A Brassói SR ambiciózus célokat fogalmazott meg: tavaly októberben a klub vezetősége egy városi támogatással közösen kidolgozott projektet mutatott be, amelynek célja az volt, hogy 2026-ig visszajuttassa az együttest a másodosztályba. A tervhez 1,3 millió lejes támogatási szerződést írtak alá, amely köz- és magánfinanszírozásra épült.
A támogatás nyomán elindult az átalakítás: saját irodát nyitottak, sportigazgatót neveztek ki, megerősítették a pénzügyi és jogi hátteret, rutinos játékosokat igazoltak, és beépítették a klub struktúrájába a 13 utánpótlás- és női csapatot, hogy megfeleljenek a 2. Liga indulási követelményeinek.
Gyorsan rémálommá változott a helyzet
A lendületes fejlődés hirtelen megakadt: két héttel ezelőtt újabb egyeztetésre hívták a városházára Brassó legnagyobb klubjait, ahol szóban közölték velük, hogy leáll minden támogatás – és a már aláírt projekteket is lezártnak tekintik.
Sőt, felmerült annak lehetősége is, hogy a 2024-re már lezárt pályázatoknál vissza kell téríteni az elnyert támogatásokat.
A Brassói SR hivatalos levélben kérte a döntés jogi indoklását, választ azonban azóta sem kaptak.
A klub jelenleg 1,6 millió lejes finanszírozási hiánnyal küzd: a 2024. november–decemberi időszakra ígért 300 000 lejt, valamint a 2025-re előirányzott 1,3 millió lejt sem folyósították.
Magántőkéből működik a klub – de meddig?
Az idei naptári évben kizárólag két befektető, Cenk Firat és Simon Partridge tartotta életben az egyesületet: az elmúlt három hónapban összesen 400 000 eurót fordítottak a klub fenntartására. Ebből finanszírozták a játékosok és a szakmai stáb bérét, a hazai és idegenbeli mérkőzések szervezését, az edzéshelyszíneket, az orvosi és biztonsági szolgáltatásokat, az utánpótlás működését, valamint a Román Labdarúgó Szövetség felé fennálló kötelezettségeket.
Ennek köszönhetően a felnőtt csapat és a 139 utánpótlás-játékos hétről hétre pályára léphetett. Októbertől februárig minden fizetés időben megérkezett, a klub működése stabilizálódni látszott – most azonban újra kritikus a helyzet.
A klub nyílt felhívással fordult a helyi döntéshozókhoz és vállalkozókhoz:
„Felszólítjuk Brassó politikusait, üzletembereit és közösségi vezetőit, hogy álljanak a helyi csapat mellé, és segítsenek megmenteni azt” – áll az egyesület közleményében.
A tét óriási: egy ambiciózus projekt jövője, a klub sorsa és több száz fiatal sportoló álma forog kockán.
Fény az alagút végén: összefogott a Colțea és a Steagul Roșu
Miközben a brassói futball súlyos krízissel küzd, akadnak biztató fejlemények is. A Brassói Colțea és az ACS Steagul Roșu hivatalosan is együttműködési megállapodást kötött az utánpótlás-nevelés fejlesztésére.
Céljuk, hogy egységes és hatékony képzési rendszert alakítsanak ki, amely hosszútávon biztosíthatja a fiatal tehetségek fejlődését.
A partnerség olyan környezetet kíván teremteni, amely a teljesítményt helyezi előtérbe, és megalapozza a versenyképes felnőttcsapatok építését.
„Szerettünk volna szorosabb kapcsolatot kialakítani más brassói klubokkal. Most örömmel jelenthetjük be, hogy sikerült megállapodnunk az ACS Steagul Roșuval. Egy olyan hagyományos utánpótlásműhelyről van szó, amelyre bátran lehet építeni” – mondta Liviu Nicolae, a Colțea edző-koordinátora.
Edi Gherghe, a Steagul Roșu elnöke szerint ez a lépés mindkét fél számára lendületet adhat: „Közösen fejlesztjük tovább a gyermek- és ifjúsági részleget, és bízom benne, hogy ez a projekt idővel meghozza a gyümölcsét – akár a felnőttcsapat szintjén is” – vázolta fel a klubelnök.
A Colțea és a Steagul Roșu partnersége üdítő kivételt jelenthet ebben a nehéz időszakban – és talán új reményt adhat a brassói futball jövőjének.
A rendkívül rossz formában levő Sepsiszentgyörgyi Sepsi OSK számára kedvezően alakultak az eredmények a labdarúgó Szuperliga alsóházában, így nem került még nehezebb helyzetbe.
A kellemes tavaszias időnek is köszönhetően közel ezer ember volt kíváncsi a Rózsa és Iskola utcaiak (Vasas), illetve a Szent János és a Szentimre utcaiak (Kerekerdő) jubileumi labdarúgó-mérkőzésére Székelyudvarhelyen.
Hiába hívtak mentőhelikoptert is, már nem tudták megmenteni annak az embernek az életét, aki egy traktor és egy fa közé szorult hétfőn délután Erdőszentgyörgy környékén – közli a Maros megyei tűzoltóság.
59 éves korában elhunyt az Alexandrion Group alapítója, Nawaf Salameh – közölte az üzletember családja.
Láncbaleset történt húsvétvasárnap délután Nagyszebenben, a tömegkarambolban egy várandós nő is érintett volt.
Egy megyei hivatal vezetője pedig caragialei magaslatokban mutatta be, hogyan kel lebukni egy rakás kenőpénzzel.
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!