A 14 és 18 év közötti sportolók legrangosabb idei seregszemléjén, a dél-koreai Kangvonban a 33 fős romániai csapatban 16 lány és 17 fiú kapott helyet – ők 9 sportágban állnak majd rajthoz: biatlon, bob, gyorskorcsolya, szánkó, síugrás, alpesi sí, sífutás, szkeleton és hódeszka.
Hódeszkában (snowboard) Mandel Katát és Bakó Csanád Vilhelmet nevezte a Román Olimpiai Bizottág (COSR), a sportolókat pedig a csíkszeredai Kinda Géza edző kíséri el Ázsiába.
Románia eddig csak egyszer volt képviselve hódeszkában a téli ifjúsági olimpián, négy évvel ezelőtt, 2020-ban, Lausanne-ban a nagyszebeni Silviu Popa 15. helyen végzett a nemzetközi vegyes csapatversenyben.
Mandel és Bakó a snowboard-krossz (SBX) egyéni számaiban, illetve a csapatversenyben állnak majd rajthoz.
Mandel Kata egy évvel ezelőtt robbant be a snowboard élvonalába, 2023. januárjában 4. helyen végzett Olaszországban a Téli Ifjúsági Olimpiai Napokon (EYOF), tavaly decemberben pedig újabb kitűnő eredményt ért el szintén Olaszországban, 24. helyen végzett a Cerviniában megrendezett, felnőttek számára kiírt snowboard-krossz világkupán, és ezzel megszerezte Románia első világkupa-pontjait ebben a sportágban.
Kinda Géza, az ifiolimpiára elutazott csapat edzője azt nyilatkozta, hogy úgy érzi, fel vannak készülve. „A snowboard-krossz inkább sprintpróba, ahol nagyon fontos a technika, de ugyanolyan fontos, hogy a sportoló fejben, mentálisan legyen jól felkészülve, érezze azt, hogy végig tudja csinálni a pályát, ott van a helye az elsők között. Természetesen történhetnek balszerencsék, de én úgy érzem, hogy Kata fejben nagyon ott van.
– mondta el Kinda a Székely Sportnak.
A szakembertől megtudtuk, hogy a hódeszkás versenypályák különböznek, hóból készülnek az elemek, és ezek mindig másak, a világkupákra és az ifjúsági olimpiákra is olyan pályákat készítenek, amelyeken a verseny előtt senki nem csúszhat le. „Nem egy standard fix pálya készül. Egy 3D-és videót láttunk már a koreai pályáról. Az a pálya könnyebb kell legyen mint amelyiken Kata világkupázott. Ez mégis csak egy ifiverseny, de természetesen úgy gondolom, hogy technikailag nem lesz egy rossz pálya” – tette hozzá Kinda.
Hat óra az időeltolódás Dél-Korea és Románia között, a szakemberek szerint hat óra átállásra hat nap szükséges. „Nekünk öt napunk van az első edzésig. Én azt tapasztaltam, hogy egy kicsit nehezebb az, ha az ember keletre megy mint nyugatra. A fiatalok általában inkább a késő estékhez vannak szokva, mintsem a korai felkeléshez. Lehetnek problémák, de az adrenalin megold majd mindent, felébreszti az izmokat meg az elmét” – hangsúlyozta Kinda, aki arra a kérdésre, hogy mivel lenne elégedett Kangvonban, a következőket nyilatkozta: „Az aranyéremmel!”
Közölte, a fiúk mezőnyében több a kemény, fizikailag nagyon erős versenyző, van aki 17 évesen 60, van aki 80 kilós, és ez sokat számít. „Nehezebb az élmezőnybe bekerülni a fiúknál, de én nagyon bízom Csanádban.
Mandel Kata, a csíkszeredai Márton Áron Gimnázium 11. osztályos diákja reméli, hogy sikerült átmentenie a szezon eleji jó versenyformát. „Az olimpia előtti versenyek nagyon fontosak voltak, főleg a tapasztalatszerzés szempontjából.
Kicsit pihentünk, edzettünk is, kint voltunk a Madarasi Hargitán, illetve edzéseket tartottunk a csíkszeredai RideMore Centerben. Úgy érzem, hogy erőnlétileg és technikailag is tudtunk fejlődni. Ellenfeleimet nagyjából ismerem, sokat versenyeztem velük.
– mondta el Mandel Kata.
Bakó Csanád a Marosvásárhelyi Bolyai Farkas Gimnázium 10. osztályos diákja tíz éves kora óta snowboardozik, előbb a magyar színeket képviselte, három éve azonban a romániai csapattal edz.
Vettem már részt nemzetközi FIS-versenyeken, de ott még nincsenek kiemelkedő eredményeim, mindig a középmezőnyben végeztem. A romániai országos bajnokságokon többször voltam első korosztályomban” – nyilatkozta Bakó Csanád.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.