Olimpia

Itt a magyarázat, ezért van annyi hosszabbítás a vb-n

Székely Sport 2022. november 22., 15:20 utolsó módosítás: 2022. november 22., 20:23

A katari labdarúgó-világbajnokságon vasárnap és hétfőn lejátszott négy mérkőzéseken összesen 65 perc hosszabbítást mutattak fel a negyedik játékvezetők. Bár valóban voltak komoly sérülések, és sokat állt a játék, mégis sokszor indokolatlannak tűnik a sok ráadás.

Rengeteget hosszabbítanak a játékvezetők, sokszor a szurkolók idegeikkel játszanak Fotó: Facebook/FIFA World Cup

A világbajnokság hétfői játéknapján a három mérkőzés alatt több mint egy félidőnyi hosszabbítást láthattunk. Az első és második félidők végén felmutatott extra játékpercek szummája közel 50 percet tett ki.

Az Anglia–Irán találkozó például 117 perc játékidőt hozott, pedig a perzsák kapusát nagyjából „csak” tíz percig ápolták, de a Szenegál–Hollandia és USA–Wales meccseken nem volt ilyen eset, mégis mindkét párharcon 8-8 perc volt a ráadás a második félidők végén. Hogy miért?

Az ok egyszerű: a FIFA új irányelveket alkalmaz a katari foci-vb alatt, s ezt továbbá megspékeli az is, hogy a vébé mérkőzésein a csapatoknak 5-5 cserelehetőségük van, amely már önmagában is további játékperceket eredményez.

A Nemzetközi Labdarúgó Szövetség Játékvezetői Bizottságának elnöke, Pierlugi Collina – a kétezres évek egyik legkiválóbb játékvezetője, akit a FIFA Év Bírójának hat alkalommal is megválasztottak – elmagyarázta, mik ezek az új nézőpontok – mutatott rá az m4sport.hu.

Szeretnénk elkerülni, hogy a mérkőzések játékrészeinek való időtartama 42, 43, 44 percig tartson, ezért sokkal pontosabban mérjük az álló játék idejét, így a cseréket, sárga lapos büntetéseket, VAR-eseteket és az ápolásokat is. Akkurátusan nézzünk minden nem a futballal kapcsolatos másodpercet, így arra is figyelünk, amikor a kelletténél több idő telik el egy-egy bedobás elvégzésével”

A kiváló nevű bíró már a világbajnokság kezdete előtt is jelezte a szurkolóknak, szokjanak hozzá a 100 perces mérkőzésekhez, és eddig ez négyből négy esetben ténylegesen meg is valósult.