Az alapszakasz zárultával egy rövid elemzésben néhány hónappal ezelőtt ezt írtam: a felsőházba került csapatok közül a Dinamo és a Kolozsvári U túl gyenge ahhoz, hogy bajnok legyen, a Rapidnál és a Craiovánál a „célegyenesben” mindig történik valami negatív, és ha a Kolozsvári CFR nem tanul meg védekezni, nem szólhat bele a bajnoki cím sorsába, az FCSB simán nyeri a bajnokságot.
Nagyjából ez is történt: a CFR nem úgy védekezett, ahogy tőle a korábbi években megszokhattuk Dan Petrescuval a kispadon (igaz, a keret is gyengébb volt, mint az előző időszakokban), és bár Louis Munteanunak köszönhetően a fellegvári csapat adta a Szuperliga gólkirályát, a vasutasoknak meg kellett elégedniük a második hellyel és a kupával. Így a az Európa Liga selejtezőjében indulhatnak, azaz Neluțu Varga tulajdonos elégedett lehet.
Mint ahogy a szurkolók is: az idény a bordómezesek számára sikeresnek mondható.
Büszke lehet együttesére Gigi Becali is, hiszen a fővárosi alakulat idén is bajnok lett, ráadásul a nemzetközi porondon is kitett magáért. A keretben hiába történtek változások, a különböző posztokra igazolt megfelelő játékosok, a biztos anyagi háttér, a tulajdonos és a ciprusi edző, Charalambous közötti kémia azt eredményezte, hogy Olarut és társait a bajnokságban senki nem tudta megszorítani. Még akkor sem, ha a bukarestiek a nemzetközi meccsek miatt sokszor háromnaponta játszottak, a pontvadászatban pedig részben cserékkel léptek pályára.
Az előzetes várakozásoknak megfelelően a Craiova zárt a harmadik helyen, noha a pódiumra csak az utolsó forduló utolsó mérkőzését követően lépett fel. Ehhez szükség volt arra is, hogy a Ioan Sabău vezette Kolozsvári U csupán döntetlent játsszon a Rapiddal. A másik kolozsvári együttes 4. helye különben történelmi esemény, hiszen eddig csupán egyszer történt meg, hogy egy vidéki városnak mindkét csapata nemzetközi kupában induljon.
Erre csupán több mint harminc évvel ezelőtt volt példa, amikor a „nagyobbik” Craiova mellett az Electroputere Craiova is indult az UEFA Kupában (1992-ben összesítésben 10–0-ra maradt alul a görög Panathinaikosz ellen).
A Rapidnak nyilván csupán matematikai esélye volt arra, hogy bajnok legyen, a szurkolók bánatára azonban még azt sem sikerült elérnie, hogy kijusson a nemzetközi porondra. Bár Daniel Șucu személyében – aki idény közben az olasz Genoa csapatát is megvette – a leggazdagabb tulajdonossal rendelkezik, a játékoskerete sem rossz, a Rapid a tavalyi évhez hasonlóan a rájátszásban idén sem tudott egyről a kettőre jutni. Az élsporttól visszavonuló Rapid-ikon, Cristian Săpunaru szerint úgy tűnik, a csapat tétmeccseken képtelen hatékonyan futballozni. Dan Șucu annak idején úgy vette át a csapatot, hogy három éven belül bajnokesélyest farag a Rapidból, nos ebből két idény már eltelt.
A felsőház utolsó helyén végzett a Dinamo, amelynek a csődeljárás miatt nem lett volna joga nemzetközi kupákban indulnia. A meglepő az volt, hogy a nehézségek ellenére az együttes az alapszakasz zárultával bekerült a legjobb hatba. E kivételes teljesítmény nem is annyira a játékoskeretének köszönhető, mint inkább a hozzáértő edzőjének, Zeljko Kopicnak. Amióta ugyanis a horvát szakember átvette az együttes irányítását, a Dinamo játéka minőségi javuláson esett át. Kérdés, jövőre is marad-e a kispadon.
A Dinamóhoz hasonlóan számos élvonalbeli klubnak sem volt meg az engedélye ahhoz, hogy megmérettesse magát Európában, ha arra jogot szerzett volna. Így történhetett meg az, hogy a negyedik helyet szerző Kolozsvári U indulhat a Konferencia Ligában, ugyanis nem kell megküzdenie az alsóház első vagy második helyén végzett csapattal. Ott ugyanis csupán az ötödik Farulnak, valamint a kieső Sepsinek volt licence a nemzetközi kupákhoz. Még a kupadöntős és az alsóházi rájátszást megnyerő Hermannstadtnak sem. Érdekes, hogy a nagyszebeni csapat sikerkovácsa, Marius Măldărășanu, aki 2021-től ül a kispadon, a híresztelésekkel ellentétben nem írt alá a Rapidhoz, hanem meghosszabbította szerződését jelenlegi klubjával.
Az alsóházi végeredményről és a mérkőzésekről keveset lehet írni: a csapatok gyengébbnél gyengébb meccseket vívtak egymással, noha a kiesés elkerüléséért sokáig ádáz harc folyt. Az már korán eldőlt, hogy a Buzău a másodosztályban folytatja, a Sepsi OSK pedig a Slobozia elleni ki-ki mérkőzésen sem tudott megújulni, így számos erdélyi magyar szurkoló számára nagy bánatot okozott. Az alapszakasz végeztével a háromszéki együttes még az alsóház első helyét tűzte ki célul, ám az OSK szinte érthetetlen módon kilenc mérkőzésből csupán egyet nyert meg.
A másodosztályból a Csíkszereda mellett az Argeș jutott fel, a Jászvásári Poli és az Unirea Slobozia pedig osztályozót játszik a Bukaresti Metaloglobus, illetve a Voluntari csapatával a bennmaradásért, vagy a feljutás reményében.
A másodosztályos FC Voluntari győzelmet aratott a labdarúgó Szuperliga osztályozójának első mérkőzésén az élvonalbeli Unirea Slobozia ellen.
Hangzatos sikert ért el Szőcs Bernadette, ezüstérmet szerzett női párosban a katari asztalitenisz-világbajnokságon. A marosvásárhelyi sportoló számára ez jelenti pályafutása első dobogós helyezését a felnőtt mezőnyben a világversenyeken.
Többek között drónfelvételt is készítettünk kedden a parajdi Sószorosnál, ahol a megáradt Korond-patak vize gyakorlatilag eltűnik a felszínről.
Újfajta zenei élménnyel készül meglepni székelyföldi közönségét a Bagossy Brothers Company, amely Csillag az égen című műsorával lép színpadra a csíksomlyói Nyeregben. A produkcióról Tatár Attila, a formáció gitárosa, énekese beszélt a Krónikának.
Magyar Pétert minősíti az RMDSZ szerint, hogy a Tisza Párt elnöke a Fidesz javára történő „kémkedéssel” vádolta meg a szövetséget. Reagáltattuk az RMDSZ-t az ellenzéki politikus nagyváradi kijelentésére.
… közben az alkotmánybíróság leseperte az asztalról Simion úr óvását és bejelentette, Romániának van új elnöke… és Victor Ponta váratlanul előbújt egy kő alól, hogy megmondja, mi minden nem jó Romániában.
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!