Hirdetés

Kialudt a láng, Grazie, Italia!

Mindenki magával vihette a sport ünnepét, az olaszok vendégszeretetét
Fotó: Román Olimpiai és Sportbizottság (COSR)

2026. február 23., 14:10

A záróünnepséget már itthonról néztem, a gyomrom sokszor összeszorult. Ennek az ünnepnek én is részese voltam. Megint. 2018 után egy újabb téli olimpián volt esélyem dolgozni. És látni.

2026. február 23., 14:10

Hatalmas sikereket, óriási bukásokat, örömkönnyeket, bánattól, kudarctól, csalódástól hóba dugott fejeket, eltakart arcokat. A 2900 sportoló közül csak 16 sportág 116 szakági képviselője örülhetett az érmeknek. Igaz csapatsportokban – jégkorong, curling, váltók – többüknek is a nyakába akasztották a medálokat, de a többiek „üres” kézzel mehettek haza.

Azért tettem idézőjelbe, mert mindenki, még a teljesítményük miatt csalódott sportolók is valamit magukkal vihettek Milánó, Cortina d’Ampezzo, Bormio, Antholz/Anterselva, Predazzo, Livigno, Teseroból. A sport ünnepét, az olaszok vendégszeretetét, a játékok ünnepét.

Hirdetés

Az eddigi legtisztább világversenyen jártam, és itt nem – csak a köztisztaságra gondoltam, hanem a szervezésre, szurkolásra, bulikra, sportemberi magasságokra.

A középpontban természetesen maguk a sportolók álltak, de maguk a nézők is együtt élhettek az ötkarikával. A játékok részeseivé váltak, a legtöbb helyen alig pár méter választotta el őket a hőseiktől, a kiválóan teljesítő sportolóktól, edzőktől.

•  Fotó: Jeanchristophe Bott/EPA/Agerpres Galéria

Fotó: Jeanchristophe Bott/EPA/Agerpres

A hangulat, mely végig belengte a 25. téli olimpiát mindenhol a legmagasabb pontokat érintette. A versenyek után együtt ünnepelt a győztes a „legyőzöttel”, a szülő a gyerekével, az európai szurkoló az amerikaival és az ázsiaival, vagy éppen afrikaival vagy óceániaival. A szó legnemesebb értelmében minendi jött, látott és győzött. Ki éremmel, ki tapasztalattal térhetett haza.

Voltak abszolút sztárok, mint a 6-ból 6 aranyat bezsebelő norvég sífutó, Johannes Høsflot Klæbo, aki immár 11 olimpiai aranynál jár,

vagy az amerikai alpesi síző Michaela Shiffrin, vagy az első alkalommal megszervezett 50 km-es női sífutás olimpiai aranyérmese, a svéd Ebba Andersson, aki nagyot bukott a csapatversenyben, emiatt szállt el a svédek aranyérme.

•  Fotó: Andrea Solero/EPA/Agerpres Galéria

Fotó: Andrea Solero/EPA/Agerpres

Három-három aranyéremmel zárta a játékokat a francia Julia Simon, és Quentin Fillot Maillet sílövő, előbbi egy ezüstöt, utóbbi egy bronzot is hozzátett a gyűjteményéhez. Fillon Maillet-hez hasonló gyűjteménnyel zárt a holland rövidpályás gyorskorcsolyázó Jens van T’Wout és „csak” három legfényesebb medál jutott a svájci alpesi sízőnek, Franjo von Allmennnek valamint a norvég Jens Luraas Oftebronak északi összetettben (síugrás+sífutás).

Mindössze egy érmet szerzett a brazil színekben indult Lucas Pinheiro Braathen, de micsoda érmet! Óriásműlesiklásban első lett, nemcsak Brazília, hanem az egész dél-amerikai kontinens első téli olimpiai aranyérmét szerezve!

Talán a legcsalódottab az egész olimpián a norvég Sturla Holm Lagreid lehetett, aki sílövészetben ötször is felállhatott a dobogóra, de ezek közül egyszer sem annak legtetejére: 3 ezüst és 2 bronzéremmel fejezte be a megméretést.

•  Fotó: Román Olimpiai és Sportbizottság (COSR) Galéria

Fotó: Román Olimpiai és Sportbizottság (COSR)

De ott voltak az olaszok is: a súlyos térdsérüléséből felépült és 2 aranyat szerző olasz Frederica Brignone alpesi síző, a szintén két arannyal záró Francesca Lollobrigida gyorskorcsolyázó, vagy Arianna Fontana rövidpályás gyorskorcsolyázó, aki 14. érmét nyerte Milánóban, 1 arany és két ezüst leosztásban és aki sorozatban hatodik olimpiáján is nyert érmet, ami egyedülálló a nők körében.

Kapcsolódó

Arianna Fontanaval valószínű már nem találkozunk a 2030-as olimpián, mint ahogy több nagy sztár nevével sem, például a németek bobosával, Johannes Lochnerrel sem, aki két olimpiai bajnoki címmel búcsúzott a sportágától. De ott vannak az idősebb korosztályhoz tartozó NHL-es jégkorongozók, mint például a 38 esztendős Sidney Crosby, aki a csehek elleni negyeddöntőben elszenvedett sérülés miatt már nem tudott segíteni csapatán sem az elődöntőben, sem a hosszabbításban az amerikaiak ellen elveszített döntőben. A lista jóval hosszabb, hiszen szinte minden sportágban találhatunk olyan neveket, akiket valószínű már nem láthatunk sportolókként az ötkarikás játékokon.

•  Fotó: Nemzeti Sport/ MVLSZ Galéria

Fotó: Nemzeti Sport/ MVLSZ

És még ott vannak a legnagyobb csalódások: Lindsey Vonn és Ilja Malinyin, mindkettő saját sportága legnagyobb esélyese volt.

Vonn azonban már az olimpia előtt egy héttel megsérült, keresztszalag szakadást szenvedett, de mégis vállalta az indulást – más kérdés, hogy sokan feszegették, vajon ez volt-e a leglogikusabb lépése? A lesiklás világkupa listavezetője azonban nem emiatt a sérülés miatt esett el a versenyén, hanem nagy igyekezetében a karja beleakadt egy kapuba és a bukása következtében nagyon súlyos lábtörést szenvedett. Azóta már haza került Amerikába, a hatodik műtétjén is túl van.

A szintén amerikai színekben versenyző műkorcsolyázó abszolút favoritként érkezett Milánóba, megnyerte a csapatversenyt és a rövidprogramja után több, mint 5 ponttal vezetett a japán Kagiyama előtt. Aztán a kűrben jött a dráma, nem tudta elviselni a terhet, elesett és csak a 15. pontszámot kapta, amivel végül a nyolcadik helyen zárt. A győztes pedig az ötödikről előrelépett kazah népi hős Mikhail Shajdorov lett.

•  Fotó: Agerpres Galéria

Fotó: Agerpres

Ami bennünket illet

A magyar küldöttségnek megszakadt az éremsorozata, Pjongcsang és Peking után egyetlen sportoló sem tudta meglépni ezt a szintet, bár a műkorcsolyázóknál a Pavlova Maria, Szviatcsenko Alekszej páros talán megérdemelte volna a bronzérmet, de negyedikként zárt.

Rajtuk kívül a gyorskorcsolyázókban reménykedtünk, Kim Min-Szeok nagypályán 1500 méteren elért hetedik helye, illetve a rövidpályás férfi váltó B döntős szereplése és összesítettben 8. helye volt még említésre méltó. A többiek jöttek, láttak és megküzdöttek a helyezéseikért.

A román küldöttség legjobb eredménye a férfi kettes bobhoz köthető, Mihai Tentea egészen a szenzációs ötödik helyig kormányozta csúszó eszközét és Iordache Georget, azonban négyesben már csak a 17. hely jutott nekik.

•  Fotó: https://www.facebook.com/olympicromania Galéria

Fotó: https://www.facebook.com/olympicromania

Női kettes szánkóban egy 9. hely 11-ből, csapatváltóban 9. a 9-ből – szám szerint ezek voltak még a jobbacska eredmények, de Julia Sauter műkorcsolyázó 17. helye talán többet ér... A Németországban született sportoló 9 román bajnoki címet és egy ezüstöt nyert pályafutása során, a román állampolgárságot tavaly októberben kapta meg. Élete első és talán utolsó olimpiáján a rövid program után a 16. helyen állt, így bemutathatta a kűrjét, ahol egy helyet visszacsúszva a 17. lett. Ami talán a legfontosabb, őrajta látszott szinte a legjobban, hogy minden pillanatát élvezi az olimpiának, bár nem volt a legerősebb a gyakorlata, de azért azt becsülettel, tiszta szívből bemutatta és tudott örülni a kapott pontszámainak. Miatta sokan fognak még elkezdeni „műkorizni”.

És akik tényleg a mieink

Talán velük kellett volna kezdenem, de biztos vagyok benne, hogy nem haragudnak meg. Mandel Kata, Bartalis Henrietta, Kinda Géza és Reisz Zoltán.

A mi kis székely csapatunk, akik feltették Romániát az olimpiai snowboard térképére.

Kapcsolódó

A fiatal hódeszkásaink szenzációt keltettek azzal, hogy bejutottak az olimpiai 32-es listára. Egy olyan sportágban, ahol Kinda Géza révén már volt egy pályanyitónk, de ő amolyan nem hivatalos versenyzőként volt jelen 2018-ban Pjongcsangban.

Az ő és a Reisz Zoltán szakértelmének köszönhetően a két székely „csaj” megmutathatta magát ország-világ előtt.

•  Fotó: Román Olimpiai Bizottság (COSR) Galéria

Fotó: Román Olimpiai Bizottság (COSR)

Számomra az olimpia legkedvesebb pillanata az volt, amikor Kata megkérte az M4 Sport riportereit, hogy megvárhassa Heni ereszkedését és nem csak végig szurkolta a csúszását, hanem egy hatalmas öleléssel várta az interjús vegyes zónában.

Péntek volt és 13-a, Kata a 24., Heni a 31. helyen végeztek, de örömük sokkal nagyobb volt a helyezésüknél.

Mindkettejük családja együtt ünnepelt, közösen örültünk a lányok sikerének, hiszen mindenképpen ez még csak a kezdet.

A maguk 19, illetve 21 évükkel még legalább két olimpia benne van a lábukban. Csak kitartás, sok-sok munka és támogatás szükséges. A szaktudás már adott, a tapasztalat pedig csak gyűl.

Mielőtt a milánói-cortinai olimpiai láng füstje teljesen elszállna, hadd említsük meg Szőcs Emőke és Imre Emil nevét is. Előbbi egy kis csíki faluból a Nemzetközi Biatlon Szövetség egyik versenyfelügyelője lett, ő vigyázott a vaxolás tisztaságára, míg utóbbi a nagypályás magyar Kim Min Szeok illetve a kazahsztáni rövidpályás csapat korcsolyáiért felelő szakemberként volt jelen az ötkarikás játékokon.

Büszkeségünk határtalan, mint ahogy az olimpiai eszme is: gyorsabban, magasabbra, erősebben – együtt.

szóljon hozzá!
Hirdetés
Hirdetés
Ajánljuk még

Egyik gárda nem nevezett, várhatóan nyolccsapatos lesz a romániai hokibajnokság

A Román Jégkorong-szövetség összesítése szerint 59 csapat jelezte részvételi szándékát a következő idényre. A férfi felnőtt mezőnyben nyolc gárda indul, nem lesz ott a Bukaresti Red Hawks.

Toronymagasan a keret legértékesebb játékosa a Sepsi OSK új brazil védője

Új érkezőről számolt be hétfő délután a Sepsiszentgyörgyi Sepsi OSK, amely gőzerővel készül a Szuperliga következő idényére. A háromszéki együttes megszerezte Gustavo Cascardo játékjogát, a brazil védő a bolgár élvonal ezüstérmesétől érkezik.

Székelyhon

Villámáradásokkal járt a heves zápor Udvarhelyszéken

Heves zápor csapott le kedden Székelyudvarhelyre és az udvarhelyszéki településekre. A rövid ideig tartó, de rendkívül intenzív esőzés miatt több utcán megállt a víz, pincéket öntött el a csapadék, a falvakban pedig kisebb áradásokat okozott.

`
Krónika

Már az első napon összeomlott a rendszer: káoszba fulladt a képességfelmérő digitalizációja

A képességfelmérő vizsga első napját technikai hibák árnyékolták be: a dolgozatfeltöltő platform többször összeomlott, tanárok ezrei rekedtek órákra az iskolákban. A szakszervezetek szerint a minisztérium alkalmatlansága okozta a káoszt.

Krónika

Még egy hónap, és újabb autópálya-szakaszon autózhatunk Erdélyben

Még a nyáron átadhatják az észak-erdélyi autópálya Magyarzsombor és Vaskapu közötti, 12 kilométeres szakaszát Szilágy megyében – közölte a közlekedési tárca illetékese.

Főtér

A romániai kommunizmus egyáltalán nem jelentette az itt élő népek testvériségét

Az 1989 előtti etnikai egyenlőség matematikája alapján tizenegy magyar diák nem tett ki hét embert. Utolsó előtti felvonásához érkezett az MCC-történészkerekasztal.

Ez is érdekelheti

Az olimpikonok nélkül a francia Alpokban készülnek a székelyföldi snowboardosok

A VSK Csíkszereda fiatal hódeszkásai a franciaországi Les Deux Alpes gleccserén edzőtáboroznak. A felkészülés középpontjában a boardercross, a szlalom és az ugrások fejlesztése áll a 2027-es EYOF előtt.

Generációváltás a Gyergyói Síegylet élén: újra fókuszban a versenysport

Vezetőséget váltott a Gyergyói Sportegyesület, közismertebb nevén a Síegylet. A több évtizedes munkát végző vezetők helyére olyanok léptek, akik maguk is itt tanulták meg az alpesi sízés alapjait, és később komoly sikereket értek el.

A biatloné volt a főszerep a csíkszeredai központi parkban

Nagy érdeklődés és kiváló hangulat jellemezte Csíkszeredában a Biatlon Világnapját. A központi parkban megrendezett eseményen gyerekek és felnőttek egyaránt kipróbálhatták a lézeres lövészetet és a téli sportág alapjait.

Biatlon Világnapja Csíkszeredában: lézeres lövészet és családi programok a központi parkban

Lézeres lövészet, játékos versenyek és közösségi programok várják szombaton az érdeklődőket Csíkszeredában. A Biatlon Világnapja alkalmából a központi parkban rendezik meg a székelyföldi eseményt, a Csíki Majális programjaihoz kapcsolódva.

Bizalom, tisztelet és játékosság: Nagy-Rozsnyai Lotti és Kosz Zsolt nyerő párosa

Sikeres idény van a tízéves Nagy-Rozsnyai Lotti háta mögött, a kézdivásárhelyi műkorcsolyázó a román bajnoki cím megszerzése mellett négy elsőséggel megnyerte az európai kritériumsorozatot, ezzel zsinórban harmadszor diadalmaskodott a kiírásban.

A Madarasi Hargitán a Battle on Snow-val zárult snowboardszezon

Országos bajnoksággal ért véget a hazai snowboard-idény a Madarasi Hargitán, ahol a mostoha időjárás ellenére is megrendezték a Battle on Snow versenyt. Kinda Géza edző szerint összességében eredményes szezont zárt a sportág.

Ausztriai versenyeken bizonyítottak a fiatal székely snowboardosok

Két dobogós helyezést szereztek a székelyföldi snowboardosok az ausztriai Reiteralmban rendezett nemzetközi versenyeken, erős mezőnyben bizonyítva, hogy jó úton haladnak a jövő évi EYOF előtt.

Balkán Kupa-győzelemmel zárták a szezont a csíki biatlonisták

Két Balkán Kupa-győzelmet és több értékes helyezést szereztek a Csíkszeredai ISK biatlonistái a bulgáriai Banszkóban, ahol a romániai ifjúsági válogatott tagjaiként zárták a szezont.

Ülésezett a hokiszövetség: fókuszban az olimpiai fesztivál és az ifjúsági világbajnokság

A jövő évi Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztivál (EYOF) és az idei U18-as világbajnokság előkészületei kerültek fókuszba a Román Jégkorongszövetség hétfői csíkszeredai elnökségi ülésén, ahol több, a következő időszakot meghatározó döntést is jóváhagytak.

Három csíkszeredai érem az alpesi sízők országos bajnokságán

Három dobogós helyezéssel zárták a csíkszeredai sízők a Lupény melletti Strázsán rendezett országos bajnokságot. Tóth Boglárka arany- és ezüstérmet szerzett, Fekete Emma Róza bronzzal tért haza.

Hirdetés
Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!