Székelyhon    Krónika Online    Főtér    Nőileg    Liget    Erdélyi Napló  |  Jóállás    Apróhirdetés    Rádió GaGa

Búzás Csaba kendóversenyt nyert Budapesten

Dobos László 2023. november 03., 13:35

Székelyföld is képviselve volt a budapesti, Momiji Kupával díjazott kendóversenyen, ahol a csíkszeredai Búzás Csaba két korosztályban is első helyen végzett.

Búzás Csaba kendóversenyt nyert Budapesten
Galérianézet
Búzás Csaba Fotó: Búzás Csaba

Újra hallatnak magukról a Csíkszeredai Tokukai Kendo Klub versenyzői, akik az elmúlt napokban nemzetközi vetélkedőn vettek részt Budapesten. A legjobb eredmény Búzás Csaba nevéhez fűződik, aki a +50-es és a +60-as korosztályban is első helyen végzett kendóban (japán kardvívás), Görbe Dániel pedig Fighting Spirit különdíjban részesült.

A budapesti nemzetközi versenyt a Momiji Kupáért (ejtsd: momidzsi) írták ki. Búzás Csaba elmondása szerint a Momiji jelentése öreg tölgy, de ez a japán juharfa elnevezése is, tágabb értelemben pedig változó őszi színeket jelent.

A Csíkszeredai Tokukai Kendo Klub csapata Budapesten Fotó: Búzás Csaba

A 21. Kendo Momiji Kupa eredményei

+60-as korosztály: 1. Búzás Csaba (Csíkszeredai Tokukai), 2. Aranyossy Árpád (Budapest Főnix).

+50-es korosztály: 1. Búzás Csaba (Csíkszeredai Tokukai), 2. Miguel Tetzeli von Rosador (Berlin), 3. Balogh Tibor (Bakony) és Robin Grelewicz (Berli).

+40-es korosztály: 1. Gasparin Szabolcs (Fudoshin), 2. Andy Fisher (Kendo Star), 3. Yasuyo Hioki (Berlin) és Tóth László (Bakony).

Csapatverseny: 1. Bakony (Balogh Tibor, Tóth László, Szűcs Szilárd), 2. Budapest Főnix (Drávai Tibor, Aranyossy Árpád, Jo HyoungSeok), 3. Berlin Ladies (Marlen Sharton, Yukiko Morimoto, Yasuyo Hioki) és Tobukan (Andy Fisher, Robert Wix, Jiří Vlasatý, Zdeněk Rosička).

Fighting Spirit díj: Görbe Dániel (Csíkszeredai Tokukai).

Búzás Csaba (balról) és Aranyossy Árpád Fotó: Búzás Csaba

Mi a kendó?

A lexikonok és ismertető szerint a kendó Japán legősibb harcművészete. A ken kardot, míg a do utat jelent, azaz a kendó a kard útja, de még egyszerűbben fogalmazva ez a japán kardvívás. Több mint 600 éves múltra tekint vissza, mégis élő és életerős hagyomány: Japánban az általános és középiskolákban kötelező tananyag, mi több kendó egyetemek is működnek a Felkelő Nap Országában.

A bambuszkarddal való gyakorlás különleges alapmozgásokkal, szigorú szabályokkal, intenzív edzésekkel valósul meg, ezáltal az emberi képességek, fizikum, tudat nagyszerű fejlesztője. A kendós a rendelkezésre álló energiáit megtanulja nagyon hatékonyan használni, irányítani. A párbaj, a folyamatos intelligens konfrontáció gyors döntéshelyzetek elé állít – figyelni kell önmagunkra, és az ellenfélre.

Hagyomány és modernitás. A kendó egy full-kontakt, kifinomult küzdősport is, mely ezen felül kulturális tartalmat közvetít.

Ön szerint ez:
Jó hír
Rossz hír
0 HOZZÁSZÓLÁS
×

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.