Székelyhon    Krónika Online    Főtér    Nőileg    Liget    Erdélyi Napló  |  Jóállás    Apróhirdetés    Rádió GaGa

Két székely található az első tízben a malomjáték-világranglistán

Dobos László 2023. december 21., 10:52

Tartja helyét az első tíz között a két székelyföldi játékos a malomjáték-világranglistán. A székelykeresztúri Orbán Csaba és a csíkszeredai Sánta Elemér szerepel a lista élmezőnyében, ők ketten egyébként megkapták a mesteri-címet.

Két székely található az első tízben a malomjáték-világranglistán
Balról jobbra Sánta Elemér, Volman Ferenc és Orbán Csaba mesterek – Biró Sándor nemzetközi sakkmester társaságában az 5. Parázska Kupán, Csíkszeredában. Korábbi felvétel Fotó: Sánta Elemér

Frissült a malomjáték-világranglista, a Nemzetközi Malom-világszövetség (Welt Mühlespiel Dachverband, WMD) legfrissebb, decemberi ranglistáját továbbra is magyarországi Bándi György vezeti. A székelyföldi Orbán Csaba 7. helyen áll, Sánta Elemér pedig a 9. A két sportolóhoz megérkezett a hivatalos értesítés a világszövetségtől, hogy malom-mesteri (MM) címet kaptak, amit a sakkban használt rendszer alapján ítélnek oda a sportolóknak.

Az elmúlt napokban zajlott a 3. Magyar Országos Malomjáték-bajnokság, ahol Bándi György végzett az élen, Volman Ferenc és a szlovák Alexander Szabari előtt. Ezen a székelyföldiek nem vettek részt.

A 20023. decemberében közzétett malomjáték-világranglista élmezőnye: 1. Bándy György (Magyarország) 1376 pont, 2. Alin Flury (Svájc) 1371 pont, 3. Volman Ferenc (Magyarország) 1362 pont, 4. Karl Heinz Andraschko (Németország) 1348 pont, 5. Simon Erni (Svájc) 1342 pont, 6. Roman Korn (Németország) 1339 pont, 7. Orbán Csaba (Románia) 1322 pont, 8. Emre Gürkan (Németország) 1322 pont, 9. Sánta Elemér (Románia) 1321 pont, 10. Daniel Lechner (Svájc) 1291 pont. Az első 30-ban még két székelyföldi sportoló szerepel: Máté Károly (1199 pont) és Vitán István (1162 pont).

Mi a malomjáték?

A sportággá nyilvánított malom a világon mindenhol elterjedt, kétszemélyes, táblás stratégiai társasjáték, hagyományosan lapos korongokkal játsszák a malomtáblán.
A játék célja az, hogy az ellenfél korongjait levegyük, vagy olyan helyzetbe kerüljünk, hogy az ellenfél képtelen legyen lépni. Ennek elsődleges módja a malmok kialakítása (függőleges vagy vízszintes sorokban három korong egymás mellett), ugyanis egy malom létrejöttével levehetünk egy korongot az ellenfél készletéből (abból, ami a táblán van). Ha valakinek csak két korongja marad, elvesztette a játékot, mert már nem tud malmot kialakítani. Viszont ha túl sok malmot alakítunk ki, nagy az esély rá, hogy beszorulunk. Tökéletes játék esetén, vagyis ha egyik fél sem hibázik, döntetlen lesz a játék végkimenetele.
Ön szerint ez:
Jó hír
Rossz hír
0 HOZZÁSZÓLÁS
×

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.