Fiatal kora ellenére már második mandátumát tölti a Hargita Megyei Autósport Bírók Testületének elnöki tisztségében, ugyanakkor tagja a hazai szakszövetség központi bírói testületének is. A 30 esztendős László Róbert több mint tízéves tapasztalattal rendelkezik az autóversenyeken végzett háttérmunkában, a versenyvezetőségben, pályafőnökként, biztonsági felelősként is dolgozott korábban, idén pedig pályabírói feladatokat lát el.
Mint elmondta, a sportbírókat az autóversenyzés szeretete vonzza a ralik közelébe, sokuk, így ő sem rendelkezik megfelelő anyagi háttérrel a versenyzéshez, de kollégái között találni korábbi pilótákat, navigátorokat is.
Egy-egy versenyen átlagosan 80–100 között mozog a pályabírók száma, az időmérés és a rajtoltatás kivételével legtöbben adminisztrációs feladatokat látnak el. A sportbírókat különböző színű mellényekről lehet felismerni, virító zöldben az általános bírók, kékben a bírói pont vezetője, pirosban pedig a rajtot engedélyező és irányító rajtfőnökök vannak.
Róbert idén a rajtnál fog tevékenykedni, joga van megállítani a gyorsasági szakaszt, ezt viszont csak indokolt esetben teheti meg. Megtudtuk, hogy a sportbírókat is pontrendszerrel mérik, a szakszövetség pedig különdíjban részesítette tavaly a Hargita megyei gárdát a versenyeken végzett gördülékeny, precíz munkáért. A cél az, hogy minél kevesebb szakaszt töröljenek, ám sokszor külső tényezők is közrejátszanak ebben, mint például a kedvezőtlen időjárás.
„Idén kissé faramuci a helyzet, mivel elméletileg nem lehetnének nézők, de ezt lehetetlenség korlátozni, hiszen ezek a versenyek a szabadban kijelölt pályákon zajlanak.
– fejtette ki a pályabíró.
A hivatalos programban szereplő időpont az első versenyautó indulását jelzi. A nézőknek fontos tudniuk, hogy a szervezők már másfél órával ezt megelőzően lezárják az adott útszakaszt. Ez azért szükséges, hogy legyen idő biztonságossá tenni a pályát.
A rajt előtt a szövetség megfigyelői, sárga fényjelzéssel, szirénával és hangosbemondóval ellátott autói is végigmennek a szakaszon, majd következnek a nullás versenyszámokat viselő előfutók, akik versenytempóban ellenőrzik a pálya biztonságát. Utána érkezik a mezőny, amelynek legjobbjai elsőbbséget élveznek, majd a többi kategóriák és a rali 2 indulói is teljesítik a távot.
A szakaszon akkor lehet a nézőknek is közlekedni, miután elhaladt a mezőnyt kísérő, sárga fényjelzéssel és szirénával ellátott, úgynevezett nyitóautó.
A szigorú biztonsági előkészületek mellett a nézőknek fontos tudniuk egy-két alapszabályt, amivel jelentősen csökkenthető az esetleges balesetek kockázata.
„A mi környékünkön ilyen szempontból nem voltak gondok, kevés az olyan eset, amikor valaki nem akar hallgatni a szervezőkre, rendfenntartókra. Arra kell törekedni, hogy nézőként mindig az út felszíne fölött legyünk, ha lehetséges egy domboldalon. Tartsunk tisztes távolságot a pályától, attól függetlenül, hogy lassú egy bizonyos kanyar, sosem szabad közel állni.
A pályák általában ki vannak szalagozva, ha addig elmegy az ember, az biztonságos zónának tekinthető, bár mindig megvan az az egy százalék, a rali esetében sosem beszélünk teljes biztonságról” – mondta el érdeklődésünkre.
„Aki akar mozgolódni, annak azt javasoljuk, hogy az autókat a szakasz végén kell hagyni. Például ha valaki kíváncsi a lövétei gyorsasági szakaszra, akkor hagyhatja a faluban az autót, kigyalogol a nézői zónába, majd a végén visszasétál az autójához. Ha behajt valaki a gyorsasági szakasz területére, akkor meg kell várnia a nyitóautót, amíg lejöhet róla” – hívta fel az érdeklődök figyelmét.
Cikkünk eredetileg a Székelyhon napilap hetente megjelenő sportkiadványában, az Erdélyi Sport legfrissebb számában jelent meg július 14-én.
Elveszítette egyik alapjátékosát a Sepsiszentgyörgyi Sepsi OSK, Isnik Alimi a kínai élvonalba feljutott Dalian Yingbo csapatához igazolt. A távozását megerősítette Hadnagy Attila sportigazgató, a pótlásáról is információkkal szolgált a Székely Sportnak.
Teljesen érthető módon csalódottan nyilatkozott a Sepsi OSK vezetőedzője, miután csapata vereséggel kezdte az évet, 3–2-re kikapott az Unirea Slobozia vendégeként.
Tűz ütött ki a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi kórház egyik kórtermében csütörtökre virradóra – derül ki a Hargita megyei tűzoltóság közleményéből.
Tánczos Barna pénzügyminiszter még az idén javaslatot kíván tenni a készpénzforgalom csökkentésére bizonyos területeken az adóelkerülés elleni küzdelem érdekében.
Románia tíz helyet esett vissza a Global Firepower című védelmi szakkiadvány 2025-ös rangsorában, amely évente több mutató alapján rangsorolja a világ legerősebb hadseregeit.
Hiába tetováltatta a karjára Ciolacu, hogy nem lesz áfa-emelés, mert elképzelhető, hogy áfa-emelés lesz. Nagyon rosszul járt egy férfi, aki bűnözők pénzéből gazdagodott meg a bitcoin-piacon.
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!