Hokiszabály-magyarázó (2.) – a buli

Dobos László 2020. április 13., 20:54 utolsó módosítás: 2020. április 14., 10:08

Minden hétfőn este a jégkorong alapszabályait bemutató rövid videókat oszt meg közösségi oldalán Gebei Péter, az Erste Liga játékvezetőinek főnöke, és ezeket a Székelyhonon is meg lehet nézni.

A játékvezető vagy a vonalbíró a felállt két játékos botja közé dobja be a korongot Fotó: Pinti Attila

Sorozatunk második részében a bedobásról, közkedveltebb nevén a buliról esik szó. Bedobást kell elvégezni minden harmad elején és bármely játékmegszakítás után. A bedobásokat kizárólag a kilenc kijelölt bedobóponton kell elvégezni.

Videó: Magyar Jégkorong Szövetség

A bedobást a középső bedobóponton kell elvégezni:

Hokiszabály-magyarázó Gebei Pétertől
Az elkövetkezendő tizenkét hétben, minden hétfőn este a jégkorong alapszabályait bemutató rövid videókat oszt meg közösségi oldalán Gebei Péter, az Erste Liga játékvezetőinek főnöke. Ezeket a Székelyhonon is meg lehet nézni.
  • harmadok kezdésekor;
  • gólok után;
  • tilos felszabadítás hibás megítélése után;
  • kapus idő előtti lecserélésekor, hacsak ezen szabályok kifejezetten másképpen nem rendelkeznek.

A bedobást a védekező harmad pálya végi bedobópontjain kell elvégezni:

• a védekező csapat által a saját védekező harmadában elkövetett bármilyen szabálytalanságot követően (a korongot azon a pályavégi bedobóponton kell bedobni, amelyik oldalon a játékmegszakítás történt, hacsak a szabályok kifejezetten másképpen nem rendelkeznek);
  • szabálytalanul szerzett gólnál, amikor a korong egy játékvezetőn megpattanva kerül a kapuba;
  • miután a támadó csapat kihagyja a büntetőlövést;
  • a védekező csapat tilos felszabadításakor.

A bedobást a semleges harmadban lévő bedobópontokon kell elvégezni:

• lest követően, amikor a lesállás úgy alakul ki, hogy a támadó bevezeti a harmadba a korongot;
  • a támadó csapat által a saját támadó harmadában elkövetett bármilyen szabálytalanságot követően;
  • játékmegszakítás után, dulakodáskor, ha az egyik vagy mindkét hátvéd, aki a támadó harmadának kék vonala közelében játszik, vagy a támadó csapat cserepadjáról bejövő bármely játékos bemegy a támadó harmadba a pálya végi bedobókörök külső szélén túl.

A bedobást a képzeletbeli vonalon kell elvégezni:

• les esetén, amikor a korong egy átadást követően jut a támadóharmadba, hacsak nem a saját védekező harmadából passzolta vagy lőtte a korongot egy támadó játékos;
  • bármelyik csapat által elkövetett bármilyen szabálytalanságot követően a vonal legközelebbi pontján, ahol a játékmegszakítás történt, hacsak ezen szabályok kifejezetten másképpen nem rendelkeznek;
  • ha a mérkőzés bármilyen olyan okból szakad meg, amit a szabályok nem fednek le, a korongot a legközelebbi bedobóponton vagy a képzeletbeli vonalon kell bedobni, ahol utoljára megjátszották.
A bedobások elvégzése

A játékvezető vagy a vonalbíró a bedobáshoz felállt két játékos botja közé dobja be a korongot. Harmadkezdésekkor és gól után a játékvezető dobja be a korongot, de bármikor megkérheti erre maga helyett valamelyik vonalbíróját. Egyéb esetekben a vonalbíróé a bedobás. A játékosoknak egymással szemben, arccal a pálya ellenfél felőli vége felé kell elhelyezkedniük, körülbelül egy bot hossznyira egymástól, úgy, hogy a botjuk tolla a bedobópont fehér részén érintse a jeget. A játékosoknak öt másodpercük van felállni a bulihoz. Ha nem teszik ezt meg, de mindkét csapat a saját oldalán helyezkedik el, akkor bedobható a korong anélkül is, hogy elfoglalnák a felek a pozíciójukat.