Román bírók nélkül, de lejátsszák a félbeszakadt BL-meccset

Orbán Zsolt 2020. december 09., 14:57 utolsó módosítás: 2020. december 09., 15:01

A Sebastian Colțescu játékvezető rasszistának vélt megnyilvánulása miatt botrányba fulladt Paris Saint Germain–Istanbul Basaksehir Bajnokok Ligája-találkozót újraidőzítette az UEFA, de a román játékvezetői egységet holland és lengyel bírók váltják.

Colțescu szerint félreértették a szavait, visszautasította a rasszizmus vádját Fotó: Ian Langsdon/EPA/Agerpres

Sosem szerencsés ha egy játékvezető a figyelem központjába kerül, de kedden este egészen rendkívüli eset történt a labdarúgó Bajnokok Ligájában. A Paris Saint-Germain és az Istanbul Basaksehir játékosai levonultak a pályáról, miután a törökök kameruni másodedzőjét, Pierre Webót kiállította Ovidiu Hațegan. A két csapat néhány tagjánál nem is a piros lap, hanem a negyedik játékvezető, Sebasian Colțescu szavai ütötték ki a biztosítékot.

A craiovai játékvezető román nyelven, „feketeként” hivatkozott a kispadon méltatlankodó edzőre, megnyilvánulását pedig többen is rasszistának ítélték.

A „negru” kifejezés miatt a játékosok azonnal számonkérték Colțescut és Hațegant. A sajnálatos eset a mérkőzés 14. percében történt, a levonulás után a vendégek nem voltak hajlandóak folytatni a játékot.

Az incidens nagy port kavart a nemzetközi sajtóban, az Európai Labdarúgó Szövetség viszont a klubokkal egyeztetve úgy döntött, a találkozó hátralevő játékidejét lejátszhatják szerdán a csapatok. A meccset 19 óra 55 percre írták ki újra és új játékvezetőket delegáltak Párizsba: a holland Danny Makkelie fújja majd a sípot, őt segíti egy honfitársa, két lengyel, illetve a VAR-szobából az eredetileg is megbízott olasz játékvezetők.

Az UEFA közölte, az ügyben azonnali vizsgálatot indít, a Román Labdarúgó Szövetség (FRF) pedig várja az európai szövetség részletes jelentését az esetről.

A FRF közleményében az olvasható, hogy a román szövetség elhatárolódik mindennemű rasszista vagy xenofób megnyilvánulástól.

Időközben Sebastian Colțescu az UEFA Bajnokok Ligája nevében, Twitter-oldalán kért elnézést az esetért, de a román játékvezető szerint a szavait félreértették és nem rasszista szándékkal fogalmazott úgy, ahogy.

A botrány egyik kárvallottja a legjobb román bírónak tartott Ovidiu Hațegan lehet. Az aradi sípmester a napokban új rekordot állított be azzal, hogy a BL-csoportkör mind a hat fordulójában vezetett mérkőzést, de a mostani vizsgálat miatt kérdésessé vált, hogy számítanak-e még rá a Bajnokok Ligája jelenlegi idényében.

A PSG–Istanbul Basaksehir összecsapásnak egyébként nincs különösebb tétje, hiszen a sorozat „tavalyi” döntőse már továbbjutott, míg az isztambuliak biztosan az utolsó helyen végeznek.

A H-csoport másik továbbjutó helyét Gulácsi Péter és Willi Orbán csapata szerezte meg,

az RB Leipzig ki-ki meccsen 3–2-re verte hazai pályán a Manchester Unitedet.