A kevert harcművészet, a világszinten nagy népszerűségnek örvendő MMA (mixed martial arts) különféle küzdősportok és harcművészetek technikáit, mint a cselgáncs, ökölvívás, thai boksz, birkózás, jiu-jitsu, vegyesen alkalmazza, innen ered a neve is.
Elsőre brutális sportnak tűnik, amelyben a harcosok ütik, rúgják egymást a ketrecben, de ez ennél sokkal többről szól.
Kovács Krisztián többszörös országos birkózóbajnokból vált ketrecharcossá. A november 30-án 18 órától a székelyudvarhelyi városi sportcsarnokban rendezendő Hargita Fight Night keretében hazai és nemzetközi sztárok mellett ő is szórítóba lép. Segítségével próbáltunk többet megtudni a mifelénk kevésbé ismert sportágról és a nem mindennapi eseményről.
– Többszörös országos birkózóbajnoknak mondhatod magad. Mikor és miért döntöttél úgy, hogy ketrecharcos leszel?
– Az igazság az, hogy külső hatás miatt jött a döntés. 2019-ben még elindultam az országos felnőtt birkózóbajnokságon, ahol a harmadik helyen végeztem. De a következő évben elkezdődött a Covid időszak és részben ennek tudható be, hogy a birkózó edzéseim abbamaradtak. Viszont ezalatt elkezdtem krav maga edzésekre járni Ilyés Zsolt edzőhöz, ami többnyire önvédelem, de bunyózni is kell benne. Zsolt beszélt rólam egy közös barátunkkal, Gruya Magorral, aki jelenleg a mentorom, és ő felhívott, mert hallotta, hogy jól megy nekem a bunyó és megkérdezte, hogy akarok-e MMA-val foglalkozni. Azt is mondta, hogy ő már gyerekkorom óta ketrecharcost akart nevelni belőlem, de akkor még a birkózás volt a prioritás.
– Mennyiben különbözik a kevert harcművészet a birkózástól?
– Más a szabályrendszer, mert az MMA-ban vannak ütés-rúgás kombinációk, kar- és lábfeszítések, meg fojtások, míg a birkózásban ezek nem megengedettek, valamint a meccsek hossza sem egyforma. Nagyvonalakban ez a különbség.
– Mi fogott meg leginkább ebben a sportágban?
– A sport komplexitása, egyben egyszerűsége miatt választottam, ezalatt a szabályokra gondolok. Ez a sportág tükrözi a valódi utcai harcot, igazából ez hasonlít rá a legjobban.
– Miként zajlik egy ketrecharcos felkészülése, vannak edzőtársak?
– Nagyon összetett, napi két-három edzésből áll, de előfordul, hogy négy-ötbe is belefutok. Nem elég csak jól birkózni, vagy bokszolni, hanem tudni kell többek között thaibokszolni, jiu-jitsuzni. Ezek mind időigényesek, akárhogy vesszük.
Fontos a testet felerősíteni, hogy bírjuk az ütéseket, rúgásokat, továbbá az erőnlét, állóképesség és nyilván az edzőtársak, mert nélkülük nem lehet kellően felkészülni. A mentális fejlődésre és táplálkozásra, valamint a pihenésre is oda kell figyelni. Nagyon tudatos kell lenni, a nap minden percében.
– Meddig tart egy mérkőzés és hogyan dől el a győztes kiléte?
– A meccsek ideje különbözhet. Az amatőr szabályrendszerben 3x3, profiban 3x5 perc. Meg lehet nyerni KO-val, azaz kiütéssel, vagy TKO-val, amikor a bíró dönti el, hogy megállítja a küzdelmet, mert úgy látja, hogy az egyik harcos már nem tudja folytatni. Feladásra is kényszeríthetjük az ellenfelet, legyen az kar-, lábfeszítés, vagy akár fojtás. De ha ezek közül egyik sem történik meg, akkor a bírók döntik el, hogy ki nyer.
– Sokak szerint ez egy brutális sport, legalábbis kintről úgy tűnhet. Te hogyan jellemeznéd?
– Ez tagadhatatlan, hogy kívülállóként ez jellemzi, de azt tudni kell, hogy szabályok között zajlik. Nagyon komplex sportolókat igényel, akik testileg és szellemileg nagyon felkészültek kell legyenek. Célunk az ellenfél legyőzése, aminek a legjobb módja, ha okosabbak vagyunk és mindig a vetélytársunk előtt járunk egy-két lépéssel, ezzel csapdába csaljuk és felülmúlhatjuk.
– Nagyon összetett sportág a ketrecharc, sok mindenhez kell érteni. Kinek tudod ajánlani?
– Az említett küzdősportokat mind magába foglalja az MMA. Úgy vélem ennek a legjobb alapja a birkózás, és ezt elég sok szakember és eredményes ketrecharcos alátámasztja, mivel az ellenfél földre vitelénél, valamint a top pozíciók megszerzésénél és megőrzésénél nagyon fontosak a birkózás alapelemei, ezért a volt birkózók előnyt élveznek. De ezt leszámítva mindenkinek ajánlom, aki érzi magában a küzdőszellemet és a bátorságot.
– Milyen eredményeket értél el eddig és milyen céljaid vannak ebben a sportágban?
– A múlt év végén kezdtem el a versenyzést és azóta hatból négy meccset megnyertem az amatőr szabályrendszerben. Sajnos közben volt pár sérülésem is, ami miatt néhány verseny kimaradt. Igyekszem több megmérettetésen indulni, a jövő évben váltanék a profi karrierre.
Nagyon hálás vagyok azoknak az embereknek, akik segítettek idáig eljutni, a szüleimnek, családomnak, felfedező edzőimnek, akik a birkózói és a bunyós pályafutásomat igazgatták, valamint a támogatóimnak, akik megteremtik a lehetőséget az edzésekre.
– Világszinten nagy népszerűségnek örvend az MMA. Romániában és a környező országokban mennyire elterjedt?
– Az országban egyre felkapottabb, főleg Bukarest környékén, évente többször eléggé nagy eseményeket szerveznek, amelyekre akár három-négyezer ember is ellátogat. Magyarországon egyelőre a Sztárboxhoz hasonló műsorokat díjaznak, így ott kicsit hanyatlik még az MMA, de Lengyelországban és Szlovákiában már húsz-harmincezer néző előtt is szerveznek küzdelmeket. Ami rekordnak számít, éppen a múlt hétvégén egy szlovák szervezet gálájára Németországban hatvanezer néző volt kíváncsi.
– November végén Székelyudvarhelyen a helyi közönség is megismerkedhet testközelből ezzel a sportággal. A nagyszabású gála keretében több mérkőzést szerveztek, amelyen te magad is szorítóba lépsz. Mit kell tudni róla és milyen előkészületek előzik meg?
– Nem előre megírt forgatókönyv szerint zajlanak a meccsek, hanem kemény bunyó lesz. Bízom benne, hogy színvonalas mérkőzések lesznek és a sportolók is a legjobb formájukat tudják nyújtani. Tizenkét MMA összecsapást szervezünk, hivatalos bevonulással, minőségi hang- és fénytechnikával fűszerezve.
A múlt héten már elkezdődött a jegyértékesítés, és a belépőknek az egyharmada már elfogyott, ez mindenképpen jó előjel.
– A terv az, hogy meghonosítsátok a városban a kevert harcművészetet. Hogyan látod van erre igény, érdeklődnek iránta?
Vannak edzési lehetőségek Joó Dénesnél, amelyek már eléggé megközelítik az MMA stílust. Jiu-Jitsu tréningekre is lehet járni, emellett pedig boksz és birkózó foglalkozások is vannak. Ezeket a sportágakat mind el kell sajátítani, hogy idővel lehessen specifikusan a ketrecharccal foglalkozni.
Hatalmas csatát és fordulatos küzdelmet hozott a teremlabdarúgó 1. Liga 11. fordulójának székelyföldi rangadója, amelyen a Marosvásárhelyi VSK meglepetésre legyőzte az FK Székelyudvarhelyt.
Székelykeresztúron folytatódott hétvégén a 2024–2025-ös Hargita megyei női kézilabda-bajnokság, amelyen a Marosvásárhelyi Active7 csapata is indult. A Csíkszeredai NKSZ megszerezte első győzelmét az új kiírásban.
Egy 13 éves fiú és egy lány sérült meg hétfőn délben, amikor a marosvásárhelyi Tudor Vladimirescu Általános Iskola egyik osztálytermének plafonja rájuk zuhant.
Kelemen Hunor, az RMDSZ szövetségi elnöke hat, erdélyi illetve partiumi megyében is az első helyen végzett az elnökválasztáson – derül ki a megyékre lebontott hivatalos eredményekből.
A szavazatok több mint 90 százalékos feldolgozottsága alapján valamennyi közvélemény-kutatásra rácáfolva a függetlenként indult Călin Georgescu szerepel az első helyen 22 százalékkal a romániai államfőválasztás első fordulójában.
… a nagy manelisták sorra írják-dalolják ódáikat az államelnök-jelöltekhez… és megszűnik az Országos Drogellenes Ügynökség.
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!