Székelyhon    Krónika Online    Főtér    Nőileg    Liget    Erdélyi Napló  |  Jóállás    Apróhirdetés    Rádió GaGa

Mozduljunk rá a sportolásra – tippek a testnevelő tanártól

Orbán Zsolt 2021. április 27., 12:09 utolsó módosítás: 2021. április 27., 12:19

Hogyan vegyük rá magunkat? Milyen lépéseket kell követnie annak, aki eldöntötte, hogy szeretne rendszeresen mozogni, de netán gondjai akadnak a motivációval? Csapatban vagy egyénileg sportoljunk inkább? Testnevelő tanárral beszélgettünk a „Mozdulj rá!” kampányunk kapcsán.

Mozduljunk rá a sportolásra – tippek a testnevelő tanártól
Galérianézet
Egész évben lehetséges a sportolás, meg kell találni mikor, mit és hol Fotó: Veres Nándor

A Székely Sport most rajtoló, „Mozdulj rá!” kampánya apropóján – amelyet a közelgő Magyar Sport Napja alkalmából hirdetünk meg – ilyen és ehhez hasonló témákról, illetve szakmai kérdésekről beszélgettünk a csíkszentimrei Arany János Általános Iskola szenvedélyes testnevelő tanárával, a munkája mellett számos sportágat aktívan űző Pál Zsolttal.

Mostani interjúalanyommal egy baráti foci során ismerkedtem meg. Közös bennünk, hogy mindkettőnk kedvenc sportja a kispályás labdarúgás, társaságunk kőrispataki származású tagjáról azonban hamar kiderült, több más sportágban is rendkívül otthonosan mozog. Mondhatni teljeskörű sportember, egészséges versenyszellemmel, valamint bámulatosan pozitív mentalitással, ami gyanítom, elsősorban a hitéből fakad.

Jó példával jár elöl, családapaként is rendszeresen sportol és erre biztat másokat is Fotó: Orbán Zsolt

Mint meséli, középiskolás évei során, Székelykeresztúron döntötte el, hogy testnevelő tanárként szeretne dolgozni, ebben pedig nagy szerepet játszott korábbi tanára, Ütő László személyisége. Egyetemi tanulmányait Kolozsváron, a BBTE Testnevelés és Sport Karán végezte, ami úgy érzi, megfelelő döntésnek bizonyult számára. Már a „kincses városban” belekóstolhatott a tanításba, aztán az alapképzés elvégzése után Parajdon kezdte pályáját. Egy magyarországi kitérő után, ami alatt az építőiparban húzott le egy kemény esztendőt, visszatért Székelyföldre, és szintén pedagógus feleségét követve Csíkszeredába költözött. Négy éve már a csíkszentimrei gyerekeket oktatja, családjával gyorsan sikerült beilleszkedniük a hargitai megyeszékhelyen, amelyet otthonuknak tekintenek.

„Szeretem a közösséget, a kollégákat és természetesen a gyerekeket is, nagyon jó velük együtt dolgozni. Teljes mértékben a játékos megközelítés híve vagyok, egészen nyolcadik osztályig. Az elsődleges cél, hogy tudatosítsuk a mozgás szeretetét a gyermekekben, hogy később ne idegenkedjenek tőle. Ne feledjük, a sportnak elsősorban az egészség megőrzéséről, megerősítéséről, illetve a kikapcsolódásról, feltöltődésről kell szólnia. Próbálom az óráimat úgy tartani, hogy a gyerekek élvezzék az együtt töltött időt.

Együtt játszunk, nevetünk, sikereket érünk el és kudarcokat viselünk el, ezáltal pedig fejlődünk. Akadnak persze olyan esetek, amikor meg kell ugorni a lécet, néha biza meg kell húzni a nadrágszíjat, de ha jókedvűen végzik a gyakorlatokat, észre sem veszik, hogy időközben mennyit fejlődnek”

– meséli Pál Zsolt.

Fotó: Beliczay László

Sporttanári hivatásról azt vallja, kollégáival egy olyan láncszemet kell képezzenek, akik a jövő generációját a sport iránti szeretetre nevelik. Ebben nagyot segítene, ha az iskolákban bevezetnék végre a mindennapos testnevelést, így idővel a lakosság hetente rendszeresen sportoló részaránya is megugorhatna a jelenlegi, kritikus öt százalékról.

Pál Zsolt ugyanakkor fontosnak tartotta kiemelni, hogy a gyerekeknek lehetőleg minél több sportágban ki kell próbálniuk magukat, hiszen úgy véli, mindenki találhat számára megfelelő mozgásformát.

Szakmájából adódóan sokat mozog, az órákon kívül is rengeteget sportol. Hogy ezt egyáltalán megteheti, azért nagyon hálás a feleségének, akivel együtt nevelik kislányukat. Mindig előre terveznek, és egymás programját tiszteletben tartva alakítják ki az otthoni menetrendet.

Fotó: Veres Nándor

Próbálunk alkalmazkodni, kell egy kis idő, egy kis sakkozás, de szerintem összefér a család és a sport”

– vallja Zsolt, majd így folytatja:

„Bár a testnevelés a munkám, számomra ezen kívül is nagyon fontos a mozgás. Tavasztól késő őszig szaladok, biciklizek és úszok, igaz, utóbbi esetében közbeszólt a világjárvány. Télen a konditerembe szoktam ellátogatni, mindemellett egész évben játszik nálam a kispályás labdarúgás és az asztalitenisz. Minden sportnak megvan a maga szépsége, de én a fociban találtam meg azt a pluszt, ami miatt a kedvenc sportomnak mondhatom, ezért pedig leginkább a barátaim a »felelősek«” – mondja élcelődve.

Sportoljunk együtt!

A magyar kormány egy 2000-ben hozott határozott alapján május 6-át a Magyar Sport Napjának nyilvánította , hogy 1875-ben a Magyar Athleticai Club (MAC) éppen ezen a napon rendezte a kontinens első szabadtéri sportversenyét Budapesten. A Magyar Sport Napját szeretnénk olvasóinkkal közösen ünnepelni, így felhívást intézünk azokhoz, akik aktívan, napi vagy heti rendszerességgel sportolnak, illetve azokhoz is, akik most akarják rávenni magukat valamilyen mozgásforma művelésére.

A sport@szekelyhon.ro email-címre vagy a Székely Sport Facebook-oldalára fotókat, rövid videókat, vagy akár szöveges formában várjuk a személyes történeteket arról, hogyan sportolsz, mozogsz a világjárvány idején. Készíts egy szelfit magadról, vagy a barátaiddal közösen, küldj be videót, vagy történetet, amiben igazolni tudod, hogy lételemed a sportolás. Egyszóval biztatunk – ha sportolsz, ha nem, mozdulj rá és oszd meg velünk – mi pedig megmutatjuk a világnak, hogy olvasóink az egészséges életmódot választották!

Pál Zsolt elárulta, tavaly a kijárási tilalom alatt sajnos neki is visszaesett az aktivitása, bár igyekezett a tömbházlakásában is mozogni, miközben szellemi sportokkal, sakkal, malommal, tábléval is formában tartotta magát. Szerinte a döntéshozók gyorsan belátták, mennyire fontos a mozgás a stressz levezetésében, ezért is tettek engedményeket azok esetében, akik sportolás céljából hagyták el a lakhelyüket. Hangsúlyozta, hogy az otthon végzett munka esetében is nagyon fontos, hogy az ülőtevékenység után végezzünk testmozgást, sétáljunk, nyújtsunk, de ajánlott a hátgerinctorna is.

A sportolás rendszeressé tételében az egyik leglényegesebb szempont a motiváció és a kitartás, a szakembernek azok számára is van néhány tanácsa, akik nehezen veszik rá magukat, hogy elkezdjenek mozogni.

„Az alapoktól, egyszerű sétával is lehet kezdeni a sportolást. Ha kitűzöm magam elé, hogy egy hónapon keresztül minden nap sétálok egy félórát-órát, majd ezt követően minden harmadik nap 15 percet kocogok is, akkor már jó úton járok. Fokozatosan, kell lépegetni felfele, és folyamatosan célokat kell kitűzni, különben gyorsan alábbhagy a motiváció. Ajánlott egy társat is választani, egy jó barátot, akivel kettesben sportolunk, de személyi edző is segíthet, motiválhat. Otthon is sportolhatunk, végezhetünk erőnléti gyakorlatot szabad testsúllyal, vagy ott van a jóga, talajtorna, aerobik és számtalan más sportág.

Fotó: Gecse Noémi

Az otthon végzett gyakorlatok fontosságát, illetve az egyéni sportokat nem lebecsülve, úgy gondolom, a társaságban való mozgás teljesen másképp tud hatni az emberre. A csapatsporton belül rá vagyunk kényszerülve a társakra, egymást kell elfogadjuk olyannak, amilyenek. A társak tudnak motiválni, egymást támogatjuk, bátorítjuk. Vannak olyan személyek, akik nem tudnak a csapatsportokban kiteljesedni, de ez egyáltalán nem baj.

A rendszeresség a fontos, és hogy mindig tűzzünk ki magunk elé egy reális célt: olyan kell, amiért meg kell dolgoznunk, de el is tudunk érni. Figyelembe kell venni azt is, hogy mennyi időt és anyagi befektetést tudunk rászánni, attól függően, hogy milyen szinten is akarjuk űzni az adott sportot. Ha lépésről-lépésre haladunk és megvan a folytonosság, akkor az eredmény magától fog jönni, de ehhez nagyon sok türelem is szükséges. Akár hobbiszinten is lehet kimagasló eredményünk, ha reális a hozzáállásunk” – fejtette ki a fiatal testnevelő tanár.

Pál Zsolt beszélgetésünk végén azt is hangsúlyozta, hogy akár falun, vagy városon lakunk, a sportolás esetében sokkal nagyobb nyitottság szükséges az emberek részéről.

„A sportolási lehetőség mindenki számára elérhető kell legyen, függetlenül attól, hogy amatőr, vagy élsportoló, fiatal, középkorú, vagy idősebb. Az ország jelentős részében van lehetőség erre, de az emberek figyelmét jobban fel kell kelteni a sportolás fontosságára. Sokkal nyitottabbak kell legyünk, akár falun, vagy városon lakunk, ne legyen bennünk szégyenérzet, ha sportolni akarunk, hiszen mégiscsak az egészségünkről van szó” – zárta a beszélgetésünket.

Ön szerint ez:
Jó hír
Rossz hír
0 HOZZÁSZÓLÁS
×

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.