Másfél évvel ezelőtt még tanulóversenynek számított a horvátországi Eb a román női csapat számára, 2022 nyarán mutatkoztak be a legjobbak között. Akkor a csoportkörben mind az öt mérkőzést elveszítették, a helyosztót viszont megnyerték, így a 11., utolsó előtti helyen fejezték be a tornát.
Ezzel a tapasztalattal a hátuk mögött vágtak neki az idei megmérettetésnek, amelynek a hollandiai Eindhoven városa ad otthont.
A romániai válogatott keretében több magyar nemzetiségű vízilabdázó kapott helyet, a csapatkapitány a marosvásárhelyi származású Szeghalmi Krisztina, aki az országos bajnok Bukaresti Steaua játékosa.
Csáki Olívia a Nagyváradi Crișul, Nagy Debóra a Bukaresti Rapid leigazolt sportolója. Szeghalmi mellett Diana Togănel kapus, illetve Iulia Nonea is Marosvásárhelyt és a Steauát képviselik.
A jelenleg zajló Európa-bajnokságon 16 együttes vesz részt, legutóbb még csak 12 válogatott indulhatott a viadalon. Megváltozott a lebonyolítás is, négy négyes csoportra osztották a csapatokat. Románia a C kvartettbe került, ahol Szerbia, Csehország és Törökország voltak az ellenfelei.
A hétvégén elrajtolt tornát az Eb-újonc csehek ellen kezdték és sokáig előnyben is játszottak, ám a hajrában 13–12-re veszítettek, ez a vereség pedig sokat nyomott a latban a végelszámolásnál. Ezt követően simán kikaptak a szerbektől (4–15), az utolsó csoportmeccsükön viszont Szeghalmi Krisztina vezérletével és kulcsfontosságú góljaival 9–7-re legyőzték a törököket. Ezzel a harmadik pozícióban végeztek, és csak a 13–16. helyekért folytathatták a küzdelmeket.
Amennyiben azonban behúzzák a cseh csapat elleni első mérkőzést, felléphettek volna a második helyre, ami nyolcaddöntőbe jutást ért.
Ott pedig megmérkőzhettek volna a magyar válogatottal, amellyel szemben bár esélytelenek lettek volna, a vereséggel mégis előkelőbb, a 9–12. helyekért játszhattak volna a továbbiakban.
Az alsóházi helyosztókon Románia előbb hétfőn fölényesen, 18–6-ra nyert Bulgária ellen, majd kedden nagy hátrányba került, és végül 7–3-ra alulmaradt azzal a Törökországgal szemben, amelyet a csoportkörben sikerült felülmúlnia.
A román női válogatott így a 14. helyen zárta a kontinenstornát, azaz két csapatot tudott megelőzni.
A román férfi válogatott (amelynek keretében két magyar nemzetiségű játékos, Vancsik Levente és Belényesi Dávid található) eddig kiválóan teljesít az Eb-n, megnyerte az első két csoportmérkőzését: a házigazda Hollandiát 12–8-ra, Szlovéniát 13–5-re győzte le. Ezzel vezetik a D csoportot, amelynek harmadik fordulójában kedden 18.45-től Szlovákia ellen a csoportelsőségért és a negyeddöntőbe jutásért játszanak.
A sportág romániai fennállása óta Székelyudvarhely háromszor nyerte meg a teremlabdarúgó-bajnokságot, legutóbb 2008-ban. Akkor a kispadon a magyar válogatott szövetségi kapitányával, Kozma Mihállyal. A Székely Sport interjúja a szakemberrel.
Tárgyalásokat kezdeményez a Magyar Jégkorong Szövetséggel a romániai szervezet vezetése az Erste Liga jövőjéről. Ugyanis a múlt szezon óta számos kérdés felmerült, a Ferencváros kiválása pedig alaposan megváltoztatta az erőviszonyokat.
Tucatnyi pontban mondott köszönetet Nicușor Dan megválasztott romániai elnök a Facebook-oldalán. A pontok közé befért többek között a romániai magyarság is.
Konstanca lehet az egyik első célpont egy, a NATO elleni orosz támadás esetén – vélekedik Ben Hodges nyugalmazott amerikai tábornok, a NATO európai erőinek korábbi főparancsnoka.
Iskolájuk felújításának befejezéséért tüntettek Sepsiszentgyörgy egyetlen román középiskolájának, a Mihai Viteazul Főgimnáziumnak a diákjai és szüleik pénteken, az öt éve tartó munkálatok befejezését kérve.
… közben az alkotmánybíróság leseperte az asztalról Simion úr óvását és bejelentette, Romániának van új elnöke… és Victor Ponta váratlanul előbújt egy kő alól, hogy megmondja, mi minden nem jó Romániában.
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!