– Nemrég megjelent a közösségi médiában a közelgő világkupa saját oldala. Ez azt jelenti, hogy célegyenesbe kerültek az előkészületek? Hol tart most az Egyetemi Jégkorong Világkupa szervezési folyamata?
– Szerencsére azt mondhatom, hogy jól haladunk az előkészületekkel, de még rengeteg megoldásra váró feladat áll a szervezőcsapat előtt, amíg tényleg célegyenesbe kerülünk. A napokban érkeztünk el ahhoz a ponthoz, amikor elkezdhettük az esemény részleteinek nyilvánosságra hozatalát, közben pedig minden arculati elem a helyére került. Egy ilyen nyolccsapatos, nagyszabású nemzetközi sporteseménynél nagyon sok részletre oda kell figyelni, hogy zökkenőmentes legyen a lebonyolítás.
– Egy olyan sporteseményről van szó, amelyhez hasonlóra legalábbis jégkorongban nem igazán volt példa Székelyföldön. Milyen feladatokkal jár egy ekkora torna megszervezése, milyen területekre kell külön figyelmet fordítani?
– Egy rendkívül összetett, sok tényezős folyamatról van szó. Először azt kell biztosítanunk, hogy magának a tornának a mérkőzései megfelelő körülmények között, hibátlanul, magas színvonalon tudnak lezajlani. Ehhez szorosan kapcsolódik a küldöttségek, csapatok elhelyezése, ellátása, illetve a programjának megszervezése. Mivel egy nemzetközi rendezvényről van szó, különösen nagy figyelmet kell fordítanunk a színvonalas közvetítésre, a sajtókapcsolatok kiépítésére. Ugyancsak meg kell említeni a támogatókkal való kapcsolattartást, hiszen egy nagy költségvetésű rendezvényről van szó, amelynek lebonyolításában segítségünkre vannak különböző külsős partnerek.
– A Székelyföldi Jégkorong Akadémia, illetve a Sapientia U23 a szervezés jogát az Európai Egyetemi Jégkorong Szövetségtől (EUHA), illetve az Amerikai Egyetemi Jégkorong Szövetségtől (ACHA) kapta meg. Milyen az együttműködés ezekkel a szervezetekkel, milyen szerepet vállalnak ők az előkészületekben?
– Szakmai kérdésekben, valamint a nemzetközi kapcsolataik rendelkezésre bocsátásával nagyon sok segítséget adnak a két társszervező szövetség vezetői, de a tényleges szervezési feladatok egészében ránk hárulnak.
A kezdetektől nagyon jó szakmai és személyes viszonyt ápolunk, ezért a közös szervezési munka is gördülékenyen halad.
– A házigazda válogatott mellett Kanada, az Amerikai Egyesült Államok, Svédország, Szlovákia, Csehország, Lengyelország és Magyarország vesz részt a tornán. Mit lehet tudni ezekről a válogatottakról? Milyen játékosokat nevezhetnek a világkupára? Milyen feltételeknek kell megfelelni?
– A legfontosabb feltétel a keretek összeállításánál, hogy az összes résztvevőnek hallgatói vagy tanulói jogviszonnyal kell rendelkeznie. A második pedig, hogy a csapattagok nem lehetnek profi jégkorongligából érkezők. Mivel az európai egyetemi jégkorong nem annyira fejlett, mint az észak-amerikai, ezért az európai országok esetében van néhány kivétel szabva a szabályzatban, de ezeknél az országoknál sem szerepelhet profi jégkorongligában érdekelt csapattal szerződésben álló játékos. Ebben különbözik ez a világkupa az Universiádétól, ott profi ligából is szerepelnek játékosok.
– Hogy néz ki majd Románia válogatottja? Kik számíthatnak behívóra? Kik alkotják a szakmai stábot?
– Románia válogatottja esetében behívóra számíthat minden olyan jégkorongozó, aki tanulói vagy hallgatói jogviszonnyal rendelkezik egy oktatási intézménynél, és a jelenleg futó idényben nem volt tagja Erste ligás vagy más profi jégkorongligában versenyző sportszervezetnek, tehát minden diák vagy egyetemi hallgató, aki a román első osztályban vagy más országok alsóbb vagy U20-as, U21-es bajnokságaiban szerepelt ebben a szezonban.
Vezetőedzőnek Jens Brändströmöt kértük fel, az ő munkáját Papp Szabolcs és Antal Zsombor segíti majd, a kapusedző Bács Lóránt, a felszerelés-menedzser pedig Császár Róbert lesz.
– Lehet már bármit tudni a nyolccsapatos torna lebonyolítási módjáról, csoportbeosztásairól?
– Ezzel kapcsolatosan minden információ ismert már. A nyolc együttes két csoportba sorolva küzd majd egymással. Az A jelű négyesbe az Amerikai Egyesült Államok, Szlovákia, Magyarország és Svédország került, míg a B-ben Kanada, Csehország, Lengyelország és Románia találkozik egymással. A csoportok első két helyezettje jut az elődöntőbe, a harmadik, negyedik helyezettek pedig az alsóházi helyosztókon folytatják. Így összesen 20 mérkőzésnek ad otthont a Felcsíki Műjégpálya. A pihenőnapot leszámítva minden nap négy meccsre kerül sor április 14-19. között.
– A nyolc résztvevő csapat körülbelül 200 embert jelent. Mindenkit ki tud szolgálni a házigazda Csíkkarcfalva, vagy a környező városok, települések is bekapcsolódnak?
– Amikor októberben Székelyföldre látogattak az európai, illetve az észak-amerikai egyetemi ligák vezetői, akkor fontos szempont volt, hogy egymáshoz közel tudjunk minden résztvevőt elhelyezni. Ez szerencsére nem jelent gondot, ugyanis a sportkollégium teljes kapacitását ki tudjuk használni, ezen kívül néhány száz méteres körzetben további szálláshelyek érhetők el. A sportos infrastruktúra pedig jó ideje adott, a jégpálya mellett az orvosi és metodikai központ is fontos szerepet kap a világkupa során.
– Milyen várakozásokkal tekint a szervezési folyamat következő időszaka, illetve a torna elébe?
– Talán nem árulok el nagy titkot, ha azt mondom, hogy egy megterhelő, munkás időszakra számítok a torna végéig, ugyanis arra törekszünk, hogy minden a legnagyobb rendben menjen, és igazán magas színvonalú legyen a torna úgy a jégen zajló, mint a jégen kívüli események tekintetében.
Mindenkit nagy szeretettel várunk az eseményre, aki kíváncsi egy igazán színvonalas és a térségünkben példa nélkülinek mondható hokicsemegére.
Rövid pihenő után az új év elején a sepsiszentgyörgyi labdarúgócsapat küldöttsége törökországi edzőtáborba vonul, ahol három felkészülési mérkőzést játszik.
Gyergyószentmiklóson, Csíkszeredában és Brassóban is lesznek jégkorongmérkőzések az ünnepek alatt, a találkozóknak dupla szorzójuk van, az Erste Liga mellett beszámítanak a román bajnokságba is.
Hétéves gyermeket ütött el egy személyautó Csíkszereda központjában hétfőn este. A kiskorú az úttesten kelt át, amikor bekövetkezett a baleset.
Január elsején a román kormány összesen 33, a magyar és a bolgár határon található határátkelőhelyet zár be a schengeni övezeti csatlakozásnak köszönhetően, és további két vízi határátkelő is ellenőrzés nélkül átjárhatóvá válik.
A Bihar megyei önkormányzat benyújtotta a finanszírozási igénylést a nagyváradi vasútvillamos-hálózat kiépítésére – a projekt becsült költségvetése 272 millió euró, amiből 41,5 százalék önerő.
Január 1-jétől pedig tényleg nem kell felmutatni az úti okmányokat a Schengeni határon, de attól véletlenszerű ellenőrzések még lesznek.
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!