Hirdetés

Véget értek az olimpiai játékok, folytatás négy év múlva a francia Alpokban

Olaszország felemelő záróünnepséggel búcsúztatta el az olimpiát
Fotó: Román Olimpiai és Sportbizottság (COSR)

2026. február 23., 12:35

Ünnepélyes keretek között befejeződött a XXV. téli olimpia, a felemelő záróünnepséget a majdnem kétezer éves Veronai Amfiteátrumban tartották meg vasárnap este. A 2030-as téli játékok házigazdája Franciaország lesz.

2026. február 23., 12:35

A „Beauty in Action” (Mozgásban a szépség) címet viselő záróceremónia első felvonásában az opera varázslatos világába kalauzolták a közönséget, a műfaj leghíresebb karakterei – Alfredo, Violetta, Rigoletto, Figaro, Aida és a Pillangókisasszony – is színpadra léptek a legjobban megőrzött műemlékek közé tartozó Verona Arénában, amely ugyanúgy őrzi az ősök örökségét, ugyanúgy a múlhatatlan értékekre épít, mint az olimpiai mozgalom.

Az immár felszabadult sportolók bevonulásakor bevitték az amfiteátrumba az olaszországi játékokon résztvevő 92 nemzet zászlaját, a magyar lobogót a megnyitóhoz hasonlóan a rövid pályás gyorskorcsolyázó Nógrádi Bence és Somodi Maja vitte, a románt pedig Julia Sauter műkorcsolyázó.

Muranói üvegcseppben vitte az olimpiai lángot a sífutó Maurilio De Zolt, Marco Albarello, Giorgio Vanzetta és Silvio Fauner, akik az 1994-es, lillehammeri játékokon bombameglepetésre nyertek aranyérmet a 4x10 kilométeres váltóban •  Fotó: Román Olimpiai és Sportbizottság (COSR) Galéria

Muranói üvegcseppben vitte az olimpiai lángot a sífutó Maurilio De Zolt, Marco Albarello, Giorgio Vanzetta és Silvio Fauner, akik az 1994-es, lillehammeri játékokon bombameglepetésre nyertek aranyérmet a 4x10 kilométeres váltóban
Fotó: Román Olimpiai és Sportbizottság (COSR)

Hirdetés

A műsor egyik fénypontjaként az összes nemzet versenyzői előtt díjazták a két leghosszabb sífutószám, a klasszikus stílusú 50 kilométeres sífutás nyerteseit: Ebba Anderssont és a 11. aranyérmét kiérdemlő norvég Johannes Hösflot Klaebot.

Utóbbi az olaszországi játékokon úgy vált minden idők legeredményesebb téli olimpikonjává, hogy mind a hat számban diadalmaskodott. Példátlan aranygyűjteménye mellett egy-egy ezüst- és bronzmedálja is van korábbról.

Kapcsolódó

Az esemény záró akkordjaként Milánó és Cortina d’Ampezzo polgármesterei, Giuseppe Sala és Gianluca Lorenzi átadták az olimpiai zászlót Kirsty Coventrynek, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság zimbabwei elnökének, aki továbbította azt Renaud Muselier-nek és Fabrice Pannekoucke-nek, a francia Alpokban négy év múlva megrendezendő téli olimpia elöljáróinak.

A záróceremónia alkotói az opera varázslatos világába kalauzolták a közönséget, amely megismerhette a műfaj leghíresebb karaktereit •  Fotó: Román Olimpiai és Sportbizottság (COSR) Galéria

A záróceremónia alkotói az opera varázslatos világába kalauzolták a közönséget, amely megismerhette a műfaj leghíresebb karaktereit
Fotó: Román Olimpiai és Sportbizottság (COSR)

A negyedik hely a legjobb magyar, az ötödik a legjobb román eredmény

Az éremszerzés ezúttal nem jött össze az olimpián, Magyarország legjobb eredménye a műkorcsolyázók páros versenyében hibátlan rövidprogrammal és kűrrel elért negyedik hely, amelyet az orosz születésű Pavlova Maria, Sviacsenko Alekszej páros nevéhez fűződik.

A duó az 1980-ban ezüstérmes Regőczy Krisztina és Sallay András jégtáncosok után végzett pontszerző helyen műkorcsolyában, illetve ezzel a negyedik hellyel folytatódott Magyarország 2006 óta tartó pontszerző sorozata a téli olimpiákon.

Románia legjobb eredményét a férfi bob kettes szolgáltatta, a Mihai Tentea és a George Iordache alkotta egység az előkelő ötödik helyen zárt. Romániának legutóbb az 1972-es szapporói játékokon sikerült kettes bobban ötödik helyezést elérnie, akkor Ion Panțuru és Ion Zangor végzett dobogóközelben. Ugyanakkor ez az elmúlt évtizedek legjobb romániai eredménye a téli olimpiákon, legutóbb 1992-ben a franciaországi Albertville-ben született figyelemreméltó teljesítmény: a Ioan Apostol és Liviu Cepoi alkotta férfi szánkós páros 4. helyen végzett.

A hagyományokhoz híven a nemzetek keverednek egymás között, hogy még közvetlenebb legyen az egész. Már 1956 óta tart ez a szokás •  Fotó: Román Olimpiai és Sportbizottság (COSR) Galéria

A hagyományokhoz híven a nemzetek keverednek egymás között, hogy még közvetlenebb legyen az egész. Már 1956 óta tart ez a szokás
Fotó: Román Olimpiai és Sportbizottság (COSR)

A román színekben induló két székelyföldi sportoló – a csíkszeredai Mandel Kata és a székelyudvarhelyi Bartalis Henrietta – tisztes helytállással zárta pályafutása első téli olimpiáját a világ legjobb hódeszkásai között.

Kapcsolódó

Az éremtáblázat élén Norvégia zárt abszolút rekordot jelentő 18 aranyéremmel (hét sportágban összesen 41 érmet szerezte), ezzel ismét igazolta egyeduralmát a téli sportokban. Az első három között szerepel még az Egyesült Államok (33 érem, ebből 12 arany) és Hollandia (20 érem, 10 arany). A házigazda Olaszország szintén történelmet írt, minden idők legjobb szereplésével, 30 éremmel.

Kapcsolódó

Sztárok és szuperhősök

Az egyéni teljesítmények közül kiemelkedik a már említett norvég sífutó, Johannes Hoesflot Klaebo, aki hat aranyérmet nyert egyetlen olimpián. Műkorcsolyában Alysa Liu 2002 óta az első amerikai női egyéni aranyat szerezte meg. Honfitársa, Ilia Malinin lett az ötkarikás játékok tragikus hőse, a csapatban olimpiai bajnok amerikai egyéniben a borzalmasan sikerült kűr miatt a vezető pozícióból egészen a 8. helyig zuhant vissza.

A milánói–cortinai téli olimpia egyik legfényesebb csillaga a kínai-amerikai Eileen Gu, a síakrobatika kiválóság a divatlapok címlapján és a közösségi médiában is tarol •  Fotó: AFP/Ulrik Pedersen Galéria

A milánói–cortinai téli olimpia egyik legfényesebb csillaga a kínai-amerikai Eileen Gu, a síakrobatika kiválóság a divatlapok címlapján és a közösségi médiában is tarol
Fotó: AFP/Ulrik Pedersen

Az olimpia egyik legnépszerűbb alakjának Eileen Gu számított, az Egyesült Államokban nevelkedett, Kínának versenyző szupersztár két ezüstérme után egy aranyat is szerzett a milánói–cortinai játékokon.

Miután négy éve Pekingben szintén mindhárom versenyszámában érmes lett, immáron hat dobogós helyezésével a valaha volt legeredményesebb szabadstílusú sízőnek mondhatja magát.

Az „idősebb” generáció is bizonyított: a 40 éves holland Jorrit Bergsma a gyorskorcsolyázók tömegrajtos versenyében lett olimpiai bajnok, míg a 41 éves amerikai Elana Meyers Taylor monobobban nem talált legyőzőre.

Jutta Leerdam olimpiai aranya után egyetlen mozdulattal kijátszotta a szabályokat és virális ismertségre tett szert, ami akár egymillió dollár értékű pluszbevételt is hozhat az atlétának a szponzori szerződésein keresztül •  Fotó: Getty Images Galéria

Jutta Leerdam olimpiai aranya után egyetlen mozdulattal kijátszotta a szabályokat és virális ismertségre tett szert, ami akár egymillió dollár értékű pluszbevételt is hozhat az atlétának a szponzori szerződésein keresztül
Fotó: Getty Images

Jutta Leerdam, a hollandok gyorskorcsolya-sztárja nemcsak aranyérmet nyert, de egyetlen cipzárlehúzással a marketingesek álma lett, ami szakértők szerint milliókat hozhat a konyhájára. A női 1000 méteres gyorskorcsolya döntőjében új olimpiai rekorddal célba érő sportoló a levezetés közben lehúzta a versenyruhája cipzárját, ami alatt egy Nike sportmelltartó volt látható.

Kevésbé szívderítő, de annál emlékezetesebb marad a bóvli érmek botránya: az olimpia több éremszerző sportolója is panaszkodott amiatt, hogy a 2026-os medálok rendkívül könnyen sérülnek, és gyorsan is kopnak…

Nagy médiafigyelmet kapott a Nazgul nevű farkaskutya, amely a női sífutó csapatverseny résztvevői közé csatlakozott be a mezőny finisében, és célba is ért. Kiváló sportteljesítményéről célfotó is készült •  Fotó: AFP Galéria

Nagy médiafigyelmet kapott a Nazgul nevű farkaskutya, amely a női sífutó csapatverseny résztvevői közé csatlakozott be a mezőny finisében, és célba is ért. Kiváló sportteljesítményéről célfotó is készült
Fotó: AFP

szóljon hozzá!
Hirdetés
Hirdetés
Ajánljuk még

Egyik gárda nem nevezett, várhatóan nyolccsapatos lesz a romániai hokibajnokság

A Román Jégkorong-szövetség összesítése szerint 59 csapat jelezte részvételi szándékát a következő idényre. A férfi felnőtt mezőnyben nyolc gárda indul, nem lesz ott a Bukaresti Red Hawks.

Toronymagasan a keret legértékesebb játékosa a Sepsi OSK új brazil védője

Új érkezőről számolt be hétfő délután a Sepsiszentgyörgyi Sepsi OSK, amely gőzerővel készül a Szuperliga következő idényére. A háromszéki együttes megszerezte Gustavo Cascardo játékjogát, a brazil védő a bolgár élvonal ezüstérmesétől érkezik.

Székelyhon

Román kézbe kerülhet a Székelyföldön is jelen levő hipermarket-hálózat

Jóváhagyta a Versenytanács a Carrefour Románia Pavăl Holding általi felvásárlását.

`
Krónika

Már az első napon összeomlott a rendszer: káoszba fulladt a képességfelmérő digitalizációja

A képességfelmérő vizsga első napját technikai hibák árnyékolták be: a dolgozatfeltöltő platform többször összeomlott, tanárok ezrei rekedtek órákra az iskolákban. A szakszervezetek szerint a minisztérium alkalmatlansága okozta a káoszt.

Krónika

Még egy hónap, és újabb autópálya-szakaszon autózhatunk Erdélyben

Még a nyáron átadhatják az észak-erdélyi autópálya Magyarzsombor és Vaskapu közötti, 12 kilométeres szakaszát Szilágy megyében – közölte a közlekedési tárca illetékese.

Főtér

A romániai kommunizmus egyáltalán nem jelentette az itt élő népek testvériségét

Az 1989 előtti etnikai egyenlőség matematikája alapján tizenegy magyar diák nem tett ki hét embert. Utolsó előtti felvonásához érkezett az MCC-történészkerekasztal.

Ez is érdekelheti

Az olimpikonok nélkül a francia Alpokban készülnek a székelyföldi snowboardosok

A VSK Csíkszereda fiatal hódeszkásai a franciaországi Les Deux Alpes gleccserén edzőtáboroznak. A felkészülés középpontjában a boardercross, a szlalom és az ugrások fejlesztése áll a 2027-es EYOF előtt.

Generációváltás a Gyergyói Síegylet élén: újra fókuszban a versenysport

Vezetőséget váltott a Gyergyói Sportegyesület, közismertebb nevén a Síegylet. A több évtizedes munkát végző vezetők helyére olyanok léptek, akik maguk is itt tanulták meg az alpesi sízés alapjait, és később komoly sikereket értek el.

A biatloné volt a főszerep a csíkszeredai központi parkban

Nagy érdeklődés és kiváló hangulat jellemezte Csíkszeredában a Biatlon Világnapját. A központi parkban megrendezett eseményen gyerekek és felnőttek egyaránt kipróbálhatták a lézeres lövészetet és a téli sportág alapjait.

Biatlon Világnapja Csíkszeredában: lézeres lövészet és családi programok a központi parkban

Lézeres lövészet, játékos versenyek és közösségi programok várják szombaton az érdeklődőket Csíkszeredában. A Biatlon Világnapja alkalmából a központi parkban rendezik meg a székelyföldi eseményt, a Csíki Majális programjaihoz kapcsolódva.

Bizalom, tisztelet és játékosság: Nagy-Rozsnyai Lotti és Kosz Zsolt nyerő párosa

Sikeres idény van a tízéves Nagy-Rozsnyai Lotti háta mögött, a kézdivásárhelyi műkorcsolyázó a román bajnoki cím megszerzése mellett négy elsőséggel megnyerte az európai kritériumsorozatot, ezzel zsinórban harmadszor diadalmaskodott a kiírásban.

A Madarasi Hargitán a Battle on Snow-val zárult snowboardszezon

Országos bajnoksággal ért véget a hazai snowboard-idény a Madarasi Hargitán, ahol a mostoha időjárás ellenére is megrendezték a Battle on Snow versenyt. Kinda Géza edző szerint összességében eredményes szezont zárt a sportág.

Ausztriai versenyeken bizonyítottak a fiatal székely snowboardosok

Két dobogós helyezést szereztek a székelyföldi snowboardosok az ausztriai Reiteralmban rendezett nemzetközi versenyeken, erős mezőnyben bizonyítva, hogy jó úton haladnak a jövő évi EYOF előtt.

Balkán Kupa-győzelemmel zárták a szezont a csíki biatlonisták

Két Balkán Kupa-győzelmet és több értékes helyezést szereztek a Csíkszeredai ISK biatlonistái a bulgáriai Banszkóban, ahol a romániai ifjúsági válogatott tagjaiként zárták a szezont.

Ülésezett a hokiszövetség: fókuszban az olimpiai fesztivál és az ifjúsági világbajnokság

A jövő évi Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztivál (EYOF) és az idei U18-as világbajnokság előkészületei kerültek fókuszba a Román Jégkorongszövetség hétfői csíkszeredai elnökségi ülésén, ahol több, a következő időszakot meghatározó döntést is jóváhagytak.

Három csíkszeredai érem az alpesi sízők országos bajnokságán

Három dobogós helyezéssel zárták a csíkszeredai sízők a Lupény melletti Strázsán rendezett országos bajnokságot. Tóth Boglárka arany- és ezüstérmet szerzett, Fekete Emma Róza bronzzal tért haza.

Hirdetés
Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!