Székelyhon    Krónika Online    Főtér    Nőileg    Liget    Erdélyi Napló  |  Jóállás    Apróhirdetés    Rádió GaGa

Miért hosszabbítanak ennyire sokat a sípmesterek a focipályákon?

Józsa Csongor 2023. augusztus 31., 13:28

Először a katari vébén találkozhattunk vele, ezt alkalmazzák már a romániai labdarúgó-bajnokságban is. A játékvezetők elnöke magyarázta meg miket és miért. Na, meg mennyit.

Miért hosszabbítanak ennyire sokat a sípmesterek a focipályákon?
A hosszabbításban kapott sárga lapra is rápakolnak ráadást Fotó: Pinti Attila

A Román Labdarúgó-szövetség (FRF) hivatalos oldalán a játékvezetői testület elnöke, a görög Kyros Vassaras tiszta vizet öntött a pohárba a kiesett idő kompenzálására vonatkozó konkrét utasításokkal kapcsolatosan. A FIFA és az UEFA ajánlásait vették figyelembe, de minden nemzeti szövetségnek lehetősége van arra, hogy eseti alapon, belsőleg döntsön.

A romániai versenyeken gyakorlatilag minden elveszített másodperc beszámításra kerül a következő helyzetekben.

Gólöröm: attól a pillanattól kezdve, amikor az ellenfél csapata a labdát a pálya közepére helyezi és készen áll az újrakezdésre, a gólünneplés végéig.

Cserék: attól az időponttól kezdve, amikor a negyedik játékvezető felemeli a cserét jelző táblát, a játék újraindításáig.

Piros lapok: attól a pillanattól kezdve, amikor a játékvezető felmutatja a piros lapot, a játék újrakezdéséig.

Kérdéses helyzetek ellenőrzésére szolgáló beavatkozások a monitoron: attól a pillanattól kezdve, hogy a mérkőzést megállították a VAR-ellenőrzés miatt, a játék újrakezdéséig.

Sérülés: attól a pillanattól kezdve, hogy a játékvezető az orvosi csapat beavatkozását kéri, a játék újraindításáig.

A játék folytatásának késleltetése: amellett, hogy a késleltető játékos sárga lapos büntetés kap, az elvesztett idő hosszabbításnak számít.

Ha a gólöröm sokáig tart, akkor a meccs is •  Fotó: Pinti Attila
Ha a gólöröm sokáig tart, akkor a meccs is Fotó: Pinti Attila

Sárga lap kezezésért

Az új szabályok szerint a kapura lövést követő szabadrúgással vagy tizenegyessel büntetett kezezést csak akkor kell sárga lappal figyelmeztetni, ha a kar szándékosan megállítja vagy megérinti a labdát, és a játékszer iránya egyértelműen a kapu felé tart, valamint nincs más játékos, akinek egyértelmű lehetősége lenne a labda megjátszására.

A közvetlen szabadrúgással vagy büntetőrúgással elkövetett szabálytalanság szankcionálását követően a játékvezetők továbbra is sárga lapot adnak annak a labdarúgónak, aki szándékosan megjátssza a labdát, hogy megállítsa az ellenfél ígéretes támadását, vagy aki egyértelműen birtokba veheti a labdát, hogy ígéretes támadást indítson.

A hivatalos személyek viselkedése

Az edzők vagy a kispadon ülő bármely más hivatalos személy – akinek neve szerepel a játékvezetői lapon – részéről a játékvezetőkkel vagy az ellenféllel szembeni agresszió továbbra is piros lappal büntetendő.

•  Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila

A játékosok reklamálása

Akárhányszor ha egynél több játékos fordul a játékvezetőhöz tiltakozás vagy számonkérés céljából, legalább egy, de lehet, hogy több játékos is sárga lapot kap. Alapvetően minden olyan játékos, aki távolról a játékvezetők felé fut, sárga lapot kap.

1 percet veszítünk a meccsen,

ha egy játékos szándékosan késlelteti a játékot és sárga lapot kap – a statisztikák szerint.

Ön szerint ez:
Jó hír
Rossz hír
0 HOZZÁSZÓLÁS
×

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.