Közzétették a január 21-én Olaszországban kezdődő 16. Téli Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztiválon részt vevő romániai keret névsorát, amelyben két székelyföldi sportoló, Mandel Kata hódeszkázó és Barta Nóra rövidpályás gyorskorcsolyázó kapott helyet.
Bár Romániában évek óta nincs működő szakszövetsége a korcsolyasportoknak, a csíki lány bízik a jó szereplésben. Barta Nóra, a Csíkszeredai ISK rövidpályás gyorskorcsolyázója 9. osztályos a Kájoni János Szakközépiskolában, ahol – legnagyobb örömére – ettől az iskolai évtől sportosztály indult, így a tanterv lehetőséget ad számára, hogy délelőtt és délután is részt vehessen az edzéseken.
Sportos család a Nóráé: édesanyja, Izabella sízett, és jelenleg a csíkszeredai József Attila Általános iskola tornatanára; édesapja, András „Bunda” jégkorongozott; bátyja, Norbert pedig a Székelyföld Labdarúgó Akadémián nevelkedett, a 22 éves labdarúgó játszott az FK Csíkszereda és a Székelyudvarhelyi FC színeiben, jelenleg pedig Magyarországon, az NB III-as Hódmezővásárhely játékosa.
Megkerestük Nórát, aki elmondta, hogy első edzője nagynénje, Jakab Gyöngyvér volt. „Nem volt az elején tervben az, hogy gyorskorcsolyás legyek, azért jártam sportolni, mert asztmás voltam, és az orvosok ajánlották, hogy jöjjünk minél többet a jégpályára.
Később Szőcs Renáta volt az edzőm, utána pedig átkerültem Kalamár Zsolthoz, aki a jelenlegi edzőm” – mesélte a csíki lány, majd így folytatta – „A lehetőségekhez képest megpróbáljuk kihozni a legtöbbet, rövid távon az volt a célom, hogy kijussak az ifiolimpiára. Voltunk nemzetközi versenyekre, voltunk Bulgáriában, a hol egy első helyet szereztem, versenyeztünk ősszel Magyarországon, de Horvátországban, Zágrábban is, ahol a korosztályomban összetettben harmadik lettem. Azt várom, hogy Olaszországban hozzam ki magamból a legtöbbet, javítsak egyéni csúcsaimon”.
Barta Nóra példaképei a Liu-testvérek, illetve a holland Suzanne Schulting. Követi őket, belőlük merít erőt és energiát.
A székelyföldi gyorskorcsolyázó szerint nagy hátrány, hogy nincs korcsolyaszövetség Romániában, mert más országokban nagyobb a támogatás, nagyobbak a lehetőségek a jó eredmények eléréséhez.
„De a szülők támogatnak, el tudtunk jutni nemzetközi versenyekre. Köszönet érte” – hangsúlyozta Barta Nóra.
Kalamár Zsolt, a Csíkszeredai ISK és a román rövidpályás gyorskorcsolya-válogatott edzője elmondta, hogy
az idei szezon volt eddig a legnehezebb, mert a Román Olimpiai Bizottságnak (COSR) érvénybe lépett az a határozata, miszerint nem támogatja azokat a sportágakat, amelynek nincs szakszövetségük.
„Saját költségen, szülők, szponzorok, klubjaink, Csíkszereda városvezetésének támogatásával jutottunk ki a nemzetközi versenyekre. Részt tudtunk venni pár nemzetközi versenyen. Azok az országok képviselői, akikkel meg kell küzdeni a nemzetközi versenyeken, azok sokkal több külföldi, erős edzőtáborban, illetve versenyeken vehettek részt, de ennek ellenére bízunk a tisztes helytállásban” – nyilatkozta Kalamár.
Két éve került a sportminiszteri tisztségbe Novák Károly Eduárd, aki maga is gyorskorcsolyázó volt, és többször megígérte, hogy rendeződni a fog a korcsolyaszövetség helyzete. Kalamárt arról is kérdeztük, hogy van-e előrelépés, rendeződött-e a korcsolyaszövetség jogi helyzete. „Több éve nincs működő korcsolya-szövetsége Romániának, évek óta nem történt semmilyen előrelépés.
Sok munka van a gyermekekben, sokat dolgoztunk velük, de semmi perspektíva, semmi jó kilátás. Kérdéses, hogy ki hol folytatja…” – summázta szomorúan az edző.
„Négy kvótát harcoltunk mi ki Romániának, a mi eredményeink alapján a Nemzetközi Korcsolya-szövetség (ISU) négy kvótát adott Romániának a 16. Téli Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztiválra. Ennyit harcoltunk ki mi székelyföldiek a nemzetközi versenyeken Romániának, de a Román Olimpiai Bizottság (COSR) – mivel nincs működő hazai szakszövetsége a sportágnak – csak egy sportoló indulását engedélyezte, pedig jogosultak lennénk többre!” – hangsúlyozta Kalamár Zsolt.
Nem maradt több kérdés: a Sepsi OSK búcsúzott az élvonaltól, miután vasárnap vereséget szenvedett az Unirea Slobozia vendégeként. A lefújás után mély csend, könnyek és keserű őszinteség jellemezte a háromszékiek hangulatát.
Az FC Argeș négyet vágott az FK Csíkszeredának a labdarúgó 2. Liga felsőházi rájátszásának utolsó fordulójában. Végül a harmadik helyen zárt a székelyföldi együttes, a következő idényt a Szuperligában kezdi.
Ismét közösen szavazott George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) jelöltje Călin Georgescu volt független elnökjelölttel Mogoșoaia-n.
A belföldi szavazóhelyiségek megnyitásával vasárnap megkezdődött a romániai elnökválasztás második fordulója, amelyen a voksolásra jogosult mintegy 19 millió nagykorú állampolgár eldöntheti, ki lesz az ország következő elnöke.
A bukaresti Otopeni repülőtéren bukkant fel George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje hétfőn reggel, amikor már biztossá vált, hogy elvesztette az államfőválasztást.
Nekünk kell döntenünk, nem Budapestnek, Brüsszelnek, Washingtonnak vagy Moszkvának. Kicsit tragikus, hogy azok munkáját is el kell végezzük, akiknek a dolga lett volna, hogy ezt a helyzetet megelőzzék.
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!