Az ép sportolók versenyéhez hasonlóan a fogyatékkal élők legnagyobb sporteseményét is gyakorlatilag zárt kapuk mögött bonyolítják le. A paralimpia a fogyatékkal élő emberek számára rendezett legismertebb nemzetközi sportverseny, amely az olimpiai játékok mintájára jött létre.
A paralimpia kifejezést, amelyet hivatalosan először az 1988-as szöuli játékokon használtak, eredetileg az angol paraplegic (bénult) és az olimpia szavak összetételével alkották meg. Később az előtagot a görög para (hasonló) szóval helyettesítették, utalva az ép versenyzőkével egyenrangú, párhuzamos játékokra.
A Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) és a Nemzetközi Paralimpiai Bizottság (IPC) 2001-ben állapodott meg abban, hogy 2012-től mindig két héttel a nyári olimpiai játékok után, annak versenyhelyszínein rendezik meg a paralimpiát.
A tokiói lesz a XVI. paralimpia. A seregszemlén 160 ország 4400 sportolója verseng majd 22 sportágban – atlétikában, asztaliteniszben, bocsában, cselgáncsban, csörgőlabdában, erőemelésben, evezésben, íjászatban, kajak-kenuban, kerékpárban, ötfős fociban (látássérültek labdarúgása), lovassportban, kerekesszékes kosárlabdában, kerekesszékes rögbiben, kerekesszékes teniszben, kerekesszékes vívásban, sportlövészetben, tékvandóban, tollaslabdában, triatlonban, úszásban és ülőröplabdában.
A tollaslabda és a tékvandó újként került be a programba, melyből a hétfős labdarúgást és a vitorlázást vették ki. A versenyek a keddi megnyitó után szerdán kezdődnek, a záróünnepséget szeptember 5-én tartják.
Románia 7 sportolóval vesz részt a paralimpián, akiktől 3 érmet remélnek. A dobogós helyezések egyik várományosa Novák Károly Eduárd sportminiszter, Románia egyetlen paralimpiai bajnoka, aki a pályaversenyeken (velodrom) és az országúti próbákban is rajthoz áll.
Romániának eddig négy érmet sikerült szereznie paralimpiákon, ezek közül hármat Novák révén, aki 2012-ben egy arany- és egy ezüstéremmel tért haza Londonból, négy évvel korábban pedig ezüstérmet nyert Pekingben.
A szilágysági cselgáncsozó, Alex Bologa bronzérmes lett a 2016-os riói olimpián. A román csapat további tagjai: Bobi Simion asztaliteniszező, Octavian Tucaliuc és Tabita Vulturar atléták, Eugen Patru íjász és Eduard Moescu kerékpározó. A magyar színeket 37 versenyző, illetve egy ugyancsak sportolói státusban lévő kerékpáros kísérő, azaz guide képviseli, tőlük 15 érmet remélnek.
Novák Károly Eduárd tegnap megtartotta az első országúti biciklis edzését Tokióban. „Nem volt könnyű, az időjárás itt extra kihívást jelent, a befektetett energia majdnem kétszeres. A forró és párás levegő nagyon izzaszt, ez egyáltalán nem kellemes, de azért minden jól ment, elégedett vagyok.
Sikerült picit körülnéznem is, lenyűgözött a természet, a japán emberek szépérzéke, a természet iránti tiszteletük és szeretetük, a tisztaság. Mindez a fegyelmezettségüknek és az oktatásuknak köszönhető, ez a fegyelem pedig az élet minden apró részletében megfigyelhető. Ebből a szempontból is Japán egy nagyon különleges élmény” – nyilatkozta Novák.
A részben magyar rendezésű női kézilabda Európa-bajnokság mezőnye túl van két fordulón a csoportkörben. Vannak már biztos továbbjutók a középdöntőre.
A Bukaresti Steaua egykori kiváló hálóőre régóta egészségügyi problémával küzdött, pár hónapja nyílt szívműtéten is átesett. Sajnálatos módon az BEK-győztes kapus szervezete 65 éves korában, december 2-án feladta a küzdelmet.
A Központi Választási Iroda (BEC) elküldte hétfőn az alkotmánybíróságnak az elnökválasztás első fordulójában leadott szavazatok újraszámlálásának részleges eredményét rögzítő jegyzőkönyvet.
Amíg az RMDSZ kormányon lesz, Orbán Viktort nem nyilvánítják persona non gratának Romániában – szögezte le a Krónika kérdésére Kelemen Hunor hétfőn este a SZÁT ülését követően.
Így utazunk és pisilünk mi útközben, itt nálunk Erdélyben. Mindennemű egyezés a valósággal csupán a véletlen műve.
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!