HIRDETÉS

Piruettek és dupla Axel: életük a műkorcsolya (videóval)

A KSE műkorcsolya-szakosztálya. Több mint hetvenen siklanak a jégen
Fotó: KSE műkorcsolya-szakosztály/Dénes Botond

Kézdivásárhelyen közel tízéves hagyománnyal büszkélkedik a rendkívül látványos, ámde aprólékos munkát igénylő műkorcsolya, amelyben sajátos eleganciával ötvöződik a művészet és a sport. Bemutatjuk a KSE műkorcsolya-szakosztályát.

A műkorcsolyázók gyönyörű ruhákban, kecses mozdulatokkal zenére mutatnak be olyan precíz technikai elemeket, mint az ugrások, forgások, lépéssorozatok, amelyeknek az esztétikus előadása is nagy hangsúlyt kap. A sportág nagyfokú koncentrációt, szorgalmat és folyamatos gyakorlást igényel, de kitartásból, céltudatosságból nincs hiány a KSE műkorcsolya-szakosztályánál:

közel 70 gyerek edz rendszeresen a Deme László Műjégpályán, a fővárosi születésű Elena Codruța Moiseanu szakértői felügyelete, illetve Hosszú Izabella segédlete mellett.

HIRDETÉS

„A műkorcsolya-szakosztály 2014–2015-ben alakult, én 2017-ben szülőként csatlakoztam a csapathoz. A kislányom akkor kezdett el korcsolyázni, ekkor még nem volt fedett műjégpályánk, görkorcsolyával kezdtünk.

Nagy-Rozsnyai Lotti. Nagy álma, hogy olimpián szerepeljen •  Fotó: KSE műkorcsolya-szakosztály/Dénes Botond Galéria

Nagy-Rozsnyai Lotti. Nagy álma, hogy olimpián szerepeljen
Fotó: KSE műkorcsolya-szakosztály/Dénes Botond

2018-ban, a műjégpálya átadása után maradtam segítőként a külföldi edzőnő mellett, adminisztrációs dolgokban segítettem neki. Majd egy évvel később az ő ötletére elkezdtem segédedzőként dolgozni, mivel kellett valaki, aki megtanítja az alapokat a kezdőknek” – elevenítette fel a kezdeteket Hosszú Izabella, aki azóta már a szakosztály vezetőjeként tevékenykedik, illetve továbbra is ellátja a segédedzői feladatokat.

Négy csoportra osztva foglalkoznak a gyerekekkel: magas szintű versenykategóriás, rekreációs versenykategóriás, haladó rekreációs és kezdő csapatokban gyakorolhatnak.

Bárkit megtanítanak korcsolyázni

„A legkisebb növendékünk 3 és féléves, nem szabunk alsó korhatárt, ha a kicsik azt az 50 percet kibírják anya, apa nélkül, mi nyitottak vagyunk, mindenkit megtanítunk korcsolyázni az alapoktól kezdve. Ugyanígy felső korhatár sincs, mindenkit tudása alapján sorolunk be a csoportokba” – sorolja Hosszú Izabella. – „Voltak is emiatt problémáink, az edzőváltás után egyik-másik csoport összetétele változott. Codruța Moiseanu végtelen profizmussal fordult a gyerekeink felé, kissé nehéz volt az elején, mivel nem voltunk ehhez hozzászokva, de nyitottak voltunk és úgy érzem, rengeteget fejlődtünk azóta”.

Különlegesen fejleszti a kreativitást és a mozgáskoordinációt •  Fotó: KSE műkorcsolya-szakosztály/Dénes Botond Galéria

Különlegesen fejleszti a kreativitást és a mozgáskoordinációt
Fotó: KSE műkorcsolya-szakosztály/Dénes Botond

A versenykategóriás sportolók az országos versenyeken kívül nemzetközi megmérettetéseken is indulnak, de a rekreációs és a kezdő kategóriáknak is rendeznek különböző kupakiírásokat országszerte.

Kriszta a kezdetektől tagja a csapatnak

Czipa Kriszta a kezdetektől fogva tagja a csapatnak, kitartó edzésmunkájának és komolyságának köszönhetően mára már edzéseken is besegít, ha a szükség úgy hozza.

Czipa Kriszta és Szász Ingrid már az edzéseken is besegítenek •  Fotó: KSE műkorcsolya-szakosztály/Dénes Botond Galéria

Czipa Kriszta és Szász Ingrid már az edzéseken is besegítenek
Fotó: KSE műkorcsolya-szakosztály/Dénes Botond

„Hatéves voltam, amikor egy közönségkorcsolyázás alkalmával megláttam a plakátot, amelyen műkorcsolyázókat toboroztak, azóta rendszeresen járok edzésekre, versenyekre.

Nagyon szeretem ezt a légkört, kedvenceim a forgások, de a koreográfiákat is nagyon kedvelem, amiben minden benne van az ugrásokkal kezdődően.

Néha, amikor az edzőnő nem lehet jelen, mert épp külföldön van versenyen, Szász Ingrid csapattársammal szoktunk segíteni Izának az edzésekben, próbálunk átadni mindent, amit mi már megtanultunk” – közölte a 15 éves műkorcsolyázó.

Lotti és a dupla Axel

Nemzetközi színtéren leginkább Nagy-Rozsnyai Lotti hallatott eddig magáról, a kilencéves reménység célorientáltságának, elszántságának és tehetségének köszönhetően tartja a lépést a külföldi mezőnnyel. Az előző szezonban megnyerte az európai kritérium-versenysorozatot, és erre a 2024–2025-ös idényben is minden esélye megvan.

A műkorcsolya egy rendkívül különleges sportág, amely elegánsan ötvözi a művészetet és az atlétikát •  Fotó: KSE műkorcsolya-szakosztály/Dénes Botond Galéria

A műkorcsolya egy rendkívül különleges sportág, amely elegánsan ötvözi a művészetet és az atlétikát
Fotó: KSE műkorcsolya-szakosztály/Dénes Botond

Lottinak a korcsolyázás az élete, hatalmas mosollyal rója a köröket a jégen és játszi könnyedséggel hajtja végre a legnehezebb mozdulatokat is, például a maximális nyújtással és nagy fordulatszámmal végzett piruettet, a Bielmannt.

„Ötéves koromban kezdtem el korcsolyázni, úgy, hogy az elején még nem is akartam. A szüleimmel sokat jártunk közönségkorcsolyázásra és nagyon megtetszett, ezért megkértem anyát, hogy írasson be” – meséli a kis jégpillangó, hozzáfűzve, hogy

az ugrásokat szereti a legjobban, kedvence a legnehezebb ugrásnak számító Axel, amelyből jelenleg a duplát ugorja.

Amúgy a tripla Axel még a négyfordulatosokkal is versenyre kel, kevesen vannak, akik végre tudják hajtani. Lotti nagy álma, hogy a négyfordulatos ugrásokat is elsajátítsa és hogy kijusson az olimpiára.

Ebben nem kis lemondások árán támogatják a szülei, Nagy-Rozsnyai István és Annamária.

Szász Ingrid kűr közben •  Fotó: KSE műkorcsolya-szakosztály/Dénes Botond Galéria

Szász Ingrid kűr közben
Fotó: KSE műkorcsolya-szakosztály/Dénes Botond

„Egy versenysportoló szülőjének lenni – meg egyáltalán szülőnek lenni – nagyon nagy kihívás, egyrészt megterhelő amiatt, hogy mindketten dolgozunk, van civil szakmánk, másrészt a szabadidőnket teljesen leköti az, hogy megpróbáljuk megszervezni az ő tevékenységeit, és nem utolsósorban anyagilag is nagy terheket ró a családra.

A szabadságainkat már teljesen annak rendeltük alá, hogy a lehető legjobb felkészülési körülményeket biztosítsuk a számára.

Mivel nincs annyi szabadságunk, mint amennyi időszakot le kell födni, ezért felváltva szoktuk elkísérni, emiatt az utóbbi két évben lemondtunk a nagy közös családi vakációzásokról” – részletezi Lotti édesanyja, aki szerint a legnagyobb nehézséget az jelenti számukra, hogy a nyári periódusban jég hiányában nincsen edzéslehetőség.

Gondot okoz a nyári jéghiány

„Az egyik legnagyobb probléma az, hogy május közepétől augusztus végéig – talán a karcfalvi kivételével – nincs nyitva jégpálya az országban.

Nincsen jég, ahol edzeni lehet, és mivel napi többórás jeges edzésekről beszélünk, ez komoly hendikepet jelent. Külföldi jégpályákat, edzőtáborokat kell keresni, persze lehet találni, kemény pénzekért”

– fogalmaz Annamária, hozzátéve, hogy a kiutazásokhoz és felkészüléshez szükséges költségek nagyrészét ők finanszírozzák, bár időnként kapnak ehhez szponzori támogatásokat is.

A büszke édesanya szerint igyekeznek mindenben támogatni a lányukat, vele együtt örülnek a sikereinek, és bátorítják a nehezebb pillanatokban.

A kecses mozdulatok, a gyönyörű ruhák és a zene összhatása magával ragadó élményt nyújt •  Fotó: KSE műkorcsolya-szakosztály/Dénes Botond Galéria

A kecses mozdulatok, a gyönyörű ruhák és a zene összhatása magával ragadó élményt nyújt
Fotó: KSE műkorcsolya-szakosztály/Dénes Botond

„Nem szoktunk nagy ügyet csinálni abból, ha leesik, vagy nem sikerül úgy a programja, ahogy szerette volna, igyekszünk arra koncentrálni, hogy mit lehet kiküszöbölni. Számunkra is új ez a helyzet, a versenyek nagyon sok olyan szituációt hoznak, amikkel azelőtt nem szembesültünk, nem mindig döntöttünk jól adott pillanatban, amíg megtanultuk, hogyan tud a legjobban koncentrálni, mennyi idővel a verseny előtt kell a pályára lépni, mit kell csinálni, hogy neki a legjobb legyen. Az a jó, hogy nagyon szeret versenyezni, nincs benne az a drukk, aminek hatására sokan gyengébben teljesítenek éles helyzetben. Lotti az esetek nagy részében jobban teljesít versenyen, mint edzéseken” – összegez az édesanyja.

Lottinak a korcsolyázás az élete, hatalmas mosollyal rója a köröket a jégen és játszi könnyedséggel hajtja végre a legnehezebb mozdulatokat is •  Fotó: Dénes Botond Galéria

Lottinak a korcsolyázás az élete, hatalmas mosollyal rója a köröket a jégen és játszi könnyedséggel hajtja végre a legnehezebb mozdulatokat is
Fotó: Dénes Botond

szóljon hozzá!
HIRDETÉS
HIRDETÉS
Ajánljuk még

Találatot nem, magyarellenes rigmusokat hozott a csíkszeredai rangadó

Akárcsak az alapszakaszban, a rájátszásban sem bírt egymással az FK Csíkszereda és a Bukaresti Steaua, ezúttal sem tudtak betalálni a csapatok. A fővárosi szurkolók kiviselték magukat, magyarellenes rigmusoktól volt hangos a csíkszeredai stadion.

Forr a levegő Csíkszeredában: először jön a Steaua

A labdarúgó 2. Liga felsőházi rájátszásának rangadójára készül az éllovas FK Csíkszereda: csütörtökön délután 5 órától a második helyen álló Bukaresti Steauát fogadja.

Székelyhon

Lassan eltűnnek az elektronikus egészségügyi kártyák

Hamarosan országszerte elérhetővé válik az új típusú személyazonossági igazolvány, amely elektronikusan is tárolja a személyes adatokat. Az új személyi elterjedésével fokozatosan az elektronikus egészségügyi kártyák is megszűnnek.

`
Krónika

Különleges nyugdíjak: két forgatókönyv terítéken, százmilliók úszhatnak el

Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.

Krónika

Magyarverés Kolozsváron: békés utcai felvonulást tartanak a magyar ifjúsági szervezetek

Békés megmozdulást szerveznek a kolozsvári magyar ifjúsági szervezetek a kincses városban, miután kiderült: magyar fiatalokat vertek meg a Kolozsvári U futballcsapatának huligánjai csak azért, mert magyarul beszéltek az utcán.

Főtér

Románia Kelet-Európa Eldorádója lesz, állítja a mezőgazdasági miniszter…

… egy helyi rendőrfőnök úgy gondolta, jó móka, ha drogbulikat szervez a lakásán… és magyar nyelven is riasztották az utasokat a kolozsvári reptéren.

Ez is érdekelheti

„A jó sportfotónak egy történetet kell elmondania” – a Kolozsvári CFR fotósával beszélgettünk

Hatéves korában kapta az első fényképezőgépét. Három éve komolyan kezdett fotózni, sportfotóját nemrég a világ legjobb 150 fényképe közé választották be. A CFR hivatalos fotósa, noha még csak 12. osztályos diák Kolozsváron. Horváth Tamással beszélgettünk.

Andrej Taratuhin: minden szezon és azon belül minden győzelem egy külön kis élet

A Csíkszeredai Sportklub korábbi legendájával, a csapatot öt szezonon át erősítő Andrej Szergejevics Taratuhinnal beszélgettünk a jégkorong Erste Liga elődöntőjének negyedik mérkőzését megelőzően.

Novák Károly Eduárd legjobban azt sajnálja, hogy nem épült meg a velodrom Csíkban

Novák Károly Eduárdot március derekán választották meg az Országos Paralimpiai Bizottság elnökének. Románia első paralimpiai bajnoka a Székely Sportnak adott exkluzív interjújában beszélt az új munkakörét érintő legsürgetőbb teendőkről, terveiről.

Megtorpantunk, de akkor is mi vagyunk

Ha egyszer történik meg áramkimaradás, a véletlen számlájára írható. Ha ez megismétlődik, akkor már rendszerhibáról beszélhetünk. Nagyjából ez jutott eszembe a törökök elleni meccseket követően.

Jókora adag megszállottság szükséges az atlétikához

Jó atléta mögött jó edző áll – szokták mondani, ahogy az is elterjedt a köztudatban, hogy jókora adag megszállottság szükséges az atlétikához. Hogy ez mennyire igaz, kiderül a Sepsi ISK edzőjével, Horovitz Hannával készült beszélgetésből.

Kopogtatott a négyes döntő kapuján a Háromszéki Ágyúsok, növekszik a hokiközösségük

Hajszállal maradt le a Háromszéki Ágyúsok jégkorongcsapata a bajnoki négyes döntőről, Kertész Zoltán alakulata 18 győzelemmel és 18 vereséggel az ötödik helyen zárta az alapszakaszt. Miklós Ervin klubelnököt kértük, értékelje az idei szezont.

A sztereotípiák a pálya szélére szorítják a női sportolókat

Esélyegyenlőség ide vagy oda, továbbra is valós problémának számít, hogy alacsonyabb a női sport presztízse és a női sportolók jóval kevesebbet keresnek férfi társaiknál. Erről kérdeztük Biszak Boglárka kosárlabdázót és Geréd Erika labdarúgót.

Popescu Magdolna: a sport faragott embert belőlem

Életre szóló barátságokat kötött a jégen, és olyan tudást szerzett, ami meghatározta életét. Nemrég bejelentett visszavonulása kapcsán Popescu Magdolnával, a Csíkszeredai Sportklub női szakágának oszlopos tagjával beszélgettünk.

Jelentősen megugrott a fiatal középpályás értéke a Sepsi OSK-nál

A Sepsi OSK-nál kölcsönben játszó Omar El-Sawy is szerepel a Sporttudományok Nemzetközi Központja (CIES) által felállított listán, amelyen azok a labdarúgók találhatók, akik az utóbbi időben a legnagyobb fejlődésen mentek keresztül a Szuperligában.

Szilassy Zoltán a magyar hoki legmodernebb klubjává tenné a GYHK-t

Csapatépítés, identitáserősítés, utánpótlás- és tudásfejlesztés, és sok más feladat jelenti a sportigazgató szerteágazó tevékenységi körét a Gyergyói Hoki Klubnál. Szilassy Zoltán célkitűzése a magyar hoki legmodernebb klubjává tenni a GYHK-t.

HIRDETÉS
Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!