HIRDETÉS

Tokiói olimpia: botrányok árnyékában

Fotó: MTI/Kovács Tamás

2021. július 23., 12:19

Jóformán útjára sem indult még az olimpia, botrányokból éppen elég jutott eddig is. Kezdődött minden azzal, hogy a japánok tulajdonképpen nem is akarták az olimpiát. Kevés olyan rendező országról tudunk az elmúlt jó néhány évtizedből, ahol annyira olimpiaellenes hangulat uralkodott volna, mint a felkelő Nap országában.

2021. július 23., 12:19

Erre tett rá még egy lapáttal az egyéves halasztás, a költségek megháromszorozódása, egyes szponzorok vesztesége, a jegybevételek a várt 815 millió dollárról a nullára zuhanása, no meg a vírusjárvány, a napi megbetegedések száma ugyanis Japánban rohamosan növekőben van.

Nem csoda, hogy a pontos, precíz, egészségükre kimondottan kényes japánok legszívesebben lefújták volna a rendezést.

HIRDETÉS

Mint ahogy az sem, hogy néhány héttel ezelőtt kimerültségre hivatkozva kórházba került Koike Juriko, Tokió kormányzója, akit az országot sújtó vírushelyzet és játékokkal kapcsolatos feladatok merítettek ki. Őt megelőzően különben metró elé vetette magát a Japán Olimpiai Bizottság egyik vezető tisztségviselője, Morija Jaszusi.

Az sem tett jót az olimpiának, hogy néhány nagyágyú bejelentette: kimerültségre, fáradtságra vagy sérülésre (kérdés nyilván, hogy ez mennyire valós) hivatkozva nem vesz részt a megmérettetéseken.

Kimondott botrányt jelentett a kezdés előtt néhány nappal történt erőszak is. A japán rendőrség múlt héten letartóztatta Davronbek Rahmatullayevet, aki az ötkarikás játékok szervezésén dolgozott részmunkaidőben. A 30 éves üzbég férfi egy húszas éveiben járó (szintén a szervezésben munkálkodó) diáklányt erőszakolt meg a Japán Nemzeti Stadionban az ötkarikás játékok záróceremóniájának próbáját követően.

Fokozta az indulatokat, hogy jó néhány versenyzőt máris hazaküldtek Japánból – valószínűleg doppinggyanú merült fel velük szemben.

Egyesek tisztázták magukat, mások még pereskednek – ám a versenyek lassan már kezdődnek is, így nincs sok idő a teszetoszaságra. Egy biztos, pozitív lett Jamie Kermond ausztrál díjugrató doppingtesztje, ezért őt felfüggesztették. Amúgy nem ez volt az első doppingügy a megnyitó előtti napokban. Néhány nappal korábban Alekszandr Kudasev és Veronika Andrusenko orosz úszók versenyengedélyét is felfüggesztették a felkészülés alatti szabálysértésre utaló (moszkvai laboratóriumokból származó) bizonyítékokra hivatkozva. Hasonlóan járt Fernanado Reis brazil súlyemelő is, akinek még a múlt hónapban találtak növekedési hormont a mintájában (ne feledjük, korábban az egész román súlyemelőküldöttségtől is megvonták az olimpiai részvétel jogát).

S ha már a súlyemelőknél tartunk: az egyik szudáni versenyző megszökött az olimpiai faluból, mert úgy gondolta, hazájához képest olyan jó élet van Japánban, hogy ő haza sem utazik Afrikába. A renitens sportolót szállodájától 170 km-re fogták el a rendőrök. Arra valószínűleg nem gondolt, hogy tagbaszakadt feketeként nehezen tudott volna észrevétlen maradni az alacsony növésű japánok között.

A botrányokat tetézte a tegnapi incidens is, amikor napvilágra került egy felvétel, amelyen 23 évvel ezelőtt Kobajasi Kentaró, a mai nyitóünnepség igazgatója egy komédiaesten a holokauszttal viccelődött. A válasz nem késett: Hasimoto Szejko szervezőbizottsági elnök azonnal menesztette a „vicces” igazgatót.

Nem könnyíti meg a helyzetet nyilván az sem, hogy Tokióban egészségügyi vészhelyzetet hirdettek meg az olimpia idejére, hogy a nézőket kitiltották az eseményekről, hogy az olimpiai faluban egyre-másra találnak koronavírusos sportolókat, hogy a csapatok amúgy is „buborékban” járnak-kelnek, egymással nem érintkezhetnek. S akkor nem beszéltünk a helyi kulináris szokásokról, jó néhány sportoló ugyanis nincs hozzászokva a keleti konyha különlegességeihez (éppen ezért az amerikai küldöttség több tonna élelmiszert hozott magával az Egyesült Államokból).

Az előjelek tehát nem igazán biztatóak. Kérdés, hogy ilyen körülmények között milyen lesz az olimpia.

Mint ahogy az is, hogy a sok halasztás és kevés edzéslehetőség mellett a sportolók hogyan készültek fel fizikailag a versenyekre, és mentálisan hogyan tudják magukat túltenni azon, hogy kongó csarnokokban, üres lelátók előtt kell versenyezniük – az olimpiák történetében először. Remélhetőleg a baljós jelek, a sok nehézség és a nézők hiányának ellenére jó olimpiát fogunk tudni nézni itthonról a tévé előtt ülve és szurkolva. A kérdésekre csupán augusztus 8-án tudunk majd válaszolni, amikor az olimpiai láng kialszik.

szóljon hozzá!
HIRDETÉS
HIRDETÉS
Ajánljuk még

Kiszámolta a számítógép, kik kerülnek a Szuperliga felsőházi rájátszásába

Szerinte már öt együttes ott van a labdarúgó Szuperliga play-offjában. Milyen esélyt látnak a statisztikusok, hogy a Sepsi OSK is az érmes helyekért harcoljon?

A hosszabbításban gyűrte le a címvédő a Gyergyói Hoki Klubot

Roppant fordulatos és küzdelmes mérkőzést vívott karácsony másnapján a Gyergyói Hoki Klub és a Brassói Corona. A rendes játékidő nem hozott döntést, a végén a vendégek örülhetettek.

Székelyhon

Kovászna megyei fiatalok baleseteztek, egyikük életét vesztette – frissítve

Három Kovászna megyei fiatal balesetezett Szeben megyében péntekre virradóra, egyikük kizuhant az autóból és életét vesztette.

`
Krónika

És eljön a réges-rég várt pillanat: 33 határátkelőt zárnak be január elsején

Január elsején a román kormány összesen 33, a magyar és a bolgár határon található határátkelőhelyet zár be a schengeni övezeti csatlakozásnak köszönhetően, és további két vízi határátkelő is ellenőrzés nélkül átjárhatóvá válik.

Krónika

Tartálykocsival ütközött egy személyautó, egy egész család bennégett – FRISSÍTVE

Súlyos közúti baleset történt karácsony másodnapján Suceava megyében, a tragédia során hárman életüket vesztették. Egy egész család bennégett az egyik autóban.

Főtér

Hibás volt az RMDSZ-szenátorok eskütételi szövege. Milyen idő lesz az ünnepek alatt? - hírek szombaton

És a hirtelen felívelő Georgescu-kampányról derültek ki újabb megdöbbentő (?) részletek.

Ez is érdekelheti

Szép az álmodozás: 16 román éremmel számolnak az olimpián

Finom szólva is, igencsak merész számigálás ez. Csak abból induljunk ki, hogy Tokióban négy ízben álltak a dobogón a román sportolók...

A vállukon vitték le nagy esése után a favoritot, fair play díjat kaptak érte

A női gördeszkadöntősöknek ítélte a szakmai zsűri a tokiói olimpia fair play díját.

Ünnepélyesen fogadták Novákot Csíkszeredában

Hazatért Csíkszeredába Novák Károly Eduárd, Románia sportminisztere, aki az augusztus végén, illetve szeptember elején Tokióban megrendezett paralimpián ezüstérmet szerzett.

Paralimpia 2020: bronzérmes a kajakos Varga Katalin

Varga Katalin bronzérmet nyert K1 200 méteren szombaton a tokiói paralimpián, ezzel ő lett az első női magyar paralimpiai érmese a sportágnak.

Tokiói paralimpia: Pap Bianka ezüstérmes 200 méteres vegyesúszásban

Pap Bianka ezüstérmet nyert 200 méteres vegyesúszásban a tokiói paralimpián.

A kajakos Kiss Péter Pál aranyérmes a tokiói paralimpián

Kiss Péter Pál aranyérmet nyert K1 200 méteren a tokiói paralimpián. Ugyanebben a számban Juhász Tamás hatodik lett.

Ezúttal megnyerték az aranyat a magyar úszók a paralimpián

Konkoly Zsófia és Pap Bianka egy nappal korábban a második helyen értek célba, a csütörtöki versenynapon azonban megnyerték az aranyérmet a tokiói paralimpián.

Két ezüstérmet nyertek úszásban a magyar paralimpikonok

Konkoly Zsófia 200 méteres vegyesúszásban az S9-es kategóriában, Pap Bianka pedig 400 méteres gyorsúszásban az S10-es kategóriában nyert ezüstérmet a tokiói paralimpia szerdai versenynapján.

Ekler Luca világcsúccsal aranyérmes távolugrásban a paralimpián

Saját világcsúcsát kétszer is megjavítva aranyérmet nyert Ekler Luca kedden távolugrásban a tokiói paralimpián.

Novák nyolcadik lett az időfutamon

Novák Károly Eduárd az utolsó előtti, nyolcadik helyen zárt a tokiói paralimpia országúti kerékpáros versenyének C4-es időfutamán. A kategóriában kettős szlovák siker és brit bronzérem született.

HIRDETÉS
Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!