Hirdetés

A CFR a bajnoki címért, a Sepsi az alsóház megnyeréséért küzd – esélylatolgató

A CFR a felsőházban, a Sepsi az alsóházban szerepel
Fotó: Pinti Attila

2025. március 12., 18:53

A pontok megfelezésével új bajnokság kezdődik a labdarúgó Szuperliga felső- és alsóházi rájátszásában. Vajon megnyeri idén a bajnoki címet a Kolozsvári CFR és első lesz a Sepsi OSK a play-outban?

2025. március 12., 18:53

Az ősz folyamán szinte már borítékolható volt, hogy az alapszakasz zárultával mely együttesek kerülnek be a felsőházi rájátszásba. Igaz ugyan, hogy a sorrend időközben változott, hogy egyes csapatok még messze álltak a legjobb hattól, de a kereteket, a mutatott játékot tekintve egyértelműek voltak az erőviszonyok.

Hirdetés

A CFR és az FCSB, de még a Craiova helye is megkérdőjelezhetetlen volt – már a bajnokság elején is. Látva a Rapid támogatóját, a keret erősségét és az időközben a kisapadra érkező vezetőedzőnek, Marius Șumudicának a klubhoz való hűségét, odaadását nem volt kérdés, hogy az alapszakasz zárultával a bukaresti vasutasklub is csatlakozik az elithez.

A másik két együttes rájátszásba kerülése némileg meglepetésnek tűnik, ugyanis a Kolozsvári U-ra és főleg a Dinamóra nem sokan fogadtak volna – legalábbis a szezon megkezdése előtt.

Ám a nemrég még a kiesés ellen harcoló fővárosiak Zeljko Kopic vezetésével kiváló szezont futottak, viszonylag kiegyensúlyozott teljesítményt nyújtottak, és folyamatosan az élbolyhoz tartoztak. Ez még inkább érvényes volt a Kolozsvári U-ra, amely a tavalyi idényben az utolsó mérkőzés utolsó perceiben volt kénytelen búcsúzni a felsőháztól, ám idén semmit sem bízott a véletlenre. Meglepően magabiztos játékával, Ioan Ovidiu Sabău edző irányításával sokáig vezetve a táblázatot, a kolozsvári együttes megérdemelten került be a legjobb hatba.

A végén ugyan hazai pályán átengedte a három pontot a Botoșani-nak, de hát így is túlteljesítette az idényt. Ami pedig az „átengedést” illeti: a kincses város bizonyos szakmai és politikai berkeiben már a meccs előtt téma volt, hogy a szintén a liberális párt támogatását élvező moldovai csapatnak szüksége van a pontokra, az Emil Boc által pénzelt U meg amúgy sem eshet ki az alsóházba. Az eredmény pedig ismert.

Mint ahogy ismert a felsőház legjobb hat csapata is. Ezek közül elméletileg bármelyik megnyerheti a bajnokságot, hiszen a mezőny az utóbbi évektől eltérően rendkívül kiegyensúlyozott volt. Egy-két gyengébb teljesítmény a csapatokat három-négy hellyel röpítette előre, vagy éppen fordítva.

Az állás szinte végig rendkívül szoros volt, az alapszakasz zárultával és a pontok felezésével pedig még szorosabb lett: az első és a hatodik hely között mindössze öt pont a különbség, három csapatnak pedig azonos pontszáma van.

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

A képlet azonban ennél talán mégiscsak egyszerűbb. A bajnokságra ugyanis mégsem esélyes mind a hat együttes. Az U-nak és a Dinamónak nincs olyan kerete és ereje, hogy az elsőségért küzdjön, a Craiovánál és a Rapidnál pedig mindig történnek olyan dolgok, amelyek végül befolyásolják a csapat sikerességét.

Kapcsolódó

A bajnokság egyértelmű esélyese az FCSB, amely meglepő módon – ugyanazzal az edzővel, mint tavaly – a nemzetközi kupákban is jó eredményt ért el, és a bajnokságban sem vallott szégyent. Gigi Becali játékosai mind a két fronton jól teljesítettek, kivételesen botrányok sem tarkították a szezonjukat, keretük az egyik legerősebb. Ráadásul a felsőházi rájátszás megkezdésére valószínűleg már a nemzetközi kupában nem lesznek érdekeltek (a Román Kupából már korábban kiestek), ezért teljes gőzzel a bajnoki mérkőzésekre tudnak összpontosítani.

A fővárosi alakulat kihívója lehet a CFR, amely az elmúlt években többször is riválisa volt az FCSB-nek az első helyért vívott küzdelemben. Ezúttal azonban sem a keret nem annyira erős, mint korábban, sem a védelem nem olyan stabil, mint az elmúlt esztendőkben.

Amikor a vasutasok zsinórban ötször nyerték meg a bajnokságot, szinte minden évben a legkevesebb gólt kapták a versenyben lévő együttesek közül. Idén viszont szinte alig volt olyan mérkőzés, hogy a fellegváriak ne kaptak volna gólt, a 30 forduló alatt 32-szer rezdült meg Dan Petrescu csapatának a hálója. És hát ugyebár azt szokták mondani, hogy a mérkőzéseket a csatárok nyerik meg, a bajnokságot pedig a védelem. Ha valamilyen csoda folytán a következő hetekben a CFR-nek jelentősen feljavul a védelme, akkor reménykedhet majd egy újabb bajnoki címben is, a támadójátékára ugyanis idén nem lehet panasz, az 56 rúgott góllal messze a Szuperliga legeredményesebb csapata.

A felsőházi rájátszás állása:

1. FCSB 28 pont
2. Kolozsvári CFR 27
3. Universitatea Craiova 26
4. Kolozsvári U 26
5. Dinamo 26
6. Rapid 23
A felsőházi rájátszás menetrendje

1. forduló (március 15.):
FCSB–Bukaresti Rapid,
Kolozsvári CFR– Bukaresti Dinamo,
Universitatea Craiova–Kolozsvári U.

2. forduló (március 29.):
Dinamo–FCSB,
Kolozsvári U–Kolozsvári CFR,
Rapid–Universitatea Craiova.

3. forduló (április 5.):
FCSB–Kolozsvári U,
Kolozsvári CFR–Universitatea Craiova,
Rapid–Dinamo.

4. forduló (április 12.):
Universitatea Craiova–FCSB,
Kolozsvári U–Dinamo,
Kolozsvári CFR–Rapid.

5. forduló (április 19.):
FCSB–Kolozsvári CFR,
Dinamo–Universitatea Craiova,
Rapid–Kolozsvári U.

6. forduló (április 26.):
Rapid–FCSB,
Dinamo–Kolozsvári CFR,
Kolozsvári U–Universitatea Craiova.

7. forduló (május 3.):
FCSB–Dinamo,
Kolozsvári CFR–Kolozsvári U,
Universitatea Craiova–Rapid.

8. forduló (május 10.):
Kolozsvári U–FCSB,
Universitatea Craiova–Kolozsvári CFR,
Dinamo–Rapid.

9. forduló (május 17.):
FCSB–Universitatea Craiova,
Dinamo–Kolozsvári U,
Rapid–Kolozsvári CFR.

10. forduló (május 24.):
Kolozsvári CFR–FCSB,
Universitatea Craiova–Dinamo,
Kolozsvári U–Rapid.
•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

Érdekes összecsapásoknak lehetünk tanúi majd az alsóházban. A Sepsi OSK ugyanis már az utolsó forduló előtt bejelentkezett az első helyre. A háromszéki csapat sokáig áltatta magát azzal, hogy igyekszik elcsípni a hatodik helyet, de sem a kerete, sem a mutatott játéka alapján nem volt esélye.

Az idény közben edzőt is cserélt szentgyörgyiek hullámzó teljesítményt nyújtottak, s ha ez a későbbiekben is folytatódni fog, már most lemondhatnak az alsóházi elsőségről.

Arra ugyanis eséllyel pályázik a Farul. Hagi klubja nehezen emészti meg a gyengébb szereplést, és az élvonal fura szabályait kihasználva idén is megpróbál a nemzetközi kupában indulni. Ehhez szüksége van az alsóház első két helyének valamelyikén végezni, hogy aztán selejtezőt játsszon a felsőházból valakivel. Nyilván ugyanezt a célt tűzi ki az ismét egyre jobb formába lendülő Hermannstadt, valamint a Petrolul is. Bár Adrian Mutu az „olajosok” kispadján sem váltotta be a hozzá fűzött reményeket.

Kapcsolódó

Az eredményeket és az anyagi helyzetet tekintve leginkább a Gloria Buzău és az Unirea Slobozia tűnik kiesőjelöltnek, de ne feledjük, az idény elején jól teljesítő Galac is nagy nehézségekkel küzd. Ezért a Duna partiak is beleszólhatnak a Buzău és a Slobozia kettős vesszőfutásába. És hát persze az is nagy kérdés, hogy Vasile Miriuță meddig tudja majd motiválni a jászvásári csapat tagjait.

Az alapszakasz lezárultával tehát az állás mind a felsőházban, mind az alsóházban adott, a bajnoki címért és a nemzetközi kupákban való szereplésért a tét nagy. Mint ahogy az alsóházban is – nemcsak az európai porondon való indulás, hanem a tévéközvetítési jogokból származó bevételek miatt is. A kiesésért való harcról, az életben maradásról nem is beszélve.

Az alsóházi rájátszás állása

1. Sepsi OSK 21 pont
2. Hermannstadt 21
3. Petrolul 20
4. Farul 18
5. UTA 17
6. Oțelul 16
7. Jászvásári Poli 16
8. Botoșani 16
9. Slobozia 13
10. Gloria Buzău 10
Az alsóházi rájátszás menetrendje

1. forduló (március 15.):
Sepsi OSK–Gloria Buzău
Hermannstadt–Unirea Slobozia
Petrolul–Botoșani
Farul–Jászvásári Poli
Aradi UTA–Galaci Oțelul

2. forduló (március 29.):
Unirea Slobozia–Petrolul
Gloria Buzău–Oțelul
Sepsi–Hermannstadt
Jászvásári Poli–Aradi UTA
FC Botoșani–Farul

3. forduló (április 5.):
Hermannstadt–Gloria Buzău
Farul–Unirea Slobozia
Petrolul–Sepsi OSK
Oțelul–Jászvásári Poli
Aradi UTA–Botoșani

4. forduló (április 12.):
Hermannstadt–Petrolul
Unirea Slobozia–Aradi UTA
Sepsi OSK–Farul
Gloria Buzău–Jászvásári Poli
Botoșani–Oțelul

5. forduló (április 19.):
Petrolul–Gloria Buzău
Oțelul–Unirea Slobozia
Jászvásári Poli–Botoșani
Aradi UTA–Sepsi OSK
Farul–Hermannstadt

6. forduló (április 26.):
Unirea Slobozia–Jászvásári Poli
Gloria Buzău–Botoșani
Sepsi OSK–Oțelul
Hermannstadt–Aradi UTA
Petrolul–Farul

7. forduló (május 3.):
Botoșani–Unirea Slobozia
Jászvásári Poli–Sepsi OSK
Aradi UTA–Petrolul
Oțelul–Hermannstadt
Farul–Gloria Buzău

8. forduló (május 10.):
Gloria Buzău–Unirea Slobozia
Sepsi OSK–FC Botoșani
Farul–Aradi UTA
Petrolul–Oțelul
Hermannstadt–Jászvásári Poli

9. forduló (május 17.):
Aradi UTA–Gloria Buzău
Oțelul–Farul
Jászvásári Poli–Petrolul
FC Botoșani–Hermannstadt
Unirea Slobozia–Sepsi OSK
1 hozzászólás
Hirdetés
Hirdetés
Ajánljuk még

Váratlan fordulat a 2. Ligában: nem kaphat élvonalbeli licencet az egyik felsőházi klub

Szombaton délután lezárult a 2. Liga alapszakasza, kialakult a felső- és alsóházi rájátszás mezőnye. A mindig jól értesült Emanuel Roșu sportújságíró pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy a Bihar FC nem kaphat feljutási jogot a Szuperligába.

Ilyés Róbert: kockáztatnunk kellett, de a csapat jelesre vizsgázott

Rendkívül fontos három pontot szerzett Galacon az FK Csíkszereda, amely 3–2-re győzött az Oțelul ellen a Szuperliga alsóházi rájátszásának nyitányán. Ilyés Róbertet a meccs végén kiállította a játékvezető, a tréner mégis elégedetten értékelt.

Székelyhon

Lángba borult egy autó a nagy erejű ütközés után, egy áldozat bennégett

Két ember életét vesztette egy közúti balesetben a Kovászna megyével szomszédos Buzău megyében, miután egy személyautó és egy haszongépjármű összeütközött.

`
Krónika

Széchenyi-díjjal tüntették ki Dávid Gyula irodalomtörténészt

A magyar tudomány és kultúra képviselői munkájuk és alkotásaik által összefognak minket, erősítenek, építenek és gyarapítanak mindannyiunk javára – mondta Sulyok Tamás köztársasági elnök a Kossuth- és Széchenyi-díjak átadásán szombaton az Országházban.

Krónika

Irán megfenyegette Romániát az Amerikának nyújtott hadászati támogatás miatt

Politikai és jogi lépéseket helyezett kilátásba Teherán Romániával szemben annak nyomán, hogy Bukarest logisztikai támogatást hagyott jóvá az Egyesült Államoknak az Irán ellen folytatott katonai fellépés keretében.

Főtér

Az ország, ahol a polgárok megbírságolása is kihívást jelent

Ilyen, amikor az egyik állami intézmény akadályozza a másik működését, az államkasszából kieső pénzt pedig ártatlan polgárok zsebéből pótolják.

Ez is érdekelheti

Villámrajt az U–CFR összecsapáson, a hosszabbításban jött a csattanó (videóval)

A U nyerte a kolozsvári derbit, hazai környezetben legyűrte a CFR-t a labdarúgó Szuperliga felsőházi rájátszásának első fordulójában.

Bennmaradó helyen zárja az alsóház nyitófordulóját az FK Csíkszereda

Kedvezően alakult a labdarúgó Szuperliga alsóházi rájátszásának első vasárnapi találkozója az FK Csíkszereda számára, amely a galaci győzelmének köszönhetően az első fordulót követően biztos bennmaradó helyen áll a tabellán.

Kedvezőtlen számok: mindössze két klub felelt meg az 5+6-os szabálynak a Szuperligában

A labdarúgó Szuperliga alapszakaszát követően a statisztikákból kiderült, hogy a 16 csapatos mezőnyből mindössze két klub felelt meg a Román Labdarúgó-szövetség által bevezetett 5+6-os szabálynak.

Lemondott Bálint László az FK Csíkszereda elleni kudarc után

Komoly következményekkel járt a Galaci Oțelul számára az FK Csíkszereda elleni vereség: Bálint László vezetőedző közvetlenül a lefújást követően bejelentette távozását, és kijelentette, hogy nem folytatja munkáját a Duna-parti klub kispadján.

Ilyés Róbert: kockáztatnunk kellett, de a csapat jelesre vizsgázott

Rendkívül fontos három pontot szerzett Galacon az FK Csíkszereda, amely 3–2-re győzött az Oțelul ellen a Szuperliga alsóházi rájátszásának nyitányán. Ilyés Róbertet a meccs végén kiállította a játékvezető, a tréner mégis elégedetten értékelt.

Az FK Csíkszereda elhozta a pontokat a galaci katlanból (videóval)

A szezon eddigi legjobb idegenbeli játékával aratott fontos győzelmet az FK Csíkszereda, a labdarúgó Szuperliga alsóházi rájátszásának első fordulójában, szombaton 3–2-re legyőzte a Galaci Oțelult, és nagy lépést tett a bennmaradásért zajló harcban.

Kleinheisler újra a kezdőben – az FK Csíkszereda összeállítása Galacon

Az utóbbi fordulókban kiesebb sérüléssel bajlódott az 53-szoros magyar válogatott labdarúgó. Kleinheisler László újra bevethető, és kezdőként lép pályára szombaton este az FK Csíkszeredánál.

Kovács István a fővárosi rangadót, testvére az FK Csíkszereda vendégjátékát vezeti

Két mérkőzést rendeznek a szombati játéknapon a labdarúgó Szuperliga rájátszásának nyitófordulójában. Mindkét párharcban a Kovács-testvérek bíráskodnak.

Tartalékos Oțelul várja az FK Csíkszeredát

Súlyos keretproblémákkal kezdi a labdarúgó Szuperliga alsóházi rájátszását a Galaci Oțelul: három eltiltás és több sérülés is sújtja a csapatot az FK Csíkszereda elleni meccs előtt.

Ritkán látható vicces öngóllal kezdődött a rájátszás a Szuperligában (videóval)

Alig egy perc telt el a labdarúgó Szuperliga rájátszásából, máris megszületett a szezon egyik legkülönösebb öngólja: az FC Hermannstadt védője saját csapattársa fejéről juttatta a labdát a kapuba.

Hirdetés
Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!