Az utóbbi időszakban nagyot változott, sok újítást kapott a labdarúgás szabálykönyve. Elég csak a VAR-rendszer bevezetésére gondolni. Márciusban újabbak jöhetnek, öt pontban változna a jelenlegi kiírás – amennyiben ezeket a testület elfogadja.
Elsősorban a taktikai szabálytalanságokért és a játékvezetőkkel szembeni tiszteletlenségért kiszabni tervezett – valószínűleg tízperces – időbüntetés bevezetése kapott eddig a legnagyobb támogatást az IFAB tavaly év végi összejövetelén. De azt is nagyon sokan támogatták, hogy a mérkőzés közben – a rögbi mintájára – csak a csapatkapitánynak legyen lehetősége kommunikálni a játékvezetővel.
Lássuk, melyek kerülnek megvitatásra.
1. Piros lap jár akkor, ha a játékvezető úgy ítéli meg, hogy a játékos a védekezési fázisban a kezével szándékosan megállította a játékot a büntetőterületen belül. Az új szabály kimondja, hogy minden, a saját térfelén elkövetett szándékos szabálytalanságért kiállítást kell ítélni.
2. A játéktéren belül történt incidensekre vonatkozik, amelyek a mérkőzés felfüggesztéséhez vezethetnek. Így ha a pályán több játékos között konfliktus tör ki, a játékvezető dönthet úgy, hogy ideiglenesen felfüggeszti a mérkőzést, amíg csitulnak a kedélyek.
3. A taktikai szabálytalanságokat érinti, ezekért ideiglenes kiállítást adhat a sípmester. Amennyiben egy játékos úgy akadályoz meg egy ellentámadást, hogy szabálytalanul megállítja az ellenfelét, akkor 10 percre kiküldhetik, majd a kispadról visszatérhet ennek letelte után.
4. A kapusokat érinti, akiket az időhúzásért büntetnének. Amíg eddig a labda újból játékba hozatalát késleltető hálóőr sárga lapot kapott, addig az új szabály szerint a figyelmeztetés mellett az ellenfél csapata szögletet is kapna, így folytatódna a meccs.
5. A játékosok és a játékvezetők közötti megbeszélésekre vonatkozik, így a jövőben csak a csapatkapitányok rendelkeznének ezzel a joggal, a többi játékos nem kérhetne magyarázatot a játékvezetőtől, ahogyan az jelenleg történik.
Ezeket a 2024 márciusában, a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA) közgyűlése elé terjesztik, ott szavazhatják meg, hogy bekerül, vagy sem a szabálykönyvekbe.
A játékot segítik, a játékvezetőt védik
Ezen szabálymódosítások kapcsán felkerestük a Hargita Megyei Labdarúgó-egyesület játékvezetői testületének elnökét. Bálint Attila elmondta, amikor változtatásokat eszközölnek, azt azért teszik, mert valamilyen helyzet előidézte, vagy éppen jobbá akarják tenni a játékot.
„Ha megnézzük ezeket, kicsit belegondolunk, akkor valóban van értelmes magyarázata annak, hogy miért szeretnék meghozni. Ott a reklamálás, most több játékos ott van a játékvezető mellett, mondja a magáét. Ha ez életbe lép, akkor csak a csapatkapitány kérdezheti meg, hogy miért hozta meg ezt a döntést. Ezt más sportágakba már használják, így nem teljesen újdonság.
Az időhúzással kapcsolatos dolgokat már most is láthatjuk, több perces hosszabbítások vannak. Ezzel a tiszta játékidőt akarják fenntartani” – összegzett a játékvezető, aki mind az öt módosítást jónak látja, akár az alacsonyabb szinteken is alkalmazhatóak – nem úgy mint a legutóbbi, a VAR-rendszer bevezetése, amelyet csak az élvonalbeli bajnokságban használnak.
A szülő és az edző központi szerepet játszik a sportolóvá válás cseppet sem egyszerű folyamatában, ezért egyáltalán nem mindegy, milyen modellt mutatnak a gyerekeknek. A kölcsönösen egymásra utalt helyzetben érdemes néhány szempontot szem előtt tartani.
Az FC Argeș négyet vágott az FK Csíkszeredának a labdarúgó 2. Liga felsőházi rájátszásának utolsó fordulójában. Végül a harmadik helyen zárt a székelyföldi együttes, a következő idényt a Szuperligában kezdi.
Egy anyamedve és két bocs sétált péntek reggel Nyárádtő utcáin, mielőtt a gyerekek iskolába indultak volna. A lakosságot Ro-Alert üzenetben riasztották az esetről.
A belföldi szavazóhelyiségek megnyitásával vasárnap megkezdődött a romániai elnökválasztás második fordulója, amelyen a voksolásra jogosult mintegy 19 millió nagykorú állampolgár eldöntheti, ki lesz az ország következő elnöke.
Videókapcsolatot létesítve beszélgetett egymással pénteken Emmanuel Macron francia elnök Nicuşor Dan bukaresti főpolgármesterrel, akit támogatásáról biztosított a vasárnapi romániai államfőválasztáson.
Nekünk kell döntenünk, nem Budapestnek, Brüsszelnek, Washingtonnak vagy Moszkvának. Kicsit tragikus, hogy azok munkáját is el kell végezzük, akiknek a dolga lett volna, hogy ezt a helyzetet megelőzzék.
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!