Hirdetés

Az Aranylabda és a durcás Real

Fotó: Facebook/UEFA

2024. október 29., 16:13

A párizsi Théâtre du Châtelet-ben október 28-án este ünnepélyes keretek között adták át az Aranylabdát, mellette pedig sok más egyéni díjat is. S ahogy korábban már nem egyszer történt, a díjátadás most sem zajlott nyugodt légkörben.

2024. október 29., 16:13

Egyrészt azért, mert az ilyen egyéni díjak odaítélése teljesen szubjektív dolog, és ritkán lehet úgy dönteni, hogy az mindenkinek a tetszését elnyerje.

Másrészt azért, mert ezt a díjat nem egyszer valóban úgy ítélték oda, hogy nem a legjobb játékos kapta. Másfél évtizedig csak Messi és Ronaldo kaphatta.

Hirdetés

Még akkor is, ha olyan sztárok maradtak le róla, mint például Xavi, Iniesta, Robben, Lewandowski. Akik egy adott idényben sokkal többet tettek le az asztalra (azaz a pályára), mint az említett argentin és portugál szupersztár.

Csak hát nem egy esetben az imázs és valószínűleg a gazdasági érdek döntött, nem a pályán nyújtott teljesítmény.

Idén ismét nagy port kavart az Aranylabda. Hetekkel ezelőtt sok újság és szakember már tudni vélte, hogy a díj fő várományosa, Vinícius kapja. Ezt lehet, még ellenfelei közül sem vitatták sokan, hiszen amit a brazil szélső művelt a Real Madrid színeiben, lenyűgöző volt. A bomba aztán a díjátadás előtt nem sokkal robbant, amikor nyilvánosságra került, hogy a díjat mégsem a dél-amerikai csatár kapja, hanem a Manchester City középpályása, a spanyol Rodri.

– Megvették az arabok a díjat – írták egyesek utalva arra, hogy a szigetországi csapat Öböl-térségi sejkek birtokában van. – Az UEFA és a Real Madrid közötti nézeteltérések következtében esett el a kitüntetéstől Vinícius – gondolták mások. Akik szerint a spanyol fővárosi klub elnökének, Florentino Pereznek egy európai Szuperligát megalakító ötlete miatt orrolnak a királyi gárdára a nemzetközi szervezetnél.

Túl sok madridi játékos került be a legjobbak közé, ezért a szavazatok megoszlottak Carvajal, Bellingham, Vinícius és Kroos között (a legjobbak listáján még a szintén a Real Madridot erősítő Rüdiger és Valverde is szerepelt), nem csoda, hogy Vini Jr. lemaradt az Aranylabdáról – írta a gálát szervező L’Equipe főszerkesztője.

Voltak ugyanakkor olyanok is, akik Vinícius viselkedésének tudták be azt, hogy a brazil szélső csak második helyen végzett a szavazáson.

Bármi is történt, az a tény, hogy a Real Madrid küldöttsége a kiszivárgott információk miatt nem ment el a hétfő esti gálára, rendkívül sportszerűtlen magatartás volt.

Hol a sportszerűség? Hogyan állítanak példaképeket a fiatalok elé úgy, hogy bojkottálják a díjátadást? Ez alapján azt lehetne leszűrni, hogy aki nem nyer, és csak második helyre szorul, az megorrolhat, megharagudhat. És persze a nyertesnek sem gratulál. Sőt. A spanyol klubnak a gáláról való hiányzása miatt Carlo Ancelotti át sem vehette a legjobb edzőnek járó díjat, hiszen a szavazatok alapján őt látták az elmúlt idény legjobb szakemberének. Ami nem mellesleg ismét csak fura döntés. Igaz ugyan, hogy Don Carlo minden idők egyik legjobb edzője, ám olyan csapattal, amelyből 6–7 játékost is jelölnek az Aranylabdára, nem nehéz jó eredményt elérni.

Sokkal nehezebb egy gyengébb képességű játékosokból álló együttessel a csúcsra jutni. Márpedig Xabi Alonso a Leverkusen csapatával ezt tette: megnyerte a klub történetének első bajnoki címét veretlenül, Német Kupát emelt a magasba és az Európa Liga döntőjébe került. Vagy mit mondjunk Luis de la Fuente munkájáról? Az Eb előtt kevesen gondolták, hogy egy nagy sztárok nélküli spanyol válogatott képes lesz megnyerni az Európa-bajnokságot. A Fuente-legénység azonban eredményes és látványos játékkal lepte meg a mezőnyt, s meg sem állt az Eb-címig.

És hogy a nyertesről, Rodriról is ejtsünk néhány szót. Kétségtelen, hogy a spanyol válogatott és a Manchester City nélkülözhetetlen középpályása.

Ám a középpályás játéka messziről sem olyan, mint például a Modricé vagy a de Bruyne-é. Igazán olyan sok gólpasszal és gólokkal sem vétette észre magát annyira, mint Vini. Nem szólva arról, hogy ha a labdarúgás látványosságáról beszélünk, akkor a két játékos között óriási szakadék tátong. Persze nem is lehet összehasonlítani a kettőt ilyen téren, mert a pálya nem ugyanazon a részén játszanak. Ezért lenne érdemes inkább posztok szerint megnevezni a legjobbakat.

Igaz ugyan, hogy Rodri angol bajnokságot és Eb-t nyert, de ha már spanyol játékosról és megnyert címekről beszélünk, akkor Dani Carvajal ugyancsak nyert Eb-t, mellette spanyol bajnokságot, ráadásul Bajnokok Ligáját is, ahol a döntőben gólt is szerzett. Csak hát ő meg hátvéd, azokat pedig ritkán részesítik olyan kitüntetésben, hogy Aranylabdát adjanak át nekik.

Tegyük fel, hogy Vinícius a viselkedése miatt esett el a címtől.

Ez akár jogos is lehetne, s ismerve a brazil temperamentumát, talán a Real-szurkolók sem tiltakoznának, ám akkor joggal tehető fel a kérdés: miért nyerte a legjobb kapusnak járó Jasin-díjat az a dél-amerikai Emiliano Martinez, akit többszöri megbotránkoztató viselkedése miatt még a nemzetközi fórumok is eltiltottak?

Bárhogy is legyen, az ilyen díjak a szurkolók, de a szakemberek körében is mindig indulatokat váltanak ki. Ha például egy liverpooli kapná, akkor a londoniak akadnának ki, illetve fordítva. S a példákat napokig lehetne sorolni. Ezért érdemes ismét Toni Kroost idézni és az ő hozzáállását követni:

„a futball egy csapatsport. A sportágban számomra nem sok jelentőséggel bírnak az egyéni díjak, őszintén szólva egyáltalán nem. Mert ezek szinte kizárólag a marketingről szólnak”.
szóljon hozzá!
Hirdetés
Hirdetés
Ajánljuk még

Nyílt háború lett, rendre egy magyar zászlóért büntették az FK Csíkszeredát

Minden korábbit felülmúló bírság és halmozódó szankciók után sajtótájékoztatón értékelte a helyzetet Szondy Zoltán: az FK Csíkszereda elnöke kettős mércéről, elhúzódó jogi küzdelemről és a szimbólumok betiltását elutasító álláspontról beszélt.

Szűk negyedóra alatt kivégezte magát az FK Csíkszereda (videóval)

Kifejezetten jól kezdte a Kolozsvári U elleni idegenbeli mérkőzést az FK Csíkszereda. Az első félidő középén viszont szétesett a csapat, négy találatot is kapott. Ezzel megpecsételődött a sorsa, a szünet után pedig csak a becsületgólra futotta.

Székelyhon

A gyalogátkelőn gázoltak el egy fiatal lányt Csíkszeredában

Megsérült egy fiatal lány, miután a gyalogátkelőn elgázolták vasárnap este Csíkszeredában, a Brassói úton.

`
Krónika

Brutális gyilkosság Kalotaszegen: egy nap alatt elfogták a feltételezett elkövetőt

Az egész falut megrázta egy 65 éves férfi meggyilkolása Magyarlónán: a holttestet szombaton találták meg a rendőrök, és azonnal nagyszabású nyomozás indult az elkövető felkutatására.

Krónika

Magyar Péter újra nyilvános vitára hívta Orbán Viktort

Sorsfordító pillanatban vagyunk, most dől el, hogy maradunk egy félelemre, gyűlöletre és lopásra épülő rendszerben, vagy visszavesszük végre a jövőnket – mondta a Tisza Párt elnöke vasárnap Budapesten, a Hungexpo területén tartott évértékelő beszédében.

Főtér

Ez a moldovai mozgókép úgy mutatja meg a maffiaállamot, hogy a nézőben megfagy a vér

A Plaha című tíz részes tévésorozat a szó metaforikus értelmében hidegre teszi közönségét. Pontosan úgy, ahogy a moldovai (vagy román, emlékezzünk csak Sorin Ovidiu Vîntura és társaira) maffiaállam konkrétan hidegre tette az ország népét.

Ez is érdekelheti

Hagi nem vállalja, a szövetség házon belül választhat szövetségi kapitányt

Amennyiben az egészségi állapota miatt Mircea Lucescu nem tudja vállalni a Törökország elleni labdarúgó vb-pótselejtezőt, akkor a román válogatott technikai igazgatója ülhet le a kispadra.

Elkerülte egymást a magyar és a román válogatott

Az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) csütörtökön tartotta a 2026–27-es Nemzetek Ligája csoportkörének sorsolását. A magyar válogatott elfogadható kvartettbe jutott, Romániának nem volt szerencséje.

Pécsre igazolt az FK Csíkszereda korábbi kulcsembere

Új klubnál folytatja pályafutását Babati Benjámin: a korábban az FK Csíkszereda történelmi élvonalbeli feljutásában kulcsszerepet vállaló támadó az NB III-as PMFC-hez igazolt.

Aggodalom Mircea Lucescu egészségügyi állapota miatt, a szövetség készenléti tervvel is számol

Fokozódó nyugtalanság övezi Mircea Lucescu egészségügyi állapotát a családján belül és a Román Labdarúgó-szövetségnél is. A 80 éves szövetségi kapitányt egy fővárosi kórházban kezelik, helyzetét orvosi források súlyosnak és aggasztónak írják le.

Jól ismeri ellenfelét az Európa-liga rájátszásában a Ferencváros

A bolgár Ludogoreccel játszik a nyolcaddöntőbe jutásért a magyar bajnok Ferencváros a labdarúgó Európa-liga rájátszásában.

A legrosszabbkor bukta el veretlenségét az FTC, az FCSB számára véget ért az Európa-liga

Az Európa-liga főtáblájának zárófordulójában az FCSB és a Ferencváros sorsa is eldőlt: a bukarestiek hiába harcoltak ki döntetlent a Fenerbahce ellen, míg a magyar regnáló bajnok a legrosszabb pillanatban szenvedett vereséget.

Amire nincsenek szavak: szurkolói tragédiák a lelátón és azonkívül

Az egész országot megrázta a hír, miszerint hét görög, PAOK-szurkoló közlekedési balesetben elhunyt Temes megyében. A futballtörténelem nem mentes a tragédiáktól, a balesetek mellett a stadionkatasztrófák is szedik az áldozatokat.

Marius Corbu a Ferencváros játékosa – hivatalos

A Ferencváros hétfőn késő délután a hivatalos honlapján bejelentette, hogy szerződtette a magyar-román kettős állampolgársággal rendelkező Marius Corbut.

Chivu csapatának meccsén bíráskodik Kovács István a BL-ben

Újabb megbízatást kapott Kovács István a labdarúgó Bajnokok Ligája főtábláján, az utolsó fordulóban a Borussia Dortmund és az Inter párharcát vezeti.

A Ferencvároshoz igazolhat Marius Corbu

Sajtóértesülések szerint megszületett az egyezség a ciprusi APOEL és a Ferencváros között, így Marius Corbu a magyar bajnoknál folytathatja, amely hamarosan hivatalosan is bejelenti a leigazolását.

Hirdetés
Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!