Dan Lăzărescu mérnökemberként, Románia gyorskorcsolya-bajnokaként költözött több mint 40 éve Csíkszeredába. Ide nősült, felesége sportágbeli, a szintén sokszoros bajnok, később kiváló edző, Tasnádi Mária.
Az 1937. június 15-én Bukarestben született Dan Lăzărescu nagy műveltségű, a székelyek közé kiválóan beilleszkedő,
szakmájában a legjobbak közé sorolt edzőként a gyorskorcsolyában a korszerű edzésmódszerek elkészítője, tökéletesítője, kivitelezője volt.
A Bukaresti Műegyetem Olaj- és Gázmérnöki tanszékén szerzett mérnöki diplomát, több sportágban középiskolásként és egyetemistaként is kiváló sporteredményeket ért el, később sokszoros román bajnok volt gyorskorcsolyában. Bukarestnek versenyzett, de 1972-ben,
35 évesen Csíkszeredának is szerzett egy felnőtt bajnoki címet 500 méteren.
Az 1970-es évektől előbb a talajjavító vállalat (OIF), majd a csíkszeredai Traktorgyár mérnöke volt, és ezzel párhuzamosan edzősködött. Az 1970-es és 80-as években számos gyorskorcsolyázót nevelt ki Csíkszeredában, nemzetközileg is kiváló eredményeket értek el, több világversenyre, téli olimpiára jutottak ki a Lăzărescu-tanítványok. Kopacz Tibor 1984-ben bronzérmes lett 5000 méteren a norvégiai Larvikban, a kontinensbajnokságra Dan Lăzărescu készítette fel és kísérte el a sajnos fiatalon, pár évvel ezelőtt elhunyt csíktaplocai tehetséget. Sportolóként számos nemzetközi versenyen képviselte Romániát.
Sportolóként nem jutott ki olimpiára, edzőként viszont három téli ötkarikás játékon vett részt,
az Egyesült Államokbeli Lake Placidben (1980) és a volt Jugoszlávia-beli Szarajevóban (1984) a gyorskorcsolyázók, a kanadai Calgary-ben (1988) pedig a sífutók edzője volt – akkor vezették be a sífutásban a korcsolyalépést.
Az 1989-es változások után, 1990-ben és 1991-ben Dan Lăzărescu volt a Román Korcsolya Szövetség alelnöke, ezt követően,
1991–1998 között pedig Csíkszeredai Sportklub elnöki tisztségét töltötte be.
A csíki hokicsapat akkori edzőivel, Antal Előddel és Barta Csabával közösen sikerült egy kiváló együttest kialakítani, 1996-ban Román Kupát,
1997-ben pedig, 34 év után – megszakítva a bukaresti csapatok évtizedek óta tartó hegemóniáját – újra román bajnoki címert nyert a székelyföldi hokicsapat.
Az 1990-es évek végén a Hargita Megyei Sportigazgatóság munkatársa volt, majd 2010-ig a Marosvásárhelyi Mureșul gyorskorcsolya-csapatának edzője.
Számos díjban és kitüntetésben részesült, 1996. augusztus 6-án Csíkszereda vezetősége Pro Urbe díjjal tüntette ki.
Nyugodjál békében Tátá Dán! Így becézgették tanítványai.
Nagy a sürgés-forgás az átigazolási piacon a hazai labdarúgó-élvonalban, a rövid téli szünet ideje alatt a csapatok igyekeznek felfrissíteni a keretüket. Mutatjuk, milyen változások történtek a klubok háza táján.
Nem ér véget a labdarúgó Szuperligában szereplő klubok pénzügyi instabilitása, a Galaci Oțelul és a Petrolul Ploiești után két másik csapat került a padlóra.
Egy rendőrautó és egy személygépkocsi ütközött össze Székelyudvarhelyen, Kaufland áruház előtti körforgalomban kedden este – olvasható az Udvarhelyszéki Közlekedési INFO Facebook-csoportban.
A rendelések elindításával kiderült, mennyibe kerül a Dacia legújabb, egyben legnagyobb modellje, a Bigster. A Duster nagy testvéreként emlegetett, egy új szegmensben világhódító körútra induló Bigster legolcsóbb kiadása 23 ezer euróba kerül.
A 2025-ös év legyen a józan ész éve, amely a kiszámíthatóság és a közös felelősség, közös teherviselés, a szolidaritás éve – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Tánczos Barna pénzügyminiszter, helyettes kormányfő.
Antagonisztikus ellentét feszült a két ország között Erdély kérdésében, ami alapjaiban határozta meg a diplomáciai kapcsolatokat a múlt század húszas éveiben – mondja Marchut Réka történész.
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!