Hétfőn délelőtt a plakáton szereplő 10 órához képest 11-kor hangzott el az első rajtjel, amely Marosvásárhely új olimpiai fedett uszodájában felcsendült. Az egyórás késés azonban semmi ahhoz képest, hogy a sportlétesítményt már tavaly ilyenkor felavatták, de egy kerek évig – különböző bürokratikus akadályok és hivatali packázások miatt – zárva állt.
Ezúttal a Budapestről késéssel érkező Novák Eduárd sportminiszterre vártak a szervezők, a versenyzők, újságírók, meghívottak és a lelátón helyet foglaló érdeklődők türelmével játszva. Bár a tárcavezető beosztottjai többször is jelezték, hogy Novák bármikor megtarthatja pár perces ünnepi beszédét, az uszodát kezelő Mureşul Sportklub, valamint a megyei ifjúsági igazgatóság vezetői mégis a várakozás mellett döntöttek.
A sajtónak nyilatkozva a miniszter örömének adott hangot, hogy végre sikerült elhárítani az összes jogi akadályt és megkezdeni rendeltetésszerűen használni az uszodát. Kérdésünkre, hogy tanult-e valamit a szaktárca a marosvásárhelyi esetből, hogy egy következő sportbázis avatása és működésbe helyezése között ne teljen el újabb egy év, Novák bizakodón válaszolt. „Sajnos az a helyzet, hogy a minisztérium számos sportlétesítményének rendezetlen a telekelése. Elindítottunk egy folyamatot, hogy tisztázzuk ezeknek az ingatlanoknak a jogi helyzetét. Az biztos, hogy a következő sportbázis megépítésénél már nem fognak felmerülni hasonló problémák” – mondta.
A miniszteren kívül idén aránylag kevés politikus jelent meg azon tizennyolc közül, aki tavaly a szalagvágásnál sürgölődött, mindössze egy-kettő. A hatvanperces késést és a negyedórányi fesztivizmust leszámítva a megnyitó napja a sportolókról szólt: úszókról, vízi balettezőkről és vízilabdázókról. Keddtől pedig a közönség is birtokba veheti a sportbázist, ahova a kétórás belépő 25 lejbe kerül.
A marosvásárhelyi olimpiai uszoda Horváth Miklós által 2010-ben véglegesített terv alapján épült. Mivel típustervről van szó, lényegében a Dinamo fővárosi uszodájának korszerűsített mása. 50 méteres medencéje tíz pályával, a bemelegítésre szánt 25 méteres öt sávval rendelkezik. A lelátón mintegy 800 néző foglalhat helyet. Az állami alkalmazások befagyasztása előtt a Mureşul SK-nak sikerült 14 személyt leszerződtetnie, de Cosmin Pop igazgató reméli, hogy szeptembertől teljes személyzettel dolgozhat. Addig viszont az uszoda mindössze napi nyolc órát tart nyitva.
A működési költségekről senki nem kívánt nyilatkozni, azt azonban megtudtuk, hogy az egyéves zárva tartás is tetemes összegbe került az állami klubnak. A pénz nagy részét a gázszámla emésztette fel, de sokba került a villanyáram kifizetése és a három kazánházat felügyelő szakszemélyzet bérezése is. Ami az önkormányzat sokat hangoztatott átvételi szándékát illeti, a kép nem teljesen tiszta. A tavalyi szalagvágótól eltérően idén nem jelent meg Soós Zoltán polgármester és csapata, Thomas Moldovan államtitkár pedig annyit mondott, hogy „ez a lehetőség sincs kizárva”.
A részben magyar rendezésű női kézilabda Európa-bajnokság mezőnye túl van két fordulón a csoportkörben. Vannak már biztos továbbjutók a középdöntőre.
A Bukaresti Steaua egykori kiváló hálóőre régóta egészségügyi problémával küzdött, pár hónapja nyílt szívműtéten is átesett. Sajnálatos módon az BEK-győztes kapus szervezete 65 éves korában, december 2-án feladta a küzdelmet.
A Központi Választási Iroda (BEC) elküldte hétfőn az alkotmánybíróságnak az elnökválasztás első fordulójában leadott szavazatok újraszámlálásának részleges eredményét rögzítő jegyzőkönyvet.
Amíg az RMDSZ kormányon lesz, Orbán Viktort nem nyilvánítják persona non gratának Romániában – szögezte le a Krónika kérdésére Kelemen Hunor hétfőn este a SZÁT ülését követően.
Így utazunk és pisilünk mi útközben, itt nálunk Erdélyben. Mindennemű egyezés a valósággal csupán a véletlen műve.
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!