Olimpia

Keményen megdolgoztak az olaszok a döntőért, büntetőpárbajban búcsúztatták a spanyolokat

Zátyi Tibor 2021. július 07., 01:02 utolsó módosítás: 2021. július 07., 11:16

Habár a meccs nagy részében jobban játszott Spanyolország, nem tudta két vállra fektetni az ismét kiválóan védekező Olaszországot a labdarúgó Európa-bajnokság első elődöntőjében. Kedden késő este tizenegyespárbajba torkollt a két nagyszerű válogatott csatája, amit végül Donnarumma védésének, illetve Jorginho higgadt büntetőjének köszönhetően az olaszok nyertek.

Jorginho öröme, jöhet a finálé! Fotó: Twitter/Euro2020

Ahogy várható volt, már a kezdő sípszót követően birtokba vette a labdát a spanyol válogatott, veszélyesebben is játszott, Oyarzabal, majd Ferran Torres próbálkozásai jelentettek veszélyt az olasz kapura. A legnagyobb lehetőség mégis a Squadra Azzurra előtt adódott, a 21. percben Unai Simon futott ki feleslegesen a kapujából, a labda az olaszoknál maradt, de nem tudtak végül üres kapura lőni. Donnarummának is akadt dolga, a félidő közepén Dani Olmo 11 méterről leadott lövését védte.

Az utolsó negyedórára kiegyenlítettebb lett a meccs, és a szünet előtt nagyon közel voltak az olaszok a vezetés megszerzéséhez,

Insigne passzolt Emersonnak, akinek közeli lövése a kapufát érintve hagyta el a játékteret.

A második félidőben sem unatkoztunk, az elején Oyarzabal vitte fel jobb szélen a labdát, Busquets lövése centikkel szállt fölé, majd túloldalt Chiesa lövése akadt el Unai Simonban. A gólcsend kereken egy óra játékot követően tört meg,

Donnarumma szedte össze a labdát, gyors ellentámadást indított, Insigne ugratta Immobilét, aki elől Laporte becsúszva még menteni tudott, de éppen Chiesa elé került a játékszer, aki egy csel után, 12 méterről jobbal a kapu bal oldalába tekert.

Chiesa mesteri tekerése a spanyol kapuban kötött ki Fotó: Twitter/Euro2020

Mindkét oldalon érkeztek a cserék, és szinte a spanyol válasz is, ám Oyarzabal ziccerben nem tudta megfejelni a labdát. Ha a gól előtt be volt szorulva olasz csapat, a vezetés megszerzése után méginkább, a következő nagy helyzet mégis előttük adódott, Berardi lövéseinél Unai Simon védett.

A spanyol rohamok az idő teltével veszítettek intenzitásukból, az olaszok kiegyenlítették a csatát, ám ekkor jött az egyenlítés, a csereként beállt Morata Dani Olmóval kényszerítőzés után ziccerben nem hibázott.

Morata az Eb egyik legszebb gólját lőtte Fotó: Twitter/Euro2020

A hosszabbításig maradt az 1–1, a spanyolok a masszív labdabirtoklásukat nem tudták ziccerré alakítani.

Az Eb hatodik ráadásának első félidejében sokáig kóstolgatták egymást a felek, majd a spanyolok előtt adódott több nagy lehetőség: egy baloldali szabadrúgást követően tűzijáték alakult ki az olasz tizenhatosban, végül az oldalvonalon kívül került a labda, majd Llorrente lövését blokkolták a kapu torkában.

A hosszabbítás második félidejének elején Berardi lőtt lesgólt, majd a spanyolok ismét letelepedtek az olasz térfélen,

de a Bonucci–Chiellini duó által vezérelt védelmet többször nem tudták feltörni.

A két csapat számára a harmadik egymás elleni büntetőpárbaj következett, az első kettőt a spanyolok nyerték (2008-as Eb negyeddöntőjében, 2013-ban pedig a Konföderációs Kupa elődöntőjében).

Az olaszok kezdtek, és Unai Simon rögtön kivédte Locatelli jobb alsóba tartó lövését, ám nem kerültek előnybe a spanyolok, hiszen Dani Olmo fölé lőtt. A második párban Belotti és Moreno nem hibázott, akárcsak a következőben Bonucci és Thiago sem. A negyedik párban Bernardeschi is magabiztos volt a tizenegyesnél, míg az egyenlítő Morata büntetőjét Donnarumma hárította!

Jorginho következett, Unai Simont jobbra elküldve a bal alsóba gurított, Olaszország pedig bejutott a döntőbe.

A spanyolok elveszítették első elődöntőjüket (ez volt az ötödik), míg Olaszország negyedik Eb-fináléjára készülhet (1968-ban aranyérmes lett, míg 2000-ben és 2012-ben ezüstérmes), ahol vasárnap este ugyancsak a Wembleyben Anglia vagy Dánia lesz az ellenfél.