Közel ötven éve indult el a Hargita megyei autós-ralis mozgalom, negyven éve rendezték az első Hargita ralit. A dicsőszentmártoni születésű, diákéveit Brassóban töltő, majd Csíkszeredába költöző Csikós Sándor már fiatalon kapcsolatba került az autósporttal.
„Akik Brassóból Csíkszeredába költöztünk, magunkkal hoztuk az autósport iránti szeretetünket. Többek között Balogh István, Vasas Dani, Erdélyi László és természetesen Dietrich Árpád. Azokban az években a Román Autóklub felügyelete alatt zajlottak az autós versenyek, a szakszövetség oda is, illetve a sportminisztériumhoz is tartozott.
A Román Autóklub (ACR, Automobil Clubul Român) pártolta az autós versenyeket, de inkább tömegjelleget akart adni neki. Nem a minőségi verseny volt a cél, hanem az, hogy az emberek megtanuljanak defenzíven vezetni.
Minden megyében létrejött egy autó- és kartingbizottság, beindultak az ügyességi versenyek – mesélte Csikós Sándor –,
Első lépésként megalapítottunk egy bírói testületet, ez az 1970-es évek első felében történt. Dietrich Árpád kitűnő szervező volt, összefogta az egészet, tudta, ki mihez ért, kit hová kell beosztani. Csatlakozott ehhez a csapathoz több lelkes, műszaki végzettségű fiatal is. Egyre jobban működött ez a versenybírói testület, lépésről lépésre haladt, és rendszerint Hargita megyei bírókat is delegáltak az országos autós versenyekre. Évről évre jó minősítést kaptunk.”
Az 1970-es évek közepén rendezték az első amatőr ralit Hargita megyében. Különösebb biztonsági felszerelések nélkül, csupán a kötelező sisakkal lehetett részt venni ezeken. Tulajdonképpen egy autós túra volt Csíkból át a Gyergyói-medencébe, majd onnan Udvarhelyre, és vissza Csíkba, ebbe beiktatták a gyorsasági szakaszokat.
A rali felkerült tartalékként a román ralibajnokság helyszínei közé, majd 1978-ban megrendezték az elsőt.
Rendezték a Hargita ralikat, de Hargita megyének nem volt versenyzője, így felvetődött egy csapat megalakítása. Azokban az időkben, az 1970-es évek végén, 1980-as évek elején minden alkalmazott „önkéntes alapon” havonta öt lejt kellett fizessen a sportra. Csikós létrehozta, megalapította az AS ITA Hargita Sportegyesületet, és attól a perctől ők is részesültek ebből az összegből. Nem kényeztették el, de kaptak egy kis pénzt. 1983-ban indult először Hargita megyei csapat az országos ralibajnokságon.
„Nehéz volt akkor autóhoz jutni, ezért kértük, hogy a cégnél leírt, ócskavasnak minősített autókat utalják át a sportegyesületnek. Új karosszériákat vásároltunk ipari áron, és az egészet összekombinálva versenyautókat építettünk. A szaktudásunk megvolt. Az első versenyzői páros Móra József és navigátora, Geréb László volt, később Geréb László lett a pilóta és Szabó Gergely a navigátor. Udvarhelyen Bardócz Tibor, akinek a navigátora Kis Aladár volt, illetve a Székely Levente, Klóser Attila kettős.
Ez egészen 1990-ig működött, ebben a formában még megrendeztük 1990-ben is a Hargita Ralit” – emlékezett vissza Csikós.
Harmadik bajnokijára készül a labdarúgó Szuperligában az FK Csíkszereda, pénteken késő este az FC Rapidot fogadja a városi stadionban. Percről percre.
Sokba került a gyenge első játékrész az FK Csíkszeredának a Bukaresti Rapid ellen. A szünet után hiába javult fel a székelyföldiek teljesítménye, a végéig nem tudtak betalálni.
Nem hétköznapi „szurkoló” tűnt fel az FK Csíkszereda stadionjának lelátóján.
A rendőrségtől a gyermekvédelemig számos hatóság akcióba lendült, miután a héten felkerült a TikTokra egy videó, amelyen az látható, hogy a Szeben megyei Erzsébetvárosban egy nő megpróbálja kiűzni a démonokat a lányából.
Orbán Viktor miniszterelnök a 34. Bálványosi Nyári Szabadegyetem hagyományos előadása után idén is maradt a színpadon, hogy válaszoljon a közönség több esetben igencsak személyes jellegű kérdéseire.
Kormányt buktatna szeptemberben az Alfa Kartell szakszervezeti szövetség. Újabb nyúlfarknyival bővülhet az észak-erdélyi autópálya.
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!