
Több száz érdeklődő előtt tartottak olimpiai ünnepséget pénteken este Csíkszeredában, ahol elsőként Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere köszöntötte az Olimpikonok Emlékműhöz összegyűlteket.
„Van valami varázslat az olimpiákban, valami megmagyarázhatatlan. Olyan emberek is televízió elé ülnek, hogy csodálják a megnyitót, majd szurkoljanak az egyes versenyszámokon, akik egyébként a más ilyen jellegű eseményeket nem követik sem a képernyőkön sem élőben. Mi ez a varázslat? Nem tudom. Egy biztos, az, hogy önök eljöttek, hogy együtt meggyújtsuk a jelképes olimpiai lángot arról tesz tanúságot, hogy önök is érzik, Tokióban elkezdődik valami rendkívüli dolog.
Ki ne szeretné túlszárnyalni elért eredményeit akár a munkában, akár a tanulásban vagy bármilyen egyéb tevékenységi területen? Ez a jelszó az embernek pontosan azt a szándékát és törekvését fejezi ki, hogy minden téren fejlessze képességeit, hozza ki magából a legtöbbet. Mindez, természetesen sem a sportban sem az életben nem jelenti azt, hogy mindig győztesként fejezzük be a küzdelmet. De lelki elégtétel tölthet el, ha tisztességesen, becsületesen küzdöttünk, és mindent megtettünk a siker érdekében.

Kötelez arra, hogy támogassuk a versenysportot, hogy fejlesszük az ahhoz szükséges infrastruktúrát. És kötelez arra is, hogy támogassuk a tömegsportot és a gyermekek sportolási lehetőségeit. A sport nem csak mozgás, hanem értéket teremt, jellemet formál, szellemet erősít” – mondta többek között Korodi.
Magyarország Csíkszeredai Főkonzultusa részéről Mile Balázs konzul mondott ünnepi beszédet, felidézve, hogy
Székelyföld, egy képzeletbeli 100 km-es sugarú terület hat olimpiai és egy paralimpiai bajnokot adott:
Keresztes Lajos és Lőrincz Márton birkózásban, Hazai Kálmán és Molnár Endre vízilabdában, Szabó Katalin és Marius Urzică tornában, Novák Károly Eduárd pedig kerékpársportban állhatott az olimpiai dobogó legmagasabb fokára.
Borbáth István Ágoston, az Olimpikonok Emlékmű megálmodója és kivitelezője többek között az olimpiai eszméről beszélt, arról, hogy minden sportoló álma az kell legyen, hogy kijusson az olimpiára.
A folytatásban Günther Ottó műsorvezető elszavalta a Devecseri Gábor fordításában megjelent, Pierre de Coubertin: Óda a sporthoz című versét, majd ünnepélyes zászlófelvonás és lángmeggyújtás tette ünnepélyesebbé a megemlékezést. Volt szimbolikus eskütétel is, ezt Erőss Hanna, a VSK Csíkszereda úszója olvasta fel. Zárásként a három olimpián (2008, 2012 és 2016) induló Trandafir Norbert úszó tartott élménybeszámolót, válaszolt a feltett kérdésekre.

A csíkszeredai megemlékezésen számos, többségében téli ötkarikás játékokon részt vevő székelyföldi olimpikon volt jelen, a tömegben felfedeztük Miklós Edit, Bónis Annamária és Balázs Zsolt alpesi sízőt, Hodos László bobost, Gál Sándor jégkorongozót, az edzőként a romániai biatlonválogatottat hat olimpián irányító Márton Simont, de a nézők között volt a csíkszéki születésű, az 1988-as téli olimpián, Calgaryban sífutásban Spanyolországot képviselő Abos Piroska is.
Visszalépett a jégkorong Kontinentális Kupán való részvételtől a Gyergyói Hoki Klub, helyette a Brassói Corona képviselheti Romániát az európai kupasorozatban.
A Román Labdarúgó-szövetség (FRF) új pénzügyi értékelése szerint az FK Csíkszereda és a Sepsi OSK is a stabilan működő klubok közé tartozik. A két székelyföldi együttes több nagy múltú riválist is megelőzött a rangsorban.
Heherészve, előítéletekre épülő székely vicceket olvasgatva gyűjt követőket egy podcastműsorban két csíkszeredai önkormányzati képviselő. Miközben tanácsosként egyetlen határozattervezetet sem nyújtottak be.
A recsenyédi unitárius templom karzatának padlózata alól nemrég előkerült négykötetnyi iratanyag új fejezetet nyithat a település történetének kutatásában. Nagy Adél lelkésznő a véletlenszerű feltárásról, az iratok érdekességéről beszélt a Krónikának.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök kinevezte Lőrincz Helgát az RMDSZ javaslatára az Országos Tulajdon-visszaszolgáltatási Hatóság (ANRP) elnökévé.
Románia kiutasíthatja az orosz nagykövetet, ha újabb orosz drónok hullanak az országra. A személyi igazolványáért ment a plázába egy férfi, öt év börtön lett a vége.
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!