Erre tett rá még egy lapáttal az egyéves halasztás, a költségek megháromszorozódása, egyes szponzorok vesztesége, a jegybevételek a várt 815 millió dollárról a nullára zuhanása, no meg a vírusjárvány, a napi megbetegedések száma ugyanis Japánban rohamosan növekőben van.
Nem csoda, hogy a pontos, precíz, egészségükre kimondottan kényes japánok legszívesebben lefújták volna a rendezést.
Mint ahogy az sem, hogy néhány héttel ezelőtt kimerültségre hivatkozva kórházba került Koike Juriko, Tokió kormányzója, akit az országot sújtó vírushelyzet és játékokkal kapcsolatos feladatok merítettek ki. Őt megelőzően különben metró elé vetette magát a Japán Olimpiai Bizottság egyik vezető tisztségviselője, Morija Jaszusi.
Az sem tett jót az olimpiának, hogy néhány nagyágyú bejelentette: kimerültségre, fáradtságra vagy sérülésre (kérdés nyilván, hogy ez mennyire valós) hivatkozva nem vesz részt a megmérettetéseken.
Kimondott botrányt jelentett a kezdés előtt néhány nappal történt erőszak is. A japán rendőrség múlt héten letartóztatta Davronbek Rahmatullayevet, aki az ötkarikás játékok szervezésén dolgozott részmunkaidőben. A 30 éves üzbég férfi egy húszas éveiben járó (szintén a szervezésben munkálkodó) diáklányt erőszakolt meg a Japán Nemzeti Stadionban az ötkarikás játékok záróceremóniájának próbáját követően.
Fokozta az indulatokat, hogy jó néhány versenyzőt máris hazaküldtek Japánból – valószínűleg doppinggyanú merült fel velük szemben.
Egyesek tisztázták magukat, mások még pereskednek – ám a versenyek lassan már kezdődnek is, így nincs sok idő a teszetoszaságra. Egy biztos, pozitív lett Jamie Kermond ausztrál díjugrató doppingtesztje, ezért őt felfüggesztették. Amúgy nem ez volt az első doppingügy a megnyitó előtti napokban. Néhány nappal korábban Alekszandr Kudasev és Veronika Andrusenko orosz úszók versenyengedélyét is felfüggesztették a felkészülés alatti szabálysértésre utaló (moszkvai laboratóriumokból származó) bizonyítékokra hivatkozva. Hasonlóan járt Fernanado Reis brazil súlyemelő is, akinek még a múlt hónapban találtak növekedési hormont a mintájában (ne feledjük, korábban az egész román súlyemelőküldöttségtől is megvonták az olimpiai részvétel jogát).
S ha már a súlyemelőknél tartunk: az egyik szudáni versenyző megszökött az olimpiai faluból, mert úgy gondolta, hazájához képest olyan jó élet van Japánban, hogy ő haza sem utazik Afrikába. A renitens sportolót szállodájától 170 km-re fogták el a rendőrök. Arra valószínűleg nem gondolt, hogy tagbaszakadt feketeként nehezen tudott volna észrevétlen maradni az alacsony növésű japánok között.
A botrányokat tetézte a tegnapi incidens is, amikor napvilágra került egy felvétel, amelyen 23 évvel ezelőtt Kobajasi Kentaró, a mai nyitóünnepség igazgatója egy komédiaesten a holokauszttal viccelődött. A válasz nem késett: Hasimoto Szejko szervezőbizottsági elnök azonnal menesztette a „vicces” igazgatót.
Nem könnyíti meg a helyzetet nyilván az sem, hogy Tokióban egészségügyi vészhelyzetet hirdettek meg az olimpia idejére, hogy a nézőket kitiltották az eseményekről, hogy az olimpiai faluban egyre-másra találnak koronavírusos sportolókat, hogy a csapatok amúgy is „buborékban” járnak-kelnek, egymással nem érintkezhetnek. S akkor nem beszéltünk a helyi kulináris szokásokról, jó néhány sportoló ugyanis nincs hozzászokva a keleti konyha különlegességeihez (éppen ezért az amerikai küldöttség több tonna élelmiszert hozott magával az Egyesült Államokból).
Az előjelek tehát nem igazán biztatóak. Kérdés, hogy ilyen körülmények között milyen lesz az olimpia.
Mint ahogy az is, hogy a sok halasztás és kevés edzéslehetőség mellett a sportolók hogyan készültek fel fizikailag a versenyekre, és mentálisan hogyan tudják magukat túltenni azon, hogy kongó csarnokokban, üres lelátók előtt kell versenyezniük – az olimpiák történetében először. Remélhetőleg a baljós jelek, a sok nehézség és a nézők hiányának ellenére jó olimpiát fogunk tudni nézni itthonról a tévé előtt ülve és szurkolva. A kérdésekre csupán augusztus 8-án tudunk majd válaszolni, amikor az olimpiai láng kialszik.
A szezon zárultával Nagy Attilával, a Román Jégkorong-szövetség elnökével a hazai hoki fejlődésében mérföldkőnek számító sepsiszentgyörgyi divízió 1/A-s világbajnokságról, az utánpótlás helyzetéről és a szövetség munkájáról beszélgettünk.
Kiválóan kezdte a labdarúgó 2. Liga osztályozóját a Székelyudvarhelyi FC, az elődöntő első mérkőzésén, szerdán délután háromgólos előnyre tett szert a CS Blejoi vendégeként, karnyújtásnyira került a finálétól.
Négy rendőr lélekjelenlétének és gyors beavatkozásának köszönhetően sikerült megmenteni a szerda esti csíkszeredai lakástűz sérültjének életét. A rendőrök hezitálás nélkül törtek be az égő lakásba, hogy kimenekítsék az eszméletlen állapotban lévő nőt.
Több száz, eredetileg a független jelöltként induló bukaresti főpolgármesterre, Nicușor Danra leadott szavazatot írtak a szélsőjobboldal jelöltje, George Simion javára az egyik gyulafehérvári szavazókörben.
Konstanca lehet az egyik első célpont egy, a NATO elleni orosz támadás esetén – vélekedik Ben Hodges nyugalmazott amerikai tábornok, a NATO európai erőinek korábbi főparancsnoka.
… közben az alkotmánybíróság leseperte az asztalról Simion úr óvását és bejelentette, Romániának van új elnöke… és Victor Ponta váratlanul előbújt egy kő alól, hogy megmondja, mi minden nem jó Romániában.
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!