Vasárnap délután a Loszaíli Nemzeti Stadion adott otthont a 2022-es labdarúgó-világbajnokság döntőjének. Az utolsó felvonást az argentinok és a franciák játszották.
Ami a múltat illeti, eddig tízszer csaptak össze a két kontinens csapatai a fináléban: hétszer Dél-Amerika, háromszor Európa nyert. A 2016-ban Európa-bajnoki ezüstérmes, 2018-ban világbajnok francia válogatott 1962 óta az első csapat lehet, amely megvédi a vb-címét. Ez korábban csak az olaszoknak és a braziloknak sikerült.
Az elején Messiék voltak aktívabbak, két apróbb helyzetet követően Dembélé szabálytalankodott Di Maríával szemben. Mivel ezt a büntetőterületen belül tette, a lengyel sípmester tizenegyest ítélt. A 23. percben Messi magabiztosan belőtte a bal alsóba (0–1).
Ez volt az argentin csillag első találata a döntőkben, sőt immár 12 vb-gólnál tart, ezzel beérte a brazilok háromszoros világbajnok legendáját, Pelét.
A 36. percben pedig már kettővel mentek: iskolaszerű ellentámadás után Messi-Álvarez-Mac Allister volt a labda útja, utóbbi önzetlenül Di María elé gurított, akinek csak be kellett pöckölnie közelről (0–2).
A francia szövetségi kapitány, Deschamps kettőt cserélt, de ezek sem hoztak semmi újdonságot, még csak pillanatai sem voltak csapatának az első játékrészben.
A második játékrészben is veszélyesebb volt a dél-amerikai nemzeti együttes, túloldalt csak nagy nehézségek árán jutottak el a kapuhoz. Egyszerűen nem tudtak újítani a franciák, az idő pedig fogyott. Az első kapura tartó lövésük a 70. percben volt, Mbappe távoli próbálkozása fölé szállt.
Viszont az első kapu területére tartó próbálkozásuk már gólt eredményezett. A 80. percben belőtte azt a tizenegyest, amit a Kolo Muani elleni lerántásért ítéltek meg (1–2).
A 82. percben már 2–2 állt az eredményjelzőn: Mbappé duplázott. Messit szerelték le, felívelté a labdát, a franciák támadóka pedig kapásból zúdította a hálóba.
A rendes játékidő hosszabbításában mindkét hálóőr bemutatott egy-egy védést, maradt a döntetlen. Jöhetett a ráadás.
Ennek az első felvonásában Lautaro Matínez újból Argentínát hozhatta volna előnybe, két ízben is kecsegtető helyzetet hagyott ki. Ahogy a második játékrész elkezdődött azért mégiscsak meglett a találat: szépen felépített támadás végén Lautaro Martínez lövését még védte a kapus, de a kipattanót Messi közelről bepofozta (2–3).
Hogy lett volna még ekkor vége? A 117. percben Mbappé mesterhármast jegyzett. A második büntetőjét is értékesítette, miután egy kezezést követően újabb tizenegyest adott a játékvezető (3-3).
1966-ban Geoff Hurst volt a legutóbbi játékos, aki mesterhármast szerzett a vb-döntőben.
A végjátékban mindkét kapunál voltak nagy helyzetek, de maradt az egál.
Mbappé és Messi indította a párbajt – nem hibázták el. Coman kihagyta, Dybala belőtte. A harmadik körben Tchouameni mellé, Paredes belőtte. Kolo Muani értékesítette, ahogy Montiel is.
Argentína nyerte a 2022-es katari tornát, háromszoros világbajnok!
Labdarúgó-világbajnokság, döntő:
Franciaország–Argentína 3–3 (0–2, 2–2, 3–3), tizenegyesekkel 2–4.
Gólszerzők: Mbappé (80., 82., 117., az elsőt és a harmadikot büntetőből), illetve Lionel Messi (23., büntetőből és 109.), Di María (36.).
A Sepsiszentgyörgyi Sepsi OSK véget vetett a Bukaresti Rapid hétmeccses veretlenségi sorozatának, miután pénteken este 2–0-ra legyőzte a fővárosi alakulatot a labdarúgó Szuperliga 19. fordulójának nyitómérkőzésén. A hazaiak sokat köszönhetnek a kapufának.
Erdélyi rangadót rendeztek pénteken este a jégkorong Erste Ligában, a Csíkszeredai Sportklub és a Brassói Corona kiegyensúlyozott csatát vívott egymással a Vákár Lajos Műjégpályán.
A Maros megyei rendőrség azonosított négy fiatalt, akik egy autóban kocsikáztak Marosvásárhely utcáin, hárman közülük fekete símaszkot hordtak és ki-kiszóltak az autóból, járókelőket ijesztgetve.
A szélsőjobboldali jelölt, Călin Georgescu váratlan győzelme a romániai elnökválasztás első fordulójában furcsa reakciókat váltott ki az erdélyi magyarok egy részéből.
Az alkotmánybíróság pénteken érvénytelenítette az elnökválasztás első fordulóját, és úgy döntött: elölről kell kezdeni a teljes választási folyamatot.
Ezen nincs miért csodálkozni. Amin esetleg lehet (bár nem érdemes): az országot vezető politikai, illetve a hazai szellemiséget egyre kevésbé befolyásoló értelmiségi elit kártékony ostobaságán.
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!