– Nemrég megjelent a közösségi médiában a közelgő világkupa saját oldala. Ez azt jelenti, hogy célegyenesbe kerültek az előkészületek? Hol tart most az Egyetemi Jégkorong Világkupa szervezési folyamata?
– Szerencsére azt mondhatom, hogy jól haladunk az előkészületekkel, de még rengeteg megoldásra váró feladat áll a szervezőcsapat előtt, amíg tényleg célegyenesbe kerülünk. A napokban érkeztünk el ahhoz a ponthoz, amikor elkezdhettük az esemény részleteinek nyilvánosságra hozatalát, közben pedig minden arculati elem a helyére került. Egy ilyen nyolccsapatos, nagyszabású nemzetközi sporteseménynél nagyon sok részletre oda kell figyelni, hogy zökkenőmentes legyen a lebonyolítás.
– Egy olyan sporteseményről van szó, amelyhez hasonlóra legalábbis jégkorongban nem igazán volt példa Székelyföldön. Milyen feladatokkal jár egy ekkora torna megszervezése, milyen területekre kell külön figyelmet fordítani?
– Egy rendkívül összetett, sok tényezős folyamatról van szó. Először azt kell biztosítanunk, hogy magának a tornának a mérkőzései megfelelő körülmények között, hibátlanul, magas színvonalon tudnak lezajlani. Ehhez szorosan kapcsolódik a küldöttségek, csapatok elhelyezése, ellátása, illetve a programjának megszervezése. Mivel egy nemzetközi rendezvényről van szó, különösen nagy figyelmet kell fordítanunk a színvonalas közvetítésre, a sajtókapcsolatok kiépítésére. Ugyancsak meg kell említeni a támogatókkal való kapcsolattartást, hiszen egy nagy költségvetésű rendezvényről van szó, amelynek lebonyolításában segítségünkre vannak különböző külsős partnerek.
– A Székelyföldi Jégkorong Akadémia, illetve a Sapientia U23 a szervezés jogát az Európai Egyetemi Jégkorong Szövetségtől (EUHA), illetve az Amerikai Egyetemi Jégkorong Szövetségtől (ACHA) kapta meg. Milyen az együttműködés ezekkel a szervezetekkel, milyen szerepet vállalnak ők az előkészületekben?
– Szakmai kérdésekben, valamint a nemzetközi kapcsolataik rendelkezésre bocsátásával nagyon sok segítséget adnak a két társszervező szövetség vezetői, de a tényleges szervezési feladatok egészében ránk hárulnak.
A kezdetektől nagyon jó szakmai és személyes viszonyt ápolunk, ezért a közös szervezési munka is gördülékenyen halad.
– A házigazda válogatott mellett Kanada, az Amerikai Egyesült Államok, Svédország, Szlovákia, Csehország, Lengyelország és Magyarország vesz részt a tornán. Mit lehet tudni ezekről a válogatottakról? Milyen játékosokat nevezhetnek a világkupára? Milyen feltételeknek kell megfelelni?
– A legfontosabb feltétel a keretek összeállításánál, hogy az összes résztvevőnek hallgatói vagy tanulói jogviszonnyal kell rendelkeznie. A második pedig, hogy a csapattagok nem lehetnek profi jégkorongligából érkezők. Mivel az európai egyetemi jégkorong nem annyira fejlett, mint az észak-amerikai, ezért az európai országok esetében van néhány kivétel szabva a szabályzatban, de ezeknél az országoknál sem szerepelhet profi jégkorongligában érdekelt csapattal szerződésben álló játékos. Ebben különbözik ez a világkupa az Universiádétól, ott profi ligából is szerepelnek játékosok.
– Hogy néz ki majd Románia válogatottja? Kik számíthatnak behívóra? Kik alkotják a szakmai stábot?
– Románia válogatottja esetében behívóra számíthat minden olyan jégkorongozó, aki tanulói vagy hallgatói jogviszonnyal rendelkezik egy oktatási intézménynél, és a jelenleg futó idényben nem volt tagja Erste ligás vagy más profi jégkorongligában versenyző sportszervezetnek, tehát minden diák vagy egyetemi hallgató, aki a román első osztályban vagy más országok alsóbb vagy U20-as, U21-es bajnokságaiban szerepelt ebben a szezonban.
Vezetőedzőnek Jens Brändströmöt kértük fel, az ő munkáját Papp Szabolcs és Antal Zsombor segíti majd, a kapusedző Bács Lóránt, a felszerelés-menedzser pedig Császár Róbert lesz.
– Lehet már bármit tudni a nyolccsapatos torna lebonyolítási módjáról, csoportbeosztásairól?
– Ezzel kapcsolatosan minden információ ismert már. A nyolc együttes két csoportba sorolva küzd majd egymással. Az A jelű négyesbe az Amerikai Egyesült Államok, Szlovákia, Magyarország és Svédország került, míg a B-ben Kanada, Csehország, Lengyelország és Románia találkozik egymással. A csoportok első két helyezettje jut az elődöntőbe, a harmadik, negyedik helyezettek pedig az alsóházi helyosztókon folytatják. Így összesen 20 mérkőzésnek ad otthont a Felcsíki Műjégpálya. A pihenőnapot leszámítva minden nap négy meccsre kerül sor április 14-19. között.
– A nyolc résztvevő csapat körülbelül 200 embert jelent. Mindenkit ki tud szolgálni a házigazda Csíkkarcfalva, vagy a környező városok, települések is bekapcsolódnak?
– Amikor októberben Székelyföldre látogattak az európai, illetve az észak-amerikai egyetemi ligák vezetői, akkor fontos szempont volt, hogy egymáshoz közel tudjunk minden résztvevőt elhelyezni. Ez szerencsére nem jelent gondot, ugyanis a sportkollégium teljes kapacitását ki tudjuk használni, ezen kívül néhány száz méteres körzetben további szálláshelyek érhetők el. A sportos infrastruktúra pedig jó ideje adott, a jégpálya mellett az orvosi és metodikai központ is fontos szerepet kap a világkupa során.
– Milyen várakozásokkal tekint a szervezési folyamat következő időszaka, illetve a torna elébe?
– Talán nem árulok el nagy titkot, ha azt mondom, hogy egy megterhelő, munkás időszakra számítok a torna végéig, ugyanis arra törekszünk, hogy minden a legnagyobb rendben menjen, és igazán magas színvonalú legyen a torna úgy a jégen zajló, mint a jégen kívüli események tekintetében.
Mindenkit nagy szeretettel várunk az eseményre, aki kíváncsi egy igazán színvonalas és a térségünkben példa nélkülinek mondható hokicsemegére.
A szezon zárultával Nagy Attilával, a Román Jégkorong-szövetség elnökével a hazai hoki fejlődésében mérföldkőnek számító sepsiszentgyörgyi divízió 1/A-s világbajnokságról, az utánpótlás helyzetéről és a szövetség munkájáról beszélgettünk.
Kiválóan kezdte a labdarúgó 2. Liga osztályozóját a Székelyudvarhelyi FC, az elődöntő első mérkőzésén, szerdán délután háromgólos előnyre tett szert a CS Blejoi vendégeként, karnyújtásnyira került a finálétól.
Kamionnal ütközött egy autóbusz péntek délután a Iași megyei Lețcani településen. Tizennégy felnőttet és három kiskorút szállítottak kórházba.
Konstanca lehet az egyik első célpont egy, a NATO elleni orosz támadás esetén – vélekedik Ben Hodges nyugalmazott amerikai tábornok, a NATO európai erőinek korábbi főparancsnoka.
Több száz, eredetileg a független jelöltként induló bukaresti főpolgármesterre, Nicușor Danra leadott szavazatot írtak a szélsőjobboldal jelöltje, George Simion javára az egyik gyulafehérvári szavazókörben.
… közben az alkotmánybíróság leseperte az asztalról Simion úr óvását és bejelentette, Romániának van új elnöke… és Victor Ponta váratlanul előbújt egy kő alól, hogy megmondja, mi minden nem jó Romániában.
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!