A péntek délutáni beszélgetést Gyurta Dániel indította, mindenek előtt arról mesélt, hogy mit is adott neki a sport. „Számomra a sport az alázatról, a fair playről és a kitartásról szól. Összességében nagyon sok mindenre megtanít bennünket, viszont érzésem szerint ez a három dolog a legfontosabb, mivel az élet bármely területén hasznunkra tudjuk fordítani.
– mondta az olimpiai, háromszoros világ- és kétszeres Európa-bajnok magyar úszó.
Novák Károly Eduárd, Románia sportminisztere szintén megtapasztalhatta a sikerek ízét, paralimpiai, világ- és Európa-bajnok kerékpározónak mondhatja magát. „Lényegében hat éves korom óta sportolok és ennek köszönhetem, hogy ilyen emberré váltam. Amióta az eszemet tudom a mozgás jelentette az életemet. Ha röviden össze kellene foglalnom, akkor azt tudnám mondani, hogy csapatmunkássá, tisztelettudóvá és becsületessé nevelt a sport. Amikor én edzésbe álltam teljesen más világ volt, nem adatott meg az a luxus, hogy gyerekként az edzőnket minősítsük, csak követtük az utasításokat. Azonban én mindig többet tettem, mint amit a mester kért, alázatosan végeztem a dolgomat és ez a mai napig így van”.
A 46 éves sportember azt is hozzátette, hogy az is nagyon fontos, hogy senki nem hiheti magáról azt, hogy ő a legjobb, mert akkor nem tud már továbbfejlődni és nem válhat már jobbá.
Abban mindketten egyetértettek, hogy egy világszintű verseny megrendezésében nagyon fontos szerepet játszik az, hogy a szervezők korábban sportoltak-e, valamint milyen eredményeket értek el.
„Úgy gondolom ahhoz, hogy egy minőségi eseményt meglehessen szervezni, ahhoz elengedhetetlen, hogy figyelembe vegyék a sportolók szemszögét is, át kell látni az igényeket, át kell érezni a résztvevők fájdalmát, aki nem így tesz, az csak a pénzért csinálja. Kétségtelen, hogy szükség van menedzsment tudásra is, azonban az egész versenyt úgy kell felépíteni, hogy a sportoló azt érezze, hogy körülötte forog minden, ehhez pedig korábban át kellett élni ezeket résztvevőként” – mondta a román sportminiszter.
– fejtette ki véleményét Gyurta Dániel. Hozzátette, hogy a szervezés minőségén múlhat, hogy az adott versenyen fog világcsúcs születni, vagy sem.
„Nagyon fontos, hogy milyen körülmények vannak teremtve, igazából ettől függ az adott napi teljesítménye. Természetesen vannak kivételek, akik abszolút csúcstehetségek, akik bárhol, bármikor emberfeletti időre képesek. Elengedhetetlen, hogy a sportoló csak a saját versenyszámára kelljen figyeljen. Véleményem szerint nemzeti és nemzetközi szinten is arra kell törekedni, hogy a tapasztalt versenyzők véleményt mondhassanak bizonyos versenyek kapcsán és vegyék ezeket figyelembe”.
Ezt követően felhívták a figyelmet arra, hogy minden sportág a megfelelő utánpótláson múlik, ehhez viszont az kell, hogy minél több fiatal mozogni kezdjen és próbára tegye magát.
„Korábban profi sportoló voltam, így jól átlátom a helyzetet. Véleményem szerint csak egy recept létezik arra, hogy minél sikeresebbek legyenek a sportágak. A rendszer tökéletes kell legyen. A profik hátterében is van egy edző, egy orvos, egy fizioterapeuta és még sokáig lehetne sorolni, akik kulcsfontosságú szerepet töltenek be a sikerekben, még ha ez külső szemmel nem is látszik. Ugyanígy kell működnie a rendszernek nagy szinten is.
– vázolta fel Novák Eduárd Károly.
„Abszolút igaza van Novák úrnak, az a legfontosabb, hogy minél több gyereket tudjunk bevonzani a sport világába. Akkor lehet új világsztárt és csúcssportolót kinevelni, ha minél több jelölt van, minél több a válogatási lehetőség. Szerintem ezen az segíthet a legtöbbet, ha igazi példaképeket tudunk felállítani. Ha egy gyerek azt látja, hogy egy sportoló az ő városából, megyéjéből, országából világbajnok lett, akkor azonnal megfelelő motivációt kap és elhiszi, hogy ő is képes lehet rá. David Popovici kiváló példa, egészen biztos vagyok benne, hogy elképesztően sok kisgyerek játszadozik a gondolattal, hogy egyszer ők is ott lesznek a medencében és gyűjtögetik az aranyérmeket, mint a fiatal úszó.
– hangsúlyozta Gyurta.
A román sportminiszter és az egyik legsikeresebb magyar úszó abban is egyetértett, hogy nagyon sok múlik a megfelelő sportinfrastruktúra kiépítésén. Elmondták, hogy nem lehet túl sok sportágat világszínvonalra emelni egy országon belül, ezért döntéseket kell hozni, és arra helyezni a hangsúlyt. Novák Károly Eduárd állítja, hogy évek múlva beérik a projekt gyümölcse és Románia ismét komoly eredményeket fog elérni nemzetközi szinten.
Másfél héten belül eldől a Sepsiszentgyörgyi Sepsi OSK sorsa a labdarúgó Szuperligában. Az alsóházi rájátszás utolsó két fordulója előtt latolgattuk az esélyeket, hogyan menekülhet meg a kieséstől a székelyföldi együttes.
Több mint harmincötezren voltak kíváncsiak a divízió I/A jégkorong-világbajnokság mérkőzéseire a Sepsi Arénában. Videónkban szurkolókat, játékosokat és csapattagokat kérdeztünk a hangulatról, a szervezésről, és arról, mivel buzdítják kedvenceiket.
Provokatív plakátok jelentek meg csütörtök reggelre több helyszínen Csíkszeredában, illetve a taplocai iskolaközpont közelében is, amelyeken George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökjelöltjének hírhedt kijelentései olvashatók.
Felszállt a fehér füst a vatikáni Sixtus-kápolna kéményéből csütörtökön este, ami azt jelenti, hogy sikerült megválasztani a katolikus egyház új vezetőjét.
Letépte a magyar nemzeti színű szalagot a nándorfehérvári diadal emlékművéről, és helyére román trikolórt idéző pántlikát kötött egy belgrádi román férfi, aki szerint „mindenhol ellopják a történelmünket a magyarok”.
Crin Antonescu elvérzett, a PSD-vezetés bukik, Ciolacu távozik, inog a koalíció. George Simion töretlenül menetel a Cotroceni-palotába.
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!