Hirdetés

Meghatódva vette át életműdíját Bölöni László (videóval)

Bölöni László az életműdíjjal a kézben
Fotó: MTI/Hegedüs Róbert

Az idei magyar sportgála egyik fénypontja volt a marosvásárhelyi születésű sportember díjazása. Bölöni László a könnyeivel küszködve mondta el beszédét, melyben az édesanyjának is üzent.

Hétfőn este a Budapesti Magyar Állami Operaházban a 67. alkalommal megrendezett M4 Sport – Az Év Sportolója Gála legvégén Bölöni László a Magyar Sportújságírók Szövetségének életműdíját vette át az őt köszöntő Sulyok Tamás magyar köztársasági elnöktől.

Hirdetés

A marosvásárhelyi születésű, 102-szeres román válogatott BEK-győztes egykori labdarúgó és kiváló edző meghatódva fogadta a jelenlévők köszöntéseit, illetve Arsene Wenger, francia futballedző elismerő videóüzenetét.

Kapcsolódó

A 71 éves sportszakember beszédében kiemelte, saját pályafutására visszatekintve úgy érzi, egy időben tudott becsületes magyar ember lenni és korrekt román állampolgár.

„A magyar színeket sohasem képviselhettem, de azért valamit talán tettem értük. Azt, amit génjeimmel, neveltetéssel sikerült elérnem. Hogy az o betű felett ott maradjon a két pont” – mondta el.

Bölöni magyarsága mindig kiemelt szerepet kapott életében: mindenütt, ahol megfordult, következetesen ragaszkodott nevének helyes, ékezetes írásához. Életéről és pályafutásáról hamarosan életrajzi film készül, amely „Bölöni – az erdélyi legenda” címmel kerül a mozikba, várhatóan 2025 első felében.

Kapcsolódó

Bölöni László karrierje

Marosvásárhelyen született 1953. március 11-én, gyermekéveit Dicsőszentmártonban töltötte. Labdarúgó pályafutását 17 évesen kezdte, a többnyire magyar játékosokból álló Marosvásárhelyi ASA csapatában 1970-ben mutatkozott be a felnőttek között.

Több mint 400 mérkőzésen viselte az ASA mezét, miközben fogorvosi tanulmányait a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetemen végezte. Ez is közrejátszott abban, hogy több mint tíz éven át nemet mondott a Bukaresti Steaua ajánlatára. Ám amikor 1983-ban másodszor választották az év labdarúgójának Romániában – többek között a vb-címvédő olaszoknak lőtt emlékezetes győztes góljával –, már nem tudta elkerülni a fővárosi klub felkérését.

•  Fotó: Sulyok Tamás/Facebook Galéria

Fotó: Sulyok Tamás/Facebook

A Steauánál háromszoros román bajnok és kétszeres kupagyőztes lett, majd 1986-ban a csapat történelmet írt, amikor első kelet-európai klubként megnyerte a Bajnokcsapatok Európa-kupáját (BEK).

A sevillai döntőben az FC Barcelona volt az ellenfél, és bár Bölöni a büntetőpárbaj során hibázott, a fantasztikus Helmut Duckadam négy tizenegyest is hárított.

1987-ben, 34 évesen Bölönit kiengedték külföldre. Belgiumban és Franciaországban folytatta pályafutását, és 1992-es visszavonulásáig a pályán bizonyította tehetségét.

A román válogatott színeiben 102 alkalommal lépett pályára, ezzel akkor rekordernek számított.

Edzőként szintén maradandót alkotott: a franciaországi Nancy csapatánál kezdte pályafutását, majd olyan együtteseket irányított, mint a Rennes, a Monaco vagy a Metz. Belgiumban a Standard Liege és a Gent csapatát vezette, míg Portugáliában a Sporting Lisszabon edzőjeként debütáltatta Cristiano Ronaldót a felnőttek között. Pályafutása során olyan világsztárokkal dolgozott még együtt, mint Raphael Varane, Axel Witsel vagy Petr Čech.

szóljon hozzá!
Hirdetés
Hirdetés
Ajánljuk még

Megharapta a bírót, eltiltották a hokist az Erste Ligában (videóval)

Négy mérkőzésre szóló eltiltással sújtotta a jégkorong Erste Liga fegyelmi testülete a Budapest Jégkorong Akadémia HC egyik játékosát, miután súlyos sportszerűtlenség történt a Gyergyói Hoki Klub elleni bajnokin.

Csupán egy harmadot bírt a Csíkszeredai Sportklub a Brassói Coronával

Vendégsikerrel zárult a karácsony utáni első erdélyi rangadó a jégkorong Erste Ligában. Pénteken este a házigazda Csíkszeredai Sportklub ütötte az első gólt a Brassói Corona elleni mérkőzésen, a vendégek azonban erre öttel válaszoltak.

Székelyhon

Beköszönt az igazi tél: erős szél és havazás, a hegyekben hóviharok várhatók

Szinte az egész országban téliesre fordul az időjárás a hétvégén: erős szél, havazás, ónos eső, a hegyekben hófúvás várható a meteorológusok szerint. Székelyföld legnagyobb részén sárga jelzésű riasztás lesz érvényben a kedvezőtlen idő miatt.

`
Krónika

Magyar és német nyelvű emléklapot találtak a vajdahunyadi kastélyt díszítő szobor talpa alatt

Két dokumentumot tartalmazó borítékot találtak a vajdahunyadi kastély Buzogány-tornyának tetejéről eltávolított, páncélos vitézt ábrázoló szobor lábai alatt – közölték a múzeumként működő kastély illetékesei.

Krónika

Hatvanezer dollár a cipőkben: karácsonykor bukott le két ukrán nő a román határon

Két ukrán állampolgárságú nő karácsonyeste hatvanezer dollár elrejtett készpénzzel próbált belépni Romániába. A megtalált összeget a vámosok elkobozták, az elkövetőket pedig megbírságolták.

Főtér

Állati takarmánynak való déligyümölccsel etetnek a bevásárlóközpontok, kiakadt a fogyasztóvédelmi igazgató

További vasárnapi hírek: Nicușor Dan államfő népszavazást kezdeményez az igazságszolgáltatásban az utóbbi időszakban napvilágra került állapotokról. Nagy méretű drónt találtak az ország közepén, Argeș megyében.

Ez is érdekelheti

Kovács István lecsúszott a dobogóról, francia kollégája végzett az élen

A futballstatisztikákkal foglalkozó nemzetközi szervezet, az IFFHS Kovács Istvánt a 2025-ös év negyedik legjobb játékvezetőjének választotta meg.

A magyarok visszacsúsztak, a románok maradtak a helyükön a FIFA-világranglistán

A magyar válogatott négy helyet visszacsúszva a 41. pozíciót foglalja el a Nemzetközi Labdarúgó Szövetség (FIFA) legfrissebb világranglistáján, amelyen a romániai együttes változatlanul a 47. helyen áll.

Továbbpasszolják a focimeccsek egy részét, megosztott vb-közvetítés jöhet Romániában

A 2026-os labdarúgó-világbajnokság több szempontból is történelmi lesz: először rendezik meg 48 válogatott részvételével, 38 napon keresztül összesen 104 mérkőzéssel. Ez komoly médiapiaci kihívásokat tartogat, két tévétársaságnál nézhetjük a párharcokat.

Megégett a görög tűzben: elképesztő végjátékban búcsúzott az U Craiova a Konferencia-ligától

Már-már a továbbjutás kapujában állt az Universitatea Craiova a Konferencia-liga főtábláján, ám az utolsó fordulóban Athénban olyan végjáték bontakozott ki, amely hosszú időre emlékezetes marad, az oltyánok szempontjából a lehető legfájdalmasabb módon.

Ilyen gyenge helyen még nem állt a romániai női fociválogatott

A romániai női válogatott egy helyet rontva az 52. pozícióban található a Nemzetközi Labdarúgó Szövetség (FIFA) legfrissebb világranglistáján.

Kovács István egy lépéssel közelebb, hogy ott legyen a focivébén

Újabb fontos visszaigazolást kapott Kovács István: a romániai játékvezetőt az Európai Labdarúgó-szövetség beválasztotta azon bírók közé, akik eséllyel pályáznak a 2026-os világbajnokságon való szereplésre.

Thriller Bukarestben: hétgólos meccsen győzött az FCSB a Feyenoord ellen

Fordulatos, nagy iramú mérkőzést játszott csütörtök este az FCSB és a Feyenoord az Európa-liga 6. fordulójában. A román bajnok vezetett, majd hátrányba került, végül a hosszabbításban tudta megnyerni a hétgólos csatát.

Újabb skalpot szerzett, már csak egy pontra az első helytől a Ferencváros

Továbbra is remek formában szerepel a regnáló magyar bajnok a labdarúgó Európa-ligában: a főtábla 6. fordulójában 2–1-re győzte le a Glasgow Rangerst, ezzel a harmadik helyen áll, mindössze egyetlen ponttal lemaradva az éllovas Midtjylland mögött.

Kedvező ellenfelet kaptak a selejtező elitkörére az U19-esek

Megismerte ellenfeleit a 2026-os Európa-bajnokságra való kijutásért folytatott harcban Románia U19-es korosztályú labdarúgó-válogatottja, a fiataloknak kedvezett a szerencse.

Kovács István nem a BL-ben kapott megbízást, de így is csúcsmeccset vezet

A Román Labdarúgó-szövetség kedden bejelentette: öt romániai játékvezetői egységet delegáltak az Európa- és a Konferencia Ligába.

Hirdetés
Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!