Székelyhon    Krónika Online    Főtér    Nőileg    Liget    Erdélyi Napló  |  Jóállás    Apróhirdetés    Rádió GaGa

Alapszabályok és tanácsok ralinézőknek

Orbán Zsolt 2020. július 17., 16:18 utolsó módosítás: 2020. július 17., 16:24

A Hargita Rali a nézőszám alapján országos viszonylatban is előkelő helyen áll, a versenyekre kilátogató autósportbarátok zömét pedig kulturált rajongóként jellemezte a lapunk által megkérdezett sportbíró. A csíkszeredai László Róbert hasznos tanácsokat adott a hétvégi rali iránt érdeklődőknek.

Alapszabályok és tanácsok ralinézőknek
A nézők és a versenyzők biztonsága a legfontosabb Fotó: Veres Nándor

Fiatal kora ellenére már második mandátumát tölti a Hargita Megyei Autósport Bírók Testületének elnöki tisztségében, ugyanakkor tagja a hazai szakszövetség központi bírói testületének is. A 30 esztendős László Róbert több mint tízéves tapasztalattal rendelkezik az autóversenyeken végzett háttérmunkában, a versenyvezetőségben, pályafőnökként, biztonsági felelősként is dolgozott korábban, idén pedig pályabírói feladatokat lát el.

Mint elmondta, a sportbírókat az autóversenyzés szeretete vonzza a ralik közelébe, sokuk, így ő sem rendelkezik megfelelő anyagi háttérrel a versenyzéshez, de kollégái között találni korábbi pilótákat, navigátorokat is.

Egy-egy versenyen átlagosan 80–100 között mozog a pályabírók száma, az időmérés és a rajtoltatás kivételével legtöbben adminisztrációs feladatokat látnak el. A sportbírókat különböző színű mellényekről lehet felismerni, virító zöldben az általános bírók, kékben a bírói pont vezetője, pirosban pedig a rajtot engedélyező és irányító rajtfőnökök vannak.

Róbert idén a rajtnál fog tevékenykedni, joga van megállítani a gyorsasági szakaszt, ezt viszont csak indokolt esetben teheti meg. Megtudtuk, hogy a sportbírókat is pontrendszerrel mérik, a szakszövetség pedig különdíjban részesítette tavaly a Hargita megyei gárdát a versenyeken végzett gördülékeny, precíz munkáért. A cél az, hogy minél kevesebb szakaszt töröljenek, ám sokszor külső tényezők is közrejátszanak ebben, mint például a kedvezőtlen időjárás.

László Róbert szenvedélye az autóversenyzés Fotó: Erdély Bálint Előd
Ami a nézőket illeti, idén a járványügyi korlátozások miatt nem lehetnének jelen a pályák szélén, ám ezt a ralis szakember szerint képtelenség megakadályozni:

„Idén kissé faramuci a helyzet, mivel elméletileg nem lehetnének nézők, de ezt lehetetlenség korlátozni, hiszen ezek a versenyek a szabadban kijelölt pályákon zajlanak.

Tapasztalatom szerint környékünkön az autóversenyt kedvelők száma magas, a nézők nagy többsége pedig kulturált, a ralira kilátogatók civilizáltan viselkednek. A becsült értékek alapján nézőszám szempontjából a Hargita Rali országos viszonylatban is előkelő helyen áll”

– fejtette ki a pályabíró.

A hivatalos programban szereplő időpont az első versenyautó indulását jelzi. A nézőknek fontos tudniuk, hogy a szervezők már másfél órával ezt megelőzően lezárják az adott útszakaszt. Ez azért szükséges, hogy legyen idő biztonságossá tenni a pályát.

A rajt előtt a szövetség megfigyelői, sárga fényjelzéssel, szirénával és hangosbemondóval ellátott autói is végigmennek a szakaszon, majd következnek a nullás versenyszámokat viselő előfutók, akik versenytempóban ellenőrzik a pálya biztonságát. Utána érkezik a mezőny, amelynek legjobbjai elsőbbséget élveznek, majd a többi kategóriák és a rali 2 indulói is teljesítik a távot.

A szakaszon akkor lehet a nézőknek is közlekedni, miután elhaladt a mezőnyt kísérő, sárga fényjelzéssel és szirénával ellátott, úgynevezett nyitóautó.

A szigorú biztonsági előkészületek mellett a nézőknek fontos tudniuk egy-két alapszabályt, amivel jelentősen csökkenthető az esetleges balesetek kockázata.

„A mi környékünkön ilyen szempontból nem voltak gondok, kevés az olyan eset, amikor valaki nem akar hallgatni a szervezőkre, rendfenntartókra. Arra kell törekedni, hogy nézőként mindig az út felszíne fölött legyünk, ha lehetséges egy domboldalon. Tartsunk tisztes távolságot a pályától, attól függetlenül, hogy lassú egy bizonyos kanyar, sosem szabad közel állni.

A versenyző elmérheti a féktávot, vagy a technika is megmakacsolhatja magát, rendkívül veszélyes a pálya szélén állni, a kanyarok végében vagy a kanyarok előtti féktávon pedig szigorúan tilos, ezek ugyanis bukóterek.

A pályák általában ki vannak szalagozva, ha addig elmegy az ember, az biztonságos zónának tekinthető, bár mindig megvan az az egy százalék, a rali esetében sosem beszélünk teljes biztonságról” – mondta el érdeklődésünkre.

Egy pályabírónak indokolt esetben joga van megállítani a gyorsasági szakaszt Fotó: László Róbert archívuma
László Róbert szerint a ralinézés alapszabálya, hogy az autót végig kell követni a tekintettel, amíg elhalad előttünk. Ez azért fontos, mert így időben észlelhetjük az esetleges bajt. Ajánlott kialakítani egy képzeletbeli menekülési útvonalat is, így az az ideális, ha mögöttünk nem sűrűsödnek az emberek, és emiatt sem tanácsos ülőhelyzetből követni a ralit. 

„Aki akar mozgolódni, annak azt javasoljuk, hogy az autókat a szakasz végén kell hagyni. Például ha valaki kíváncsi a lövétei gyorsasági szakaszra, akkor hagyhatja a faluban az autót, kigyalogol a nézői zónába, majd a végén visszasétál az autójához. Ha behajt valaki a gyorsasági szakasz területére, akkor meg kell várnia a nyitóautót, amíg lejöhet róla” – hívta fel az érdeklődök figyelmét.

A Hargita Gyöngye Tess Rali programja
Július 17-én, pénteken:
8–13 óra között Shakedown (Szászhermány)
14.30 Rajt
14.53 PS1 Brassópojána (10,9 km)
15.31 PS2 Hidegpatak 1 (14,3 km)
18.04 PS3 Barcarozsnyó (7,9 km)
18.27 PS4 Hidegpatak 2 (14,30 km)

Július 18-án, szombaton:
10.00 Rajt
10.53 PS5 Lövéte 1 (12,75 km)
11.41 PS6 Homoródkarácsonyfalva 1 (6,70 km)
12.04 PS7 Homoródszentmárton 1 (6,65 km)
14.22 PS8 Lövéte 2 (12,75 km)
15.10 PS9 Homoródkarácsonyfalva 2 (6,70 km)
15.33 PS10 Homoródszentmárton 2 (6,65 km)
17.51 PS11 Lövéte 3 (12,75 km)
20.30 Díjátadó ünnepség Székelyudvarhelyen, a Márton Áron téren.

Cikkünk eredetileg a Székelyhon napilap hetente megjelenő sportkiadványában, az Erdélyi Sport legfrissebb számában jelent meg július 14-én.

A Hargita Gyöngye TESS Rali kiemelt médiatámogatója a Székelyhon és az Erdélyi Sport.
0 HOZZÁSZÓLÁS
×

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.