A „végleg”-et azért tettem zárójelbe, mert voltak még más, hasonló korú teniszezők, akik egyszer visszavonultak, majd pár évvel később ismét megkívánták a világkupa versenyek hangulatát és megint ütőt ragadtak hivatalosan is.
De nem ez a lényeg, hanem az, hogy Simona Halep a doppingesete hatására már nem tudott olyan állapotban visszatérni a pályára, mint előtte volt.
Halepet 2022 októberében „meszelték” el ideiglenesen, később 4 évre függesztették fel roxadustat használata és a biológiai útlevelében található rendellenességek miatt.
Hiába hangoztatta ártatlanságát, mondván, hogy egy szennyezett étrendkiegészítővel került a szer a szervezetébe, érvelését másfél év múlva fogadták el, miután a volt stábja is megszólalt az ügyben, hogy valóban ők rendelték azt a bizonyos tápanyagot, amely, mint később kiderült, roxadustattal volt szennyezett...
A roxadustat fokozza az eritropoetin (EPO) endogén termelését, serkenti a hemoglobin és a vörösvértestek termelődését, ezért vérszegénység ellen használják, valahogy úgy kell elképzelni, mintha a sportoló magaslaton edzene, versenyezne.
Fellebbezése nyomán Halepet – 15 hónap kényszerszünet után – 4 év helyett „csak” 9 hónapra függesztették fel, ami, ugye már letelt a fellebbezési időszak alatt, úgyhogy a volt világelső ismét pályára léphetett hivatalos versenyen.
A román teniszező 2022 augusztusában, még a US Open előtt Torontóban nyert meg egy WTA 1000-es (a legmagasabb szintű) versenyt, ezt követően Cincinattiben a második körben feladta, majd rá két hétre az amerikai nyílt teniszbajnokságon nem élte túl az első kört, a selejtezőből érkezett ukrán Daria Snigur búcsúztatta az akkor hetedik helyen kiemelt Halepet.
Visszatérésére 2024 márciusában került sor, szintén az Egyesült Államokban, Miamiban, ahová szabadkártyával hívták meg, de már az első körben kiesett, igaz három szettre kényszerítette a spanyol Badosát.
Ekkor már a neve nem szerepelt a világranglistán, minden pontjától megfosztották, gyakorlatilag a nulláról kellett (volna) visszaépítenie karrierjét. Azóta mindössze öt mérkőzésen szerepelt, ezek közül csak egyet tudott megnyerni, többször küszködött sérülésekkel, utolsó találkozóját pedig Kolozsváron a Transylvania Open női egyesének első körében játszotta, ahová szintén szabadkártyával került.
Hogy Halep tudatosan készült a búcsúra, abból lehet megbizonyosodni, hogy az olasz Bronzettitől két 1–6-os szettben elszenvedett veresége után szinte teljes nyugalommal jelentette be visszavonulását és nevezte meg helyszínként a Kincses várost, ahol mindig jól érezte magát.
Ő maga úgy nyilatkozott, hogy teljes sportolói életet élt, fiatal korában nem gondolta volna, hogy ilyen magaslatokig eljut – 64 héten keresztül vezette a női világranglistát, ezzel tízedik a történelemben, két Grand Slam-tornát nyert – Roland Garros és Wimbledon – a francia nyílt teniszbajnokságon további két döntőt veszített el, de egyszer eljutott az Australian Open utolsó felvonásáig is.
Játszott egy emlékezetes WTA-világbajnokság döntőt is Serena Williamsszel, miután korábban ugyanott legyőzte őt.
Megannyi emlékezetes mérkőzés egy nem túl tehetséges, de annál többet harcoló, annál nagyobb szívvel küzdő játékostól, aki bebizonyította, hogy igenis, nem minden a tehetség a sportban.
Hatalmas munkabírásáról, óriási futásairól, fantasztikus küzdeni akarásáról marad meg sokunk emlékezetében és a kérdéssel: mi lett volna, ha...
Ugye a sportban sem szoktuk használni ezt a kifejezést, de játszunk el a gondolattal, mi lett volna, ha csak egy hónapra függesztik fel, mint a világelső lengyel Iga Swiateket? Vagy mi lett volna, ha játszhatott volna tovább, mint a férfiak ranglista vezetője, az olasz Jannik Sinner.
Utóbbi esete is nagyon érdekes: Sinner tavaly márciusban két doppingellenőrzésen is fennakadt, szervezetében az anabolikus szteroidok közé tartozó klosztebolt mutattak ki. Ez csak kis mennyiségben volt megtalálható a sportoló szervezetében – Halep esetében is kis mennyiségről beszélünk.
Sinner azzal védekezett, hogy a tiltott szer akaratán kívül jutott a testébe, mégpedig az egyik edzője, illetve fizioterapeutája révén. Halep érvelése is ugyanez volt pár évvel korábban.
A teniszsport illetékes testülete ezt az érvelést Sinner esetében elfogadta, és nem tiltotta el a teniszezőt, emiatt a WADA (Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség) a Sportdöntőbírósághoz fordult. Most pedig kiderült, Sinner megegyezett a WADA-val, elfogadja büntetését, amely kerek 3 (HÁROM) hónap lesz mostantól kezdve, azaz éppen időben fejeződik be, hogy elinduljon a Roland Garroson.
Nos, itt valami kérem szépen nem illatozik túl finoman, magyarul nagyon is bűzlik. Nem csoda, hogy maga Halep is többször beszélt ezekről felindultan.
Mert mi lett volna, ha a román teniszezőt – aki akkor még 7. volt a világranglistán, mondjuk csak fél évre meszelik el? Vissza tudott volna térni ereje teljében, vagy folytatódott volna a lejtmenete?
Tény, hogy az alappal, vagy alaptalanul megvádolt sportolókat elkezdte más szemmel nézni a világ. A gyanú ott lebegett a feje fölött, bárhova is fordult.
Versenyzőtársai hol ellene, hol mellette foglaltak állást, a versenyszervezők sem mindig hívták meg szívesen a „doppingolót”.
Csoda, hogy ha ezek a sportolók mentálisan is összetörnek? Hogy nagyon kevesen vannak, akik ilyen mélységből még megrázzák a vállukat és visszatérnek oda, ahol abbahagyták?
Nem, egyáltalán nem csoda. Egy ilyen teljesen ki tudja készíteni azt az embert, aki gyakorlatilag kölyök korától csak egyre tudott koncentrálni, a sportra, jelen esetben a teniszre.
Nem, nem vagyok Simona Halep ügyvédje, bár nagyon sok teniszkedvelőhöz hasonlóan, rendkívül tudtam élvezni, hogy nála sohasem volt elég nagy a pálya, hogy ne tudta volna befutni. Egészen biztos, hogy roxadustat nélkül is. Vagy mégsem? „Ugyanakkor a szabályzatunk szerint a stábtag felelőtlenségéért is a sportolónak kell felelnie.” – rendelkezik a WADA.
Simona Halep pedig felelt. A pályafutása végével...
Nem hozott magas színvonalú jégkorongot kedden este a Gyergyói Hoki Klub és a Csíkszeredai Sportklub közötti mérkőzés. A hatvan perc igazságos döntetlent hozott a ráadásban a kék-fehéreké lett a romániai bajnoki bónusz pont.
Nehéz feladatra vállalkozott Bernd Storck, tavaly a Sepsi OSK-t irányító német szakembernek újra meg kell mentenie a kieséstől a KV Kortrijk csapatát a belga élvonalbeli labdarúgó-bajnokságban.
Ingatlanvásárlással kapcsolatos vita megoldásában közvetített volna Gálfi Árpád, Székelyudvarhely volt polgármestere, akire kövekkel, baltával és seprűvel támadt rá hétfőn a pórul járt vevő családja. Szerencsére csak az autóját rongálták meg.
Helikopterről filmeztek le egy Maros megyei sofőrt, aki többször előzött szabálytalanul, a férfit több ezer lejes bírsággal sújtották.
Az ukrajnai helyzettel és az európai biztonsággal kapcsolatos újabb tanácskozást tartanak szerdán Párizsban – számolt be kedden a Reuters, amely szerint ezen a megbeszélésen Románia is képviseltetni fogja magát.
Közben Victor Ponta folytatja szuverenista kampányát, például rugdossa a magyarokat… és úgy tűnik, mégis lesz egy kis tél ebben a szezonban, mondják az időjósok.
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!