Minden a 2013–2014-es másodosztályú szezonban kezdődött, amikor a korábban már két évig (2010 és 2012 között) élvonalban szerepelt klub nevet változtatott, FCM-ről a jelenlegi ASA-ra (Asociația Sportivă Ardealul). Az idény során egyértelműen a feljutás volt az együttes célkitűzése, amelyet kezdetben Eduard Iordănescu, majd Ioan Ovidiu Sabău és végül Adrian Falub edzők segítségével – a sorozatos edzőváltás már a 2. Ligában elkezdődött, a későbbiekben pedig elhíresült erről a csapat – sikerült is megvalósítania, hiszen második helyével a csoportgyőztes CSU Craiovával karöltve jutott fel az élvonalba.
A marosvásárhelyi csapat ezzel alig két, másodosztályban töltött év elteltével visszatért a legjobbak közé. Az élvonalban való bemutatkozásra, 2014 nyarán a csapat több tapasztalt belföldi és idegenlégiós játékos leigazolásával jelentősen megerősödött, viszont az eredmények, de főleg a játék minősége nem tetszett a klubvezetőknek, így
Adrian Falubot korán leváltották edzői tisztségéből, helyére pedig Cristian Pustai került, akinek „élettartama” szintén rövidre sikeredett az ASA kispadján.
A 2015-ös évet a vásárhelyiek immár új edzővel, Liviu Ciobotariuval kezdték, aki a szezon végéig maradt, és vezetésével a csapat bár szintén nem nyújtott látványos játékot, hihetetlenül eredményes volt. Az ellenfelek sokáig nem számoltak az ASA-val, amely viszont minden várakozást felülmúlva fantasztikus tavaszi idényt futott, és újonc csapatként vezette is a bajnokságot,
azonban elszalasztotta esélyét, hogy történelmet írjon a bajnoki cím megnyerésével.
A vásárhelyi szurkolók sokáig nem felejtik el azt az estét, amikor az ominózus utolsó fordulóban bár nem volt saját kezében az ASA sorsa, mindenképpen nyernie kellett hazai pályán a bajnokságból már kiesett Galaci Oțelul ellen, a közvetlen ellenfél, két ponttal éllovas Bukaresti Steauának pedig botlania a Jászvásári CSMS pályáján.
Utóbbi mérkőzés forgatókönyve a terv szerint alakult, hiszen a fővárosiak csak 0–0-s döntetlent játszottak, az ASA viszont miután megszerezte a vezetést, nem tudta megtartani a bajnoki címet érő győzelmét, és 2–1-re kikapott.
A hihetetlen szezon után nagy változások következtek az ASA-nál, ugyanis bár nem nyerte meg a bajnokságot, mégis a sikeredzőnek számító Liviu Ciobotariu kedvező közel-keleti ajánlat miatt elhagyta az együttest, de mellette több alapember is távozott.
A bajnoki ezüstérmesnél azonban gyorsan cselekedtek, és kevéssel a bajnokság befejezése után a nagynevű Dan Petrescut nevezték ki vezetőedzőnek.
Közben a klubnak meggyűlt a baja Országos Korrupcióellenes Ügyészséggel (DNA), amely eljárást indított az ASA önkormányzati támogatásai kapcsán, és zárolta a számláit.
A negatív fejlemények miatt Dan Petrescu nem kívánt a bizonytalan helyzetben levő csapatnál tovább maradni, és egy kínai klubhoz szerződött. Előtte viszont egy mérkőzésig leült az ASA kispadjára, és irányításával az együttes Mircea Axente góljával 1–0-ra megnyerte a Szuperkupát a Steaua ellen, ezzel valamelyest visszavágott a bajnoki cím elvesztéséért.
Ezután ismét edzőkeresésbe kezdett a keretét átalakító ASA, azonban hamar megegyezett Vasile Miriuțăval, akivel a csapat júliusban megkezdte a 2015–2016-os új, már alsó- és felsőházi rájátszásos rendszerben zajló bajnokságot. Ezután bemutatkozott az Európa Liga selejtezőjében, ahol a 3. körben kemény ellenféllel, a francia Saint-Étienne-nel került szembe, és esélytelen volt a továbbjutásra.
Marosvásárhelyen a francia csapat 3–0-val „lefutballozta” az ASA-t, amely viszont idegenben Luis Pedro és Ivan Gonzalez góljaival 2–1-re győzött, ezzel visszavágott a vereségért, és felemelt fővel búcsúzott a sorozattól.
A bajnoki alapszakasz első részében a vártnál gyengébben teljesített a felsőházi rájátszásba, az első hat közé jutni kívánó ASA, ez pedig Vasile Miriuță menesztéséhez vezetett, helyére pedig Cristiano Bergodi érkezett. A marosvásárhelyi együttes célja eléréséhez versenyben volt az olasz szakvezetővel, aki azonban a téli szünet előtt lemondott, az ASA pedig ismét edzőt keresett, majd az újév előtt bejelentette, hogy Petre Grigoraș veszi át a csapat irányítását.
A téli szünetben újabb változások történtek az ASA keretében, többek között az együtteshez igazolt a korábbi kiváló román válogatott játékos, Adrian Mutu is, aki azonban labdarúgó karrierje végén
a pályáról kevésbé, mint inkább a kispadról, „edzőként” próbálta segíteni a csapatot.
Petre Grigoraș mindössze két vesztes meccsen vezette az ASA-t, ezért a vezetőség menesztette, de végül a csapat az alapszakasz utolsó fordulójában nagy nehezen legyőzte az FC Botoșani-t, ezzel hatodikként bejutott a felsőházi rájátszásba.
A szezon előtt fizetesképtelenné vált klub időközben nagy adósságokat halmozott fel, és a rájátszás kezdete után csődvédelem alá került. Az együttes új edzőjének George Ciorcerit nevezték ki, aki azonban nem tudta felrázni a hatodik helyezett ASA-t, amely az előtte álló ellenfeleivel szemben nagy hátrányban volt, a bajnokság végéig az anyagi nehézségek miatt a játékosok cél nélkül játszottak, és győzelem nélkül zárták a rájátszást.
A megterhelő idény végén a súlyos anyagi gondokkal küzdő csapat játékoskerete nagy változásokon esett át, és csak néhány tapasztalt játékos, mint például Gabriel Mureșan vagy Marius Constantin maradt, mellettük pedig sok fiatal jutott lehetőséghez.
A végéhez közeledő idei bajnokságot az ASA felhalmozott adósságok miatt hatpontos büntetéssel (ráadásul a szezon közben további három pontot levontak), az olasz Dario Bonettivel a kispadon kezdte, aki tehetetlen volt a gyenge képességű kerettel, és a sorozatos vereségek miatt lemondott. Utódjának, a csapatot decemberig vezető Dan Alexának valamelyest sikerült jó eredményeket elérnie, azonban csodára nem volt képes.
A téli szünetben a sereghajtó ASA-t a fizetésük elmaradása miatt újabb fontos játékosok hagyták el, míg az új vezetőedzőnek, Ilie Stannak főleg „másodrangú” játékosokkal szinte lehetetlen dolga volt, hogy a csapattal elkerülje a kiesést. Ráadásul ő sem maradt sokáig a kispadon, mivel a vezetőséggel szembeni nézeteltérései miatt távozni kényszerült, helyét pedig az a Ionuț Chirilă vette át.
Utóbbi negatív rekordnak számító, kevesebb mint három hétig volt az ASA trénere. Ilyen körülmények között a jelenlegi edzővel, Ionel Ganeával esélytelen volt elkerülni a bajnokság elejétől „hangoztatott” kiesést a marosvásárhelyi együttesnek, amely három fordulóval a vége előtt búcsút intett az élvonalnak.
Az ASA a nyár végétől a 2. Ligában lesz érdekelt, ahol Cristian Chertes klubigazgató korábbi nyilatkozata alapján, a Ionel Ganea vezette szakmai stáb megtartásával, továbbá átalakított kerettel, a csapat saját nevelésű fiatal játékosaival, illetve új igazolásokkal kiegészülve céljuk már az első évben visszajutni az élvonalba.
Ennek eléréséhez azonban elsősorban stabil anyagi háttérre, és minél versenyképesebb csapatra lesz szüksége a húsz együttest felvonultató, hosszú másodosztályú idényben. A klub jelenleg kedvező döntésre vár az újraszervezés ügyében, majd a határozat függvényében elkezdheti a csapat újjáépítését. Mindaddig az ASA immár semmilyen tét nélkül lejátssza az 1. ligás bajnokság alsóházi rájátszásában az utolsó két forduló mérkőzését.
A részben magyar rendezésű női kézilabda Európa-bajnokság mezőnye túl van két fordulón a csoportkörben. Vannak már biztos továbbjutók a középdöntőre.
A Bukaresti Steaua egykori kiváló hálóőre régóta egészségügyi problémával küzdött, pár hónapja nyílt szívműtéten is átesett. Sajnálatos módon az BEK-győztes kapus szervezete 65 éves korában, december 2-án feladta a küzdelmet.
A Központi Választási Iroda (BEC) elküldte hétfőn az alkotmánybíróságnak az elnökválasztás első fordulójában leadott szavazatok újraszámlálásának részleges eredményét rögzítő jegyzőkönyvet.
Amíg az RMDSZ kormányon lesz, Orbán Viktort nem nyilvánítják persona non gratának Romániában – szögezte le a Krónika kérdésére Kelemen Hunor hétfőn este a SZÁT ülését követően.
Így utazunk és pisilünk mi útközben, itt nálunk Erdélyben. Mindennemű egyezés a valósággal csupán a véletlen műve.
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!