Székelyhon    Krónika Online    Főtér    Nőileg    Liget    Erdélyi Napló  |  Jóállás    Apróhirdetés    Rádió GaGa
Olimpia

F csoport: elcsépelt jelző rá a halálcsoport

Horváth Bálint Ottó , Zátyi Tibor 2021. június 11., 13:49 utolsó módosítás: 2021. június 11., 18:04

Pedig ez a kvartett nagyon rászolgált erre a megnevezésre. A világbajnok franciák, az Eb-címvédő portugálok és a 2014-es vb-trófeát felemelő németek mellé a magyar válogatott került ebbe a négyesbe.

F csoport: elcsépelt jelző rá a halálcsoport
Galérianézet
Az biztos, hogy a fiúk kiteszik a szívüket-lelküket a pályán Fotó: MTI/Illyés Tibor

Nem nagyon lehet vitázni arról, hogy Franciaország az Európa-bajnokság megnyerésének egy topfavoritja. Világklasszisok garmadája található a keretben. A kapusposzt kivételével mindenhol tehetséges és fiatal játékosokat válogatott be a szövetségi kapitány, Didier Deschamps. Ez azt is elővetíti, hogy nem ez a kontinensviadal lesz ennek a válogatottnak a tetőpontja.

Ráadásul a francia foci klubszinten is szárnyal. A honi bajnokságot öldöklő küzdelemben a Lille behúzta, megtörte a PSG sorozatát, amely korábban megnyert zsinórban három Ligue 1-serleget. A Lyon tavalyi BL-csodája ide kívánkozik, ahogy a PSG BL-döntője és idei elődöntője is.
Egy Eb-siker igazán naggyá tenné ezeket az éveket a francia labdarúgás számára.

A keretre visszatérve, a már említett kapusposzt jelenti az ő gyengepontjukat, Hugo Lloris nincs élete formájában, így a szövetségi kapitány bizalmat szavazhat akár Mike Maignannak, az AC Milan friss igazolásának.

Ezzel szemben a támadósor több mint pazar, ki ne mondaná ezt a Griezmann–Giroud–Dembelé–Benzema–Ben Yedder–Coman–Thuram nevek láttán.

Több szaklap úgy vélekedik, Franciaország ezt az Eb-t csak elveszíteni tudja, annyira erősek.

Didier Deschamps-nak fel van adva a lecke. Szinte minden posztra világklasszis játékosa van Fotó: Francia Futballszövetség

Portugália öt évvel ezelőtt megnyerte a franciaországi tornát, ezúttal pedig még keményebb keretet neveztek az Eb-re. A selejtezőben nem voltak acélosak, az ukránok mellett a második helyen jutottak ki a kontinenstornára.

A kapuból Rui Patricio egy évtizede kirobbanthatatlan, a védelem tengelyében ott van a friss Premier League-bajnok Ruben Dias a rutinos Fonte és Pepé mellett. Középpályán hemzsegnek a világsztárok, Bruno Fernades-szel az élen. Mégis a legerősebb a támadószekció: Cristiano Ronaldo mellett Diego Jota, illetve Joao Felix is ott van.

A magyarokkal kezdenek, az elmúlt tornán is fokozatosan lendültek bele, így nagyon oda kell figyelniük, hogy ne botoljanak már az elején.

Továbbra is félelmetes játékerőt képviselnek a portugálok, élükön a rekordhalmozó Cristiano Ronaldóval Fotó: Portugál Labdarúgó Szövetség (FPF)

Joachim Löw utolsó nagy dobása lehet ez a torna. A Nationalelf irányítását ugyanis – immár hivatalos – hogy a Bayerntől távozó Hansi Flick veszi át az Eb után. Löw 2006 óta irányítja a nemzeti együttest, ez lesz a negyedik kontinenstornája. 15 éves szövetségi kapitányi pályafutása csúcsa kétségkívül a 2014-es, brazíliai vb megnyerése volt.

A legutóbbi három Európa-bajnokságáról egyaránt éremmel tért haza a csapat, ugyanakkor a legutóbbi vébén csúnyán leszerepelt és már a csoportkörben búcsúzott a tornától.

Talán ezért is a szaklapok úgy jellemzik a német válogatottat, hogy ugyanannyi esélye van megnyerni ezt a tornát, mint akár a csoportkörben búcsúzni...

Na, és van egy kapaszkodójuk is: a 2024-es Európa-bajnokságnak Németország ad otthont. Ugyanakkor jövőbeli rendezőként sokat jelentene az, ha biztató Eb-t tudnának játszani.

A németek kerete is iszonyatosan mély, 17 játékosa érkezik a Bundesligából, a legtöbb labdarúgót, szám szerint nyolcat a bajnokságot magabiztosan megnyerő Bayern München adja. A keret átlagéletkora 27,6 év, ez nem tűnik soknak, de így is a rutinosabbak közé tartoznak ezzel.

Joachim Löw utolsó tornájára készül a német válogatott élén Fotó: Germany Football Team - Die Mannschaft/Facebook

Nagyon nehezen, a Nemzetek Ligája-pótselejtezőn keresztül, vért izzadva jutott ki a magyar nemzeti együttes az Európa-bajnokságra. Ezt követően pedig szárnyalt a Marco Rossi által irányított gárda: a Nemzetek Ligája új kiírásában csoportgyőzelmet jegyzett a B Ligában Oroszországot, Szerbiát és Törökországot megelőzve.

Az F csoportban három olyan csapattal játszik, amelyik a végső győzelemre is esélyes. Azért leírni a magyar együttest nem szabad, hiszen két mérkőzést is hazai környezetben játszanak. Futballünnepre lehet majd számítani, több mint 60 ezer szurkoló biztathatja majd Szalaiékat a Puskás Arénában.

Annak ellenére, hogy a magyarok támadójátéka nem éppen fényes, a többi csapatrésszel nincs nagy probléma. A statisztika erre jó példa, immár 11 mérkőzése veretlen a piros-fehér-zöld gárda.

A jelenlegi legerősebb rész a védelem. Gulácsi Péter személye megkérdőjelezhetetlen a kapuban, mint ahogy a Lipcsében az év játékosának választott Wili Orban és a Fenerrel idén nagyot menetelő Szalai Attila is fix pont.

A szurkolók eléggé reálisan látják a helyzetet, senki sem vár itt többgólos győzelmeket, vagy akár egyáltalán diadalokat. Már a döntetlent is bravúrként könyvelnék el.

A játékosok elmondták, hogy nem csupán a szimpatikus vesztes szerepre készülnek a tornán, hanem úgy állnak neki mindhárom meccsnek,

hogy győzni szeretnének, ennek ellenére nincs sem a média, sem a szurkolók részéről nyomás rajtuk. És könnyen lehet, hogy meglesz a sikerélmény.

Magyarország (37. a világranglistán)

Beceneve: Nemzeti tizenegy.
Eb-részvétel: háromszor (1964, 1972, 2016).
Legjobb eredmény: bronzérem (1964).
Forma (legutóbbi öt meccsen): három győzelem, két döntetlen.
Legutóbbi mérkőzése (június 8.): Magyarország–Írország 0–0.
Szövetségi kapitány: Marco Rossi.
Csapatkapitány: Szalai Ádám.

Hogyan jutott ki?

A magyarok az Eb-selejtezők E csoportjában jól kezdtek, hiszen hazai pályán legyőzték Horvátországot és Walest is, ám utána visszaesett a csapat játéka, és végül a negyedik helyen végzett. Ám mivel a 2018–19-es Nemzetek Ligájában kiharcolta a feljutást a B értékcsoportba, bejutott a play-offba. Az A ágon az elődöntőben idegenben verte Bulgáriát, majd a döntőben egy nagyon emlékezetes mérkőzésen, a tornáról hiányzó Szoboszlai Dominik hosszabbításban szerzett szólógóljával legyőzte Izlandot és megváltotta a jegyeket a tornára.

A benevezett keret

Kapusok: Gulácsi Péter (RB Leipzig), Dibusz Dénes (Ferencváros), Bogdán Ádám (Ferencváros).
Védők: Lang Ádám (Omonia), Kecskés Ákos (Lugano), Szalai Attila (Fenerbahce), Fiola Attila (Mol Fehérvár), Willi Orbán (RB Leipzig), Loic Nego (Mol Fehérvár), Lovrencsics Gergő (Ferencváros), Botka Endre (Ferencváros), Bolla Bendegúz (Mol Fehérvár).
Középpályások: Nagy Ádám (Bristol City), Cseri Tamás (Mezőkövesd), Schäfer András (DAC), Kleinheisler László (NK Osijek), Gazdag Dániel (Philadelphia Union), Varga Roland (MTK Budapest), Sigér Dávid (Ferencváros), Varga Kevin (Kasimpasa).
Támadók: Szalai Ádám (Mainz), Holender Filip (Partizan Beograd), Sallai Roland (Freiburg), Nikolics Nemanja (Mol Fehérvár), Schön Szabolcs (FC Dallas), Hahn János (Paksi FC).
Portugália

Beceneve: Selecção das Quinas (Az ötök csapata)
Eb-részvétel: hétszer.
Legjobb eredmény: bajnok (2016).
Forma (legutóbbi öt meccsen): három győzelem, két döntetlen.
Legutóbbi mérkőzése (június 9.): Portugália–Izrael 4–0.
Szövetségi kapitány: Fernando Santos.
Csapatkapitány: Cristiano Ronaldo.

Hogyan jutott ki?

Kisebb meglepetésre csak a második helyen végzett a selejtezők B csoportjában, három ponttal lemaradva Ukrajna mögött, négy győzelem, két döntetlen és egy vereség volt a mérlegük.

A benevezett keret

Kapusok
: Rui Patrício (Wolverhampton), Anthony Lopes (Olympique Lyon), Rui Silva (Granada).
Védők: Nélson Semedo (Wolverhampton), Pepe (Porto), Rúben Dias (Manchester City), Raphaël Guerreiro (Borussia Dortmund), José Fonte (Lille), Joao Cancelo (Manchester City), Nuno Mendes (Sporting CP).
Középpályások: Joao Moutinho (Wolverhampton), Bernardo Silva (Manchester City), Bruno Fernandes (Manchester United), Danilo (PSG), William Carvalho (Real Betis), Renato Sanches (Lille), Goncalo Guedes (Valencia), Rúben Neves (Wolverhampton), Pedro Goncalves (Sporting CP), Sérgio Oliveira (Porto), Joao Palhinha (Sporting CP).
Támadók: Cristiano Ronaldo (Juventus), André Silva (Eintracht Frankfurt), Rafa Silva (Benfica), Diogo Jota (Liverpool), Joao Félix (Atlético Madrid).
Franciaország

Beceneve: A kékek
Eb-részvétel: kilenszer (1960, 1984, 1992, 1996, 2000, 2004, 2008, 2012, 2016).
Legjobb eredmény: kétszeres bajnok (1984, 2000).
Forma (legutóbbi öt meccsen): négy győzelem, egy döntetlen.
Legutóbbi mérkőzése (június 6.): Franciaország–Bulgária 3–0.
Szövetségi kapitány: Didier Deschamps.
Csapatkapitány: Hugo Lloris.

Hogyan jutott ki?

Megnyerték a selejtezők H csoportját, nyolc győzelem, egy döntetlen és egy vereség volt a mérleg, egyedül a törököktől kaptak ki, akiket két ponttal előztek meg a táblázaton.

A benevezett keret

Kapusok: Hugo Lloris (Tottenham), Steve Mandanda (Marseille), Mike Maignan (Lille).
Védők: Benjamin Pavard (Bayern München), Presnel Kimpembe (PSG), Raphaël Varane (Real Madrid), Clément Lenglet (Barcelona), Kurt Zouma (Chelsea), Lucas Digne (Everton), Lucas Hernandez (Bayern München), Léo Dubois (Lyon), Jules Koundé (Sevilla).
Középpályások: Paul Pogba (Manchester United), Thomas Lemar (Atlético Madrid), Corentin Tolisso (Bayern München), N'Golo Kanté (Chelsea), Adrien Rabiot (Juventus), Moussa Sissoko (Tottenham), Kingsley Coman (Bayern München).
Támadók: Antoine Griezmann (Barcelona), Olivier Giroud (Chelsea), Kylian Mbappé (PSG), Ousmane Dembélé (Barcelona), Karim Benzema (Real Madrid), Wissam Ben Yedder (Monaco), Marcus Thuram (Mönchengladbach).
Németország

Beceneve: Nationalelf (Nemzeti Tizenegy), Die Mannschaft (A csapat).
Eb-részvétel: tizenkétszer (1972, 1976, 1980, 1984, 1988, 1992, 1996, 2000, 2004, 2008, 2012, 2016.
Legjobb eredmény: háromszoros bajnok (1972, 1980, 1996).
Forma (legutóbbi öt meccsen): három győzelem, egy döntetlen és egy vereség.
Legutóbbi mérkőzése (június 7.): Németország–Lettország 7–1.
Szövetségi kapitány: Joachim Löw.
Csapatkapitány: Manuel Neuer.

Hogyan jutott ki?

Az Eb-selejtezők C csoportjának éléről váltotta meg a jegyeket az Európa-bajnokságra, két ponttal megelőzték a hollandokat, akiktől hazai pályán 4–2-re kikaptak, ám így is sikerült az élen végezniük.

A benevezett keret

Kapusok: Manuel Neuer (Bayern München), Bernd Leno (Arsenal), Kevin Trapp (Eintracht Frankfurt).
Védők: Antonio Rüdiger (Chelsea), Marcel Halstenberg (RB Leipzig), Matthias Ginter (Mönchengladbach), Mats Hummels (Borussia Dortmund), Niklas Süle (Bayern München), Lukas Klostermann (RB Leipzig), Robin Gosens (Atalanta), Emre Can (Borussia Dortmund), Robin Koch (Leeds United), Christian Günter (Freiburg).
Középpályások: Joshua Kimmich (Bayern München), Toni Kroos (Real Madrid), Serge Gnabry (Bayern München), Jonas Hofmann (Mönchengladbach), Jamal Musiala (Bayern München), Florian Neuhaus (Mönchengladbach), Leon Goretzka (Bayern München), Leroy Sané (Bayern München), Ilkay Gündogan (Manchester City).
Támadók: Kai Havertz (Chelsea), Kevin Volland (Monaco), Timo Werner (Chelsea), Thomas Müller (Bayern München).

Euro 2020, F csoport, 1. forduló

2021. 06. 15. 19:00MagyarországPortugália0-3
2021. 06. 15. 22:00FranciaországNémetország1-0

Euro 2020, F csoport, 2. forduló

2021. 06. 19. 16:00MagyarországFranciaország1-1
2021. 06. 19. 16:00PortugáliaNémetország2-4

Euro 2020, F csoport, 3. forduló

2021. 06. 23. 22:00PortugáliaFranciaország2-2
2021. 06. 23. 22:00NémetországMagyarország2-2

Euro 2020, F csoport

Sorrend
Csapat
Mérkőzés
Győzelem
Döntetlen
Vereség
Gólkülönbség
Pont
1
Portugália
1
1
0
0
3-0
3
2
Franciaország
1
1
0
0
1-0
3
3
Németország
1
0
0
1
0-1
0
4
Magyarország
1
0
0
1
0-3
0

Ön szerint ez:
Jó hír
Rossz hír
0 HOZZÁSZÓLÁS
×

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.