Az ősz folyamán szinte már borítékolható volt, hogy az alapszakasz zárultával mely együttesek kerülnek be a felsőházi rájátszásba. Igaz ugyan, hogy a sorrend időközben változott, hogy egyes csapatok még messze álltak a legjobb hattól, de a kereteket, a mutatott játékot tekintve egyértelműek voltak az erőviszonyok.
A CFR és az FCSB, de még a Craiova helye is megkérdőjelezhetetlen volt – már a bajnokság elején is. Látva a Rapid támogatóját, a keret erősségét és az időközben a kisapadra érkező vezetőedzőnek, Marius Șumudicának a klubhoz való hűségét, odaadását nem volt kérdés, hogy az alapszakasz zárultával a bukaresti vasutasklub is csatlakozik az elithez.
A másik két együttes rájátszásba kerülése némileg meglepetésnek tűnik, ugyanis a Kolozsvári U-ra és főleg a Dinamóra nem sokan fogadtak volna – legalábbis a szezon megkezdése előtt.
Ám a nemrég még a kiesés ellen harcoló fővárosiak Zeljko Kopic vezetésével kiváló szezont futottak, viszonylag kiegyensúlyozott teljesítményt nyújtottak, és folyamatosan az élbolyhoz tartoztak. Ez még inkább érvényes volt a Kolozsvári U-ra, amely a tavalyi idényben az utolsó mérkőzés utolsó perceiben volt kénytelen búcsúzni a felsőháztól, ám idén semmit sem bízott a véletlenre. Meglepően magabiztos játékával, Ioan Ovidiu Sabău edző irányításával sokáig vezetve a táblázatot, a kolozsvári együttes megérdemelten került be a legjobb hatba.
A végén ugyan hazai pályán átengedte a három pontot a Botoșani-nak, de hát így is túlteljesítette az idényt. Ami pedig az „átengedést” illeti: a kincses város bizonyos szakmai és politikai berkeiben már a meccs előtt téma volt, hogy a szintén a liberális párt támogatását élvező moldovai csapatnak szüksége van a pontokra, az Emil Boc által pénzelt U meg amúgy sem eshet ki az alsóházba. Az eredmény pedig ismert.
Mint ahogy ismert a felsőház legjobb hat csapata is. Ezek közül elméletileg bármelyik megnyerheti a bajnokságot, hiszen a mezőny az utóbbi évektől eltérően rendkívül kiegyensúlyozott volt. Egy-két gyengébb teljesítmény a csapatokat három-négy hellyel röpítette előre, vagy éppen fordítva.
Az állás szinte végig rendkívül szoros volt, az alapszakasz zárultával és a pontok felezésével pedig még szorosabb lett: az első és a hatodik hely között mindössze öt pont a különbség, három csapatnak pedig azonos pontszáma van.
A képlet azonban ennél talán mégiscsak egyszerűbb. A bajnokságra ugyanis mégsem esélyes mind a hat együttes. Az U-nak és a Dinamónak nincs olyan kerete és ereje, hogy az elsőségért küzdjön, a Craiovánál és a Rapidnál pedig mindig történnek olyan dolgok, amelyek végül befolyásolják a csapat sikerességét.
A bajnokság egyértelmű esélyese az FCSB, amely meglepő módon – ugyanazzal az edzővel, mint tavaly – a nemzetközi kupákban is jó eredményt ért el, és a bajnokságban sem vallott szégyent. Gigi Becali játékosai mind a két fronton jól teljesítettek, kivételesen botrányok sem tarkították a szezonjukat, keretük az egyik legerősebb. Ráadásul a felsőházi rájátszás megkezdésére valószínűleg már a nemzetközi kupában nem lesznek érdekeltek (a Román Kupából már korábban kiestek), ezért teljes gőzzel a bajnoki mérkőzésekre tudnak összpontosítani.
A fővárosi alakulat kihívója lehet a CFR, amely az elmúlt években többször is riválisa volt az FCSB-nek az első helyért vívott küzdelemben. Ezúttal azonban sem a keret nem annyira erős, mint korábban, sem a védelem nem olyan stabil, mint az elmúlt esztendőkben.
Amikor a vasutasok zsinórban ötször nyerték meg a bajnokságot, szinte minden évben a legkevesebb gólt kapták a versenyben lévő együttesek közül. Idén viszont szinte alig volt olyan mérkőzés, hogy a fellegváriak ne kaptak volna gólt, a 30 forduló alatt 32-szer rezdült meg Dan Petrescu csapatának a hálója. És hát ugyebár azt szokták mondani, hogy a mérkőzéseket a csatárok nyerik meg, a bajnokságot pedig a védelem. Ha valamilyen csoda folytán a következő hetekben a CFR-nek jelentősen feljavul a védelme, akkor reménykedhet majd egy újabb bajnoki címben is, a támadójátékára ugyanis idén nem lehet panasz, az 56 rúgott góllal messze a Szuperliga legeredményesebb csapata.
Érdekes összecsapásoknak lehetünk tanúi majd az alsóházban. A Sepsi OSK ugyanis már az utolsó forduló előtt bejelentkezett az első helyre. A háromszéki csapat sokáig áltatta magát azzal, hogy igyekszik elcsípni a hatodik helyet, de sem a kerete, sem a mutatott játéka alapján nem volt esélye.
Az idény közben edzőt is cserélt szentgyörgyiek hullámzó teljesítményt nyújtottak, s ha ez a későbbiekben is folytatódni fog, már most lemondhatnak az alsóházi elsőségről.
Arra ugyanis eséllyel pályázik a Farul. Hagi klubja nehezen emészti meg a gyengébb szereplést, és az élvonal fura szabályait kihasználva idén is megpróbál a nemzetközi kupában indulni. Ehhez szüksége van az alsóház első két helyének valamelyikén végezni, hogy aztán selejtezőt játsszon a felsőházból valakivel. Nyilván ugyanezt a célt tűzi ki az ismét egyre jobb formába lendülő Hermannstadt, valamint a Petrolul is. Bár Adrian Mutu az „olajosok” kispadján sem váltotta be a hozzá fűzött reményeket.
Az eredményeket és az anyagi helyzetet tekintve leginkább a Gloria Buzău és az Unirea Slobozia tűnik kiesőjelöltnek, de ne feledjük, az idény elején jól teljesítő Galac is nagy nehézségekkel küzd. Ezért a Duna partiak is beleszólhatnak a Buzău és a Slobozia kettős vesszőfutásába. És hát persze az is nagy kérdés, hogy Vasile Miriuță meddig tudja majd motiválni a jászvásári csapat tagjait.
Az alapszakasz lezárultával tehát az állás mind a felsőházban, mind az alsóházban adott, a bajnoki címért és a nemzetközi kupákban való szereplésért a tét nagy. Mint ahogy az alsóházban is – nemcsak az európai porondon való indulás, hanem a tévéközvetítési jogokból származó bevételek miatt is. A kiesésért való harcról, az életben maradásról nem is beszélve.
Azért a papírforma érvényesült a San Marino elleni vb-selejtezőmeccsen, Hagiék akkor kapták a találatot, amikor már hárommal vezettek.
Folytatta remek sorozatát a Csíkszeredai Sportklub a jégkorong Erste Ligában. Kevin Constantine tanítványai szerdán este két góllal nyertek a BJAHC otthonában, és ezzel összesítésben 2:0-ra vezetnek a négy nyert mérkőzésig tartó párharcban.
Két halálos áldozatot követelő baleset történt csütörtök kora reggel Arad megyében. Két teherautó ütközött össze, az egyik ki is gyulladt.
Holtan találtak egy férfit és egy nőt a magyarországi Battonyán, ahol családi dráma történhetett. A román házaspár aradi volt.
Valerij Zalujnyij, az ukrán fegyveres erők korábbi főparancsnoka, Ukrajna jelenlegi Nagy-Britanniába delegált nagykövete azt állította: Románia arra kérte őt, hogy ne beszéljen a román területen lezuhant orosz drónok lelövéséről.
Mi, magyarok, szeretünk tisztelegni (történelmi) hőseink előtt. Ám ha megjelennek a vásznon, képernyőn, azonnal kitör a botrány: miért ilyen? Miért nem olyan? Pláne, miért nem amolyan?
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!