Emlékszem, több mint tíz évvel ezelőtt került a Real Madridhoz az angol Tottenham csapatától. Vézna, alacsony testalkata miatt nem mindenki tudta, hogy a világ egyik legjobb együttesében miként állja meg majd a helyét. Noha már akkor tudni való volt, hogy a horvát középpályást nem akármilyen fából faragaták.
A londoni klubnál szerződtetését követően az elején sérülékenysége miatt még mellőzték is egy ideig. Ám ahogy telt az idő, Modric egyre jobban játszott. Adottságaival pedig ő maga is tisztában volt.
– nyilatkozta még abban az időszakban, amikor a Tottenham nem számolt vele a kezdőben.
Londonban négy évet húzott le, többször választották meg a meccs emberének, a klub szurkolói pedig az év játékosának. 2011-ben Sir Alex Ferguson szerint akár a Premier League legjobb játékosának is megválaszthatták volna. De még talán mindig nem volt az a játékos, aki tudásával messze kiemelkedett volna a mezőnyből.
Az első idényben még a Real Madridnál sem, ahol Khedira és Mesut Özil cseréjeként állt be a csapatba. Ám ez sem tartott sokáig, mert a szezon végére már meghatározó játékosa lett a fővárosi csapat középpályájának. Azt követően pedig egyszerűen megállíthatatlan volt. Rekordot rekordra halmozott, egyik kupát a másik után nyerte.
Része volt annak a feledhetetlen hármasnak (Kroos, Casemiro, Modric), amely a Real Madriddal három egymást követő évben megnyerte a Bajnokok Ligáját (ehhez hasonló galaktikus hármast a Barcelona tud felmutatni Xavi, Iniesta, Busquets személyében).
Modrić 2012-ben érkezett a Real Madridhoz, és alapemberré vált a klub történetének egyik legfényesebb korszakában.
A tizenkét szezon alatt, amelyet a spanyol fővárosban töltött, 591 alkalommal húzta magára a királyi mezt, és 28 címet szerzett: hat Bajnokok Ligáját, hat klubvilágbajnokságot, öt Európa Szuperkupát, négy bajnoki címet, két Király Kupa-győzelmet és öt Spanyol Szuperkupát.
Modrić azon öt játékos egyike, aki a futball történetében hat Bajnokok Ligáját nyert, és ő a Real Madrid 123 éves történetének legtöbb címmel rendelkező játékosa.
Egyéni szinten Modrić 2018-ban elnyerte az Aranylabdát, az UEFA Év Játékosa díjat, és kétszer választották meg a Bajnokok Ligája legjobb középpályásának. Emellett a horvát válogatottal 186 mérkőzésen lépett pályára, ő tartja hazája történetének rekordját a válogatottságok tekintetében.
A 2018-as oroszországi világbajnokságon Horvátországgal ezüstöt, a 2022-es katari világbajnokságon bronzérmet nyert, egy évvel később pedig a Nemzetek Ligájában szintén ezüstérmet akasztottak a nyakába.
Mindez azonban talán mind kevés ahhoz, amit ő játékosként elért. Mert szerintem a sport iránti kivételes alázata, munkabírása és az ellenfelek iránt érzett különleges tisztelete az, amelynek köszönhetően ő már most élő legendának számít.
Azon kevés játékosok egyike, akit az ellenfél szurkolói nemhogy kifütyülnének, hanem egyenesen megtapsolnak – lépjen bárhol is pályára a világon. Ezt az óriási elismerést rajta kívül rendkívül kevés futballista érte el.
Ha megnézzük, hogy az elmúlt években, 35 éves kora után is – amikor a játékosok jelentős része a szögre akasztja a cipőjét – mit tett le az asztalra, hogyan játszott a Real Madridban és a horvát válogatottban, akkor csupán a csodálat és tisztelet szavak juthatnak eszünkbe. Eddigi pályafutása alatt számos csúcsot döntött meg, többek között a Puskás Öcsiét is: Modric a legidősebb játékos, aki a Real Madrid színeiben lépett a pályára.
Kiváló beadásai, labdaszerzései, váratlan cselei, a pályán való éleslátása, pontos ívelései és passzai minden idők egyik legjobb középpályásává emelik. És akkor nem szóltunk a munkabírásáról. Két évvel ezelőtt, amikor Modric már a 37-et is betöltötte, megkérdezték Szoboszlait, ki volt számára a legnehezebb ellenfél. „A legnehezebb ellenfél, akivel szembesültem? Luka Modric. Amikor a Real Madrid ellen játszottunk, mindenhol ott volt, bárhová is mentem” – nyilatkozta Dominik.
S hiába telt el azóta még két év, Modric továbbra is úgy játszik, mintha nem a negyvenet taposná. Képes kilencven percet végigrobotolni nemcsak a spanyol bajnokságban, hanem a Bajnokok Ligájában is.
Ha csereként kap szerepet, és beáll, megváltozik a játék képe: most is új színt, higgadtságot, éleslátást tud vinni a csapat játékába.
A Real Madrid elnöke, Florentino Pérez szerint „Luka Modrić örökre ott lesz minden szurkoló szívében, mint egyedülálló és példamutató futballista, aki mindig képviselte a Real Madrid értékeit. Játéka nemcsak a hazaiakat bűvölte el, hanem minden szurkolót a világon. Öröksége mindig megmarad.”
És hogy miért legenda? Legtalálóbban talán Carlo Ancelotti – az olasz edző maga is távozott a királyi gárdától – fogalmazta meg a héten: „sok kiváló játékos létezik, de Luka a minőséget képes volt a lélekkel párosítani. Ez teszi őt legendává.”
A sportág romániai fennállása óta Székelyudvarhely háromszor nyerte meg a teremlabdarúgó-bajnokságot, legutóbb 2008-ban. Akkor a kispadon a magyar válogatott szövetségi kapitányával, Kozma Mihállyal. A Székely Sport interjúja a szakemberrel.
Tárgyalásokat kezdeményez a Magyar Jégkorong Szövetséggel a romániai szervezet vezetése az Erste Liga jövőjéről. Ugyanis a múlt szezon óta számos kérdés felmerült, a Ferencváros kiválása pedig alaposan megváltoztatta az erőviszonyokat.
Tucatnyi pontban mondott köszönetet Nicușor Dan megválasztott romániai elnök a Facebook-oldalán. A pontok közé befért többek között a romániai magyarság is.
Konstanca lehet az egyik első célpont egy, a NATO elleni orosz támadás esetén – vélekedik Ben Hodges nyugalmazott amerikai tábornok, a NATO európai erőinek korábbi főparancsnoka.
Iskolájuk felújításának befejezéséért tüntettek Sepsiszentgyörgy egyetlen román középiskolájának, a Mihai Viteazul Főgimnáziumnak a diákjai és szüleik pénteken, az öt éve tartó munkálatok befejezését kérve.
… közben az alkotmánybíróság leseperte az asztalról Simion úr óvását és bejelentette, Romániának van új elnöke… és Victor Ponta váratlanul előbújt egy kő alól, hogy megmondja, mi minden nem jó Romániában.
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!