Saka helyett Trippier kezdett az angoloknál, és ez nagyon is jó húzásnak bizonyult Southgate kapitánytól, hiszen az Atlético Madrid játékosa hathatós közreműködésével már a második percben előnybe került a döntő házigazdája a londoni Wembley Stadionban: Insigne szögletét követően ellentámadásba lendültek az angolok, a labda Kane-től kikerült a jobb szélre, az olasz védelem eltolódott, így nem maradt ember a bal oldalon érkező Shaw-ra (tőle indult a támadásépítés), aki Trippier beadását az ötös sarkából kapásból Donnarumma hálójába lőtte.
Ez a gól lett az Eb-döntők történetének leggyorsabb találata.
Az angolok jól zárták a széleket, az olaszok pedig középen sem tudták feltörni a stabil lábakon álló védelmet, így az előnyben levő csapat kedve szerint teltek a percek a pályán.
Az olaszoknál Jorginho sérülése okozott riadalmat a játékrész közepén, a Chelsea-vel Bajnokok Ligája-győzelmet aratott, egyesek szerint Aranylabda-esélyes középpályás rövid ápolás után tudta folytatni a játékot.
A zuhogó esőben rendezett találkozón kevés igazán komoly lehetőség adódott, ezek közül kiemelkedett Chiesa szólója a 35. percben, ballal lőtt 22 méterről, nem sokkal mellé.
A négy perces hosszabbításban volt még egy blokkolt olasz lövés (Immobile próbálkozása Stones-ról pattant ki), Veratti ismétlése pedig csemege volt Pickfordnak – ez volt az első kaput is eltaláló olasz lövés.
A második félidő elején Sterling került főszerepbe, előbb az olasz tizenhatosban eltűnt Bonucci és Chiellini ölelésében (Björn Kuipers játékvezető rögtön továbbot intett), majd túloldalt az angol kapu előtt felborította Insignét, ám a sértett szabadrúgásból mellé tekerte 18 méterről.
Támadóbb felfogásban játszottak az olaszok, Pickfordnak pedig egyre több dolga akadt, előbb Insigne közeli lövését, majd Chiesa lapos tekerését védte bravúrral. Az egyre erősödő nyomást a 67. percig bírta az angol védelem, a második olasz szögletnél Verratti fejesét Pickford még a kapufára tolta, a kipattanóra Bonucci érkezett és a kapuba pofozta a labdát.
Az egyenlítést követően mindkét oldalon ismét a biztonságé lett a főszerep, érkeztek a friss emberek, majd egy nagy olasz lehetőség, ám Bonucci előre emelését a bevetődő Berardi kapásból a léc fölé lőtte.
Ezzel le is járt a második játékrész lényegi része, és habár a játékvezető hat percet hosszabbított – Chiesa sérülése, illetve egy szurkoló pályára való berohanása miatt sokáig állt a játék –,
újabb gól nem született, így következhetett a hosszabbítás.
A ráadás első félidejében sem változott a játék képe, az angolok részéről egy távoli, 23 méterről leadott, kissé pontatlan Phillips-kapáslövést lehetett feljegyezni, míg az olaszoknak is akadt egy nagy helyzetük, Pickford nagyot mentett, a kipattanót pedig Belotti mellé lőtte.
Rövid szünetet követően jó lehetőséghez jutottak az olaszok, kb. 23 méterre a kaputól Maguire szabálytalankodott Bernardeschivel szemben, a szabadrúgást a sértett végezte el, épp Pickford felé repült a labda, az angolok kapusáról kipattant a labda, ám az utolsó másodpercben a berobbanó Jorginho elől még össze tudta szedni. Ezt követően az angolok játéka megváltozott, beszorították a tizenhatosuk elé az olaszokat, de eredménytelenül.
A 118. percben is érkeztek friss emberek a pályára, Florenzi az olaszoknál, Sancho és Rashford az angoloknál –
ám valószínűleg nem azért, hogy valami csoda folytán eldöntsék a finálét, hanem hogy tizenegyest rúgjanak.
És jöhetett az Eb negyedik büntetőpárbaja, a döntőkben 1976 után az első (akkor az emlékezetes Panenka-tizenegyessel nyertek a csehek az NSZK ellen). Az első párban Berardi és Kane belőtte a tizenegyesét, a másodikban viszont Belotti gyenge, félmagas lövését védte Pickford, Maguire pedig magabiztosan lőtt a hálóba, 2–1-re vezetett Anglia.
A harmadik párban a meccsen egyenlítő Bonucci következett, nem hibázott, majd Rashford lassan, cselezgetve végezte el a tizenegyest és pechére a kapufára gurított. Bernardeschi hidegvérrel középre lőtt, majd az ugyancsak csereként beállt Sancho lövését kiütötte Donnarumma, így már az olaszok vezettek 3–2-re!
Jorginho eldönthette volna, lövését Pickford a kapufára tolta, majd kisebb meglepetésre a mindössze 19 éves Bukayo Saka vállaira nehezedett a nyomás, hogy egyenlítsen – az Arsenal szélsőjének lövését védte Donnarumma –
Európa-bajnok lett Olaszország!
Az angolok pedig úgy nem lettek Európa-bajnokok, hogy a kontinenstornán egyszer sem szenvedtek vereséget.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.