Hirdetés

Gólínség a támadósorban, a védők viszik a hátukon a Sepsi OSK-t

Nem érheti sok panasz Dimitri Oberlin teljesítményét a Sepsi OSK színeiben
Fotó: Pinti Attila

2025. február 20., 10:00

A Sepsi OSK a hetedik helyen áll a Szuperligában, 27 forduló elteltével pedig csupán öt együttes van a mezőnyben, amely több találatig jutott, mint a háromszékiek. Érdekesség azonban, hogy a piros-fehér mezeseknél a védők eredményesebbek, mint a támadók.

2025. február 20., 10:00

Felemás teljesítménnyel rukkolt elő az idei kiírásban Valentin Suciu legénysége, három játéknappal az alapszakasz vége előtt pedig már lehetetlen küldetésnek tűnik, hogy bejusson a felsőházba. Pedig jól kezdte a pontvadászatot az OSK, az első két meccsét megnyerte, ezáltal a második forduló után az élen állt, majd ezt követően jött egy mélyrepülés.

A sepsiszentgyörgyi csapat zsinórban hat találkozón maradt nyeretlen, ez pedig végül Bernd Storck vezetőedző állásába került. A kilencedik játéknapon már Valentin Suciu ült a kispadon, akinek az érkezésével feljavult a játék, a 19. és 20. fordulóban pedig ismét ott volt a legjobb hatban a Sepsi OSK. Azóta azonban ismét hullámvölgybe került a háromszéki együttes és elúszni látszik a play-off.

Hirdetés

Kapcsolódó

A gárda egyik legnagyobb problémája a helyzetkihasználás, ugyanis a támadók az idei szezonban nem igazán találják a góllövő cipőjüket.

Ha minden tétmeccset figyelembe veszünk, a 2024–2025-ös kiírás legeredményesebb játékosa Florin Ștefan és Dimitri Oberlin, mindketten négy találatig jutottak.

Előbbi kiosztott egy gólpasszt, míg utóbbi kettőt számlál. Apró szépséghiba, hogy egyikük baloldali védő, a másik legtöbbször középpályásként szerepel.

Fontos megemlíteni azt is, hogy a gárda amióta feljutott az élvonalba, azóta csupán két játékos jutott el kétszámjegyű lőtt gólig egy bajnoki idényen belül: Marius Ștefănescu (11) és Ibrahima Tandia (10). Azonban ha a klub teljes múltját vesszük figyelembe, akkor Hadnagy Attila a rekorder, aki a 2016–2017-es idényben 28-szor zörgette meg az ellenfelek hálóját.

Dorian Babunski egyelőre sem gólt, sem gólpasszt nem számlál a háromszéki gárda színeiben •  Fotó: Pinti Attila Galéria

Dorian Babunski egyelőre sem gólt, sem gólpasszt nem számlál a háromszéki gárda színeiben
Fotó: Pinti Attila

Idén az Oberlin, Marius Coman, Dorian Babunski és Gabriel Debeljuh támadó négyes mindent egybevetve tíz találatot számlál, míg a védők 12-ig jutottak.

A csapat 35 gólt szerzett a bajnokságban, ennek 28 százalékát jegyzik a csatárok, míg 34-et a védők.

Hogyan teljesítenek a csatárok meccsekre lebontva?

Gabriel Debeljuh balszerencsés szezont fut, jó formában kezdte az idényt, azonban szeptember vége óta sérülés miatt nem hadra fogható. A 28 éves horvát támadó hét meccsen háromszor vette be az ellenfelek kapuját, átlagosan 207 percenként szerez gólt. Ez idő alatt azonban a hivatalos statisztikák szerint kihagyott négy óriási ziccert, átlagban pedig csupán a párharcai 41 százalékát nyeri meg.

Dorian Babunski januárban csatlakozott a kerethez, a Debreceni VSC korábbi játékosa azonban egyelőre még nem tudott bizonyítani új együttesében. A 28 esztendős észak-macedón labdarúgó klasszikus kilencesként szokott feltűnni a pályán, ennek ellenére még gólt és gólpasszt sem számlál a Szuperligában.

A statisztikák alapján 1,5 lövéssel próbálkozik átlagosan, kétszer került ziccerbe, egyiket sem sikerült értékesítenie.

Denis Haruț már négy pontot szállított a piros-fehér mezeseknek a góljaival •  Fotó: Pinti Attila Galéria

Denis Haruț már négy pontot szállított a piros-fehér mezeseknek a góljaival
Fotó: Pinti Attila

Egyelőre Marius Coman sem tudott maradandót alkotni az idei kiírásban, pedig a tapasztalt román csatár élvezi az edzők bizalmát, 28 tétmeccsen szerepelt már a szezonban.

Ennek ellenére mindössze három találatot jegyez, ami rendkívül kevés, 479 percenként eredményes, ez az egyik legrosszabb átlagnak számít a Szuperliga teljes mezőnyét nézve.

Legutóbb október végén, a Kolozsvári CFR kapuját vette be. Az eddigi meccseken 11 nagy lehetőséget hagyott ki, nála több ziccert egyik OSK-játékos sem rontott a bajnokságban. Legtöbbször az a feladata, hogy az előrevágott labdát megtartsa, amíg érkeznek a társak, ennek ellenére átlagosan 14 alkalommal veszíti el a játékszert egy találkozó alatt és párharcainak csupán 37 százalékát nyeri meg. Coman kiosztott idén két gólpasszt és egyszer a kiállítás sorsára jutott.

Branislav Ninaj egy gólt szerzett idén a bajnokságban •  Fotó: Pinti Attila Galéria

Branislav Ninaj egy gólt szerzett idén a bajnokságban
Fotó: Pinti Attila

Sok panasz nem érheti Dimitri Oberlin teljesítményét, aki legtöbbször nem is támadóként szokott szerepelni, sokkal inkább a középpálya valamelyik szélén. A tapasztalt svájci 18 alkalommal húzta magára a csapat mezét tétmeccsen, négy találat és két gólpassz az eddigi mérlege. Átlagban 295 percenként eredményes, öt ziccert hagyott ki a szezonban.

Összességében elmondható, hogy a 2024–2025-ös kiírásban nincs olyan támadó a Sepsi OSK-ban, aki folyamatosan meggyőző teljesítménnyel tudna előrukkolni és villanni a kritikus pillanatokban. A pontvadászat góllövőlistáját nézve sokáig kell görgetni, hogy feltűnjön az első háromszéki labdarúgó, Oberlin csupán a 32. helyet foglalja el a listán.

Hány pontot köszönhet a Sepsi OSK a támadóinak?

Érdekesség, hogy a sepsiszentgyörgyiek csatárai idén nem futnak túlságosan eredményes szezont, ám amikor betalálnak, akkor sem a legfontosabb pillanatokban teszik azt. A gárda legeredményesebb játékosa, Dimitri Oberlin négy gólját négy különböző mérkőzésen szerezte, ezekből viszont kettőt elbukott Valentin Suciu legénysége, kétszer pedig nyert. Ezek a győzelmek viszont nem egygólos sikerek voltak (2–0, 3–0), szigorúan nézve tehát nem a svájci labdarúgó volt a pontokat eldöntő játékos. Kiosztott viszont két gólpasszt is, az egyik pedig egy pontot ért az OSK-nak, amikor a Petrolul ellen az ő átadásából született meg az egyenlítés (1–1).

Marius Coman azonban nyert már meccset idén csapatának, a második játéknapon az ő gólja is kellett a Gloria Buzău legyőzéséhez (1–2), a CFR ellen pedig úgy lett 3–3 az eredmény, hogy a 28 éves támadó egy találatot és egy gólpasszt jegyzett azon a megmérettetésen.

Nem találja idén Coman a góllövő cipőjét, rengeteg kritika éri a teljesítményét •  Fotó: Pinti Attila Galéria

Nem találja idén Coman a góllövő cipőjét, rengeteg kritika éri a teljesítményét
Fotó: Pinti Attila

Gabriel Debeljuh a Rapid elleni 2–2 alkalmával volt eredményes, ezenkívül betalált az FC Botoșani kapujába is, amikor 3–0-ra nyert az OSK. Az Universitatea Craiova hálóját is megzörgette, de 2–1-es vereség lett a vége.

Nagyon szigorúan nézve tehát elmondható, hogy a támadósor az idei bajnokságban hat pontot szállított a Sepsi OSK-nak az eddig megszerzett 37-ből, ha csak a kulcsfontosságú gólokat és gólpasszokat vesszük figyelembe.

Ugyanezeket a szempontokat nézve a védők 14 egységet biztosítottak a háromszékieknek.

Milyen arányban oszlik meg a gólszerzés a többi együttesnél?

A Szuperliga mezőnyét nézve a legtöbb alakulatnál van általában egy labdarúgó, aki rendre képes meghúzni a váratlant és betalálni – ez a játékos pedig határozottan nem egy védő. Az éllovas FCSB keretében például a csatárok 23 találatnál járnak a pontvadászatban, míg a hátsó alakzatban szereplők csupán négyet jegyeznek.

Florin Ștefan a csapat egyik leghasznosabb játékosa, nem csak a védelemben vállal kulcsfontosságú szerepet •  Fotó: Pinti Attila Galéria

Florin Ștefan a csapat egyik leghasznosabb játékosa, nem csak a védelemben vállal kulcsfontosságú szerepet
Fotó: Pinti Attila

Kiváló példa lehet a Kolozsvári CFR esete is, ahol a támadóharmad rendkívül hatékony, Louis Munteanu pedig egymaga képes meccseket eldönteni. A még mindig csak 22 éves román 16 gólt jegyzett eddig, ezzel pedig 19 pontot szerzett egymaga a kincses városiaknak, ha a korábban említett szempontokat vesszük figyelembe.

Mindössze egy gárda van a bajnokságban a Sepsi OSK mellett, ahol a védők több gólt szereznek, mint a támadók, az pedig az Unirea Slobozia. Ez viszont meg is látszik a teljesítményükön, 27 forduló alatt 25 pontot zsebeltek be, a 13. pozíciót foglalják el a tabellán.

Labdarúgó Szuperliga, 2024–2025-ös szezon, alapszakasz

##
CsCs
MM
GyGy
DD
VV
GkGk
PP
1
FCSB FCSB
27
13
10
4
40-23
49
2
Universitatea Craiova U Craiova
27
13
9
5
42-25
48
3
Kolozsvári U Kolozsvári U
27
13
9
5
41-25
48
4
Kolozsvári CFR Kolozsvári CFR
27
12
11
4
47-31
47
5
Bukaresti Dinamo Dinamo
27
11
12
4
36-24
45
6
Bukaresti Rapid Rapid
27
10
12
5
32-24
42
7
Sepsiszentgyörgyi Sepsi OSK Sepsi OSK
27
10
7
10
35-32
37
8
Petrolul Ploiești Petrolul
27
8
13
6
28-26
37
9
FC Hermannstadt Hermannstadt
27
9
8
10
31-37
35
10
Konstancai Farul Farul
27
8
10
9
27-33
34
11
Aradi UTA UTA
27
8
9
10
26-30
33
12
Galaci Oțelul Oțelul
27
6
11
10
21-28
29
13
Unirea Slobozia Slobozia
27
7
4
16
28-45
25
14
FC Botoșani Botoșani
27
5
9
13
22-35
24
15
Jászvásári Poli Jászvásár
27
6
6
15
25-44
24
16
Gloria Buzău Gloria
27
5
4
18
23-42
19
szóljon hozzá!
Hirdetés
Hirdetés
Ajánljuk még

Eltiltották és súlyos pénzbírsággal sújtották az OSK sportigazgatóját

A Román Labdarúgó-szövetség Fegyelmi és Etikai Bizottsága komoly büntetést szabott ki Hadnagy Attilára, a labdarúgó 2. Ligában szereplő Sepsi OSK sportigazgatójára, miután a Bihar FC elleni 2–2-es döntetlen után számon kérte a játékvezetőt.

„Nem mondtam, hogy tolvajok” – megszólalt Hadnagy Attila az eltiltása után

Reagált a büntetésére Hadnagy Attila: a Sepsi OSK sportigazgatója elismerte, hogy hangosan beszélt, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy nem mondott sértő dolgokat, csupán tisztázni szerette volna a történteket a játékvezetőkkel a drámai végjáték után.

Székelyhon

Elfogadta a kormány, ennek megfelelően alakul az üzemanyag ára Romániában

Elfogadta a kormány csütörtöki ülésén az üzemanyagpiaci válsághelyzettel kapcsolatos sürgősségi rendeletet.

`
Krónika

Bocsánatkérésre szólítja Zelenszkijt a székelyföldi parlamenti képviselő

Kulcsár-Terza József parlamenti képviselő, a Magyar Polgári Erő ügyvivő elnöke bocsánatkérést vár Zelenszkijtől, és felszólítja az Ukrajna területén élő kisebbségek jogainak biztosítására.

Krónika

Épülhet a méregdrága futballstadion: nincs óvás, bőven van rá közpénz

Elkezdődhet az ország második legdrágább és legnagyobb futballstadionjának építése Temesváron, miután nem érkezett óvás a versenykiírás győztesét kihirdető döntés ellen.

Főtér

Erdélyi parasztfelkelések: Nem minden magyar volt földesúr, és nem minden román volt jobbágy

Ezúttal az elnyomott tömegekről és a hétköznapi hősökről értekeztek az MCC kolozsvári központjának történész meghívottjai.

Ez is érdekelheti

Aktívan és közösen tölti a szünetet az FK és a Sepsi OSK

Habár a labdarúgó-világbajnokság selejtezői miatt két hétig szünetelnek a honi pontvadászatok, a székelyföldi csapatok aktívan és közösen töltik az időszakot, felkészülési mérkőzést játszanak egymással.

Meccs közben lecserélték a játékvezetőt, szoros a kiesési harc a Szuperligában (videóval)

Hétfőn este az Unirea Slobozia–Galaci Oțelul összecsapással zárult a labdarúgó élvonal alsóházi rájátszásának második fordulója. A hazaiak kétszer is vezettek, a sípmester lesérült a szünet előtt.

Bajkó Barna: volt erőnk visszajönni a meccsbe

Az utolsó percekben mentett pontot az FK Csíkszereda a Konstancai Farul ellen az alsóházi rájátszásban. Az 1–1-es döntetlen után edzők és játékosok értékelték a küzdelmes találkozót.

A csereemberek villanásai, a legvégén egyenlített az FK Csíkszereda (videóval)

Sokáig hiányzott a gól a labdarúgó Szuperliga alsóházi rájátszásának mérkőzésén. A Konstancai Farul szerezte meg a vezetést, a ráadás negyedik percében erre válaszolt az FK Csíkszereda.

Kimaradt ziccerek után belőtte a győztes gólt a Kolozsvári CFR (videóval)

Helyzetekben gazdag rangadón a Kolozsvári CFR hazai pályán 1–0-ra legyőzte a Bukaresti Rapidot a labdarúgó Szuperliga felsőházi rájátszásában.

Megismételné a Farul elleni győzelmét az FK Csíkszereda

Hazai pályán folytatja a labdarúgó Szuperliga alsóházi rájátszását a kiváló formában lévő FK Csíkszereda, amely a bennmaradásért zajló küzdelemben szombaton délután a Konstancai Farult fogadja.

A csapatok száma nem csökken, de átalakíthatják a rájátszást a Szuperligában

Túl sok mérkőzést játszanak a csapatok egy szezon folyamán a hazai labdarúgó élvonalban, ezért a bajnokságot szervező Hivatásos Labdarúgóliga (LPF) vizsgálja annak lehetőségét, hogy változtassanak a lebonyolításon.

Megtudtuk, mikor játszik az FK Csíkszereda a válogatott szünet után

A Hivatásos Labdarúgóliga (LPF) elkészítette a Szuperliga rájátszásának harmadik fordulójának menetrendjét: az alsóházban az FK Csíkszereda a hétfői játéknapon látogat a Petrolul otthonába.

Eltiltotta a fegyelmi bizottság Ilyés Róbertet

Összeült a Román Labdarúgó-szövetség fegyelmi bizottsága, szerdán több ügyben is döntést hozott: az FK Csíkszereda vezetőedzője, Ilyés Róbert kiállítását is elbírálták. A Bukaresti Rapid szurkolói rasszista megnyilvánulásai miatt súlyos büntetést kapott.

Felső és alsó határ – ennyi pont kellene az FK Csíkszeredának a biztos bennmaradáshoz

Kiválóan sikerült a rajt a kiesés elkerüléséért küzdő FK Csíkszeredának a labdarúgó Szuperliga alsóházi rájátszásában. Megnéztük, hogy az utóbbi években hány pontra volt szükségük a csapatoknak az utolsó, biztos bennmaradást érő hely eléréséhez.

Hirdetés
Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!