HIRDETÉS

Selymes Tibor: „Ha a futballban nőttél fel, akkor a zsigereidben érzed a játék minden elemét”

Itt még a Știința Miroslava edzőjeként. Jelenleg a pályán kívülről figyeli csak a focit
Fotó: Pinti Attila

2025. április 30., 15:13

Selymes Tibor a székely labdarúgás egyik legkimagaslóbb egyénisége, sokak példaképe. A román „aranycsapat” egykori tizenhármasa bár életét a futballnak szentelte, jelenleg nem aktivál imádott sportágában. Az egykori labdarúgóval felidéztük karrierje fontosabb mozzanatait.

2025. április 30., 15:13

– Mindig is tudta, hogy futballista szeretne lenni?

– Korán eldőlt, hogy sportoló leszek, 1–8. osztályos koromban két sportot űztem: a focit és a jégkorongot Kézdivásárhelyen. Abban az időben nagyon szerettem a hokit, lehet, hogy jobban is, mint a focit, de végül itt kötöttem ki, mert tehetségesebb voltam a pályán, mint a jégen, és tiszta szívből focista akartam lenni.

HIRDETÉS

– Ki volt a felfedezője?

– 16 évesen már játszottam a 3. Ligában a kézdivásárhelyi Vasasnál, és volt egy barátságos mérkőzésünk a Rapiddal, amelynek az edzője javasolta, hogy hívjanak be az ifi válogatottba, mert megtetszett neki a játékom. Lényegében innen kezdődött.

Ha egyszer behívnak a válogatottba, onnantól már figyelnek rád, és könnyebb lesz minden.

Aztán jött a Brassó, majd a Dinamo, később a belgiumi légióskodás.

– Hogyan emlékszik vissza a kézdivásárhelyi évekre?

– Nagyon fiatal voltam, és nagy lehetőséget kaptam, akkoriban nagy dolog volt tizenöt-tizenhatévesen harmadosztályban játszani. Szerencsém volt, mert olyan emberek vettek körül, akik sokat segítettek nekem könnyen beépülni a csapatba, fejlődni. Édesapám is futballista volt annak idején, ez pedig előnyömre szolgált.

Kézdivásárhelyről indulva két világabjnokságon is ott lehetett •  Fotó: Selymes Tibor/Facebook Galéria

Kézdivásárhelyről indulva két világabjnokságon is ott lehetett
Fotó: Selymes Tibor/Facebook

– Mikor dőlt el, hogy balhátvéd lesz?

– Bal lábas vagyok, akkoriban egyértelmű volt, hogy a pálya bal felén kell játsszak, nem úgy volt, mint mostanában, hogy játszhatsz jobb szélen is. Balszélsőt játszottam a harmadosztályban, majd Brassóban is. Később a Dinamónál lettem balhátvéd. ’89 elején, még a Ceaușescu idejében akart vinni a Dinamo, felhívtak Bukarestből – nem tárgyalni, mert akkor nem tárgyaltak, jössz és kész, így működött.

Mircea Lucescu mondta, hogy Mischa Klein helyét kellene átvegyem, ő gondolta úgy, hogy balhátvédet tud faragni belőlem.

Aláírtam a szerződést, de csak a forradalom után kerültem Bukarestbe, Dorin Mateuț és a többi nagy név mellé. Nem volt könnyű egy ilyen öltözőben, válogatott játékosok közé bekerülni fiatalként. De mindenki azt mondta, tehetséges vagyok, és ha látják benned az elszántságot, akaratot, akkor könnyebben elfogadnak.

– Gyakran nosztalgiáznak a Hagi, Popescu és Petrescu fémjelezte Aranygenerációnak nevezett csapat tagjaival?

– Igen, rendszeresen tartjuk a kapcsolatot Whatsappon. Amikor találkozunk, szóba kerülnek a „régi szép idők”. De azt hiszem, nemcsak mi vagyunk ezzel így, hanem egész Románia felemlegeti azt a csapatot a mai napig, ami azt jelenti, hogy leraktunk valamit az asztalra. Sajnos, hogy azokat az eredményeket az utánunk következők már nem tudták megismételni, bár a 2024-es Eb-t követően a Generația de Sufletnek elkeresztelt csapat valamivel jobb, mint a korábbiak.

– Milyen érzés felidézni az 1994-es egyesült államokbeli világbajnokságot, ahol egészen a negyeddöntőig meneteltek?

– Nagyon jó, hiszen a legjobb, legemlékezetesebb meccseket ott játszottuk, és ott értük el a legjobb helyezést. Sajnos egyúttal fájó is visszaemlékezni, mert az Argentínánál vagy akár nálunk is jóval gyengébb Svédországtól tizenegyesekkel kikaptunk. Kívülről nézve könnyűnek tűnhet, egyesek azt mondják, hogy csak odamész, berúgod és kész, de ha valóban így lenne, akkor soha senki sem hibázná el a büntetőt.

Akkor mi 90-100 ezer néző előtt játszottunk a stadionban, plusz az a pár millió, aki a tévében nézte, nagy volt a nyomás.

– Melyik meccsre emlékszik legszívesebben?

– Az argentinok ellenire. Nagyon jól játszottunk, szép meccs volt, nagy volt az öröm a 3–2-es győzelmünk után, azt hiszem, ez a román labdarúgás legnagyobb eredménye.

Tavaly májusban a Nemzeti Arénában rendezett gálameccsen •  Fotó: Selymes Tibor/Facebook Galéria

Tavaly májusban a Nemzeti Arénában rendezett gálameccsen
Fotó: Selymes Tibor/Facebook

– Gazdag pályafutása során 46-szoros válogatottnak mondhatja magát. Nincs önben hiányérzet emiatt?

– 46-ot írnak mindenhol, de legjobb tudomásom szerint 48-szoros válogatott vagyok.

Van hiányérzetem, mivel ezt a számot 28 éves koromig értem el, utána komoly sérülésekkel küszködtem, bokaszalagszakadás és részleges Achilles-ín szakadás hátráltatta a karrierem.

Ha ezek nincsenek, lehet, hogy mára sokkal több válogatottsággal rendelkeznék. De ilyen a sport, ez benne van.

– Érzi az utóhatásait a hivatásos labdarúgókarriernek?

– Igen. Vannak időszakok, amikor jobban. De ez ezzel jár, nem lehet ezen változtatni. Nagyon szép volt a sportolói élet, úgy gondolom, hogy megérte, emiatt túl tudom tenni magamat a fájdalmon.

– Szerencsét hozott a válogatottban viselt 13-as szám?

– Nekem abszolút, bár való igaz, hogy eleinte nem akartam, de ez tűnt a legjobb opciónak, amikor választanom kellett. Nem vagyok babonás, ezért nem tartottam a negatív következményeitől.

– Mit gondol, székely konoksága segítette karrierjében? Érezte-e hátrányát származásának?

– Mindig tisztában voltam azzal, hogy mi az, amire képes vagyok, és azt is tudtam, hogy nagyon, de nagyon sokat kell dolgozzak, hogy abban a kiváló román válogatottban biztosított legyen a helyem, és évekig együtt játszhassak velük. Kollégák, edzők között nem tapasztaltam megkülönböztetést a származásom miatt, persze voltak beszólások kívülről, de az engem nem érdekelt.

„Akarat, ambíció, tehetség, és nagyon sok munka kell a sikerhez” •  Fotó: Pinti Attila Galéria

„Akarat, ambíció, tehetség, és nagyon sok munka kell a sikerhez”
Fotó: Pinti Attila

– Ellenfélként kit tisztelt leginkább a pályán?

– Ellenfélként mindenkit tisztelni kell, de különösen, ha válogatottként olyan nagy csapatok ellen játszol, mint Argentína, Franciaország, Hollandia. Nagyon sok kiváló játékos ellen volt szerencsém játszani, úgymind Batistuta, Ortega, Asprilla, Zidane és még sorolhatnám. Mindeniküknek megvolt a saját stílusa, nem volt könnyű ellenük.

– Meglátása szerint mi az oka annak, hogy nem sikerült még megközelíteni sem az Aranygeneráció sikereit? 1998 óta például egy világbajnokságra sem jutottak ki a trikolórok.

– Én a megfelelő infrastruktúra és a szakemberek hiányában látom az okokat. Manapság mindenki edző, nem számít, hogy rúgott-e labdába egyáltalán életében. Edző, mert ismeri a polgármestert, vagy befolyásos körökben mozog. Olyan emberek vannak a futballban, akiknek nem lenne szabad, hogy ott legyenek.

Akarat, ambíció, tehetség, és nagyon sok munka kell a sikerhez. Az az érzésem, hogy manapság ez utóbbit sokan elfelejtik, a mai generáció másképp van nevelve, mint mi.

A mi időnkben nem volt olyan, hogy a 17 éves gyerek az édesanyjával jön edzésre, és anyuka mondja a lelátóról, hogy mit kell csinálnia a pályán. De ezt nemcsak Romániában, hanem Magyarországon is tapasztaltam.

Május 14-én tölti 55. életévét •  Fotó: Selymes Tibor/Facebook Galéria

Május 14-én tölti 55. életévét
Fotó: Selymes Tibor/Facebook

– Mi a véleménye a jelenlegi román válogatottról?

– Szerintem jó úton halad a válogatott, még nem tart ott, ahol kéne, de jó úton halad. Vannak nagyon tehetséges játékosok, akik a legutóbbi Európa-bajnokságon bebizonyították, hogy nincsenek híján az akaratnak és odaadásnak. Ahhoz kicsit több kell, hogy világbajnokságra is kijussunk, de nagyon kíváncsi vagyok, hogy most végre sikerül-e.

– 2005 óta több csapatnál is edzősködött. Mit gondol az edzői hivatásról?

– Hálátlan feladat, mert itt már nem saját magadtól, hanem mástól függsz. Akkor lehetsz jó edző, ha jó csapatod van. Jó edző nem lehetsz gyenge játékosokkal, mert nem tudod elérni azt az eredményt, amit elvárnak. Nyilván jó pedagógusnak kell lenned, meg más tényezők is szükségesek, de én úgy vélem, hogy a sikeres játékosmúlt nagyon nagy pluszt jelent.

Ha a futballban nőttél fel, akkor a zsigereidben érzed a játék minden elemét. Az edzőnek nehéz, mert egyedül van, szemben 20-22 játékossal, nem tudsz kirakni 22 játékost, inkább meneszted az edzőt.

De sokan, sokszor elfelejtik a labdarúgásban, és úgy általában a sportban érvényes alapszabályt: egyik napról a másikra nem lehet sikereket elérni, ez mind időbe és rengeteg munkába telik. Az a legnehezebb, hogy azt a keretnyi játékost úgy felkészítsd, hogy egy emberként gondolkodjon és teljesítsen.

– Melyik stadionban érzi a legotthonosabban magát?

– Dinamo. Nagyon jól éreztem magam ott.

– Ki az a sportember, akire a mai napig felnéz?

– A szintén ballábas Bölöni Laci, minden kétséget kizárólag. Junior korom óta felnézek rá, számomra mindig ő marad a példakép.

– Összerakna a kedvünkért egy álomcsapatot azokból, akikkel együtt játszott?

– Kapusnak Pruneát tenném, majd Petrescu, Belodedici, Popescu, Munteanu, Lupescu, Prosinecki, Hagi, Enzo Scifo, Răducioiu, Adrian Ilie.

„Egyik napról a másikra nem lehet sikereket elérni, ez mind időbe és rengeteg munkába telik” •  Fotó: Pinti Attila Galéria

„Egyik napról a másikra nem lehet sikereket elérni, ez mind időbe és rengeteg munkába telik”
Fotó: Pinti Attila

– Mi volt a legszebb dicséret, amit játékosként kapott?

– Az argentinok elleni meccs után, amikor mindenki szenzációsan játszott, nemcsak a csapaton belül kaptunk dicséretet, hanem az egész országtól.

Szerintem annál nagyobb dicséretet sportoló nem kaphat, mint amikor örömükben mindenhol utcára vonultak az emberek.

– Egy ideje Jászvásárba költözött. Hogyan látszik onnan a futballvilág, mivel foglalkozik jelenleg?

– Figyelemmel követem a hazai bajnokságot, de nem minden meccset. Az egyik helyi klub felkért, hogy kölcsönözzem a nevem az utánpótlásnevelő munkájukhoz, a gyerekek kedvéért elfogadtam.

Jelenleg nem tevékenykedem a futballban, ami nagyon furcsa, hiszen ez az életem, ezt csináltam egész életemben, nagyon nehéz most váltani, de néha szükséges a változás.

Ha nem megy a foci, akkor más utakat kell keresni. Egyre nehezebb, csalódott vagyok, volt, hogy olyan szerződést vállaltam el, amit nem kellett volna, csak azért, hogy edzősködhessek, és utólag megbántam.

– Mire tanította meg a futball?

– Elsősorban fegyelemre, tiszteletre, ami sajnos manapság hiányzik.

Selymes Tibor pályafutása

Selymes Tibor 1970. május 14-én született Balánbányán. Kézdivásárhelyen kezdett futballozni, majd Brassóba került, ahol 17 évesen debütált a román élvonalban. Három évig a Brassói FC, majd újabb három esztendőig a Bukaresti Dinamo játékosa volt.

Ezt követően Belgiumba igazolt, ahol több csapatban is megfordult. 1996 és 2000 között az RSC Anderlecht és Standard Liége meghatározó labdarúgójának számított.

Innen Magyarországra szerződött, ahol előbb a Haladásban, később pedig Debrecenben szerepelt. Pályafutását Cipruson fejezte be az AEL Limassol színeiben.

Tagja volt a román „aranycsapatnak” az 1994-ben az Egyesült Államokban, illetve az 1998-ban Franciaországban rendezett világbajnokságon.

Selymes Tibor 2005-től edzősködik. Kezdetben Magyarországon a Sopron FC-t vezette, majd Romániában elsőként a Nagyszalontai Liberty csatatánál vállalt munkát. Ezután számos klubot irányított, az Astra Ploiești, a Marosvásárhelyi FCM, a Bukaresti Dinamo és a Săgeata Năvodari edzője volt.

Később visszatért Magyarországra, egy rövid ideig a Kaposvárnál tevékenykedett, majd 2014 és 2016 között a Galaci Oțelul, a Petrolul Ploiești és a Delta Tulcea, legutóbb pedig a Szatmárnémeti Olimpia és a Știința Miroslava szakvezetőjeként dolgozott.

szóljon hozzá!
HIRDETÉS
HIRDETÉS
Ajánljuk még

Visszatért a korábbi edző, vele harcolná ki a bennmaradást a Sepsi OSK

Máris megtalálta Dorinel Munteanu utódját a sepsiszentgyörgyi labdarúgóklub, a csapatot korábban már irányító László Csabát nevezték az új vezetőedzőnek.

Csodás hokiélmény, bosszantó hiányosságok – így zajlik a vébé Sepsiszentgyörgyön

Javában zajlik Sepsiszentgyörgyön a Divízió I/A felnőtt jégkorong-világbajnokság. Az első két játéknap után a szünet jó alkalmat adott arra, hogy egy pillanatra kiszakadva a jégpálya zsongásából, összegezzük az eddigi tapasztalatokat.

Székelyhon

Román állampolgárok voltak a három halálesetet követelő magyarországi baleset áldozatai – videóval

Négyen utaztak az autóban az M1-es sztrádán vasárnap, hárman a helyszínen életüket veszítették, egyiküket pedig mentőhelikopterrel vitték kórházba a balesetet követően.

`
Krónika

Fordulat a szülészetről eltűnt csecsemő ügyében: eladhatta 5000 lejért egyik újszülöttjét a kismama

Váratlan fordulatot hozott a bákói szülészetről eltűnt csecsemő ügye: igazságügyi források által kiszivárogtatott információk szerint a 19 éves fiatal nő még januárban megegyezett az ikrek anyjával, hogy 5000 lejért megveszi az egyik fiút.

Krónika

Meglepetés a szenátusban: átment a nyugdíjrendszer ügyében benyújtott indítvány

A szenátus hétfőn 61 támogató és 59 elutasító szavazattal elfogadta a nyugdíjrendszer ügyében benyújtott egyszerű indítványt, amelyet a múlt héten nyújtottak be.

Főtér

Megtisztelő-e, hogy Crin Antonescu Székelyföldre látogatott, és ha igen, akkor miért nem?

Avagy miért ijesztő most picit az, aminek természetesnek kellene lennie, mégsem volt az soha?

Ez is érdekelheti

Hetven éve fenntartják a húsvéti focit Székelyudvarhelyen (videóval)

A kellemes, tavaszias időjárásnak is köszönhetően közel ezer ember volt kíváncsi a Vasas (Rózsa és Iskola utcaiak) és a Kerekerdő (Szent János és Szentimre utcaiak) csapatainak jubileumi labdarúgó-mérkőzésére Székelyudvarhelyen.

Álom után rémálom: lekerülhet a sporttérképről a brassói labdarúgás

Viharfelhők gyülekeznek a brassói futballklubok fölött: az önkormányzat leállította a sporttámogatásokat, a leginkább érintett egyesületek – a Brassói SR, a Kids Tâmpa és a Transilvania – pedig jelenleg a túlélésért küzdenek.

Megszakadt a Vasas sorozata, a Kerekerdő nyerte a jubileumi Húsvét Kupát

A kellemes tavaszias időnek is köszönhetően közel ezer ember volt kíváncsi a Rózsa és Iskola utcaiak (Vasas), illetve a Szent János és a Szentimre utcaiak (Kerekerdő) jubileumi labdarúgó-mérkőzésére Székelyudvarhelyen.

Kovács István továbbra is a FIFA elitjében, ezúttal a klubvilágbajnokságon bizonyíthat

Kovács István ismét reflektorfénybe került a nemzetközi futballszíntéren: ezúttal a FIFA nevezte azon 35 játékvezető közé, akik közreműködnek a nyáron esedékes klubvilágbajnokságon. A tornát június 14. és július 13. között rendezik az Egyesült Államokban.

Két sürgősségi műtéten is átesett néhány nap alatt Pászka Lóránd

Perforált vakbélgyulladás miatt két sürgősségi műtéten esett át Pászka Lóránd, a Ferencváros játékosa, aki jelenleg a Kecskemétnél szerepel. A székelyföldi védő hetekre kidőlt, de már otthon lábadozik, és optimistán tekint a folytatásra.

Edzőváltáson esett át a Szpari, Fejér Béla bízik a bennmaradásban

Edzőváltás történt az NB I-ben szereplő Nyíregyházi Spartacus FC-nél, miután az együttes gyenge formát mutatott az elmúlt hetekben. Hét fordulóval a szezon vége előtt a csapat kieső helyen áll, így a klub vezetősége a váltás mellett döntött.

Pászka Lóránd a forduló csapatában az NBI-ben

Bár a Kecskemét már hat bajnoki óta nyeretlen a magyar labdarúgó-élvonalban, a Ferencvárostól kölcsönbe érkezett Pászka Lóránd egyre jobb teljesítménnyel tűnik ki csapatánál.

Közel 600 leigazolt játékosa van a Kovászna megyei Minifoci Szövetségnek

Januártól hivatalosan is bejegyezték a Kovászna megyei Minifoci Szövetséget, a kispályás labdarúgással foglalkozó háromszéki szervezet közel 600 leigazolt játékossal és 11 játékvezetővel rendelkezik – tudtuk meg Kocsis-Tulit Balázs titkártól.

Megházasodott Szoboszlai Dominik

Életre szóló döntést hozott Szoboszlai Dominik, a magyar válogatott csapatkapitánya. A Liverpool 23 éves játékosa kedden Budapesten oltár elé állt, és feleségül vette menyasszonyát, Buzsik Borkát.

Minifutball-vb: nehéz csoportba került a magyar és a román válogatott

Nagy reményekkel várja a regnáló bajnok Románia a 2025-ös minifutball-világbajnokságot, de jó eséllyel pályázik a végső győzelemre több válogatott is. Kisorsolták a csoportokat a májusban rajtoló viadalra.

HIRDETÉS
Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!