Több száz érdeklődő előtt tartottak olimpiai ünnepséget pénteken este Csíkszeredában, ahol elsőként Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere köszöntötte az Olimpikonok Emlékműhöz összegyűlteket.
„Van valami varázslat az olimpiákban, valami megmagyarázhatatlan. Olyan emberek is televízió elé ülnek, hogy csodálják a megnyitót, majd szurkoljanak az egyes versenyszámokon, akik egyébként a más ilyen jellegű eseményeket nem követik sem a képernyőkön sem élőben. Mi ez a varázslat? Nem tudom. Egy biztos, az, hogy önök eljöttek, hogy együtt meggyújtsuk a jelképes olimpiai lángot arról tesz tanúságot, hogy önök is érzik, Tokióban elkezdődik valami rendkívüli dolog.
Ki ne szeretné túlszárnyalni elért eredményeit akár a munkában, akár a tanulásban vagy bármilyen egyéb tevékenységi területen? Ez a jelszó az embernek pontosan azt a szándékát és törekvését fejezi ki, hogy minden téren fejlessze képességeit, hozza ki magából a legtöbbet. Mindez, természetesen sem a sportban sem az életben nem jelenti azt, hogy mindig győztesként fejezzük be a küzdelmet. De lelki elégtétel tölthet el, ha tisztességesen, becsületesen küzdöttünk, és mindent megtettünk a siker érdekében.
Kötelez arra, hogy támogassuk a versenysportot, hogy fejlesszük az ahhoz szükséges infrastruktúrát. És kötelez arra is, hogy támogassuk a tömegsportot és a gyermekek sportolási lehetőségeit. A sport nem csak mozgás, hanem értéket teremt, jellemet formál, szellemet erősít” – mondta többek között Korodi.
Magyarország Csíkszeredai Főkonzultusa részéről Mile Balázs konzul mondott ünnepi beszédet, felidézve, hogy
Székelyföld, egy képzeletbeli 100 km-es sugarú terület hat olimpiai és egy paralimpiai bajnokot adott:
Keresztes Lajos és Lőrincz Márton birkózásban, Hazai Kálmán és Molnár Endre vízilabdában, Szabó Katalin és Marius Urzică tornában, Novák Károly Eduárd pedig kerékpársportban állhatott az olimpiai dobogó legmagasabb fokára.
Borbáth István Ágoston, az Olimpikonok Emlékmű megálmodója és kivitelezője többek között az olimpiai eszméről beszélt, arról, hogy minden sportoló álma az kell legyen, hogy kijusson az olimpiára.
A folytatásban Günther Ottó műsorvezető elszavalta a Devecseri Gábor fordításában megjelent, Pierre de Coubertin: Óda a sporthoz című versét, majd ünnepélyes zászlófelvonás és lángmeggyújtás tette ünnepélyesebbé a megemlékezést. Volt szimbolikus eskütétel is, ezt Erőss Hanna, a VSK Csíkszereda úszója olvasta fel. Zárásként a három olimpián (2008, 2012 és 2016) induló Trandafir Norbert úszó tartott élménybeszámolót, válaszolt a feltett kérdésekre.
A csíkszeredai megemlékezésen számos, többségében téli ötkarikás játékokon részt vevő székelyföldi olimpikon volt jelen, a tömegben felfedeztük Miklós Edit, Bónis Annamária és Balázs Zsolt alpesi sízőt, Hodos László bobost, Gál Sándor jégkorongozót, az edzőként a romániai biatlonválogatottat hat olimpián irányító Márton Simont, de a nézők között volt a csíkszéki születésű, az 1988-as téli olimpián, Calgaryban sífutásban Spanyolországot képviselő Abos Piroska is.
Szerinte már öt együttes ott van a labdarúgó Szuperliga play-offjában. Milyen esélyt látnak a statisztikusok, hogy a Sepsi OSK is az érmes helyekért harcoljon?
Roppant fordulatos és küzdelmes mérkőzést vívott karácsony másnapján a Gyergyói Hoki Klub és a Brassói Corona. A rendes játékidő nem hozott döntést, a végén a vendégek örülhetettek.
Három Kovászna megyei fiatal balesetezett Szeben megyében péntekre virradóra, egyikük kizuhant az autóból és életét vesztette.
Január elsején a román kormány összesen 33, a magyar és a bolgár határon található határátkelőhelyet zár be a schengeni övezeti csatlakozásnak köszönhetően, és további két vízi határátkelő is ellenőrzés nélkül átjárhatóvá válik.
Súlyos közúti baleset történt karácsony másodnapján Suceava megyében, a tragédia során hárman életüket vesztették. Egy egész család bennégett az egyik autóban.
És a hirtelen felívelő Georgescu-kampányról derültek ki újabb megdöbbentő (?) részletek.
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!