Olimpia

A belgákat kiejtve jutott elődöntőbe az olasz válogatott

Orbán Zsolt 2021. július 03., 00:26 utolsó módosítás: 2021. július 03., 00:27

A labdarúgó Európa-bajnokság negyeddöntőjének slágermeccsén az olasz válogatott 2–1-re legyőzte Belgiumot. A müncheni rangadó mindhárom gólja az első félidőben született, Roberto Mancini együttese a legjobb négy között a spanyolokkal találkozik.

Insigne mesteri találata is kellett az olaszok sikeréhez Fotó: UEFA EURO 2020/Facebook

Döntőnek is beillő párosítással búcsúzott a müncheni Allianz Aréna az Európa-bajnokságtól, a Bayern otthonában két topválogatott, a belga és az olasz feszült egymásnak a negyeddöntő péntek késő esti rangadóján. Roberto Martínez az előző körben megsérült sztárjátékosai közül Kevin de Bruynet a kezdőcsapatba nevezte, Eden Hazard azonban a meccskeretbe sem került be, utóbbi helyett a Rennes-nél futballozó Jeremy Doku lépett pályára.

Az olaszoknál Giorgio Chiellini szereplése volt kérdéses, de a Juventus kapitánya vállalni tudta a játékot, a kezdés előtt pedig bemutatta, hogyan kell maximális átéléssel elénekelni a hazája himnuszát.

A fehér szerelésben játszó „azúrkékek” nemcsak a himnuszoknál voltak tüzesebbek, hanem a mérkőzés elején is jobban felpörögtek ellenfelüknél. A 13. percben Bonucci gólját érvénytelenítette a játékvezető a videóbíró segítségével, ami után De Bruyne és Lukaku is veszélyeztette Donnarumma kapuját, a Mancini-csapat viszont csak megszerezte a vezetést. Vertonghen adta el a labdát a tizenhatos környékén, Verratti passza után Barella lövőhelyzetbe hozta magát és kilőtte a jobb alsót (0–1).

Az olasz válogatottnak sikerült megdupláznia előnyét a félidő hajrájában, Insigne iramodott meg a kapu irányába, s miután simán kicselezte Tielemanst és 18 méterről gyönyörűen tekert Courtois kapujának bal oldalába (0–2).

Courtois hiába vetődött, a labda a hálóban landolt Fotó: UEFA EURO 2020/Facebook

A második játékrészt Di Lorenzo hibája tette érdekessé, az olasz jobbhátvéd teljesen fölöslegesen lökte fel Dokut a tizenhatosban, a vitatható büntetőt pedig Lukaku értékesítette (1–2).

Az Inter gólvágója egyébként negyedik gólját szerezte az Eb-n.

A szünet után ismét az olaszok igyekeztek diktálni az iramot, de a legnagyobb helyzetek Lukaku előtt adódtak a másik kapunál. Előbb Spinazzola mentett egy óriásit egy sakk-mattra játszott helyzetnél, aztán Lukaku csak kevéssel csúszott le Chadli beadásánál.

Kevéssel a becserélését követően Chadlit sérülés miatt le kellett cserélni, majd valamivel később Spiazzola tornája ért nagy valószínűséggel véget, szintén sérülés miatt.

Az olaszok a mérkőzés utolsó szakaszában kivédekezték minimális előnyüket, az Eden Hazard-t nagyszerű formában helyettesítő Dokunak volt ugyan egy távoli lövése, ami kevéssel tévesztette el a célt, de az időhúzásokkal teli végjátékban a belgákban nem sikerült kiegyenlíteniük.

Roberto Mancini gárdája egy új Eb-rekordot beállítva – az olasz válogatott a selejtezőket is beleszámítva immár 15 meccse veretlen – bejutott a londoni elődöntőbe, ahol a Svájcot büntetőpárbajjal legyőző Spanyolország lesz az ellenfele.