– Másfél hónapja tölti be a sportminiszteri tisztséget. Mi a tapasztalata, mi történik a román sportban?
– Rengeteg gyűlésen, megbeszélésen, találkozókon vettem részt. Nagyon jó volt, mert sok információt gyűjtöttem be, amelyekkel a továbbiakban tudunk dolgozni. Az életem alapjában megváltozott, reggeltől estig ott vagyok az irodában. Az történt, hogy az 1990-es éveket követően mindenki egy komfortzónába került, miután a minisztérium elveszítette a kontrollt a klubok és a szövetségek felett. Azért is jutottunk ide, hogy napjainkban rengeteg pénzbe kerül egy olimpiai érem. A román sportban van pénz, sőt elég sok pénz van, de sajnos a felhasználása azokban a szektorokban, ahol lehetne termelni, nagyon hiányos.
– Melyek azok a területek, amelyeken nagyon gyorsan változtatni kell?
– Jelen állás szerint egy frissen végzett edző, aki egy kétéves képzést tudott le, bármelyik szövetségnél lehet szövetségi, válogatott tréner. Ez számomra elfogadhatatlan. Elindítottunk egy projektet, amely ezt az edzőképzést megreformálná: bevezetünk hasonló módszereket, mint ahogyan a tanügyben is van. Azaz ha új edző vagy, akkor gyerekekkel indítasz, majd egy idő után mehetsz a következő lépcsőfokra. Valahogy el kell érni, hogy a válogatottat a lehető legjobb szakember irányítsa. Ha pedig nincs a legmagasabb fokozatú tréner, akkor a szövetségeknek külföldről kell mentorokat találnia.
Tehát az edzők egy sportolóval elücsörögnek éveken keresztül, fizeti ezt a minisztérium. Idéntől megszabjuk, hogy hány sportolót kell tartania egy trénernek, azokkal pedig eredményesen kell foglalkoznia. Ez pár olyan kérdés, észrevétel, amin dolgozunk. Ha mi finanszírozzuk ezt a 195 szervezetet, akkor kontrollálnunk kell az aktivitásukat, segítenünk kell, hogy haladjanak az eredményesség irányába.
– Sokba került egy olimpiai érem, de pénz van rá. Ezt kellene akkor hatékonyan elkölteni, akár az üzleti szférából kellene újabb összegeket bevinni.
– Igen, erről beszéltem a miniszterelnökkel. Ő hozta fel ezt a kérdést, hogy miként lehetne behozni a privát szférát a sportba.
A magyar példát vázoltam fel számára, azaz amikor megszületik itt is a sportstratégia, kiderül, hogy melyek azok az ágazatok, amelyeket érdemes fejleszteni, amelyekkel a következő időszakokban remek eredményeket tudunk elérni, ott kell kinyitni azt a bizonyos csapot.
Mert nem érdemes az egésznek ugyanannyit adni, mert akkor elveszítjük az irányt. Sok olyan befektetés lesz, amely minket nem igazán érdekel, nem olimpiai sportág. Számunkra az a lényeg, hogy azt a csúcszónát maximálisan finanszírozzuk. Persze nemcsak a profikat támogatjuk, hanem ezen sportágaknál egészen a gyerekkornál kell kezdeni az odafigyelést, támogatást.
– Melyek lehetnek a kiemelt sportágak Romániában?
Ezekből már vannak olyan sportágak, szövetségek, amelyek jól működnek. Amennyiben egy pluszt hozunk be a többibe, elindítjuk az edzőképzést, több gyerek kezd el sportolni, létrehozzuk az olimpiai központokat, ott tartjuk őket edzőtáborokban, egy jó rendszert tudunk kialakítani, akkor nyolc év múlva Románia ott tud lenni a top 15-ben a világon.
– 2021 egyik legnagyobb kérdése, hogy lesz-e olimpia és paralimpia.
– Igen, lesz.
– Novák Ede is ott lesz?
– Persze, készülök. Igaz, hogy az edzésre elég kevés idő jut, hetente kétszer, legfeljebb háromszor tudok időt szakítani rá. Szeretnék érmet szerezni a paralimpián.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.