Cseh Vajk Imre navigátor szerint sokszor emberfeletti dolgokat végeznek a szerelők, sok esetben ők mentenek meg egy-egy versenyt.
„A szervizcsapat, amellyel mi dolgozunk, szakosodva van ezekre a raliversenyekre, és általában négy-öt autónak van egy szerelőcsapata. Ezekben a csapatokban a szakemberek mellett van egy mérnök, illetve egy menedzser, aki az egészet levezényli.
Többen bérautókkal versenyeznek, az ő esetükben a szervizcsapat a bérautóval együtt érkezik. A kisebb egységek, a kevesebb költségvetéssel rendelkező pilóták nem tudnak külön szervizcsapatot megengedni maguknak, nekik csak a legszükségesebbre futja. Az ő esetükben legtöbbször egyetlen szerelő jön, aki egy barát vagy egy családtag” – mondta el Cseh.
Teslovánék esetében a szervizcsapat viszi az autót a rajt helyszínére, már egy nappal a verseny előtt megérkeznek, felállítják a sátrakat, előkészítik az autót, zajlanak a műszaki ellenőrzések. Megkapják a versenyigazgatóságtól a logókat, amelyeket fel kell ragasztani az autókra, majd elvégzik a legfinomabb hangolásokat is.
„Például mindenféle időjárási viszonyra fel kell lenniük készülve, az előrejelzéseknek megfelelő gumikkal. Elkezdődik a verseny, mi elmegyünk a gyorsasági szakaszokra, addig ők úgymond szünetben, készenlétben vannak. Általában két-három gyorsasági után engedélyezett a szervizparkba való betérés, de mi már az érkezés előtt telefonon jelentjük a szerelőcsapatnak, hogy milyen problémáink vannak.
A csapat jelzi a szervizfőnöknek, hogy mennyi idő áll rendelkezésre, ezt pedig követni kell, nem szabad túllépni. Leveszik a kerekeket, és tüzetesen végignézik az autót, akár van gond, akár nincs.
Felmelegedhet a fékrendszer, ezért ilyenkor ellenőrzik, hogy a fékpofák milyen állapotban vannak. Egy-egy nagyobb megterhelésnél, túlmelegedésnél megüvegesedhetnek a fékpofák, ezeket kidobják, beteszik az új fékbetétet, és légtelenítik a rendszert” – avatott be a részletekbe Cseh Vajk Imre.
„A verseny alatt folyamatosan tartjuk velük a kapcsolatot, nagyon fontos a gumik és a futómű jó beállítása. A szervizcsapat készenlétben áll, mert vannak kötelezően elvégzendő vizsgálatok a kocsin. Olyan ez, mint egy üzem, bizonyos kilométerek megtétele után kötelező elvégezni az ellenőrzéseket. Például meg kell szorítani bizonyos csavarokat, ha van baj, ha nincs – ezeken az ellenőrzéseken keresztül kell menni. Van egy táblázat, hogy mikor mit kell nézniük a szerelőknek” – hangsúlyozta Teslovan.
Általában a gyorsasági szakaszok vagy a Hargita Rali esetében a hurkok – Lövéte, Karácsonyfalva és Homoródszentmárton gyorsasági szakaszok – után adnak félórás szervizidőt, estére pedig 45 perces javításokra alkalmas időintervallumot. Ebben a 45 percben kell másnapra előkészíteni az autót.
„Volt például olyan, hogy kicsúszás miatt megsérült az autónk, de nem technikailag, hanem csak dizájn szempontjából, behorpadt az autó. Ezzel lehet versenyezni, viszont nagyon fontos, hogy ne sérüljön a váz, illetve a biztonsági elemek. A horpadásokat este, a nagyobb szervizidőkben próbálják megoldani. Megtörtént, hogy az egyik Arad Ralin utolértünk egy előttünk haladó autót, az feldobott egy követ, és betörött a szélvédőnk.
A szabályzat azt írja, hogy törött ablakkal lehet folytatni a versenyt, ha nem akadályoz a kilátásban. Engem kissé zavart, mert volt előttem egy »rózsa« az ablakon, de Ádi tudott ettől vezetni.
Jeleztük az esetet a versenyigazgatóságnak, ahol azt mondták, ha van lehetőség, cseréljük ki az ablakot. Csak Râmnicu Vâlceán sikerült új szélvédőt találni, a szervizesünk lejött Aradról Olténiába, mi este a megengedett időintervallumban kivágtuk az ablakot, egy ragasztószalaggal visszaragasztottuk, hogy lehessen betenni az autót a zárt parkba. Írtunk egy kérést, hogy reggel 5 órakor engedjenek be, cserélhessük ki az ablakot. Reggelre meg is érkezett a szélvédő, beragasztották, és 8-ig meg is száradt” – mesélték.
„Külön figyelmet igényelnek a gumik, az abroncsok. Meg van adva, hogy mi például 12 abroncsot használhatunk el egy verseny alatt. Az a rajtunk múlik, hogy mikor milyen gumit választunk”– nyilatkozták a versenyzők.
Tavalyi versenygépét lecserélte, új autóval állt rajthoz az idei bajnokságban az Adrian Teslovan–Cseh Vajk Imre kettős. A tavalyi Citroën DS3 R3T Max helyét a Mitsubishi Lancer EVO 10 vette át. Az új autóval a Brassó Ralin mutatkoztak be, a Hargita Gyöngye Rali lesz a második versenyük a Mitsubishivel.
Mi a teszten ismertük meg a Mitsubishit, a verseny végén pedig dobogós helyen zártunk” – mondta Cseh. A csíki páros összetettben a nyolcadik, géposztályában pedig a második helyen végzett.
„A cél az, hogy szokjuk az autót, minél jobb teljesítményt hozzunk ki belőle. Kategóriánkban idén is a dobogós helyekért harcolunk. Az utóbbi hét évben a Hargita Ralin mindig jól szerepeltünk, az elsők között voltunk, reméljük, Isten is megsegít és idén is szerencsésen autózunk” – nyilatkozta Teslovan.
Összegyűlt a román férfi kézilabda-válogatott. Hazai rendezésű tornán játszik három találkozót az együttes.
Vendéggyőzelemmel zárult a 2024-es esztendő utolsó erdélyi jégkorongmérkőzése: hétfő este a listavezető Gyergyói HK egy góllal nyert a Csíkszeredai Sportklub otthonában.
A romániai magyar önkormányzatok mindennapjaiban a sport abszolút utolsó helyen szerepel – véli Szondy Zoltán. Az FK Csíkszereda elnöke szerint a román önkormányzatoknál ez épp fordítva van.
Jövőre nő az osztalékadó és megszűnnek az IT-szektor, az építőipari, valamint a mezőgazdasági és élelmiszeripari ágazat munkavállalóinak adókedvezményei – derül ki a kormány pénzügyi intézkedéseit tartalmazó úgynevezett salátarendelet tervezetéből.
Nagy-Magyarország térképeit is tartalmazó történelmi atlasz miatt tiltakozik a román külügy, amit Magyarország állandó NATO-nagykövete adott ajándékba a katonai szervezet több tagállama képviselőjének.
A rendőrök pedig csak karácsonykor 8,5 tonna petárdát és tűzijátékot koboztak el.
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!