzik az asztaliteniszt amatőr sportolók Csíkszeredában: a József Attila Általános Iskola sporttermében, valamint a Magtárban.
Mindkét helyszínen külön városi bajnokságot szerveznek – tudtuk meg Pál Zoltántól, aki tizenhat éve asztaliteniszezik amatőr szinten. Eleinte csak hobbiként űzte, később a versenyszint elérését tűzte ki célul, amit sikerült elérnie: több országos dobogós helyezése van már az országos amatőr asztalitenisz hálózat által szervezett versenyekről. Pál Zoltán szerint
a két helyen közel 90-100 személy jár heti rendszerességgel az edzésekre.
A József Attila Általános Iskola tornatermében heti egy alkalommal gyűlnek össze a sportágat kedvelők. Ezen a napon lehetőségük van edzeni és a városi bajnokság keretén belül lejátszani a mérkőzéseket egy másik csapat ellen. A Magtárban hetente két nap találkoznak az asztaliteniszezni vágyók:
az egyik napon edzést tartanak, míg a másik a versenynap
– avatott be Pál Zoltán.
Pár éve még évente több versenyt is szerveztek a városban: volt például Mikulás-kupa, szezonindító verseny, városnapi megmérettetés. Jelenleg a két csoport által szervezett bajnokságokat tartják meg, valamint évente egy alkalommal az országos amatőr asztalitenisz hálózat megszervezi a megyei bajnokságot egy egységes országos időpontban, amely napon mindenhol megyei versenyek zajlanak. Ugyanakkor szintén a hálózat szervezésében
minden hétvégén az asztaliteniszt kedvelőknek lehetőségük van az ország valamelyik pontján összemérni tudásukat
– összegezte Pál Zoltán, aki szerint a sportág magasabb szintre tudna lépni Csíkszeredában is, ha a városnak lenne egy hivatalos csapata, amely az országos szövetség A- vagy B-divíziójában szerepelhetne.
Lapunknak az egyik amatőr sportoló elmondta, egy évig volt tagja egy 4 fős csapatnak, abban az idényben szerepeltek a József Attila Általános Iskola sporttermében megrendezett a városi bajnokságban. Hobbiként űzték a sportágat, viszont a bajnokságot kellőképpen komolyan vették és ehhez mérten versenyeztek. Azt is megtudtuk a versenyzőtől, hogy
a bajnokságban többnyire idősebb, nyugdíjas személyek alkották a csapatokat, de akadtak fiatalabbak is, talán ők voltak a legfiatalabb résztvevők.
Mivel a csapatból két tag is távozott, ebben a szezonban nem indultak, viszont azt tervezik, hogy a következő idénytől ismét részt vennének a versenyen, ha sikerül újra 4 fős csapatot összehozni.
Zajlik a labdarúgó Szuperliga tavaszi szezonjára a keret kialakítása a Sepsi OSK-nál, míg a fiúk Törökországban edzőtáboroznak, addig újabb és újabb lehetséges érkezőkről lehet hallani.
Biztossá vált, hogy a Sepsi OSK alapembere, Denis Ciobotariu a Bukaresti Rapidhoz igazolt, de csak a nyáron csatlakozik a fővárosiakhoz, a jelenlegi idény második felét még a háromszéki együttesnél tölti.
Aki nem indult útnak időben – a kora délelőtti órákban – Hargitafürdőre, az sízés, hódeszkázás, szánkózás vagy kikapcsolódás, séta helyett tumultusra, forgalmi fennakadásra, várakozásra számíthat. Így volt ez a napokban, és ez várható egészen keddig.
A mindig hétvégére eső húsvéti és pünkösdi szabadnapokat is beleértve a romániai munkavállalóknak hét hosszú hétvégéjük lesz idén, az első négynapos minivakáció szombaton kezdődik.
A bolgár hatóságok január 8-ától újraindítják a teljes felújítási munkálatokat a Giurgiu és Rusze közötti Duna-híd bulgáriai oldalán – tájékoztatott közleményében a román külügyminisztérium.
Antagonisztikus ellentét feszült a két ország között Erdély kérdésében, ami alapjaiban határozta meg a diplomáciai kapcsolatokat a múlt század húszas éveiben – mondja Marchut Réka történész.
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!