HIRDETÉS

Piruettek és dupla Axel: életük a műkorcsolya (videóval)

A KSE műkorcsolya-szakosztálya. Több mint hetvenen siklanak a jégen
Fotó: KSE műkorcsolya-szakosztály/Dénes Botond

Kézdivásárhelyen közel tízéves hagyománnyal büszkélkedik a rendkívül látványos, ámde aprólékos munkát igénylő műkorcsolya, amelyben sajátos eleganciával ötvöződik a művészet és a sport. Bemutatjuk a KSE műkorcsolya-szakosztályát.

A műkorcsolyázók gyönyörű ruhákban, kecses mozdulatokkal zenére mutatnak be olyan precíz technikai elemeket, mint az ugrások, forgások, lépéssorozatok, amelyeknek az esztétikus előadása is nagy hangsúlyt kap. A sportág nagyfokú koncentrációt, szorgalmat és folyamatos gyakorlást igényel, de kitartásból, céltudatosságból nincs hiány a KSE műkorcsolya-szakosztályánál:

közel 70 gyerek edz rendszeresen a Deme László Műjégpályán, a fővárosi születésű Elena Codruța Moiseanu szakértői felügyelete, illetve Hosszú Izabella segédlete mellett.

HIRDETÉS

„A műkorcsolya-szakosztály 2014–2015-ben alakult, én 2017-ben szülőként csatlakoztam a csapathoz. A kislányom akkor kezdett el korcsolyázni, ekkor még nem volt fedett műjégpályánk, görkorcsolyával kezdtünk.

Nagy-Rozsnyai Lotti. Nagy álma, hogy olimpián szerepeljen •  Fotó: KSE műkorcsolya-szakosztály/Dénes Botond Galéria

Nagy-Rozsnyai Lotti. Nagy álma, hogy olimpián szerepeljen
Fotó: KSE műkorcsolya-szakosztály/Dénes Botond

2018-ban, a műjégpálya átadása után maradtam segítőként a külföldi edzőnő mellett, adminisztrációs dolgokban segítettem neki. Majd egy évvel később az ő ötletére elkezdtem segédedzőként dolgozni, mivel kellett valaki, aki megtanítja az alapokat a kezdőknek” – elevenítette fel a kezdeteket Hosszú Izabella, aki azóta már a szakosztály vezetőjeként tevékenykedik, illetve továbbra is ellátja a segédedzői feladatokat.

Négy csoportra osztva foglalkoznak a gyerekekkel: magas szintű versenykategóriás, rekreációs versenykategóriás, haladó rekreációs és kezdő csapatokban gyakorolhatnak.

Bárkit megtanítanak korcsolyázni

„A legkisebb növendékünk 3 és féléves, nem szabunk alsó korhatárt, ha a kicsik azt az 50 percet kibírják anya, apa nélkül, mi nyitottak vagyunk, mindenkit megtanítunk korcsolyázni az alapoktól kezdve. Ugyanígy felső korhatár sincs, mindenkit tudása alapján sorolunk be a csoportokba” – sorolja Hosszú Izabella. – „Voltak is emiatt problémáink, az edzőváltás után egyik-másik csoport összetétele változott. Codruța Moiseanu végtelen profizmussal fordult a gyerekeink felé, kissé nehéz volt az elején, mivel nem voltunk ehhez hozzászokva, de nyitottak voltunk és úgy érzem, rengeteget fejlődtünk azóta”.

Különlegesen fejleszti a kreativitást és a mozgáskoordinációt •  Fotó: KSE műkorcsolya-szakosztály/Dénes Botond Galéria

Különlegesen fejleszti a kreativitást és a mozgáskoordinációt
Fotó: KSE műkorcsolya-szakosztály/Dénes Botond

A versenykategóriás sportolók az országos versenyeken kívül nemzetközi megmérettetéseken is indulnak, de a rekreációs és a kezdő kategóriáknak is rendeznek különböző kupakiírásokat országszerte.

Kriszta a kezdetektől tagja a csapatnak

Czipa Kriszta a kezdetektől fogva tagja a csapatnak, kitartó edzésmunkájának és komolyságának köszönhetően mára már edzéseken is besegít, ha a szükség úgy hozza.

Czipa Kriszta és Szász Ingrid már az edzéseken is besegítenek •  Fotó: KSE műkorcsolya-szakosztály/Dénes Botond Galéria

Czipa Kriszta és Szász Ingrid már az edzéseken is besegítenek
Fotó: KSE műkorcsolya-szakosztály/Dénes Botond

„Hatéves voltam, amikor egy közönségkorcsolyázás alkalmával megláttam a plakátot, amelyen műkorcsolyázókat toboroztak, azóta rendszeresen járok edzésekre, versenyekre.

Nagyon szeretem ezt a légkört, kedvenceim a forgások, de a koreográfiákat is nagyon kedvelem, amiben minden benne van az ugrásokkal kezdődően.

Néha, amikor az edzőnő nem lehet jelen, mert épp külföldön van versenyen, Szász Ingrid csapattársammal szoktunk segíteni Izának az edzésekben, próbálunk átadni mindent, amit mi már megtanultunk” – közölte a 15 éves műkorcsolyázó.

Lotti és a dupla Axel

Nemzetközi színtéren leginkább Nagy-Rozsnyai Lotti hallatott eddig magáról, a kilencéves reménység célorientáltságának, elszántságának és tehetségének köszönhetően tartja a lépést a külföldi mezőnnyel. Az előző szezonban megnyerte az európai kritérium-versenysorozatot, és erre a 2024–2025-ös idényben is minden esélye megvan.

A műkorcsolya egy rendkívül különleges sportág, amely elegánsan ötvözi a művészetet és az atlétikát •  Fotó: KSE műkorcsolya-szakosztály/Dénes Botond Galéria

A műkorcsolya egy rendkívül különleges sportág, amely elegánsan ötvözi a művészetet és az atlétikát
Fotó: KSE műkorcsolya-szakosztály/Dénes Botond

Lottinak a korcsolyázás az élete, hatalmas mosollyal rója a köröket a jégen és játszi könnyedséggel hajtja végre a legnehezebb mozdulatokat is, például a maximális nyújtással és nagy fordulatszámmal végzett piruettet, a Bielmannt.

„Ötéves koromban kezdtem el korcsolyázni, úgy, hogy az elején még nem is akartam. A szüleimmel sokat jártunk közönségkorcsolyázásra és nagyon megtetszett, ezért megkértem anyát, hogy írasson be” – meséli a kis jégpillangó, hozzáfűzve, hogy

az ugrásokat szereti a legjobban, kedvence a legnehezebb ugrásnak számító Axel, amelyből jelenleg a duplát ugorja.

Amúgy a tripla Axel még a négyfordulatosokkal is versenyre kel, kevesen vannak, akik végre tudják hajtani. Lotti nagy álma, hogy a négyfordulatos ugrásokat is elsajátítsa és hogy kijusson az olimpiára.

Ebben nem kis lemondások árán támogatják a szülei, Nagy-Rozsnyai István és Annamária.

Szász Ingrid kűr közben •  Fotó: KSE műkorcsolya-szakosztály/Dénes Botond Galéria

Szász Ingrid kűr közben
Fotó: KSE műkorcsolya-szakosztály/Dénes Botond

„Egy versenysportoló szülőjének lenni – meg egyáltalán szülőnek lenni – nagyon nagy kihívás, egyrészt megterhelő amiatt, hogy mindketten dolgozunk, van civil szakmánk, másrészt a szabadidőnket teljesen leköti az, hogy megpróbáljuk megszervezni az ő tevékenységeit, és nem utolsósorban anyagilag is nagy terheket ró a családra.

A szabadságainkat már teljesen annak rendeltük alá, hogy a lehető legjobb felkészülési körülményeket biztosítsuk a számára.

Mivel nincs annyi szabadságunk, mint amennyi időszakot le kell födni, ezért felváltva szoktuk elkísérni, emiatt az utóbbi két évben lemondtunk a nagy közös családi vakációzásokról” – részletezi Lotti édesanyja, aki szerint a legnagyobb nehézséget az jelenti számukra, hogy a nyári periódusban jég hiányában nincsen edzéslehetőség.

Gondot okoz a nyári jéghiány

„Az egyik legnagyobb probléma az, hogy május közepétől augusztus végéig – talán a karcfalvi kivételével – nincs nyitva jégpálya az országban.

Nincsen jég, ahol edzeni lehet, és mivel napi többórás jeges edzésekről beszélünk, ez komoly hendikepet jelent. Külföldi jégpályákat, edzőtáborokat kell keresni, persze lehet találni, kemény pénzekért”

– fogalmaz Annamária, hozzátéve, hogy a kiutazásokhoz és felkészüléshez szükséges költségek nagyrészét ők finanszírozzák, bár időnként kapnak ehhez szponzori támogatásokat is.

A büszke édesanya szerint igyekeznek mindenben támogatni a lányukat, vele együtt örülnek a sikereinek, és bátorítják a nehezebb pillanatokban.

A kecses mozdulatok, a gyönyörű ruhák és a zene összhatása magával ragadó élményt nyújt •  Fotó: KSE műkorcsolya-szakosztály/Dénes Botond Galéria

A kecses mozdulatok, a gyönyörű ruhák és a zene összhatása magával ragadó élményt nyújt
Fotó: KSE műkorcsolya-szakosztály/Dénes Botond

„Nem szoktunk nagy ügyet csinálni abból, ha leesik, vagy nem sikerül úgy a programja, ahogy szerette volna, igyekszünk arra koncentrálni, hogy mit lehet kiküszöbölni. Számunkra is új ez a helyzet, a versenyek nagyon sok olyan szituációt hoznak, amikkel azelőtt nem szembesültünk, nem mindig döntöttünk jól adott pillanatban, amíg megtanultuk, hogyan tud a legjobban koncentrálni, mennyi idővel a verseny előtt kell a pályára lépni, mit kell csinálni, hogy neki a legjobb legyen. Az a jó, hogy nagyon szeret versenyezni, nincs benne az a drukk, aminek hatására sokan gyengébben teljesítenek éles helyzetben. Lotti az esetek nagy részében jobban teljesít versenyen, mint edzéseken” – összegez az édesanyja.

Lottinak a korcsolyázás az élete, hatalmas mosollyal rója a köröket a jégen és játszi könnyedséggel hajtja végre a legnehezebb mozdulatokat is •  Fotó: Dénes Botond Galéria

Lottinak a korcsolyázás az élete, hatalmas mosollyal rója a köröket a jégen és játszi könnyedséggel hajtja végre a legnehezebb mozdulatokat is
Fotó: Dénes Botond

szóljon hozzá!
HIRDETÉS
HIRDETÉS
Ajánljuk még

Niczuly Roland: „Diószegi csak a hazugságot terjeszti, hogy én legyek, akin csattan az ostor”

Tovább gyűrűzik a Sepsi OSK-nál dúló nyilatkozatháború. Miután Diószegi László klubelnök keresetlen szavakkal illette kegyeiből kiesett kapusát, maga az érintett hazugságnak nevezte a vádakat.

Kirobbant a háború: Diószegi élesen bírálta Niczulyt, innen már nincs visszaút

Nyílt háború alakult ki a Sepsi OSK és korábbi csapatkapitánya között: Diószegi Laszló kemény szavakkal illette Niczuly Rolandot, aki szerinte 200 ezer eurót követel a szerződésbontásért. Beszéltünk a kapussal, aki nyilatkozott az ügy kapcsán.

Székelyhon

Motorost ölt meg a medve a Transzfogarason – videóval

Egy 70–80 méteres szakadékból került elő annak a motorosnak a holtteste, akit csütörtökön megtámadott egy medve a Transzfogarasi úton, a Vidraru-tó közelében.

`
Krónika

Medve ölt meg egy motorost a Transzfogarasi úton

Medve végzett egy olasz turistával a Transzfogarasi út Argeș megyei szakaszán – közölték a hatóságok csütörtökön.

Krónika

CSM-elnök: összeomlik az igazságügyi rendszer, ha 65 évre emelik a bírák és ügyészek nyugdíjkorhatárát

A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) elnöke, Elena Costache azzal vádolja a kormányt, hogy „egyik napról a másikra” 65 évre akarja emelni a bírák és ügyészek nyugdíjkorhatárát, ami a rendszer összeomlásához vezethet.

Főtér

Olaszországban bukkant Vlad Țepeș sírjára – állítja a volt Prahova megyei tanácselnök – hírmix

Jövő héten jelenti be a kormány a deficitcsökkentő intézkedéscsomagot. Két hónapos kiskutyát dobott ki az ablakon egy pașcani férfi.

Ez is érdekelheti

Gierling György, az utolsó mohikán

A jelenleg 98 éves marosvásárhelyi Gierling György, Románia legidősebb egykori labdarúgója, aki romániai magyarként még a magyar világban is futballozott.

Korai búcsú, pontot tesz játékoskarrierjére a csíkszeredai jégkorongozó

A Háromszéki Ágyúsok támadóját, Részegh Zsoltot a következő szezonban már nem láthatjuk jégkorongozni. A 25 éves csíkszeredai játékos nehéz szívvel búcsúzik, úgy érzi, sok minden maradt benne, de egészsége érdekében nem halogathatta tovább a döntést.

Tamás Nándor: „magasra raktuk a lécet az idei nyolcadik helyünkkel”

A szlovák élvonalba tavaly feljutó és ott Radványi Miklós vezetőedző vezetésével a nyolcadik helyen végző, 125 éves Komáromi FC kézdialmási illetőségű szélsőjét, Tamás Nándort kérdeztük idénybeli tapasztalatairól, jövőbeni terveiről.

A jó sportszülő nem edz, hanem buzdít, nem kritizál, hanem dicsér

A sportszülő elsődleges feladata, hogy biztonságos hátteret teremtsen sportoló gyerekének, továbbá mindenben támogassa, és pozitív attitűddel, példát mutatva biztassa őt a pályán és azon kívül is. És legyen büszke rá, akárhányadik is lett.

Ezüstös lett az évadjuk, nem elégedetlenek ezzel az FK Székelyudvarhelynél

Hosszú, mérkőzésekkel teli, eredményes évadon van túl az FK Székelyudvarhely teremlabdarúgó-csapata. Az edzőt, illetve a támogatói kör képviselőjét kérte fel a Székely Sport, hogy értékelje a szezont.

Kozma Mihály: nem a magyarok, a székelyek nyerték az utolsó udvarhelyi futsalaranyat

A sportág romániai fennállása óta Székelyudvarhely háromszor nyerte meg a teremlabdarúgó-bajnokságot, legutóbb 2008-ban. Akkor a kispadon a magyar válogatott szövetségi kapitányával, Kozma Mihállyal. A Székely Sport interjúja a szakemberrel.

Nagy Attila: jövőt adtunk a romániai jégkorongnak

A szezon zárultával Nagy Attilával, a Román Jégkorong-szövetség elnökével a hazai hoki fejlődésében mérföldkőnek számító sepsiszentgyörgyi divízió 1/A-s világbajnokságról, az utánpótlás helyzetéről és a szövetség munkájáról beszélgettünk.

Szülők a lelátón, edzők a pályán – egyértelművé kell tenni a szerepeket

A szülő és az edző központi szerepet játszik a sportolóvá válás cseppet sem egyszerű folyamatában, ezért egyáltalán nem mindegy, milyen modellt mutatnak a gyerekeknek. A kölcsönösen egymásra utalt helyzetben érdemes néhány szempontot szem előtt tartani.

Átrobogott minden évszakon a Hargita Rali mezőnye (videó)

Három nap alatt átmentek a tavaszon, nyáron, őszön és a télen is a Hargita Rali versenyzői. Új pályákon, más lebonyolítású volt a térség egyik legnépszerűbb autósport megmérettetése.

A háromszéki sportlegenda, akinek a mai napig fáj az elveszített olimpiai döntő

Kétség sem fér hozzá, hogy a székely sport egyik legnagyobb alakja Kicsid Gábor kézilabdázó, aki az 1970-es években világverő román válogatott egyik alapemberének számított. A legendás sportembert mindennapjairól és emlékeiről faggattuk.

HIRDETÉS
Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!