Hatalmas várakozás előzi meg a tornát, amelyet a Székely Sport is kiemelt figyelemmel követ. Sorozatunkban másodikként Nagy-Britannia és Lengyelország válogatottjairól olvashatnak.
A brit válogatott az elmúlt években látványos fejlődésen ment keresztül: 2019-ben és 2021-ben is a világbajnokság legmagasabb osztályában szerepelt. Bár azóta kiestek az elitből, céljuk változatlan: visszatérni oda, ahol már bizonyítottak.
A csapat gerincét nagyrészt a brit ligában (EIHL) szereplő játékosok alkotják, de rendszeresen találunk légiósokat is, főleg Kanadában és az amerikai egyetemi rendszerben nevelkedett hokisokat.
A brit jégkorongra jellemző a fegyelmezett, fizikális játék, miközben a támadásokban a gyors szélsők és a kreatív centerek viszik a prímet. Szövetségi kapitányuk, Pete Russell, rutinos nemzetközi szakember, aki stabil és szervezett játékot vár el játékosaitól.
Érdemes lehet majd Ben Bowns játékát figyelni, a tapasztalt kapus a válogatott egyik alapembere. Robert Dowd egy nagyon technikás támadó, aki bármikor képes meghúzni a váratlant és meccseket eldönteni. Nem szabad elmenni Brett Perlini neve mellett sem, aki gyorsaságával sok gondot okoz az ellenfél védőinek, ráadásul gólerős szélső, így rá is kulcsszerep várhat a viadalon.
Nagy-Britannia jelenleg a világranglista 17. helyén áll, egy pozícióra a történelmi legjobb, 16. helyezésétől (2016). Az olimpiai múlt is dicsőséges: négy szereplés, köztük egy aranyérem (1936) és egy bronz (1924). A világbajnokságokon 1930 óta 57 alkalommal vettek részt, legnagyobb sikerük az 1936-os vb-cím.
A brit szövetség nagy hangsúlyt fektet a fiatalok beépítésére is – a Sepsiszentgyörgyre utazó keretben négy feltörekvő tehetség is lehetőséget kap.
A „Sasok” jégkorongtörténete egészen 1926-ig nyúlik vissza, amikor Davosban játszották első hivatalos mérkőzésüket. A debütálás nem sikerült fényesen, 13–1-re kaptak ki Ausztriától, de a sportág fejlődése azóta töretlenül ível felfelé. A lengyel válogatott történelmének legnagyobb győzelme a 21–1-es diadal volt Kína ellen (1993, Eindhoven), míg a legnagyobb vereséget a Szovjetunió elleni 20–0 jelentette (1973).
Jelenleg a világranglista 21. helyén állnak. A 2024-es elit világbajnokságon a B csoportban az utolsó helyen végeztek, így a 2025-ös tornán a Divízió I/A mezőnyében szerepelnek. A lengyelek összesen 60 vébén vettek részt, első alkalommal 1930-ban, legjobb eredményük két negyedik hely (1931, 1932). Az olimpián háromszor bizonyítottak, elsőként 1926-ban.
A válogatott gerincét továbbra is erős hazai bázis alkotja: olyan klubokra építenek, mint a Cracovia, a GKS Tychy vagy éppen a Katowice, de egyre több játékos próbál szerencsét külföldön – főként Németországban és Skandináviában.
A cél egyértelmű: visszatérni az elit mezőnybe és stabilizálni ott a pozíciójukat.
Ehhez kulcsfontosságú a fiatal tehetségek beépítése és a rutinos játékosok vezérszerepe – ez a filozófia egyre jobban megjelenik a lengyel válogatott játékában és keretépítésében is.
Nagy szerepet vállalhat magára a viadalon Grzegorz Pasiut, aki a válogatott kapitánya. A GKS Katowice csapatában is meghatározó szerepet tölt be, tapasztalata és vezéregyénisége hasznos lehet a lengyelek számára. Patryk Wronka a gárda egyik legtehetségesebb támadója, aki bizonyított már a címeres mezben is, folyamatos veszélyt jelent az ellenfélre nézve. John Murray habár amerikai születésű kapus, honosítás után a „Sasok” alapemberévé vált. Megbízhatósága és tapasztalata stabilitást hoz a védelembe.
A kiesés szélén táncoló Sepsi OSK-nak égető szüksége lenne a pontokra, erre legközelebb pénteken hazai pályán a Galaci Oțelul ellen nyílik lehetősége. Hadnagy Attila sportigazgató már nagyon várja az első győzelmet és bízik a bennmaradási esélyeikben.
Pénteken sportlázban ég Sepsiszentgyörgy: két különböző fronton, két különböző helyszínen, de ugyanazzal a céllal lép pályára a város két kiemelt csapata. A Sepsi-SIC a döntőben, míg a Sepsi OSK a bennmaradásért vív kulcsfontosságú mérkőzést.
Több mentőautó és rendőrautó is megjelent kedden délután a Csíkszeredai Tető utcában, de nem bűncselekmény miatt riasztották őket – erősítette meg a hírt a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság képviselője.
Húsvétra hazalátogatott gyermekkora családi fészkébe az egyik magyarfenesi gólya, de nem volt része szívélyes fogadtatásban. A fészket épp birtokló magányos gólya nem engedte leszállni, sőt utána is csípett a hegyes, éles csőrével.
Romániában is lehet csillagászatinak tűnő összegeket keresni – derült ki, miután az OMV–Petrom kőolajipari vállalat éves jelentésben hozta nyilvánosságra a vezetőség fizetését.
Négynapos iskolahetet tesztelnek egy erdélyi elitiskolában. Azzal vádoltak egy férfit, hogy visszaélt a segélyhívóval, de most pert nyert.
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!