Székelyhon    Krónika Online    Főtér    Nőileg    Liget    Erdélyi Napló  |  Jóállás    Apróhirdetés    Rádió GaGa

Újra fellobban a láng, székelyföldiek is lesznek a tokiói paralimpián

Dobos László 2021. augusztus 24., 12:16

Kedden kezdődik, szeptember 5-éig tart a tokiói paralimpia, amelyen két székelyföldi, a kerékpározó Novák Károly Eduárd és az őt szerelőként elkísérő Sebestyén Szabolcs lesz jelen. Romániát hét sportoló képviseli, a magyar küldöttség pedig 38 fős.

Újra fellobban a láng, székelyföldiek is lesznek a tokiói paralimpián
Ezúttal a paralimpikonokon a sor Fotó: MTI/Kovács Tamás

Az ép sportolók versenyéhez hasonlóan a fogyatékkal élők legnagyobb sporteseményét is gyakorlatilag zárt kapuk mögött bonyolítják le. A paralimpia a fogyatékkal élő emberek számára rendezett legismertebb nemzetközi sportverseny, amely az olimpiai játékok mintájára jött létre.

A paralimpia kifejezést, amelyet hivatalosan először az 1988-as szöuli játékokon használtak, eredetileg az angol paraplegic (bénult) és az olimpia szavak összetételével alkották meg. Később az előtagot a görög para (hasonló) szóval helyettesítették, utalva az ép versenyzőkével egyenrangú, párhuzamos játékokra.

A Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) és a Nemzetközi Paralimpiai Bizottság (IPC) 2001-ben állapodott meg abban, hogy 2012-től mindig két héttel a nyári olimpiai játékok után, annak versenyhelyszínein rendezik meg a paralimpiát.

A tokiói lesz a XVI. paralimpia. A seregszemlén 160 ország 4400 sportolója verseng majd 22 sportágban – atlétikában, asztaliteniszben, bocsában, cselgáncsban, csörgőlabdában, erőemelésben, evezésben, íjászatban, kajak-kenuban, kerékpárban, ötfős fociban (látássérültek labdarúgása), lovassportban, kerekesszékes kosárlabdában, kerekesszékes rögbiben, kerekesszékes teniszben, kerekesszékes vívásban, sportlövészetben, tékvandóban, tollaslabdában, triatlonban, úszásban és ülőröplabdában.

A tollaslabda és a tékvandó újként került be a programba, melyből a hétfős labdarúgást és a vitorlázást vették ki. A versenyek a keddi megnyitó után szerdán kezdődnek, a záróünnepséget szeptember 5-én tartják.

Hét romániai és 38 magyarországi

Románia 7 sportolóval vesz részt a paralimpián, akiktől 3 érmet remélnek. A dobogós helyezések egyik várományosa Novák Károly Eduárd sportminiszter, Románia egyetlen paralimpiai bajnoka, aki a pályaversenyeken (velodrom) és az országúti próbákban is rajthoz áll.

Novák Károly Eduárd (balról) és Eduard Mihăiță Moescu Fotó: facebook/ Novák Eduárd

Romániának eddig négy érmet sikerült szereznie paralimpiákon, ezek közül hármat Novák révén, aki 2012-ben egy arany- és egy ezüstéremmel tért haza Londonból, négy évvel korábban pedig ezüstérmet nyert Pekingben.

A szilágysági cselgáncsozó, Alex Bologa bronzérmes lett a 2016-os riói olimpián. A román csapat további tagjai: Bobi Simion asztaliteniszező, Octavian Tucaliuc és Tabita Vulturar atléták, Eugen Patru íjász és Eduard Moescu kerékpározó. A magyar színeket 37 versenyző, illetve egy ugyancsak sportolói státusban lévő kerékpáros kísérő, azaz guide képviseli, tőlük 15 érmet remélnek.

Novák: „Japán különleges élmény”

Novák Károly Eduárd tegnap megtartotta az első országúti biciklis edzését Tokióban. „Nem volt könnyű, az időjárás itt extra kihívást jelent, a befektetett energia majdnem kétszeres. A forró és párás levegő nagyon izzaszt, ez egyáltalán nem kellemes, de azért minden jól ment, elégedett vagyok.

Fotó: Facebook/Eduard Novak

Sikerült picit körülnéznem is, lenyűgözött a természet, a japán emberek szépérzéke, a természet iránti tiszteletük és szeretetük, a tisztaság. Mindez a fegyelmezettségüknek és az oktatásuknak köszönhető, ez a fegyelem pedig az élet minden apró részletében megfigyelhető. Ebből a szempontból is Japán egy nagyon különleges élmény” – nyilatkozta Novák.

Ön szerint ez:
Jó hír
Rossz hír
0 HOZZÁSZÓLÁS
×

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.